5.1.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 жовтня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1436/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Михальченко Д.С.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
03 вересня 2015 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі Позивач) до Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області (далі Відповідач) з вимогами про:
-визнання протиправною бездіяльності щодо розгляду документів, поданих в електронній заяві № 223526 на реєстрацію Громадської організації «Гуртожиток Магістраль»;
-зобовязання внести до Реєстру громадських обєднань відомості про Громадську організацію «Гуртожиток Магістраль» як зареєстроване громадське обєднання та внести відомості про нього як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.
07.12.2014 позивач взяв участь в установчих зборах Громадської організації «Гуртожиток Магістраль» у якості засновника та голови зборів. Згідно з протоколом № 1 установчих зборів прийнято рішення про створення Громадської організації «Гуртожиток Магістраль» у відповідності до Закону України «Про громадські обєднання», обрання позивача керівником цього громадського обєднання та призначення його особою, яка має право представляти громадську організацію для здійснення реєстраційних дій.
У лютому 2015 року позивач на виконання вимог Закону України «Про громадські обєднання» звернувся до Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області з електронною заявою та доданими електронними документами, кожен з яких був підписаний та оформлений відповідно до вимог законодавства у сфері електронного цифрового підпису.
Відповідно до ч. 13 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи державному реєстратору засновником (засновниками) або уповноваженою ним (ними) особою здійснюється виключно для засвідчення державним реєстратором факту створення юридичної особи. Тому, на думку позивача, державний реєстратор в разі подання йому електронних документів на відміну від особистого подання паперових документів в будь-якому випадку зобовязаний провести державну реєстрацію юридичної особи, що відповідачем до теперішнього часу не виконано.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, та надав письмові пояснення від 15.10.2015 (арк. справи 101), в яких зазначив, що доводи відповідача про порушення позивачем порядку подання документів державному реєстратору є помилковими та безпідставними, оскільки право подання електронних документів для реєстрації будь-якої юридичної особи, створення якої передбачено законодавством України, передбачено Порядком подання та обігу електронних документів державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.08.2011 № 2010/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.08.2011 за № 997/19735. Відповідно до п. 3.2 Порядку під час відкриття державним реєстратором електронних документів для проведення реєстрації юридичної особи заявнику автоматично надсилається повідомлення про підтвердження факту одержання електронних документів державним реєстратором у електронній формі. Але згідно відомостей «Реєстраційного порталу» в електронній заяві № 223524 для реєстрації громадської організації «Гуртожиток Магістраль» відсутні документи з таким підтвердженням про отримання від позивача електронних документів чи документи, прийняті за наслідком розгляду заяви відповідно до Закону України «Про громадські обєднання». Тобто електронна заява досі і на теперішній час не відкрита та не розглянута державним реєстратором.
Також позивач зазначив, що Законом України «Про громадські обєднання» чи будь-яким іншим не встановлено будь-яких обмежень чи заборон щодо подання документів державному реєстратору для реєстрації громадського обєднання в електронному вигляді або їх подання виключно на паперових носіях.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення від 16.09.2015 (арк. справи 12-13), від 28.09.2015 (арк. справи 18-20), від 08.10.2015 (арк. справи 78-81), в яких послався на таке.
Установчі документи громадської організації «Гуртожиток Магістраль», яка мала намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, надійшли до реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції 16.12.2014. У звязку з тим, що установчі документи, подані громадською організацією «Гуртожиток Магістраль» для реєстрації, не відповідали вимогам статей 5, 8, 9, 10, 11, 24 Закону України «Про громадські обєднання», за наказом відповідача від 22.12.2014 № 21-Л на підставі ч. 14 ст. 12 Закону документи повернуто на доопрацювання. Зазначений наказ оскаржено в судовому порядку, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2015, залишеною в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2015, у задоволенні позовних вимог про скасування наказу від 22.12.2014 № 21-Л відмовлено.
Жодних документів для усунення недоліків відповідачеві надано не було, тому згідно з частиною 21 статті 12 Закону України «Про громадські обєднання» громадська організація «Гуртожиток Магістраль» вважається неутвореною.
Однак в порушення особливостей подання документів на реєстрацію громадського обєднання позивачем 14.02.2015 направив документи у вигляді електронної заяви для проведення державної реєстрації громадської організації «Гуртожиток Магістраль», яка має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи. В той же день позивачу в електронному вигляді була направлена відповідь у вигляді повідомлення про залишення документів без розгляду у звязку з порушенням порядку реєстрації громадської організації. Позивачем надавалася електронна заявка на реєстрацію громадської організації «Гуртожиток Магістраль» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, всупереч вимогам Закону України «Про громадські обєднання», Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.07.2013 № 1302/5 та Порядку ведення Реєстру громадських обєднань та обміну відомостями між зазначеним Реєстром і Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 № 1212.
На підставі викладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських обєднань визначено Законом України «Про громадські обєднання» від 22.03.2012 № 4572-VII (далі Закон № 4572).
Відповідно до положень частин 8, 9 статті 9 Закону № 4572 громадські об'єднання реєструються або повідомляють про своє утворення у порядку, передбаченому цим Законом, протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів. Дії від імені незареєстрованого громадського об'єднання або громадського об'єднання, повідомлення якого не прийнято в установленому цим Законом порядку, крім дій, пов'язаних з реєстрацією такого об'єднання або повідомленням про його утворення, забороняються.
Судом установлено, що 16.12.2014 позивач надав до Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції установчі документи громадської організації «Гуртожиток Магістраль», яка мала намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
У звязку з тим, що установчі документи, подані громадською організацією «Гуртожиток Магістраль» для реєстрації, не відповідали вимогам статей 5, 8, 9, 10, 11, 24 Закону № 4572, наказом Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції від 22.12.2014 № 21-Л на підставі частини 14 статті 12 Закону № 4572 були повернуті на доопрацювання (арк. справи 24).
Позивачем наказ від 22.12.2014 № 21-Л оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до постанови Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2015 у справі № 820/1107/15 у задоволенні позовних вимог про скасування наказу реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області від 22.02.2014 № 21-Л «Про направлення на доопрацювання установчих документів, поданих на реєстрацію громадської організації «Гуртожиток Магістраль», відмовлено в повному обсязі (арк. справи 25-30).
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.02.2015 у справі № 820/1107/15 ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2015 залишено без змін (арк. справи 31-32).
05 лютого 2015 року позивач направив засобами телекомунікаційного звязку в електронній формі заяву для проведення державної реєстрації громадської організації «Гуртожиток Магістраль», яка має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, з доданими документами: статут (2 примірники), примірник протоколу установчих зборів від 07.12.2014, реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, відомості про керівні органи громадського обєднання (арк. справи 45-47, 85-94).
Подані в електронній формі засобами телекомунікаційного звязку заява та документи ідентичні тим, що подавалися позивачем 16.12.2014, що не заперечується сторонами.
Розглянувши документи, подані позивачем в електронній формі, відповідач залишив документи без розгляду у звязку з порушенням порядку реєстрації громадської організації, про що направив позивачу електронними засобами звязку повідомлення (арк. справи 86).
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області щодо розгляду документів, поданих в електронній заяві № 223524 (позивачем помилково вказано у прохальній частині № заяви 223526, про що у подальшому зазначив позивач) для реєстрації громадської організації «Гуртожиток Магістраль», суд не знаходить підстав для її задоволення. Матеріалами підтверджено, що відповідач направив електронними засобами повідомлення про залишення документів без розгляду у звязку з порушенням порядку реєстрації громадської організації. Залишення документів без розгляду підтверджується також роздруківкою з «Реєстраційного порталу», за даними якої щодо заяви позивача № 223524 в графі «Стан обробки в реєстрі» вказано «Документи залишені без розгляду» (rp.irc.gov.ua/requests/passed) (арк. справи 102), тому відповідачем не допущено бездіяльності щодо розгляду документів, поданих позивачем.
Щодо позовної вимоги про зобовязання відповідача внести до Реєстру громадських обєднань відомостей про громадську організацію «Гуртожиток Магістраль» як зареєстроване громадське обєднання та внести відомості про нього як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд також вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 12 Закону № 4572 визначено особливості реєстрації громадських обєднань.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону № 4572 громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з урахуванням особливостей, установлених цим Законом.
Реєстрація громадського об'єднання здійснюється безоплатно органами виконавчої влади, на які відповідно до законодавства покладені повноваження з питань реєстрації громадських об'єднань (далі - уповноважений орган з питань реєстрації), за місцезнаходженням громадського об'єднання (частина 2 статті 12 Закону № 4572).
Частиною 3 статті 12 Закону № 4572 для реєстрації громадського об'єднання керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, протягом 60 днів з дня утворення громадського об'єднання подають (надсилають поштовим відправленням) до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадського об'єднання заяву за формою, затвердженою Міністерством юстиції України, до якої додаються:
1) примірник протоколу установчих зборів, оформленого з дотриманням вимог частин другої, п'ятої, сьомої статті 9 цього Закону;
2) статут (у двох примірниках);
3) відомості про керівні органи громадського об'єднання із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), дати народження керівника, членів інших керівних органів, посади в керівних органах, контактного номера телефону та інших засобів зв'язку, а також зазначені відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, до яких додається письмова згода цієї особи, передбачена частиною шостою статті 9 цього Закону, якщо така особа не була присутня на установчих зборах;
4) заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи.
Заяву та документи, зазначені в пунктах 3 і 4 частини третьої цієї статті, підписує керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій. Справжність підпису зазначеної особи на заяві про реєстрацію громадського об'єднання засвідчується нотаріально (частина 4 статті 12 Закону № 4572).
Відповідно до частини 9 статті 12 Закону № 4572 на підставі поданих документів уповноважений орган з питань реєстрації протягом семи робочих днів з дня їх отримання приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації громадського об'єднання, про направлення документів на доопрацювання чи про залишення документів без розгляду по суті.
Позивач не заперечує, що він не усував недоліків згідно з наказом відповідача від 22.12.2014 № 21-Л про направлення на доопрацювання установчих документів. Натомість позивач подав ті ж документи, вважаючи це новим поданням.
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку передачі даних про юридичних осіб, зареєстрованих (легалізованих) відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.07.2013 №1302/5, дані про громадські обєднання, зареєстровані уповноваженим органом з питань реєстрації, передаються державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до Порядку ведення Реєстру громадських обєднань та обміну відомостями між зазначеним Реєстром і Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 № 1212.
Відповідно до пункту 18 Порядку ведення Реєстру громадських обєднань та обміну відомостями між зазначеним Реєстром і Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 № 1212, обмін відомостей з Реєстру громадських обєднань до Єдиного державного реєстру та з Єдиного державного реєстру до Реєстру громадських обєднань здійснюється в електронному вигляді телекомунікаційними каналами звязку загального користування з використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням криптографічного захисту інформації не пізніше наступного робочого дня з дня внесення відповідних відомостей до Реєстру громадських обєднань.
Таким чином, внесенню відомостей про громадську організацію «Гуртожиток Магістраль» до Реєстру громадських обєднань має передувати прийняття уповноваженим органом з питань реєстрації рішення про реєстрацію зазначеної громадської організації, а внесенню відомостей про неї як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців передує внесення відомостей до Реєстру громадських обєднань.
Рішення про реєстрацію громадської організації «Гуртожиток Магістраль» уповноваженим органом з питань реєстрації не приймалося, відповідно підстави для внесення до Реєстру громадських обєднань відомостей про громадську організацію «Гуртожиток Магістраль» як зареєстроване громадське обєднання та внесення відомості про нього як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У звязку з відмовою в задоволенні позовних вимог судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 20 жовтня 2015 року.
Суддя ОСОБА_2