Постанова № 52514196, 07.10.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
806/2759/15
Номер документу
52514196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 року м.Житомир справа № 806/2759/15

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Іщенко І.П.,

за участю: представників позивача та відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Олевського району Житомирської області в інтересах держави до Головного управління Держземагентства у Житомирській області треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання незаконними та скасування наказів,

встановив:

Прокурора Олевського району Житомирської області в інтересах держави звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Житомирській області треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання незаконними та скасування наказів. В обґрунтування позову позивач зазначив, що наказами Головного управління Держземагенства у Житомирській області було надано дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок розташованих на території Лопатицької сільської ради Олевського району розміром 2 га кожна з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9. Оскільки на даний час на території Олевського району Житомирської області значного поширення набуло незаконне видобування бурштину, то на думку позивача це може свідчити про можливе використання земельних ділянок не за їх цільовим призначенням. Крім того, позивач вказує, що при вирішенні питання щодо надання третім особам земельних ділянок на території Лопатицької сільської ради Олевського району потребує додаткового вивчення, зокрема в частині складу угідь, корисних копалин у звязку з тим, що земельні ділянки на які надано дозволи на складання документації із землеустрою за складом угідь є каменистими місцями, пасовищем та ріллею, що може свідчити про наявність покладів бурштину, який віднесено до корисних копалин загальнодержавного значення. Наведені обставини, на думку позивача, свідчать про незаконність спірних наказів, а тому він просить їх скасувати.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у письмових запереченнях.

Треті особи ОСОБА_1 та ОСОБА_8 направили на адресу суду письмові заперечення у яких просили відмовити у задоволенні позову, у судове засідання не зявилися.

Інші треті особи у судове засідання не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов не обґрунтований та у його задоволенні слід відмовити з огляду на наступне.

Наказами Головного управління Держземагенства у Житомирській області:

- №6-1725/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1724/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1726/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1727/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1728/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1729/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_6 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1730/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_7 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1731/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_8 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства;

- №6-1732/14-14-СГ від 25.09.2014 року надано дозвіл ОСОБА_9 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Олевського району за межами населених пунктів Лопатицької сільської ради, орієнтовною площею 2 га. з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Обґрунтовуючи свою позицію стосовно неправомірності вказаних наказів, позивач посилається на те, що при винесені спірних наказів не було надано документів щодо додаткового вивчення, зокрема в частині складу угідь та корисних копалин.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Згідно із ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 ст. 118 вказаного Кодексу передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз правових норм свідчить, ними визначено вичерпний перелік підстав, для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Сторонами не заперечується факт того, що при зверненні до Головного управління Держземагенства у Житомирській області третіми особами було надано заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки, у заявах зазначено орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення, додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельних ділянок.

У ході судового розгляду справи не було встановлено невідповідності місця розташування земельної ділянки, яку треті особи бажали б отримати у власність, вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Наведені обставини свідчать, що при винесенні спірних наказів відповідачем було дотримано вимоги чинного законодавства.

Слід вказати, що саме при виготовленні проекту землеустрою і буде досліджуватись питання щодо складу угідь та корисних копалин стосовно земельних ділянок щодо яких спірними наказами надано дозволи на виготовлення проектів землеустрою.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач при винесенні спірних наказів діяв у спосіб визначений чинним законодавством та чітко дотримувався норм, які регулюють спірні правовідносини, а тому позовні вимоги ґрунтують виключно на припущеннях та не підтверджені належними доказами, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог прокурора Олевського району Житомирської області відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.С. Токарева

Повний текст постанови виготовлено: 15 жовтня 2015 р.