Ухвала суду № 52520778, 07.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
1570/7479/2012
Номер документу
52520778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 1570/7479/2012

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Вербицької Н.В., Кравця О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2013 року по справі за адміністративним позовом управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області до Одеської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю «Глорі Плюс» про скасування рішення Одеської міської ради про надання згоди на об'єднання земельних ділянок та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою, для будівництва реконструкції та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області подало апеляційну скаргу на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2013 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

Постановою від 13 лютого 2013 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Одеський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні адміністративного позову управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області про скасування рішення Одеської міської ради від 24.07.2012р. №2415-VI «Про надання згоди TOB «Глорі Плюс» на об'єднання земельних ділянок та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, при об'єднанні земельних ділянок, які знаходяться в оренді TOB «Глорі Плюс», за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60, для будівництва, реконструкції та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення».

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, оскільки оскарженим рішенням Одеської міської ради ТОВ «Глорі Плюс» надана згода на об'єднання земельних ділянок та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою, в той час як земельні ділянки, які об'єднані спірним рішенням, мають різні цільові призначення, а їх об'єднання відбулось без змін цільового призначення земельної ділянки призначеної для створення озелененої території загального користування на земельну ділянку для реконструкції та будівництва об'єктів санаторного підприємства, що є порушенням ст.20 Земельного кодексу України, приписів Постанови КМУ №502 від 11.04.2002р. «Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб».

Також, апелянт посилається на помилковість висновків суду першої інстанції щодо відсутності в управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області повноважень на звернення до суду з цим позовом та зазначає, що п.4.27 Положення про управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України №411 від 03.09.2012р., Управлінню надано право на звернення до суду з таким позовом з метою уникнення порушень чинного земельного законодавства, в саме надання, на підставі оскарженого рішення, за зверненням ТОВ «Глорі Плюс», даних державного земельного кадастру щодо переліку обмежень прав на земельну ділянку і наявних земельних сервітутів.

Одеська міська рада та товариство з обмеженою відповідальністю «Глорі Плюс» письмових заперечень на апеляційну скаргу не надали.

Ухвалюючи постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції встановив, що рішенням Одеської міської ради від 13.07.2010р. №6015-V TOB «Глорі Плюс» надано у довгострокову оренду, терміном на 49 років, земельні ділянки, загальною площею 14,0509 га, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60, а саме: земельну ділянку площею 11,7316 га, для реконструкції та будівництва об'єктів санаторного підприємства та земельну ділянку площею 2,3193га, для створення озелененої території загального користування.

На підставі вказаного рішення між Одеською міською радою та TOB «Глорі Плюс» укладено договір оренди землі від 07.10.2010р. №3567.

Суд першої інстанції, також, встановив, що 24.07.2012р. рішенням Одеської міської ради №2415-VI надано згоду TOB «Глорі Плюс» на об'єднання земельних ділянок, що розташовані за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60 та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, при об'єднанні земельних ділянок площею 11,7316 га та 2,3193 га, які знаходяться в оренді ТОВ «Глорі Плюс» на підставі договору оренди землі від 07.10.2010р., зареєстрованого в Одеському міському відділі ОРФ ДП «ЦДЗК» від 18.11.2010р. №041050500093, в Приморському районі, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60, для будівництва, реконструкції та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

В оскарженій постанові Одеський окружний адміністративний суд, з посиланням на лист Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.12.2006р. №14-17-7/9942 дійшов висновку, що за змістом вказаного рішення Одеської міської ради при об'єднанні наданих ТОВ «Глорі Плюс» в користування земельних ділянок відбувається зміна виду використання земельних ділянок в межах однієї категорії земель, а саме - категорії земель рекреаційного призначення, а не зміна цільового призначення земельних ділянок, як на це посилається позивач при зверненні з позовом до суду.

Підставою для відмови в задоволенні позову управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області про скасування рішення Одеської міської ради №2415-VI від 24.07.2012р. є висновок суду першої інстанції, що управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області не наділено повноваженнями на звернення з таким позовом до суду, у зв'язку з чим підстав для надання правової оцінки оскаржуваному рішенню Одеської міської ради за позовом особи, яка не має повноважень на його подання та права якої оскаржене рішення не порушує, у суду немає.

При цьому, суд першої інстанції не взяв до уваги посилання управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області на п.4.27 Положення про Управління Держземагентства у м.Одесі Одеської області, яким передбачено, що Управління звертається до суду з позовами за захистом своїх прав та з питань, що належать до компетенції Управління, зазначивши, що позивачем не доведено, які саме його права порушені оскарженим рішенням міської ради, або з яких саме питань, що відносяться до компетенції Управління, подано вказаний позов та на виконання яких повноважень.

Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника Одеської міської ради, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.

Апеляційний суд встановив, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив та оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив правову природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Предметом спору є рішення Одеської міської ради від 24.07.2012р. №2415-VI «Про надання згоди TOB «Глорі Плюс» на об'єднання земельних ділянок та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, при об'єднанні земельних ділянок, які знаходяться в оренді TOB «Глорі Плюс», за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60, для будівництва, реконструкції та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення».

Управління Держземагентства у м.Одесі Одеської області вбачає порушення вимог законодавства у зв'язку із прийняттям оскарженого рішення Одеською міською радою в тому, що надаючи згоду на об'єднання земельних ділянок, що перебувають в оренді, міська рада фактично змінила їх цільове призначення, тому, згідно ст.20 Земельного кодексу України, така зміна потребує надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки, а не згоди на розробку технічної документації із землеустрою.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

Частиною 3 статті 6 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

При зверненні з позовом до суду про скасування рішення Одеської міської ради від 24.07.2012р. №2415-VI та в обґрунтування вимог апеляційної скарги управління Держземагентства у м.Одесі Одеської області посилається на те, що п.4.27 Положення про Управління Держземагентства у м.Одесі Одеської області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України №411 від 03.09.2012р., Управлінню надано право на звернення до суду з таким позовом з метою уникнення порушень чинного земельного законодавства, в саме надання, на підставі оскарженого рішення, за зверненням ТОВ «Глорі Плюс», даних державного земельного кадастру щодо переліку обмежень прав на земельну ділянку і наявних земельних сервітутів.

Апеляційний суд не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції позивач не зазначив, які саме його права порушені оскарженим рішенням або з яких саме питань, що відносяться до компетенції Управління, подано вказаний позов та на виконання яких повноважень. Посилання апелянта, що подання позову здійснено з метою уникнення (запобігання) порушення чинного законодавства у зв'язку із прийняттям оскарженого рішення Одеської міської рпди апеляційний суд відхиляє, оскільки Управління не є контролюючим або наглядовим органом по відношенню до рішень Одеської міської ради.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.

Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Указом Президента України №459/2011 від 13.04.2011р. затверджено Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, пунктом 1 якого передбачено, що Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до п.4 вказаного Положення Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, серед іншого, державний нагляд (контроль) за: дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.

Таким чином, контроль за дотриманням земельного законодавства, відповідно до наведених нормативно-правових актів, повинна здійснювати Державна інспекція сільського господарства в Одеській області, а тому апеляційний суд дійшов висновку, що саме цей орган є повноважним на звернення з даним позовом до суду, а не управління Держземагентства у м.Одесі Одеської області.

Оскільки, відповідно до вимог ст. ст. 2, 3 КАС України, підставою визнання управління Держземагентства у м.Одесі Одеської області позивачем у даній справі є наявність у нього повноважень, на реалізацію яких подано позов, і, як зазначалось вище, таких повноважень в Управлінні немає, тому апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення поданого управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області позову.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Поряд з цим, апеляційний суд вважає за необхідне звернути увагу на помилковість висновку Одеського окружного адміністративного суду, що при об'єднанні наданих ТОВ «Глорі Плюс» в користування земельних ділянок відбувається зміна виду використання земельних ділянок в межах однієї категорії земель, а саме - категорії земель рекреаційного призначення, а не зміна цільового призначення земельних ділянок.

Відповідно до листів Державної інспекції сільського господарства в Одеській області від 28.01.2013р. та від 31.01.2013р., адресованих управлінню Держземагентства у м.Одесі Одеської області, Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області проведена перевірка дотримання вимог чинного земельного законодавства ТОВ «Глорі Плюс» при використанні земельної ділянки за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60 та встановлено, що товариство фактично об'єднало надані йому земельні ділянки (для реконструкції та будівництва об'єктів санаторного господарства та для створення озелененої території загального користування), забудувало їх апартаментами для сімейного відпочинку. Між тим, відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою. Зазначено, що цільове призначення частини земельної ділянки змінилося із створення озелененої території загального користування на будівництво та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, що є порушенням ст.96 Земельного кодексу України, а саме: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Також апеляційний суд зазначає, що Законом України «Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах» від 17.03.2011р. №3159-VI введено мораторій строком на п'ять років на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення незалежно від форми власності в містах та інших населених пунктах, а саме: земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень; земельних ділянок об'єктів фізичної культури і спорту.

Попри вказані обставини, оскільки встановлено, що з позовом до суду звернулася не уповноважена особа, у суду відсутні підстави для задоволення такого позову та скасування рішення Одеської міської ради від 24.07.2012р. №2415-VI «Про надання згоди TOB «Глорі Плюс» на об'єднання земельних ділянок та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, при об'єднанні земельних ділянок, які знаходяться в оренді TOB «Глорі Плюс», за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 60, для будівництва, реконструкції та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення».

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржене судове рішення - без змін.

Керуючись ст. 19 Конститції України, ст. ст. 2, 11, 195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст. ст. 200, 206, 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Держземагентства у м. Одесі Одеської області залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2013 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення складений 15 жовтня 2015 року.

Головуючий: суддя С.Д Домусчі

суддя Н.В.Вербицька

суддя О.О.Кравець