Справа № 372/2954/15-а
2-а-80/15
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13 жовтня 2015 року Обухівський м.Обухів
районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Зінченко О.М.,
при секретарі Русанова Ю.А.,
прокурора Козленко А.С.,
представників Гербед С,В., Колпачов О.Ю., Лазаренко І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративну справу за адміністративним позовом Першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави до Обухівської районної ради, третя особа Підгірцівська сільська рада про визнання незаконним рішення та його скасування,
В С Т А Н О В И В:
Перший заступник прокурора Київської області в інтересах держави звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій посилався на порушення вимог земельного законодавства щодо розробки та затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області, просив: визнати незаконним та скасувати рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року №546.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».
В судовому засіданні прокурор позов підтримала повністю та просила його задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві, оскільки в проекті землеустрою відсутні погодження суміжних районів. Крім того прокурор вказала, що порушення даних прав стало відомо з листа інспекції сільського господарства від 05.11.2014 року.
Представник відповідача Гербед С.В. заперечив проти заявлених позовних вимог, надавши суду пояснення, в якому повідомив, що проект землеустрою розроблений та погоджений відповідно до чинного законодавства в т.ч. відповідно до Висновку Державної експертизи землевпорядної документації № 464-16е від 10.04.2014 року здійсненої Головним управлінням Держземагентства у Київській області (затверджений заступником начальника Головного управління Держземагентства у Київській області від 10.04.2014року), проект в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та оцінюється позитивно.
Представник третьої особи на стороні відповідача Колпачов О.Ю. заперечив проти заявлених позовних вимог, та повністю підтримав пояснення представника відповідача.
Представник третьої особи на стороні відповідача Лазаренко І.Л. заперечила проти позовних вимог, оскільки позовна заява була подана позивачем з порушенням строку звернення до адміністративного суду, а також посилалась на відсутність в позовній заяві фактів порушення вимог земельного законодавства.
Суд заслухавши прокурора, інших учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою статті 100 КАС України обумовлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з адміністративного позову про порушення інтересів держави внаслідок прийняття Обухівською районною радою оскаржуваного рішення, яке суперечить вимогам закону, прокуратурі області стало відомо з листа Державної інспекції сільського господарства в Київській області, яке надійшло до прокуратури 03.06.2015 року.
Згідно даного листа щодо надання інформації Держсільгоспінспекцією в Київській області здійснено опрацювання документації із землеустрою та надано відповідь Голові постійній комісії з питань розвитку території, землекористування, будівництва, інвестицій та екології Обухівської районної ради Коваленку В.І. листом від 05.11.2014 №02-4-09/6604 до прийняття рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року № 543.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».
Згідно пункту 1.2. «Порядку підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства» затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 27.08.2014 № 317, саме Клопотання є письмовим звернення до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про необхідність вжиття заходів щодо забезпечення дотримання вимог земельного законодавства.
Вищезазначений Порядок встановлює процедуру підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства (далі - Клопотання), їх обліку, контролю за станом виконання та вжиття заходів реагування у разі невиконання вимог, зазначених у Клопотаннях.
Вимоги цього Порядку поширюються на: державних інспекторів сільського господарства інспекційних органів Держсільгоспінспекції України - в частині дотримання ними встановленого порядку підготовки та внесення (вручення, надсилання) Клопотань, забезпечення їх обліку та контролю за виконанням вимог, зазначених у Клопотаннях; органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування - в частині розгляду і виконання вимог Клопотань, внесених інспекційними органами Держсільгоспінспекції України, приведення власних рішень у відповідність до вимог чинного законодавства, вжиття згідно із законом заходів для припинення порушень земельного законодавства.
Клопотання вносяться з метою: приведення у відповідність до законодавства рішень, прийнятих органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель.
Клопотання оформляється на бланку відповідного інспекційного органу Держсільгоспінспекції України у двох примірниках.
Контроль за своєчасним розглядом та повнотою виконання вимог, зазначених у Клопотаннях, забезпечується відповідними структурними підрозділами інспекційних органів Держсільгоспінспекції України, які виявили порушення та оформили Клопотання.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування виконати вимоги, зазначені у Клопотанні, чи при неотриманні від них протягом 30 днів з дати отримання Клопотання письмового повідомлення про результати розгляду Клопотання відповідний інспекційний орган Держсільгоспінспекції України, що вніс Клопотання, направляє копію Клопотання та матеріали, які засвідчують факт порушення земельного законодавства, до відповідного органу прокуратури для вжиття заходів згідно з вимогами чинного законодавства.
Отже, судом встановлено, що Держсільгоспінспекція проводила не перевірку, а лише здійснила опрацювання документації із землеустрою та надала відповідь (лист від 05.11.2014 №02-4-09/6604) до прийняття рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року № 543.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області».
Перебіг строку позовної давності в даному випадку слід обраховувати з дня прийняття районною радою рішення від 25.11.2014 року № 543.37.VI «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) межі адміністративно-територіального утворення села Підгірці на території Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області», оскільки з цього часу виникли підстави, що дають право на подання позову.
Окрім того, відповідно до приписів ст.ст. 46,50,55,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 51-1 Закону України «Про прокуратуру» протоколи сесії ради та її рішення є відкритими та оприлюднюються у встановленому законом порядку, а сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного, у тому числі і прокурора, бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством.
Рішення Обухівської районної ради від 25.11.2014 року № 543.37.V було оприлюднене шляхом опублікування у газеті «Обухівський край» (номер 91 від 28 листопада 2014 року).
Враховуючи обставини справи та відсутність підстав вважати, що передбачений статтею 99 КАС України строк прокурором пропущено з поважних причин, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17,71,99,100, 158-163 КАС України, суд ,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову Першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави до Обухівської районної ради, третя особа Підгірцівська сільська рада про визнання незаконним рішення та його скасування, відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного Адміністративного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня складення постанови в повному обсязі апеляційної скарги.
Суддя О.М.Зінченко