Постанова № 52515293, 15.10.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
812/671/15
Номер документу
52515293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 жовтня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/671/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Басової Н.М.

при секретарі судового засідання: Кононовій О.О.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 07.12.2014 ним було прийнято участь в установчих зборах засновників громадської організації «Гуртожиток «Магістраль» у якості засновника та голови зборів. Протоколом №1 установчих зборів було прийнято рішення про створення громадської організації «Гуртожиток «Магістраль» у відповідності до Закону України «Про громадські обєднання». Також цим протоколом його було обрано керівником даного громадського обєднання та призначено особою, яка має право представляти громадську організацію для здійснення реєстраційних дій.

Оскільки протоколом було визначено місцезнаходження громадського обєднання у м.Сєвєродонецьку, то 13.01.2015 він звернувся до Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області та на підставі п.3 ст.12 Закону України «Про громадські обєднання», в порядку ч.1 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» з дотриманням вимог «Порядку подання та обігу електронних документів державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №2010/5 від 19.08.2011 подав відповідачу електронні документи в електронній заяві №223525 про реєстрацію громадської організації «Гуртожиток «Магістраль», кожен з яких був підписаний та оформлений відповідно до законодавства у сфері електронного цифрового підпису. А саме: реєстраційну картку, примірник протоколу установчих зборів, один примірник статуту, відомості про керівні органи громадського обєднання, реєстр осіб, які брали участь в установчих зборів, заповнену реєстраційну картку.

Відповідно до ч.9 ст.12 Закону України «Про громадські обєднання» на підставі поданих документів уповноважений орган з питань реєстрації протягом семи робочих днів з дня їх отримання приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації громадського обєднання, про направлення документів на доопрацювання чи про залишення документів без розгляду по суті.

Всупереч цьому, відповідачем до цього часу вказані обовязки не виконані та жодне з рішень не прийнято.

На підставі викладеного, просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду документів, поданих 13.01.2015 в електронній заяві №223525 на реєстрацію Громадської організації «Гуртожиток «Магістраль» та зобовязати Реєстраційну службу Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області розглянути електронні документи, подані 13.01.2015 в електронній заяві №223525 для проведення державної реєстрації громадської організації «Гуртожиток «Магістраль» в порядку, передбаченому Законом України «Про громадські обєднання».

В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги в повному обсязі та просив задовольнити їх з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с.15,45). Також надав письмові заперечення проти адміністративного позову, в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки реєстрація громадських обєднань регулюється Законом України «Про громадські обєднання». Згідно ст.12 вказаного Закону, громадське обєднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з урахуванням особливостей, установлених цим Законом.

Закон України «Про громадські обєднання» не містить в собі норм щодо подачі електронної заяви про реєстрацію громадської організації.

Законодавством передбачено лише електронний обмін документів між реєстраторами, а саме між реєстром громадських обєднань та Єдиним державним реєстром (Порядок ведення Реєстру громадських обєднань та обміну відомостями між зазначеним Реєстром і Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.12.2012 №1212).

На підставі викладеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (а.с.16-18).

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У відповідності до ч.1 ст.17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Згідно з п.1 ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і правового акта індивідуальної дії є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта /суб'єктів/, дотримання якого забезпечується правовими механізмами.

Дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб.

Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Судом встановлено, що 07.12.2014 Протоколом №1 установчих зборів було прийнято рішення про створення громадської організації «Гуртожиток «Магістраль» у відповідності до Закону України «Про громадські обєднання». Також цим протоколом ОСОБА_1 було обрано керівником даного громадського обєднання та призначено особою, яка має право представляти громадську організацію для здійснення реєстраційних дій (а.с.10).

13.01.2015 позивач надіслав електронну заяву №223525 до Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області про реєстрацію громадської організації «Гуртожиток «Магістраль», до якої додав: реєстраційну картку, примірник протоколу установчих зборів, один примірник статуту, відомості про керівні органи громадського обєднання, реєстр осіб, які брали участь в установчих зборів, заповнену реєстраційну картку. Кожен з вказаних документів був підписаний та оформлений відповідно до законодавства у сфері електронного цифрового підпису (а.с.49-53).

Судом також встановлено, що спірні правовідносини регулюються нормами Закону України «Про громадські обєднання» від 22.03.2012 №4572-VІ (далі Закон).

Статтею 12 вказаного Закону передбачена реєстрація громадського обєднання.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону громадське обєднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з урахуванням особливостей, установлених цим законом.

Для реєстрації громадського об'єднання керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, протягом 60 днів з дня утворення громадського об'єднання подають (надсилають поштовим відправленням) до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадського об'єднання заяву за формою, затвердженою Міністерством юстиції України, до якої додаються:

1) примірник протоколу установчих зборів, оформленого з дотриманням вимог частин другої, п'ятої, сьомої статті 9 цього Закону;

2) статут (у двох примірниках);

3) відомості про керівні органи громадського об'єднання із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), дати народження керівника, членів інших керівних органів, посади в керівних органах, контактного номера телефону та інших засобів зв'язку, а також зазначені відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, до яких додається письмова згода цієї особи, передбачена частиною шостою статті 9 цього Закону, якщо така особа не була присутня на установчих зборах;

4) заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи.

Заяву та документи, зазначені в пунктах 3 і 4 частини третьої цієї статті, підписує керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій. Справжність підпису зазначеної особи на заяві про реєстрацію громадського об'єднання засвідчується нотаріально (ч.ч.3,4 ст.12 Закону).

На підставі поданих документів уповноважений орган з питань реєстрації протягом семи робочих днів з дня їх отримання приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації громадського об'єднання, про направлення документів на доопрацювання чи про залишення документів без розгляду по суті (ч.9 ст.12 Закону).

Оскільки реєстрація громадської організації проводиться з урахуванням особливостей, установлених вказаним Законом, жодних норм стосовно подачі в електронному виді заяви про реєстрацію громадського обєднання даний Закон не містить. Закон передбачає лише особисту подачу заяви або надсилання її поштовим відправленням.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач правомірно не розглянув електронну заяву позивача, оскільки це не передбачено Законом, у звязку з чим підстав для визнання його бездіяльності протиправною та зобовязання розглянути електронну заяву позивача немає.

Доводи позивача про те, що особливості реєстрації громадських обєднань, визначені Законом України «Про громадські обєднання», полягають лише у строках розгляду документів, переліку рішень, яких державний реєстратор приймає за наслідком їх розгляду та не стосуються порядку чи форми подання документів для державної реєстрації, є безпідставними.

Закон України «Про громадські обєднання» від 22.03.2012 №4572-VІ, є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює питання утворення та реєстрації громадських організацій, а тому при розбіжностях між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом.

В спеціальному законі зазначено про те, що керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, подають (надсилають поштовим відправленням) до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадського об'єднання заяву про реєстрацію громадського обєднання. В даному Законі не зазначено надсилання такої заяви в електронному вигляді.

По вище викладеним мотивам не можуть бути прийняті до уваги й посилання позивача про «Порядок подання та обіг електронних документів державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», затверджених наказом Міністерства юстиції України 19.08.2011 №2010/5.

Враховуючи те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено (ст.94 КАС України), судові витрати, понесені позивачем, не повертаються.

Керуючись ст.ст.69-72,86,94,158-163,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 20 жовтня 2015 року.

Суддя ОСОБА_2