Справа № 647/1919/15-ц
№ провадження 2/647/679/2015
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.10.2015 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого - судді: Корсаненкової О.О.
за участю секретаря: Бондаренко Г.В.
прокурора: Сільчик Ю.В.
представників позивачів: Кіряна Є.С. та Присяжнюка П.В.
відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Берислав Херсонської області цивільну справу за позовом прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області до ОСОБА_3, фермерського господарства «ЮР-АГРО» про внесення змін до договору оренди землі, суд -
встановив:
Прокурор Бериславського району Херсонської області звернувся до суду із вказаним позовом в інтересах держави в особі Бериславської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області, посилаючись на те, що 11 лютого 2005 року між Бериславською районною державною адміністрацією та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 30, 6 га, що знаходиться в межах Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, строком на сорок п'ять років. Договір зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 11 лютого 2005 року за № 040571500139. У відповідності до п.15 зазначеного договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Після укладення даного договору, ОСОБА_3 було створено фермерське господарство «ЮР-АГРО». Пунктом 9 договору оренди визначено, що орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі на рахунок Ольгівської сільської ради у розмірі податку на землю. Пунктом 13 договору оренди визначені строки та підстави перегляду орендної плати. Відповідно до вимог Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011 року, визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати. Відповідачу було направлено лист із повідомленням про необхідність внести зміни до договору оренди землі, але останній на нього не відреагував. Через визначення в договорі оренди землі орендної плати менше ніж передбачено законодавством України, місцевим бюджетом недоотримано значну суму орендної плати, зволікання із внесенням відповідних змін завдає шкоди інтересам держави. Враховуючи зазначене, прокурор просить суд внести зміни до договору оренди землі від 11 лютого 2005 року, укладеного між Бериславською районною державною адміністрацією в особі Котлярова П.І. та ОСОБА_3, загальною площею 30, 6 га, що знаходиться в межах Ольгівської сільської ради Бериславського району, який зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 11 лютого 2005 року за № 040571500139, виклавши пункт 9 в наступній редакції: « 9. Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Ольгівської сільської ради №33218812700054 в УДК у Херсонської області, код 37858658, код платежу 18010600, МФО 852010, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік», судові витрати стягнути із ОСОБА_3
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представники Бериславської районної державної адміністрації Кірян Є.С. та Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області Присяжнюк П.В. в судовому засіданні також просили позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволені позову, оскільки пп.288.5.1 п.288.5 статті 288 ПК України набув чинності 01.04.2014 року, дані зміни не мають зворотної дії в часі та не стосуються договорів, які були укладені до цього. Договір оренди є волевиявленням сторін, тому не можна зобов'язати орендаря внести зміни до договору. Крім того, востаннє розмір орендної плати переглядався в січні 2013 року, в зв'язку з чим наступний перегляд орендної плати може відбутися в січні 2016 року, тобто є час для врегулювання даного питання досудово. Також зазначив, що отримав лист із пропозицією внести зміни до договору оренди та усно зазначав свої заперечення з цього приводу.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.
11 лютого 2005 року між Бериславською районною державною адміністрацією в особі Котлярова П.І. та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 30, 6 га, що знаходиться в межах Ольгівської сільської ради Бериславського району, строком на сорок п'ять років. Договір зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 11 лютого 2005 року за № 040571500139 (а.с.7-9).
Отже, між сторонами виникли земельні правовідносини, які ґрунтуються на договорі оренди землі, регулюються земельним законодавством з питань оренди земель державної та комунальної власності, цивільним законодавством України, зокрема щодо порядку і умов внесення змін до діючого договору оренди.
Пунктом 5 зазначеного договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 319 586 грн. 64 коп.
Згідно п.9 даного договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Ольгівської сільської ради №33218812700054 в УДК у Херсонської області, код 37858658, код платежу 18010600, МФО 852010, в розмірі податку на землю.
Пунктом 10 договору оренди землі від 11 лютого 2005 року, встановлено, що обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до пункту 13 договору оренди землі від 11 лютого 2005 року, розмір орендної плати переглядається один раз на три роки у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частиною 1 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
При цьому, підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 зазначеного Кодексу (в редакції, чинній на час розгляду справи) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто, законодавець визначив нижню та верхню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Положеннями ст. 11 ЦК України визначено підстави виникнення цивільних прав та обов'язків, які виникають, зокрема, з договорів та інших правочинів, а також безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового Кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений Законом - тобто, пунктом 288.5 статті 288 ПК України.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що з набранням чинності Податкового Кодексу України (із змінами та доповненнями) річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Тобто, цивільний обов'язок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобов'язані привести зміст договору до вимог приписів Закону.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Про зазначене також йдеться в п.36 договору оренди землі від 11.02.2005 року.
Частиною 1 статті 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відділ Держземагенства у Бериславському районі Херсонської області (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 5 та наказу відділу Держземагенства у Бериславському районі Херсонської області від 13.07.2015 року № 15/0/13-15 реорганізовано у відділ Держгеокадастру України у Бериславському районі Херсонської області) направив ОСОБА_3 лист № 31-28-0.3-1742/2-15 від 02.07.2015 року, яким проінформував останнього про відповідні зміни у законодавстві та необхідність внести зміни до укладеного договору оренди землі від 11.02.2005 року. Даний лист відповідач отримав 21.07.2015 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.15-16).
Оскільки до теперішнього часу зазначене питання між сторонами не врегульоване, інтереси держави у земельних відносинах та майнові інтереси місцевої ради підлягають захисту, що обумовило звернення прокурора з даним позовом.
Як встановлено судом, в договорі оренди передбачено можливість збільшення орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що в свою чергу свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати у разі законодавчої зміни її граничного розміру.
За таких умов, суд вважає прийнятною, такою, що відповідає законодавству таку редакцію пункту 9 договору, яка встановлює, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок сільської ради у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно з п. п. 2.18, 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже суд вважає, що оскільки розмір орендної плати на землю було законодавчо змінено, до теперішнього часу між сторонами не досягнуто згоди щодо внесення змін до договору оренди землі щодо розміру орендної плати, чим завдається шкода державі, оскільки місцевий бюджет не отримує визначену законодавством орендну плату, в зв'язку з чим, на думку суду, наявні підстави для зміни договору оренди у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Крім того, на підставі ч.3 ст.88 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215,218 ЦПК України, ст.ст.5, 288 Податкового Кодексу України, ст. ст. 526, 632, 651, 653 ЦК України, Законом України «Про оренду землі», суд -
вирішив:
Позов прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Бериславської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області до ОСОБА_3, фермерського господарства «ЮР-АГРО» про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 11 лютого 2005 року, укладеного між Бериславською районною державною адміністрацією в особі Котлярова П.І. та ОСОБА_3, загальною площею 30, 6 га, що знаходиться в межах Ольгівської сільської ради Бериславського району, який зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено відповідний запис від 11 лютого 2005 року за № 040571500139, виклавши п.9 у наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Ольгівської сільської ради №33218812700054 в УДК у Херсонської області, код 37858658, код платежу 18010600, МФО 852010, в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік».
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 1218,00 грн.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через Бериславський районний суд. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.О.Корсаненкова