Постанова № 52467092, 13.10.2015, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.10.2015
Номер справи
653/3144/15-а
Номер документу
52467092
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 653/3144/15-а

Провадження № 2-а/653/107/15

П О С Т А Н О В А

іменем України

13.10.2015

Генічеський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Хоменко В. Г.

при секретарі Тимашовій Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради Сажнєвої Наталії Анатоліївни про скасування рішення територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради про виключення зі списку кандидатів у депутати до Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1, зобов'язання поновити реєстрацію кандидата в депутати Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1 та внести до відповідних списків кандидатів, що створюються та розміщуються у дільничній та територіальній виборчих дільницях,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про скасування рішення територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради про виключення зі списку кандидатів у депутати до Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1, зобов'язання поновити реєстрацію кандидата в депутати Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1 та внести до відповідних списків кандидатів, що створюються та розміщуються у дільничній та територіальній виборчих дільницях.

Свої вимоги мотивує тим, що 28.09.2015р. нею подано повний перелік документів до виборчої комісії Щасливцевської сільської ради на реєстрацію як кандидата в депутати від округу № 1 Щасливцевської сільської ради. 30.09.2015р. її було зареєстровано та видано посвідчення № 9 з написом - кандидат у депутати в одномандатному виборчому округу №1 Щасливчевської сільської ради Генічеського району, Херсонської області. Однак, 09.10.2015р. вона дізналась, що її немає в списках кандидатів у депутати на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року по округу №1 та не розміщені її дані на стенді для ознайомлення кандидатів у депутати. Про причини відсутності її у списках кандидатів у депутати, виборча комісія жодним чином її не повідомила, ніяких документів про виключення чи письмового повідомлення про відмову в реєстрації виборчою комісією їй не надано. Після звернення до виборчої комісії їй на руки надано лист з вихідним №1 від 09.10.2015р. з територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради про виключення її зі списку кандидатів. Вважає, що територіальна виборча комісія Щасливцевської сільської ради перевищила свої повноваження, та прийняла рішення, яке є незаконним, в зв'язку з чим просить суд його скасувати, зобов'язання територіальну виборчу комісію Щасливцевської сільської ради поновити реєстрацію кандидата в депутати Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1 та внести її прізвище до відповідних списків кандидатів у депутати.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала заявлений позов частково, та пояснила, що після її звернення до територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради щодо роз'яснення питання відсутності її у списках кандидатів у депутати Щасливцевської сільської ради їй на руки було видано листа, згідно тексту якого вона зрозуміла, що виборчою комісією порушено її пасивне виборче право, тобто бути зареєстрованою та в подальшому обраною депутатом Щасливцевської сільської ради. Також додатково пояснила, що після її звернення до голови територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради Сажнєвої Н.А. зі скаргою, щодо неправомірних дій територіальної виборчої комісії, їй стало відомо, що вона включена в списки кандидатів у депутати Щасливцевської сільської ради, що підтверджується наявністю її прізвища на інформаційному стенді територіальної виборчої комісії із зазначенням інформації про неї як кандидата у депутати Щасливцевської сільської ради.

Відповідачка Сажнєва Н.А. в судовому засіданні заявлений позов визнала частково та пояснила суду, що вона є головою територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради. 09.10.2015 року Щасливцевською сільською виборчою комісією на ім'я ОСОБА_1 видано лист, з роз'ясненням положень Закону України «Про місцеві вибори» щодо відмови в реєстрації кандидата в депутати. В подальшому, майже одночасно з наданням листа ОСОБА_1, територіальною виборчою комісією було прийнято рішення, що рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1 сільською виборчою комісією прийнято передчасно та не містить законних підстав, а тому не може породити ніяких юридичних наслідків, і майже одразу ж територіальною виборчою комісією Щасливцевської сільської ради було прийнято рішення щодо реєстрації ОСОБА_1 у депутати Щасливцевської сільської ради по округу №1 та розміщено на всіх дільничних та територіальних виборчих дільницях інформацію про кандидата у депутати ОСОБА_1 Також ім'я ОСОБА_1 включено до виборчого бюлетеню, а саме в список кандидатів по одномандатному виборчому округу №1 з виборів депутатів Щасливцевської сільської ради, виборча дільниця №650231.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов є безпідставним та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено право бути обраним, а саме, що депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до ст. 70 Конституції України.

Згідно ст. 70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Судом встановлено, що до суду з даним позовом звернувся суб'єкт виборчого процесу ОСОБА_1, яка є кандидатом у депутати Щасливцевої сільської ради на чергових виборах, що відбудуться 25.10.2015 року, що підтверджується посвідченням №9, виданим 30.09.2015 року головою територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради Сажнєвою Н.А., згідно якого ОСОБА_1 є кандидатом у депутати в одномандатному виборчому округу №1 з виборів депутатів Щасливцевської сільської ради.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, уродженкою с. Щасливцеве, генічеського району, яка досягла вісімнадцятирічного віку, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 25 листопада 1997 року.

Позивачка ОСОБА_1 своєчасно звернулась до адміністративного суду із даним позовом.

Судом в судовому засіданні встановлено, що рішення територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради, щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації як кандидата у депутати сільської ради в матеріалах справи відсутнє. Також відсутнє зазначене рішення і у самої позивачки.

Голова територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради Сажнєва Н.А. також суду спірне рішення комісії не надала. Згідно пояснень Сажнєвої Н.В., наданих суду в судовому засіданні, слідує, що спірного документу, як окремого рішення прийнятого виборчою комісією не було, а був лише лист-повідомлення №1 від 09.10.2015 року адресований ОСОБА_1, який містив положення законодавства України щодо відмови в реєстрації кандидатів у депутати. Ніяких правових наслідків з питання відмови ОСОБА_1 в реєстрації її як кандидата у депутати не настало.

Також, судом в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 включено в усі відповідні списки кандидатів, які розміщені на дільничній та територіальній виборчих дільницях, що підтвердила в судовому засіданні голова територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради Сажнєва Н.Л.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення сільської виборчої комісії щодо ОСОБА_1 було оприлюднено на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення. Цей факт позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила та не оспорювала наявності відповідної інформації щодо неї на стенді виборчої комісії.

Частиною 2 ст. 13.Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що виборчі комісії інформують громадян України про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб, які обмежують або порушують виборчі права), про порядок заповнення виборчих бюлетенів, забезпечують можливість для ознайомлення виборців зі списками виборців, відомостями про кандидатів, оприлюднюють протоколи про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 172 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Згідно ст. 38 Конституції України, громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно ст. 71 Конституції України, вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про місцеві вибори» організація і проведення місцевих виборів здійснюються публічно і відкрито.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно дочастини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною девятою статті 41,частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.

Відповідно до ч. 18 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення дільничної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку відповідною територіальною виборчою комісією або судом. У такому випадку відповідна територіальна виборча комісія має право прийняти рішення по суті питання.

Згідно ч. 9, 10 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори» виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання. Порядок прийняття рішення судом за результатом розгляду позовної заяви, вимоги до рішення суду та порядок набрання законної сили рішенням суду встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 9.10 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК України № 229 від 05.09.2015 року, виборча комісія вищого рівня на підставі скарги або рішення суду чи з власної ініціативи, може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.

Згідно п.п. 9.6., 9.7 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту9.7 та розділу 10 цього Порядку (додаток1). Постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.

Із заявленого позову вбачається, що ОСОБА_1 вважає, що рішення Щасливцевської сільської виборчої комісії про відмову в реєстрації її як кандидата у депутати Щасливцевської сільської ради підлягає скасуванню фактично з підстав того, що територіальна виборча комісія перевищила свої повноваження, якими вона не наділена, відповідно до Закону України «Про місцеві вибори», а саме не має повноважень щодо вирішення зазначених питань. З твердженням позивачкисуд не погоджується виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Рішення територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради про відмову в реєстрації ОСОБА_1, як кандидата у депутати Щасливцевської сільської ради, фактично не постановлене, а тому воно не породило жодних правових наслідків, які б стосувались позбавлення позивачки реалізації її права бути обраною депутатом на виборах, що відбудуться 25.10.2015 року, а тому підстав для його скасування суд не вбачає.

Статтею 79 КАС України передбачено, що письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.

Згідно наданої суду копії встановленого зразку виборчого бюлетеня, оглянутого судом в судовому засіданні, по одномандатному виборчому округу №1 з виборів депутатів Щасливцевської сільської ради, виборча дільниця №650231, ОСОБА_1 наявна в списку кандидатів в одномандатному виборчому округу №1, номер в списку кандидатів №3.

Згідно ст.. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

З врахуванням викладених обставин та встановлених відповідних правовідносин, суд приходить до висновку, що на момент розгляду зазначеної справи рішення територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради про відмову в реєстрації ОСОБА_1, як кандидата в депутати, фактично ТВК не винесене та даний час не виконане та не виконується, а отже не породжує ніяких правових наслідків, позивачка ОСОБА_1, як суб'єкт виборчого процесу, включена в списки кандидатів у депутати Щасливцевської сільської ради в одномандатному виборчому округу №1, що знайшло своє підтвердження в судовому процесі та підтверджено відповідачем і визнано позивачкою ОСОБА_1

За даних обставин, суд вважає, що заявлений ОСОБА_1 позов не підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки відсутній предмет спору.

Судові витрати в зазначеній справі слід стягнути з позивачки ОСОБА_1, на підставі положень ст..94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 153-154, 158, 162-163, 172-175, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 38, 55,70, 71 Конституції України, ст.ст.9,10,46 Закону України «Про місцеві вибори», суд,

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позова ОСОБА_1 до голови Територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради Сажнєвої Наталії Анатоліївни про скасування рішення територіальної виборчої комісії Щасливцевської сільської ради про виключення зі списку кандидатів у депутати до Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1, зобов'язання поновити реєстрацію кандидата в депутати Щасливцевської сільської ради по виборчому округу №1 та внести до відповідних списків кандидатів, що створюються та розміщуються у дільничній та територіальній виборчих дільницях, відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, уродженки с. Щасливцеве, Генічеського району, судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. на користь держави (код ЄДРПОУ 37934859, ГУК ДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, р/р 31218206700112, код класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач коштів УДКСУ в Генічеському районі).

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

Суддя Генічеського районного суду В. Г. Хоменко