ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/2897/15-а
Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Радченко Г.А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого: - Яковлєва О.В.,
суддів: - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
при секретарі: - Іленко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 червня 2015 року, у справі за позовом ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України Миколаївської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Державній фіскальній службі України Миколаївської митниці ДФС про визнати протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил № 020/50400/15 від 06 квітня 2015 року.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 червня 2015 року, відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції не відповідає встановленим обставинам у справі, так як позивач не ввозив спірний транспортний засіб на митну територію України, а тому не є суб'єктом адміністративної відповідальності, згідно ч.2 ст. 469 Митного кодексу України.
Крім того, апелянт зазначає, що судом не взято до уваги Рішенням Конституційного суду України року № 1-рп/2015 від 31 березня 2015, у якому зазначено, що користування транспортними засобами особистого користування, які поміщені у митний режим тимчасового ввезення не є адміністративним правопорушенням.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 03 лютого 2015 року Головним державним інспектором СБНПН та З ОУБК та МП Миколаївської митниці Міндоходів ОСОБА_6 складено протокол про порушення митних правил № 020/50400/15 відносно ОСОБА_5
З вищезазначеного протоколу вбачається, що 03 лютого 2015 року співробітниками ОУБК та МП Миколаївської митниці Міндоходів спільно зі співробітниками ДАІ УМВС України в Миколаївській області на стаціонарному блокпосту, що знаходиться на автодорозі М-14 «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» зупинено гр. України ОСОБА_5, який керував автомобілем «HYUNDAI І30», кузов № НОМЕР_1, реєстраційний номер «НОМЕР_2», 2013 року виготовлення, що тимчасово ввезено через ВМО № 2, м/п "Ужгород", Львівської митниці по "зеленому коридору", громадянином Словакії ОСОБА_8.
На підставі вказаного протоколу митним органом прийнято постанову у справі про порушення митних правил № 020/50400/15 від 06 квітня 2015 року, згідно якої ОСОБА_5 визнано винним у порушенні митних правил, передбачених ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу, на суму 8500 гривень.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про відмову у задоволенні позовних вимог, так як позивачем без дозволу митного органу використано товар, а саме автомобілем «HYUNDAI І30», реєстраційний номер «НОМЕР_2», митне оформлення якого не закінчено, що тягне за собою відповідальність, передбачену ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України.
З такими висновками не погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Відповідно до п. 57 ч.1 ст. 4 МК України, товарами є будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Згідно, п. 8. ч. 10 ст. 374 МК України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами, зокрема у випадках тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України, громадянами-нерезидентами, а також пального, що міститься у звичайних баках таких транспортних засобів, встановлених заводом-виробником.
Відповідно до ч. 4. ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Згідно ч. 2 ст. 469 МК України, зміна стану товарів, митне оформлення яких не закінчено, або товарів, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем на складі тимчасового зберігання, на складі організації - отримувача гуманітарної допомоги або на митному складі, користування та розпорядження ними без дозволу органу доходів і зборів, а так само невжиття передбачених частиною четвертою статті 204 цього Кодексу заходів щодо товарів, строк тимчасового зберігання яких під митним контролем на складі тимчасового зберігання, на складі організації - отримувача гуманітарної допомоги або на митному складі закінчився, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішенням Конституційного суду України року № 1-рп/2015 від 31 березня 2015, надано офіційне тлумачення ч. 2 ст. 469 МК України та зазначено, що користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які поміщені у митний режим тимчасового ввезення на митну територію України, не є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч.2 ст. 469 МК України.
Судовою колегією встановлено, що підставою для винесення оскаржуваної постанови, у справі про порушення митних правил, є використання громадянином України ОСОБА_5 автомобіля, що тимчасово ввезений на митну територію України іноземцем, без дозволу органу доходів і зборів.
Колегія суддів вважає, що позивач не мав законних підстав для користування автомобілем, що тимчасово ввезений на митну територію України іноземцем, так як саме іноземець має виключне право користування автомобілем у власних потребах.
Проте, згідно вищезазначеного рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року, користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які поміщені в митний режим тимчасового ввезення на митну територію України, не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 469 МК України.
В даному випадку, колегія погоджується з посиланнями апелянта щодо наявності підстав для задоволення позову, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена саме частиною 2 статті 469 МК України.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - задовольнити.
Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 червня 2015 року - скасувати та прийняти у справі нову постанову, якою позов ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України Миколаївської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову в справі про порушення митних правил № 020/50400/15 від 06 квітня 2015 року.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_5 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги, у розмірі 109,62 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складання постанови у повному обсязі, згідно ст. 160 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 12 жовтня 2015 року.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло