Ухвала суду № 52465041, 06.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
759/7208/15-а
Номер документу
52465041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 759/7208/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Сенько М.Ф. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

06 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 07 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації, Громадської комісії з житлових питань Святошинського району м.Києва про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Постановою Святошинського районного суду м.Києва від 07 серпня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано незаконним та скасовано п.2.2. розпорядження Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації від 12 травня 2014 року №272 «Про квартирний облік громадян, які проживають в Святошинському районі м. Києва», поновлено ОСОБА_2 у контрольних списках на право позачергового отримання житла, відповідно до пільг, що мав ОСОБА_3, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1, із врахуванням змін в черзі, що відбулись за час з моменту виключення зі списків до прийняття даного рішення. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідачем правомірно встановлено порядок забезпечення житлом ОСОБА_2 за загальною чергою.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно облікової справи №8537 ОСОБА_3 з 30 травня 1985 року перебував на квартирному обліку у складі сім'ї з чотирьох осіб (ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.).

Згідно із розпорядженням Ленінградської районної державної адміністрації м.Києва від 17 березня 1994 року №299 «Про квартирний облік громадян, які проживають в Ленінградському районі м.Києва», ОСОБА_4 було переведено в пільгову чергу квартирного обліку за списком позачергового забезпечення житлом для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) на підставі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1 від 26 лютого 1993 року.

29 грудня 2011 року розпорядженням Святошинської районної державної адміністрації м.Києва №962 «Про квартирний облік громадян, які проживають в Святошинському районі м. Києва», внесено зміни в облікову справу ОСОБА_3 №8527, а саме змінено дату встановлення категорії обліку на 19 грудня 1991 року.

Рішенням Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06 лютого 2013 року позов ОСОБА_3 до Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації про зобов'язання надати житлову площу задоволено частково, зобов'язано Святошинську районну в м.Києві державну адміністрацію надати ОСОБА_3 на сім'ю з чотирьох осіб житлове приміщення відповідно до ст.ст.43, 46 Житлового кодексу України згідно з його чергою у списках осіб, які потребують поліпшення житла.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до експертного висновку від 04 березня 2014 року №3738 захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що також підтверджується довідкою Київського міського центру радіаційного захисту населення м.Києва від наслідків Чорнобильської катастрофи від 22 грудня 2014 року №208, в зв'язку з чим ОСОБА_3 став інвалідом ліквідатором І категорії.

Довідкою від 22 травня 2015 року №4510 з місця проживання сім'ї та реєстрації (форма №3) підтверджується, що сім'я померлого, у кількості 6 чоловік, проживає у однокімнатній квартирі житловою площею 17,0 у АДРЕСА_1.

24 квітня 2014 року громадська комісія з житлових питань Святошинського району м.Києва на своєму засіданні прийняло рішення та відмовило ОСОБА_2 у включенні до списків позачергового надання житла.

Пунктом 2.2 розпорядження Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації від 12 травня 2014 року №272 «Про квартирний облік громадян, які проживають в Святошинському районі м. Києва» внесено зміни до облікової справи №8527: переоформлено облікову справу на ОСОБА_2; виключено з облікової справи заявника - ОСОБА_4; вилучено пільгову категорію обліку; вважати на квартирному обліку родину з 3 осіб (ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.), на квартирному обліку з 30 травня 1985 року; порядок забезпечення житлом - за загальною чергою.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що оспорюване розпорядження Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Житловим кодексом УРСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР, Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.43 ЖК УРСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.40 ЖК громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

У відповідності до п.11 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР, Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470, кожна сім'я може перебувати на квартирному обліку за місцем роботи одного з членів сім'ї (за їх вибором) та у виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.

Згідно п.п.22, 23 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради. Громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень (додаток №4). З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (додаток №5). Списки громадян, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вивішуються для загального відома.

Пунктом 47 вищезазначених Правил передбачено, що громадяни, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень включаються в окремий список (додаток №6). Рішення про включення в цей список приймається відповідно виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів або адміністрацією підприємства, установи, організації чи органом кооперативної або іншої громадської організації і профспілковим комітетом. Рішення адміністрації (органу громадської організації) та профспілкового комітету затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів. Про прийняте рішення повідомляється заінтересованим особам. Список громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, вивішується для загального відома.

Громадяни виключаються з указаного списку, якщо вони були включені до нього необгрунтовано або втратили право позачергового одержання жилих приміщень. Виключення зі списку провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про включення громадянина до списку. При розгляді цього питання на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи.

Про виключення із списку громадяни у 15-денний строк повідомляються в письмовій формі із зазначенням підстав виключення.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачами не доведено, що ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 були необґрунтовано включені до списку позачергового забезпечення житлом для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також наявність підстав для втрати права на позачергове одержання жилого приміщення.

Разом з тим, у відповідності до ч.3 ст.40 ЖК УРСР у разі смерті громадянина, який перебував на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, за членами його сім'ї зберігається право подальшого перебування на обліку. Таке ж право зберігається за членами сім'ї громадянина, який перебував на обліку у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів і був знятий з обліку з підстав, зазначених у пунктах 2 і 4 цієї статті.

Таким чином, законодавець передбачив гарантії для членів сім'ї особи, яка перебувала на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та померла до моменту реалізації свого права на отримання житла, у вигляді збереження права подальшого перебування на обліку.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності та необхідності скасування п.2.2 розпорядження Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації від 12 травня 2014 року №272, а також поновлення позивача в контрольних списках на право позачергового отримання житла відповідно до пільг, що мав ОСОБА_3, з урахуванням змін у черзі, що відбулись в період з моменту виключення зі списків до прийняття рішення.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова Святошинського районного суду м.Києва від 07 серпня 2015 року прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації - залишити без задоволення.

Постанову Святошинського районного суду м.Києва від 07 серпня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 12 жовтня 2015 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Мельничук В.П.

Лічевецький І.О.