ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
08.10.2015 Справа № 6/110-10
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп»яненко О.Ю.,
при секретарі Пігарєвій І.О.,
за участю представників сторін:
кредитора - УПФУ в м. Сумах - Щербина О.А.,
АБ «Укргазбанк» - Михно А.О.,
ліквідатор - представник ліквідатора Шаматрін Є.М. (довіреність № 2138 від 12.05.2015 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №6/110-10
за заявою кредиторів - Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми,
Приватного виробничо - комерційного підприємства "Укртехноекспорт", м.Суми, Товариства з обмеженою відповідальністю охоронно -детективного агентства "Барс - З", м.Суми,
Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Терра фінанс", м.Київ
до боржника - Відкритого акціонерного товариства "Сумська кондитерська фабрика" (м. Суми, провул. Косівщинський, 23, ід. код 00379519)
про банкрутство,
встановив:
В серпні 2015 року до господарського суду надійшло клопотання № 02-03/1195 від 14.08.2015 року ліквідатора у даній справі про зобов'язання Сумської міської ради вчинити певні дії.
Ухвалою господарського суду від 02.09.2015 року розгляд вказаного клопотання було призначено на 08.10.2015 року, зобов'язано Сумську міську раду надати пояснення (заперечення) щодо поданого клопотання.
В судовому засіданні представник ліквідатора підтримав подане клопотання.
Представник Сумської міської ради в судове засідання не прибув, відзиву на клопотання ліквідатора суду не подав.
Розглянувши клопотання ліквідатора, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ліквідатора, суд встановив наступне.
Постановою господарського суду Сумської області від 26.05.2011 року боржника у даній справі визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 09.02.2012 по даній справі ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Пересадька Р.І.
Матеріли справи свідчать, що в ході виконання ним обов'язків ліквідатора було виявлено, що на території банкрута розміщене державне майно, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ «Сумська кондитерська фабрика», а саме: захисна споруда цивільної оборони ІТМ-сховище № 68245. Зазначене сховище обліковується за банкрутом, що підтверджується листом управління МНС України в Сумській області від 05.07.2011 № 25-3871 та листом регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області від 26.05.2011 № 10-08-01826.
Згідно ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції, що діяла до 19.01.2013), усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Таким чином, зазначене майно у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не включається до ліквідаційної маси, а отже, ліквідатор не має права розпоряджатися цим майном.
Відповідно до п. 1.4 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі", затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19 травня 1999 р. N 908/68, способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є такими:
1) здійснення приватизації відповідно до Законів України "Про приватизацію державного майна", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про Державну програму приватизації" та інших нормативно-правових актів;
2) передача майна в оренду відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна";
3) передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності";
4) передача майна в управління центральних та місцевих органів виконавчої влади у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 N 1482;
5) передача майна господарським товариствам, у тому числі у разі ліквідації балансоутримувача, на умовах відповідного договору безоплатного зберігання (далі - договір зберігання) відповідно до вимог законодавства;
6) списання об'єктів державної власності у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 N 1314 "Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності";
7) передача в оренду, використання захисних споруд цивільного захисту для задоволення господарських, культурних та побутових потреб із збереженням функціонального призначення таких споруд або їх списання у порядку, передбаченому законодавством у сфері цивільного захисту.
Абз. 13 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передбачає можливість безоплатної передачі органам місцевого самоврядування захисних споруд цивільного захисту.
Майно, яке не увійшло до статутного фонду є державним майном, у тому числі захисні споруди цивільної оборони. Питання подальшого використання вказаного майна вирішується згідно з Кодексом цивільного захисту України.
Згідно п. 26 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд
Згідно п. 27 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 253, питання щодо подальшого використання захисної споруди у разі банкрутства (ліквідації) підприємства, на балансі якого вона перебуває, вирішує комісія з питань подальшого використання захисної споруди, утворена Радою міністрів Автономної Республіки Крим або місцевою держадміністрацією за ініціативою уповноваженого органу управління. Комісія разом з розпорядником майна, керуючим санацією чи ліквідатором готує пропозиції щодо подальшого використання захисної споруди та вжиття заходів до її зберігання та утримання у належному технічному стані.
Протокольним рішенням засідання обласної комісії з питань подальшого використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) від 24.07.2013 (протокол № 1), було рекомендовано (п. 1.3) передати вказане сховище до комунальної власності територіальної громади м. Суми в разі неможливості його передачі новим власникам майнового комплексу (або його основної частини) до 01.09.2013.
Судом встановлено, що листом від 02.09.2013 ліквідатор повідомив управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської облдержадміністрації про неможливість передати сховище № 68245 на баланс юридичним особам - новим власникам майнового комплексу (або його основної частини).
У зв'язку з не проведенням дій, спрямованих на передачу-прийняття сховища 08.05.2015 ліквідатор звернувся до голови Сумської міської ради з листом, у якому просив повідомити, чи планується Сумською міською радою прийняти вказане сховище до комунальної власності територіальної громади м. Суми, а також повідомити про строки такого прийняття.
Своїм листом від 28.05.2015 Управління майна комунальної власності Сумської міської ради повідомило про неможливість використання зазначеного сховища без відповідних капіталовкладень на відновлення електропостачання. З цього листа можна зробити висновок, що Сумська міська рада відмовляється прийняти сховище у комунальну власність без будь-яких додаткових умов.
Отже, своєю бездіяльністю Сумська міська рада створює перешкоди для виконання прямих приписів закону ліквідатором ВАТ «Сумська кондитерська фабрика», сприяє затягуванню ліквідаційної процедури.
На підставі вищевикладеного, ліквідатор просить суд зобов'язати Сумську міську раду (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 2, код: 23823253) прийняти у комунальну власність безоплатно, без додаткових умов захисну споруду цивільної оборони ІТМ-сховище № 68245, що розташована за адресою: м. Суми, пров. Косівщинський, б. 23, яка є державною власністю та знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства «Сумська кондитерська фабрика» (40009, м. Суми, пров. Косівщинський, 23, код ЄДРПОУ 00379519). Ухвалу оформити згідно з вимогами до виконавчого документа (ст.18 Закону України «Про виконавче провадження»). Визначити за ухвалою стягувачем - Відкрите акціонерне товариство «Сумська кондитерська фабрика» (40009, м. Суми, пров. Косівщинський, 23, код ЄДРПОУ 00379519), боржником - Сумську міську раду (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 2, код: 23823253).
Слід також зазначити, що наявність на балансі банкрута майнових активів, які не підлягають включенню до ліквідаційної маси, перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури.
Правова позиція щодо необхідності передачі такого майна банкрута до комунальної власності також відображена в постанові Вищого господарського суду України від 23.05.2012р. у справі №31/105пн та в постанові Вищого господарського суду України від 13.01.2010р. у справі №10/1474.
Враховуючи знаходження на балансі банкрута об'єкту цивільної оборони, суд дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора та передачу зазначеного об'єкту до комунальної власності.
Керуючись статтями 24, 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, яка діяла до набрання чинності 19.01.2013р. змін внесених Законом України №4212-VI від 22.12.2011р.), статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
1. Клопотання № 02-03/1195 від 14.08.2015 року ліквідатора у даній справі про зобов'язання Сумської міської ради вчинити певні дії - задовольнити.
2. Зобов'язати Сумську міську раду (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 2, код: 23823253) прийняти у комунальну власність безоплатно, без додаткових умов захисну споруду цивільної оборони ІТМ-сховище № 68245, що розташована за адресою: м. Суми, пров. Косівщинський, б. 23, яка є державною власністю та знаходиться на балансі Відкритого акціонерного товариства «Сумська кондитерська фабрика» (40009, м. Суми, пров. Косівщинський, 23, код ЄДРПОУ 00379519).
3. Копію даної ухвали надіслати кредиторам, ліквідатору, РВ ФДМУ, Сумській міській раді.
Суддя О.Ю.Соп»яненко