Постанова № 52515512, 06.10.2011, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2011
Номер справи
2а-5326/11/1470
Номер документу
52515512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Миколаївський окружний адміністративний суд

вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

06.10.2011 р. Справа № 2а-5326/11/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. за участю секретаря судового засідання Салової І.О. розглянувши адміністративну справу

за позовом

Прокурора Миколаївського району Миколаївської області, (вул. Урожайна, 43,Миколаїв,54036)

в інтересах держави в особі

Державної інспекції з енергозбереження Державного комітету з енергозбереження, (вул. Краківська, 17, м. Київ, 02094)

до

Дочірнього сільськогосподарського підприємства "Миколаївська птахофабрика " ЗАТ "Аваль-Еталон", (вул. Центральна, 1а, с. Весняне, Миколаївський район, Миколаївська область, 57134)

про

стягнення економічних санкцій в сумі 11 467 гривень 78 копійок,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження Державного комітету з енергозбереження звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача економічних санкцій в сумі 11 467 гривень 78 копійок.

Прокурор та представник позивача позов підтримали.

Відповідач двічі не забезпечив явку представника у судове засідання. До суду не надійшло заперечень проти позову. З огляду на те, що в матеріалах справи є достатньо даних про права та обов’язки сторін, та немає необхідності в особистих поясненнях відповідача, суд ухвалив про слухання справи за відсутності відповідача.

Дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1039 від 29.06.2000р. «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) і йому підпорядковується, та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Згідно з п.1 Положенням про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Миколаївській області, затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження «Про введення структури та штатного розпису», територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Миколаївській області є структурною одиницею урядового органу державного управління —Державної інспекції з енергозбереження, яке у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження.

Постановою Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993р. «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві»(далі - Постанова КМУ № 699) встановлено, що Державна інспекція з енергозбереження здійснює державний контроль за раціональним та ефективний використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами.

Відповідно до положень статті 26 Закону України «Про енергозбереження», контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, при цьому державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Відповідно до статті 27 Закону «Про енергозбереження», порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно п. «є»ст. 11 Закону України Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Згідно із ч. 1 статті 17 Закону України «Про енергозбереження»економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за:

- марнотратне витрачання та прямі трати паливно-енергетичних ресурсів;

- несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно - енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів,

- невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам; невиконання чи несвоєчасне виконання приписів органів державного управління енергозбереженням щодо усунення фактів марнотратного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до частини 2 вказаної статті зазначено, що за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві»за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, то споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни.

22.02.2011 територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Миколаївській області було проведено перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів відповідачем, в ході якої, встановлено, що відповідач допустив нераціональне використання паливо-енергетичних ресурсів, а саме: перевитрати електричної енергії внаслідок відхилення коефіцієнта потужності підприємства від нормативного значення, чим порушив вимоги пункту «є»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.19993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших ресурсів в народному господарстві», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2000 року № 1071 «Про деякі заходи щодо раціонального використання паливо-енергетичних ресурсів».

Виявлені порушення нераціонального використання паливо-енергетичних ресурсів працівниками територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Миколаївській області зафіксовано в акті перевірки_№ 15-14/03.102-09 від 22.02.2011 року та винесено припис до акта перевірки, із зазначенням обов'язкових заходів, виконання яких забезпечить економію тепло - та електроенергії.

На підставі акта перевірки № 15-14/03.102-09 від 22.02.2011 року відносно ДСП «Миколаївська птахофабрика»ЗАТ «Аваль-еталон»винесено постанову про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-14/03 .102-09П від 22.02.2011 на суму 11467,78 грн., які отримані відповідачем 22.02.2011 під підпис керівництва.

Правом оскарження результатів перевірки та постанови про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-14/03.102-09 від 22.02.2011 року на суму 11467,78 грн. відповідач-не скористався.

Відповідно до п.11 постанови КМУ від 22.10.2008 року № 935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів», юридична особа повинна сплатити кошти в обсязі, визначеними постановою не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі її оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до пункту 14 вказаної постанови, у разі несплати коштів у зазначений строк їх сума стягується в судовому порядку.

Кошти, отримані внаслідок застосування санкцій за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів зараховуються до загального фонду державного бюджету.

Таким чином, позивач, який є суб’єктом владних повноважень, в правовідношенях, що були предметом судового дослідження, діяв на підставі та в спосіб, що передбачені законами України, з дотриманням принципу рівності перед законом та з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані дії.

Оскільки матеріалами справи підтверджується факт вчинення суб'єктом господарювання інкриміноваго йому порушення - нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, позовні вимоги належить задовольнити.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дочірнього сільськогосподарського підприємства «Миколаївська птахофабрика» ЗАТ «Аваль-Еталон» (ідентифікаційний код 30124834) на користь Державного бюджету Миколаївського району Миколаївської області11 467 гривень 78 копійки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний