КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/11642/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
06 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аквіта Трейд Лідер» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві, Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2015 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аквіта Трейд Лідер» задоволено частково, визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві зі складання податкової інформації №1/22-08 від 06 січня 2015 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» з лютого по липень 2014 року», зобов'язано ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м.Києві вилучити з АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» інформацію, внесену на підставі податкової інформації №1/22-08 від 06 січня 2015 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» з лютого по липень 2014 року».
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що висновки відповідача, викладені в акті, не впливають на права та обов'язки відповідача, позаяк не мають обов'язкової сили.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 12 листопада 2012 року позивача зареєстровано як юридичну особу, згідно з чим зроблено запис про проведення державної реєстрації №10741020000043770, код ЄДРПОУ 38465559. ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» перебуває на податковому обліку в ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області.
06 січня 2015 року ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м.Києві складено податкову інформацію №1/22-08 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» (код ЄДРПОУ 38465559) з лютого 2014 по липень 2014 року».
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для складання податкової інформації №1/22-08, а тому для відновлення порушеного права позивача наявні підстави для зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м.Києві вилучити з АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» інформацію, внесену ним на підставі податковій інформації №1/22-08.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232.
Підпунктом 62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), у відповідності до п.п.2, 3, 4 якого зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту. Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
З наведених норм вбачається, що підставою для проведення зустрічної звірки є необхідність документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Обов'язковою умовою проведення зустрічної звірки є надсилання контролюючому органу, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних, за винятком, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж контролюючому органі, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту, в такому разі зустрічна звірка може бути проведена контролюючим органом самостійно.
В податковій інформації №1/22-08 від 06 січня 2015 року відповідач зазначає, що з метою вручення ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» запиту щодо надання інформації від 09 вересня 2014 року №1950/10/26-59-15-03-66 ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м.Києві здійснено виїзд за податковою адресою, а саме: м.Київ, вул.Вєтрова, 1, кв.(офіс) 5, але встановити посадових осіб не надалось можливим.
Одночасно, в даній податковій інформації зазначено, що зустрічна звірка не проведена у зв'язку з тим, що підприємство не встановлено за податковою адресою, а саме: Україна, 04112, м.Київ, вул.Тимофія Шамрила, 6, а тому встановити та опитати посадових осіб не надалось можливим.
В матеріалах справи знаходиться довідка про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 28 серпня 2014 року №6897, що за зареєстрованим місцезнаходженням ТОВ «Аквіта Трейд Лідер», а саме: 04112, м.Київ, вул.Тимофія Шамрила, 6 місцезнаходження платника податків не встановлено, а також повідомлення від 29 серпня 2014 року №2169/9/26-59-18-05-20 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
З наведеного вбачається, що запит про надання інформації від 09 вересня 2014 року №1950/10/26-59-15-03-66 був складений після довідки від 28 серпня 2014 року №6897 та повідомлення від 29 серпня 2014 року №2169/9/26-59-18-05-20, окрім того виїзд для його вручення був здійснений за адресою, яка не є податковою або фактичною адресою позивача.
З матеріалів справи вбачається, що юридична адреса позивача з моменту реєстрації була м.Київ, вул.Тимофія Шамрила, 6 та ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» перебувало на податковому обліку в ДПІ у Шевченківському районі м.Києва ДПС, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та відповідність зазначеної адреси фактичній підтверджується копію договору оренди нежитлового приміщення від 14 січня 2014 року, згідно якого позивач отримав у тимчасове платне користування нежитлове приміщення за адресою: м.Київ, вул.Тимофія Шамрила, буд. 6.
Підстави для виїзду на адресу: м.Київ, вул.Вєтрова, буд.1, кв.(офіс) 5 з метою вручення позивачу запиту, замість його юридичної адреси: м.Київ, вул.Тимофія Шамрила, буд.6, відповідачем не обґрунтовані.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджується зміна місцезнаходження позивача на Закарпатську обл., Тячівський район, с.Широкий Луг, вул.Шевченка, 144, в зв'язку з чим ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» 12 жовтня 2014 року взято на облік в ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області, про що ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області надано реєстраційні дані позивача.
Відповідно до витягу з АІС «Податковий блок» станом на 04 січня 2015 року встановлено стан позивача 15 «Перейшов до іншої ДПІ», тобто на момент складання податкової інформації №1/22-08 від 06 січня 2015 року ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» перебувало на обліку в ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області, а тому підстави для проведення зустрічної звірки ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» та складання щодо нього податкової інформації у ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві були відсутні.
Пунктом 74.1 ст.74 ПК України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
В силу вимог п.74.2 ст.74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
У зв'язку з відсутністю позивача на обліку в ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м.Києві, останній не мав правових підстав для вчинення дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Аквіта Трейд Лідер», а тому складання податкової інформації №1/22-08 від 06 січня 2015 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аквіта Трейд Лідер» з лютого по липень 2014 року» вчинене поза межами наданих законодавством України повноважень.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що для відновлення порушеного права позивача наявні підстави для зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м.Києві вилучити з АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» інформацію, внесену ним на підставі податковій інформації №1/22-08 від 06 січня 2015 року.
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2015 року прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 12 жовтня 2015 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Мельничук В.П.
Лічевецький І.О.