Ухвала суду № 52468217, 19.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
815/6119/15
Номер документу
52468217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/6119/15

Категорія: 1.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Жука С.І.

- Шляхтицького О.І.

при секретарі - Алексєєвої Н.М.

за участю представника відповідача Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова - Балан І.П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 до Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, третя особа Одеська міська виборча комісія Одеської області про визнання протиправними дії з проведення передвиборчої агітації та зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И Л А:

До суду першої інстанції надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 до Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними дії з проведення передвиборчої агітації з порушенням вимог Закону України "Про місцеві вибори", а саме: проведення передвиборної агітації, що супроводжувалась наданням виборцям безоплатно товарів, зобов'язати Одеську міську організацію Української морської партії Сергії Ківалова утриматися від вчинення дій, що порушують виборче законодавство та постановити окрему ухвалу щодо притягнення кандидата Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності за грубе порушення вимог законодавства про місцеві вибори.

Посилаючись на порушення вимог ч. 4 ст. 60 Закону України "Про місцеві вибори", позивач вважає дії кандидата Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, ОСОБА_6 незаконними та такими, що порушують виборче законодавство на етапі проведення передвиборної агітації місцевих виборів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги позивача.

В судове засідання позивач, її представник та представник третьої особи Одеської міської виборчої комісії Одеської області, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи не зявились, а тому, відповідно до ст. 196 КАС України колегія суддів ухвалила слухати справу без відсутніх сторін.

Представник відповідача Балан І.П. апеляційну скаргу не визнала, пояснила суду, що будь-яких порушень Законів України відповідач не допускав, а позивач не довів в суді першої інстанції та в апеляційній скарзі свої вимоги щодо цього.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку представника відповідача, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_6 є кандидатом у депутати Одеської міської ради, висунутим Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова відповідно до Постанови Одеської міської виборчої комісії №36 від 28.09.2015 року (а.с. 7-8).

Позивачем у позові зазначено, що дії кандидата у депутати ОСОБА_6 є прямим підкупом виборців, що не тільки заборонено ч. 4 ст. 60 Закону України "Про місцеві вибори" й є кримінальним злочином (ст. 160 Кримінального Кодексу України).

Позивач в своєму позові посилається на сайт Комітету виборців України ( http://izbirkom.org.ua/news/Vyiboryi-2015-16/2015/Ot-imeni-kandidata-ot-Ukrаіnsкоу-morsкоу-рагtiі-Кivаlоvа-гаzdаvаlі-кагtоshku-3436 ) на якому 12.10.2015 року була розміщена інформація із фотофіксацією про те, що невідомі особи в одязі із прізвищем кандидата від Української морської партії Сергія Ківалова ОСОБА_6 були помічені під час роздачі одеситам картоплі та цибулі.

В якості доказу до матеріалів справи додано роздруківку сайту izbirkom.od.ua, з якої вбачається наявність статті із назвою "От имени кандидата от Украинской морской партии Кивалова раздавали картошку" та фото, на яких невідомі особи одягнуті у жилети із прізвищем кандидата від Української морської партії Сергія Ківалова ОСОБА_6. При цьому у статті є посилання про фіксацію подій активістами автомайдана, за словами яких зазначених осіб помітили 10 жовтня 2015 року по вулиці Піонерській.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Так предметом розгляду справи є дії Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова та її кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_6, щодо порушень законодавства про вибори під час виборчого процесу.

Статтею 6 Закону визначено, що місцеві вибори є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.

Згідно зі ст. 54 Закону України "Про місцеві вибори " передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право здійснювати передвиборну агітацію, вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові, особисті якості та передвиборні програми кандидатів, місцевих організацій партій.

Місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.

Передвиборна агітація може проводитися у таких формах: 1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; 2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; 3) проведення публічних дебатів, дискусій, круглих столів, прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, їх політичної діяльності чи політичної діяльності кандидатів; 4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; 5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації; 6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами; 7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки місцевої організації партії - суб'єкта виборчого процесу, кандидата, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; 8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за місцеву організацію партії - суб'єкта виборчого процесу, кандидата або публічні оцінки діяльності місцевої організації партії, кандидата; 9) встановлення агітаційних наметів; 10 в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України.

Передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється.

Ч. 4 ст. 60 Закону України "Про місцеві вибори " передбачено, що забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб'єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб'єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

Колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що з матеріалів справи не вбачається: які дії саме Відповідача - Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, а саме її кандидата в депутати Одеської міської ради ОСОБА_6 були зафіксовані на фото, коли та у якому конкретному місці відбувались події. Також не можливо встановити конкретних осіб, якими встановлено порушення ст. 60 Закону України "Про місцеві вибори ", та конкретних осіб, які допустили порушення Закону та їх відношення до відповідача. За відсутності встановлених осіб неможливо встановити факт проведення передвиборної агітації, що супроводжувалась наданням виборцям товарів. Також, не надано жодного доказу, що вказані події відбувалися саме 10.10.2015 року (складання актів, тощо). Окрема інформація, розміщена на сайті, без відповідних доказів не може бути підставою для притягнення кандидата у депутати Одеської міської ради до кримінальної відповідальності за грубе порушення вимог законодавства про місцеві вибори.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову, відсутності підстав для винесення окремої ухвали відносно ОСОБА_6 та відсутності підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача утриматися від вчинення дій, що порушують виборче законодавство оскільки не доведено порушень виборного законодавства з боку Відповідача.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної додаткової постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 177,195, 196, 200,206,211,254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 до Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, третя особа Одеська міська виборча комісія Одеської області про визнання протиправними дії з проведення передвиборчої агітації та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Стягнути з апелянта - кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) судовий збір в розмірі 535 ( п'ятсот тридцять п'ять) грн 92 коп.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Жук С.І.

Шляхтицький О.І.