ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Денисюк І.І.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"13" жовтня 2015 р. Справа № 281/438/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "30" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Лугинської районноої державної адміністрації Житомирської області про визнання незаконним рішення комісії,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання незаконним рішення комісії Лугинської РДА Житомирської області в частині відмови в постановці на чергу на виплату компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно, що знаходиться по АДРЕСА_1 та зобов'язати Лугинську РДА Житомирської області, поставити на чергу для виплати компенсації за втрачене йому майно. Обґрунтовуючи позов ОСОБА_3 вказав на те, що йому на праві приватної власності належить житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, за адресою: АДРЕСА_1. В зв'язку з радіаційним забрудненням після аварії на ЧАЕС та неможливістю проживати у вказаному населеному пункті, він одержав 24.12.1996 року ордер на житло від Жовтневої сільської ради Попільнянського району, Житомирської області, внаслідок чого був переселений разом з сім'єю. Позивач здав на баланс Жеревецької сільської ради Лугинського району належний йому на праві власності вказаний житловий будинок і звернувся до Лугинської РДА Житомирської області про постановку на чергу для виплати компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, проте відповідачем йому було відмовлено, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом.
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 30.07.2015р. адміністративний позов задоволено. Визнано незаконним рішення комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізаціїЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської к атастрофи"та Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 30.06.2015 року в частині відмови в постановці на чергу та виплати грошової компенсації за втрачене належне позивачу нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язно Лугинську районну державну адміністрацію Житомирської області поставити позивача на чергу для виплатикомпенсації за втрачене належне йому майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 30.07.2015р. скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Матеріали справи свідчать та судом встановлено, що позивач був власником житлового будинку зі всіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно запису в погосподарській книзі №1 на 2011-2015 року, особовий рахунок №0020-02.
Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, селище міського типу Лугини Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно із ордером на житлове приміщення, який виданий Жовтневою сільською радою Попільнянського району житомирської області 24.12.1996 року, позивачу надано право на зайняття житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2, куди позивач і переселився разом з сім'єю, що підтверджується довідкою Жовтневої сільської ради №217 від 20.03.2015 року. Даний населений пункт не належить до зон радіоактивного забруднення. Право власності у позивача на зазначений житловий будинок виникло 20.06.2006 року (свідоцтво про право власності на житло №1213 від 20.06.2006р).
Позивачем було здано на баланс Жеревецької сільської ради житловий будинок зі всіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, вартістю 170539,00 грн., що підтверджується актом від 18.05.2015 року.
Позивач звернувся до Лугинської РДА Житомирської області, щодо постановки на чергу та виплати компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території за вказаною адресою. Рішенням комісії Лугинської РДА Житомирської області по реалізації Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ОСОБА_3 було відмовлено в постановці на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно за вище вказаною адресою, з посиланням на те, що на підставі списку на переселення від 11.03.1994 року, йому було надано будинок за адресою: АДРЕСА_2, проте тільки 18.05.2015 року останній передав втрачене нерухоме майно, чим порушив місячний термін з моменту придбання житла у місці переселення, передбачений п. 6 «Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» (протокол №2 від 30.06.2015 року).
Розглядаючи питання про законність відмови позивачу в постановці на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Приписами ст.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що підставами на відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Етапи відселення визначаються Концепцією. Населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню. Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Відселення та самостійне переселення дозволяється лише у місцевості, які не віднесені до категорій зон радіоактивно забруднених територій (стаття 2), за винятком переселення до близьких родичів. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст. 4 цього Закону, майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Порядок виплати компенсацій визначено "Порядком виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території" (надалі по тесту -Порядок), затвердженим постановою КМУ від 18.11.2009р. №1243.
Підпунктами 1, 3 ч.1 Порядку визначено, що втрачене нерухоме майно - це житловий, дачний, садовий будинок, гараж, господарські будівлі та споруди, що розташовані на радіоактивно забрудненій території, перебували у приватній власності громадянина та залишені ним у разі використання права на переселення. Компенсація це відшкодування вартості нерухомого майна, втраченого на місці відселення на момент припинення права власності, розмір якого визначається шляхом проведення суб'єктом оціночної діяльності незалежної оцінки такого майна у порядку, встановленому Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до пункту 6 Порядку втрачене нерухоме майно передається переселенцем відповідному органові самоврядування місця відселення (сільській, селищній, міській раді) у разі:
забезпечення його житловим приміщенням у місці переселення - відповідно до Порядку відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 1992 р. N 706 (ЗП України, 1993 р., N 1 - 2, ст. 23);
індивідуального будівництва у місці переселення або отримання на підставі рішення обласної або районної держадміністрації у приватну власність незавершеного будівництвом будинку садибного типу - у місячний строк з моменту підписання акта щодо введення в експлуатацію житлового будинку;
придбання житла у місці переселення на умовах договору купівлі-продажу - у місячний строк з моменту укладення договору.
Виплата компенсації проводиться один раз (п.7 Порядку).
Отже, безпідставними є посилання Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на п.6 Порядку щодо порушення позивачем місячного терміну передання органові самоврядування місця відселення втрачене нерухоме майно, оскільки такий строк (місячний) Порядком чітко визначено лише для індивідуального будівництва та придбання житла у місці переселення на умовах договору купівлі-продажу.
Згідно ст. ст. 24, 50 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками місця проживання. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи позивачу в постановці на чергу для отримання компенсації, відповідач обтяжує його становище, який вимушений використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується його конституційне право на безпечні умови життя.
Приписами п.3 ч.1 ст.13 цього Закону визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції), що відповідач неправомірно позбавив позивача його права на отримання грошової компенсації, за втрачене нерухоме майно, ОСОБА_3 має право на постановку на облік для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно.
Судом першої інстанції досліджено представлені докази, встановлено обставини, що мають значення для вирішення спору та обґрунтовано задоволено позов.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "30" липня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Лугинська районна державна адміністрація Житомирської області вул.К.Маркса, 4,смт.Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301
4 - Управлінню праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області - ,