Ухвала суду № 52522932, 08.10.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
826/14604/13
Номер документу
52522932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2015 року м. Київ К/800/45781/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Конюшка К.В.,

Чалого С.Я.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві про зобов'язання відповідача зареєструвати Декларацію про готовність до експлуатації садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1 відповідно до вимог чинного законодавства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку ОСОБА_2 Інспекцією безпідставно та необґрунтовано відмовлено йому у реєстрації декларації про готовність до експлуатації садового будинку.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2014 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 лютого 2014 року скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у місті Києві від 24.11.2013 № КВ 212131440562 про повернення Декларації про готовність до експлуатації садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1, побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт; зобов'язано Інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю у місті Києві (ідентифікаційний код 37772089, адреса: бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ 01133), в термін визначений законодавством, вчинити дії щодо реєстрації Декларації про готовність до експлуатації садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1.

У поданій касаційній скарзі Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві із посиланням на порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального та матеріального права, просила скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у 2001-2003 роках ОСОБА_2 здійснено будівництво садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1 загальною площею 227,3 кв.м. з усіма господарськими приміщеннями.

З метою прийняття в експлуатацію вказаного об'єкта позивач неодноразово звертався до Інспекції з відповідними заявами, проте, відповідач листами від 13.12.2012 №7/26-69/1308/10, від 23.01.2013 №7/26-43/2301/10 повідомляв про відмову у реєстрації декларації про готовність будинку до експлуатації у зв'язку з порушенням вимог до її оформлення, встановлених Порядком № 91.

У травні 2013 року позивач вчергове звернувся до Інспекції із заявою про прийняття в експлуатацію об'єкта. До заяви було додано: 2 примірники декларації про готовність будинку до експлуатації, нотаріально засвідчену копію державного акту на право приватної власності на землю, нотаріально засвідчену копію технічного паспорту на садовий (дачний) будинок.

За результатами розгляду заяви, відповідач прийняв рішення від 24.05.2013 № КВ 212131440562, згідно з яким позивачу повернуто декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Зазначене рішення мотивовано тим, що позивачу необхідно забезпечити здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності вимогам надійності і безпечної експлуатації, та надати Інспекції технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29.04.2013 (після дати набрання чинності Порядком №95).

Не погоджуючись з вказаним рішенням Інспекції від 24.05.2013 № КВ 212131440562, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Інспекцією правомірно відмовлено позивачу в реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції вказав на відсутність підстав для витребування у позивача додаткових документів для реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та, як наслідок, на незаконність рішення відповідача від 24.05.2013 № КВ 212131440562.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з вказаними висновками суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2013 року за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж безоплатно приймають в експлуатацію протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва (в т.ч. індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року) збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт.

Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудованих до 12 березня 2011 року: громадських будинків I і II категорій складності; будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності визначено Порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 19.03.2013 року №95, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2013 р. за №612/23144 (далі по тексту - Порядок №95).

Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно пункту 3.2 Порядку замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта, до якої додаються:

два примірники заповненої декларації;

звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);

засвідчені в установленому порядку копії:

документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт;

технічний паспорт.

Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).

Відповідно до 3.3 Порядку Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 3.1 цього розділу.

Також пунктом 3.4. Порядку передбачено, що дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_2 у 2001-2003 роках було здійснено будівництво (реконструкцію) садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1.

Загальна площа будинку з усіма господарськими приміщеннями становить 227,3 кв.м.

07.05.2013 позивач звернувся до Інспекції із заявою про прийняття в експлуатацію вказаного об'єкта, додавши до заяви:

два примірники заповненої декларації про готовність будинку до експлуатації;

нотаріально засвідчену копію державного акту на право приватної власності на землю;

нотаріально засвідчену копію технічного паспорту на садовий (дачний) будинок.

Відповідач відмовив у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, повернувши її позивачу, зазначивши, що останньому необхідно забезпечити здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності вимогам надійності і безпечної експлуатації, та надати інспекції технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29.04.2013 (після дати набрання чинності Порядком №95).

Водночас, виходячи з наведених норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, враховуючи що загальна площа зазначеного вище садового будинку є меншою ніж 300,00 квадратних метрів, що виключає обов'язок подання позивачем такого звіту, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що позивач правомірно не подавав разом з декларацією звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації.

Також, безпідставним є твердження Інспекції про той факт, що висновок про відповідність вимогам надійності та можливості безпечної експлуатації об'єкта є обов'язковою інформацією при заповненні пункту 6 декларації про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки цей розділ стосується лише інформації про звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта, а тому заповнятись повинен виключно у випадках, коли наявність такого звіту передбачена вимогами Порядку.

Колегія суддів вказує на безпідставність вимоги Інспекції надати їй технічний паспорт об'єкта, виготовлений після 29.04.2013 (після дати набрання чинності Порядком №95), з огляду на наступне.

Так, згідно з другим абзацом пункту 3.1. Порядку № 95, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

З матеріалів справи вбачається, що до заяви позивачем, на виконання вимог пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку № 95, додано копію технічного паспорта, виданого Київським БТІ 05.10.2012 за результатами технічної інвентаризації, копія якого наявна в матеріалах справи.

Нормами чинного законодавства, зокрема, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком № 95 не встановлено обмежень щодо дати виготовлення та дійсності технічного паспорту та не передбачено необхідності повторного виготовлення технічного паспорта, у зв'язку з набранням чинності цим Порядком.

Не заслуговують на увагу і посилання відповідача на ту обставину, що у технічному паспорті не зазначений номер кваліфікаційного сертифіката виконавця, який проводив технічну інвентаризацію об'єкта, оскільки даний факт не впливає на чинність даного документа, а також не є тією обставиною, яка унеможливлює здійснення реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що відповідачем незаконно та необґрунтовано відмовлено позивачу у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації із поверненням цієї декларації.

З огляду на викладене, вірним є висновок суду апеляційної інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.

Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судом апеляційної інстанції дана вірно, порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судом апеляційної інстанції не допущено.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві відхилити, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку статей 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: