Постанова № 52483192, 15.10.2015, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
127/22256/15-а
Номер документу
52483192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/22256/15-а

Провадження № 2-а/127/689/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.10.2015 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Вохмінової О.С.

при секретарі Коберник О.Л.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Павич О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій щодо відмови врахувати йому при призначенні пенсії як державному службовцю інших видів заробітної плати недійсними; зобов'язання здійснити йому перерахунок як державному службовцю, включивши до її розміру складові заробітної плати (інші виплати) у розмірі 90 відсотків (відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), а саме: суми індексації, матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди, на підставі довідок про складові заробітної плати Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 та від 14.09.2015 року № 22-00-010-183; зобов'язання відповідача виплачувати йому пенсію як державному службовцю з врахуванням сум індексації, матеріальної допомоги, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди на підставі довідок про складові заробітної плати Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 та від 14.09.2015 року № 22-00-010-183.

Мотивував тим, що з 17.06.2011 року він перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці і отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу». Оскільки даний закон, в редакції, що діяв станом на час призначення пенсії, передбачав перерахунок пенсії, 03.09.2015 року та 14.09.2015 року він звернувся до відповідача із заявами про перерахунок пенсії із включенням до розміру складової заробітної плати «інших виплат» відповідно до довідок від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 та від 14.09.2015 року № 22-00-010-183.

Однак, листами від 04.09.2015 року № 290/Т-1 та від 16.09.2015 року №306/Т-1 йому відмовлено у задоволенні його заяв.

Оскільки на «інші виплати» - матеріальну допомогу, індексацію, грошову винагороду та компенсацію за невикористану відпустку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проте всупереч вимогам ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» ці суми не були враховані при призначенні пенсії, просив зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з врахуванням сум та з розрахунку 90%, починаючи з 17.06.2011 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача - Павич О.С. позов не визнала, надала письмові заперечення. Пояснила, що відповідно до пункту 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються, зокрема, до Закону України «Про державну службу». Крім того, матеріальна допомога, індексація, грошова винагорода та компенсація за невикористані відпустки, що зазначені у довідках про заробітну плату позивача, є одноразовими виплатами, тому не повинні враховуватись при призначенні пенсії.

Враховуючи пояснення осіб, що беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці з 17.06.2011 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальний трудовий стаж - 40 р. 6 міс. 17 днів, в тому числі стаж державної служби становить 26 років 1 місяць 13 днів.

Із довідки про складові заробітної плати від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 (а.с. 11) вбачається, що з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року виплати, які отримував ОСОБА_1, становили: інші виплати (індексація - 5 891,18 грн., матеріальна допомога - 26 747,82 грн., компенсація за невикористану відпустку - 7 789,86 грн.). На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в межах граничних сум. Сума заробітної плати, на яку нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить з 01.11.2009 року - 11 160,00 грн., з 01.04.2010 року - 13 260,00 грн., з 01.04. 2011 року - 14 400,00 грн.

Із довідки від 14.09.2015 року № 22-00-010-183 (а.с. 15) вбачається, що інші виплати ОСОБА_1, зокрема, в червні 2011 року становили: матеріальна допомога - 8 653,84 грн., грошова винагорода - 35 413,30 грн., в липні 2011 року: компенсація за невикористану відпустку - 7 670,52 грн., 10 посадових окладів - 15 750,00 грн.

Звернувшись до управління 03.09.2015 року та 14.09.2015 року із заявами про перерахунок пенсії із включенням до розміру складової заробітної плати «інших виплат» відповідно до довідок від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 (а.с. 11) та від 14.09.2015 року № 22-00-010-183 (а.с. 15), листами від 04.09.2015 року № 290/Т-1 (а.с. 8-10) та від 16.09.2015 року №306/Т-1 (а.с. 12-14) отримав відмови.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) передбачено, зокрема, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Статтею 2 ЗУ «Про оплату праці» передбачено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», чинної на час призначення пенсії ОСОБА_1, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, входять до системи оплати праці державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 14.05.2013 р., 28.05.2013 р. та 04.03.2014 р. (справи № 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14 відповідно).

Заперечуючи проти позову представник відповідача Павич О.С. вказала, що згідно п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Однак, статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, застосуванню підлягають норми, що діяли на момент призначення пенсії позивачу.

Враховуючи те, що до відповідача за перерахунком пенсії позивач звернувся 03.09.2015 року, його позов слід задоволити частково та визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачеві пенсії протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 03.09.2015 року, виходячи з 90% заробітної плати відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії), включивши до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідок Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 та від 14.09.2015 року № 22-00-010-183.

Крім того, ОСОБА_1 слід присудити з Державного бюджету України судовий збір в сумі 487,20 грн., що був сплачений при пред'явленні даного позову.

Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення дляправильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на 17.06.2011 рік, ст.ст. 7, 10, 11, 17, 18, 69, 71, 159, 160-163 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня звернення щодо перерахунку пенсії - з 03.09.2015 року, виходячи з 90% заробітної плати відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», включивши до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідок Департаменту капітального будівництва Вінницької міської ради від 01.09.2015 року № 22-00-01-98 та від 14.09.2015 року № 22-00-010-183.

В решті позову - відмовити.

Присудити ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір в сумі 487,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів.

Суддя: