Постанова № 5251297, 02.04.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.04.2009
Номер справи
2-а-201/09
Номер документу
5251297
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-201/09

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2009 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області

в складі : головуючого – судді Стратович О.В.

секретар Дворак Г.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам , які проживають на території радіоактивного забруднення та доплати до пенсії на придбання чистих продуктів харчування ,

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулися до суду з позовом в якому просять суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути на користь кожного позивача з УПСЗН Олевської РДА Житомирської області 1930,80 грн. допомоги , як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, а також 16012,80 грн. доплати до пенсії , на придбання чистих продуктів харчування у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії , проживають на радіоактивно забрудненій території, є непрацюючими пенсіонерами за віком і мають право на зазначені пільги.

Позивачі в судове засідання не з’явилися, але від них надійшли письмові заяви з проханням розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує.

В судовому засіданні встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є потерпілими 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а територія, на якій вони проживають , а саме с. Кишин Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копіями паспортів позивачів, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.

Позивачі є непрацюючими пенсіонерами за віком і отримують щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю виплати пенсії, тобто від в Управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги УПСЗН Олевської РДА, що стверджується копіями пенсійних посвідчень , обставинами зазначеними у запереченні відповідача та відповідні виплати повинні сплачуватись відповідачем.

Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується непрацюючим пенсіонерам щомісячно грошова доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та виплати пенсії.

Допомога та доплата до пенсії в розмірі передбаченому законом позивачам виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі 1,60 грн. , а також доплата до пенсії в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 , що є неправильним та суперечить Закону.

Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується непрацюючим пенсіонерам щомісячно грошова доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та виплати пенсії .

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Зміни, внесені до ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, передбачають, що громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачів у їх правах на отримання допомоги та доплати в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Суд вважає, що позовні вимоги позивачів підлягають частковому задоволенню, оскільки в прохальній частині позову позивачі просять стягнути 1930,80 грн. допомоги , як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення за період з 01.02.2008 року по 01.02.2009 року та 16012,80 грн. доплати до пенсії , на придбання чистих продуктів харчування за період з 01.02.2006 року по 01.02.2009 року, але відповідно до ст. 99 КАС України слідує, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто фактично, як слідує з позовної заяви стягненню підлягають кошти в сумі 1924,80 грн. допомоги та 6417,6 грн. доплати до пенсії відповідно кожному позивачу за період з 01.02.2008 року по 01.02.2009 року.

Керуючись ст.ст. 8, 21, 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008; ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам , які проживають на території радіоактивного забруднення та доплати до пенсії на придбання чистих продуктів харчування - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області на користь ОСОБА_1 1924,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області та 6417,60 грн. доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області на користь ОСОБА_2 1924,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області та 6417,60 грн. доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Звільнити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області 51 грн. державного мита з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області та 128,35 грн. державного мита з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя :