Справа № 761/25336/15-а
Провадження №2-а/761/399/2015
П О С Т А Н О В А
іменем України
15 жовтня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Осаулова А.А.
при секретарі Вольда М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом державного територіально-галузевого об?єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» (надалі по тексту - Позивач) звернулось із позовом до суду до відповідача, де просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, а саме: не реєстрації за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по станції Ніжин за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Ніжинської міської ради та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в сумі - 2 290 490 гривень 89 копійок.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» в особі відокремленого підрозділу Київська дирекції залізничних перевезень згідно діючому законодавству щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом січня-грудня 2014 року надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Ніжин, яка розташована у м.Ніжин Чернігівської області.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Законом України «Про залізничний транспорт», Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, визначений, як владна управлінська функція відповідача, його обов'язок відшкодувати залізниці витрати на перевезення пільгових категорій громадян.
З метою виконання вимог діючого законодавства між сторонами було укладено договір № 17 від 05.01.2015 року про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян.
Залізниця здійснює всі дії щодо виконання договірних зобов'язань з надання послуг по перевезенню пільгових категорій громадян та обліку цих пасажирів. З початку 2014 року до 31.12.2014 р. залізницею надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції Ніжин на суму - 2 290 490,89 грн.
На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, залізницею надсилались на адресу відповідача протягом 12 місяців 2014 року акти звіряння розрахунків та облікові форми. Однак відповідачем проводились відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян не в повному обсязі, а відтак має місце заборгованість відповідача перед ДТГО "Південно-Західна залізниця" за перевезення пільгових категорій громадян по станції Ніжин за січень-грудень 2014 р. у вище вказаному розмірі.
Внаслідок невиконання державної програми соціального захисту населення порушується законне право залізниці як суб'єкта господарювання у зв»язку з чим суб'єкт господарювання не отримує гарантовану державою та передбачену законом компенсацію понесених збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення. Збитковість приміських перевезень може потягнути за собою скорочення залізницею кількості приміських поїздів, закриття залізничних станцій та зупиночних платформ, що спричинить незручності для великої кількості громадян.
Таким чином, відповідачем в цій частині порушується право ДТГО «Південно-Західної залізниці» на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному обсязі.
Отже, протиправними є бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області, що стало наслідком звернення до суду із цим позовом.
В судовому засіданні представник Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» позов підтримав та просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити, надавши суду заперечення проти позову, оскільки ніякої вини відповідача у неповній оплаті коштів за надані відповідачем послуги немає. Зокрема, за оплату послуг по перевезенню пільгових категорій громадян у потягах приміського сполучення було сплачено в межах бюджетних асигнувань за січень-грудень 2014 року в розмірі - 700 000 грн., тобто відповідачем були виконані свої зобов»язання за вказаний період в межах наданого з бюджету фінансування. Вказана сума була передбачена бюджетними асигнуваннями на відповідний рік, інших коштів на відшкодування коштів позивачу виділено не було. В діях відповідача відсутня вина, оскільки він не може відповідати за закладення недостатнього обсягу коштів для фінансування видатків щодо оплати пільг та компенсацій з пільгового перевезення пасажирів. Вирішення вказаних проблем не можливо на місцевому рівні.
Вислухавши представників позивача і відповідача, дослідивши зібрані в справі докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01 січня 2014 року між державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця», що є платником податку на прибуток на загальних умовах, в особі начальника відокремленого підрозділу Київської дирекції залізничних перевезень Пащенко В.І., діючого на підставі довіреності №4234-НЮ від 27.12.2012 року, з однією сторони, та Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області в особі начальника Кулініч В.М., діючого на підставі Положення про управління, з другої сторони, був укладений договір №ПЗ/ДН-1-145197/НЮ про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій (а.с.8-10).
Відповідно до п.2.2 вказаного договору залізниця зобов'язалася здійснювати перевезення пільгових категорій громадян, передбачених діючим законодавством України.
В той же час відповідач, згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік», за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів зобов'язується щомісячно проводити компенсаційні виплати за здійснення пільгових перевезень залізничним транспортом у приміському сполученні окремих категорій громадян відповідно до умов постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року №1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» та постанови КМУ №256 від 04.03.2002 року.
Відповідно до п.3.1 договору, для проїзду залізничним транспортом пільгові категорії громадян регіону купуватимуть квитки на умовах, передбачених відповідними законодавчими актами України. Залізниця зобов'язується вести облік цих громадян на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформленні та видачі пасажирам безплатні або пільгові прохідні документи (квитки) та подавати щомісячно Засновнику не пізніше 25 числа місяця наступного звітного періоду зведену відомість по типам квитків, акти звірок розрахунків (форма 3-пільга) та облікову форму.
Згідно до п.3.2 договору, замовник щомісячно, на підставі поданих Залізницею розрахунків, забезпечує перерахування на рахунок Залізниці сум компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом при надходженні коштів з державного до місцевого бюджету в межах кошторисних призначень.
Пунктом 3.3 договору, передбачено, що оплата проводиться протягом п'яти банківських днів після надходження субвенцій з державного бюджету на рахунок Замовника на підставі документів наданих Залізницею.
Вказані умови договору узгоджуються з п.п. 9, 10, 11 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженим постановою кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359.
За період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року залізницею було надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції Ніжин на суму - 2 990 490,89 грн., яку Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області було відшкодовано ДТГО «Південно-Західна залізниця» частково в розмірі наявної і виділеної на ці потреби суми коштів - 700 000 грн. (а.с.11-12).
Акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги по станції Ніжин щомісячно складались і надсилались на адресу відповідача, що підтверджуються актами звіряння розрахунків по субвенціям за надані послуги перевезення пільгових категорій громадян у приміському сполученні між Київською дирекцією залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна залізниця» та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області, правильність нарахування яких не оспорюється стороною відповідача та встановлено в судовому засіданні з рахунків і облікових форм Козятинської дирекції залізничних перевезень (а.с.13-21).
Відповідно до п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з п.5 даного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.
Також відповідно до п.6 Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областях, міст Києві та Севастополі.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки за надані послуги відповідач не розрахувався в повному обсязі.
Крім того, відповідач повинен був надіслати уточнену інформацію щодо необхідності компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри. Проте, відповідачем не було виконано вимоги п.6 Порядку, не зареєстровані додаткові зобов'язання, чим порушено права позивача.
При цьому, суд не приймає до уваги як таке, що є підставою для відмови у позові, посилання представника відповідача на недостатність фінансування з боку держави компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України.
Крім того, реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ч. 1.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стороною відповідача не було надано суду належних і допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову, а відтак позовна заява підлягає до задоволення.
Суд вважає за можливе визнати за поважною причину пропуску позивачем строку звернення до суду із вказаним позовом і поновити строк звернення із ним до суду, оскільки представник позивача кожного місяця звертався до відповідача із заявами і додатком документів із проханням щодо їх підписання та сплати коштів по вказаним рахункам, тому вказане правопорушення є триваючим і безперервним у часі. Відтак, клопотання представника відповідача про застування строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС України, задоволенню не підлягає.
В порядку ст. 94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі - 560 грн. 28 коп, що підтверджується відповідною квитанцією про його оплату.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 94, 99, 100, 104, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року, постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного територіально-галузевого об?єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, а саме: не реєстрації за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по станції Ніжин за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому управління Ніжинської міської ради.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області (ідентифікаційний код 03196216) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (код ЄДРПОУ 04713033) витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в сумі - 2 290 490 (два мільйони двісті дев»яносто тисяч чотириста дев»яносто) гривень 89 копійок та кошти судового збору в сумі - 560 грн. 28 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття судом постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: