Постанова № 52463640, 16.10.2015, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
16.10.2015
Номер справи
484/4357/14-а
Номер документу
52463640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 484/4357/14-а

Провадження № 2-а/484/109/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2015 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі : судді - Сотської С.О.

секретаря судового засідання - Бикової О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайської міської ради Миколаївської області, третя особа: ОСОБА_3, управління Держземагенства у Первомайському районі Миколаївської області про визнання неправомірним рішення,-

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Первомайської міської ради Миколаївської області, третя особа: управління Держземагенства у Первомайському районі Миколаївської області, про визнання протиправним та скасування пункту 4 рішення Первомайської міської ради Миколаївської області від 26.09.2014 року № 4 " Про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок".

Ухвалою Первомайського міськрайонного суду від 11 серпня 2015 року до участі в справі в якості третьої особи була залучена ОСОБА_3.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач наголошував, що на підставі п. 1.16 рішення Первомайської міської ради Миколаївської області від 03.09.2014 року № 5 "Про наданан дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" йому було надано дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо відведння земельної ділянки орієнтованою площею 0,0798 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 із земель, не наданих у власність чи користування, на підставі його заяви від 07.07.2014 року.

Пунктом 4 рішення Первомайської міської ради від 26.09.2014 року "Про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" п. 1. 16 рішення Первомайської міської ради від 03.09.2014 року № 5 "Про надання дозволів на складання проекстів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині надання дозволу на складання проексту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки на умовах власності фізичній особі ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 визнано таким, що втратило чинність.

В рішенні, яким був скавований дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1, не було зазначено будь-яких підстав, якими керувалася міська рада, скасовуючи п. 1.6 рішення № 5 від 03.09.2014 року, а позивач зі зверненням про скасування рішенння не звертався.

Посиаючись на порушення відповідчаем прав позивача, щодо безоплптної приватизації земельної ділянки просить задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні представник позивача позов пітримав.

Представник відповідача Первомайської міської ради просив в задоволенні позову відмовити.

Представник управління держземагенства покладалися на розсуд суду.

Представник ОСОБА_3 просив у позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін. дослідивши матерали справи дійшов до наступного.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 зазначеної статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що на підставі п. 1.16 рішення Первомайської міської ради № 5 "Про наданан дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" ОСОБА_1 надано дозвіл на складання проексту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,798 га для будівництва і обслуговування житлового будику по АДРЕСА_1 із земель наданих у власність чи користування.

Цей дозвід було надано позивачу на підставі його заяви від 07.07.2014 року.

26.09.2014 року рішенням Первомайської міської ради Миколаївської області п. 1.16 рішення Первомайської міської ради від. 03.09.2014 року № 5 "Про наданна дозволу ОСОБА_1 на складання проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах власності", визнано таким що втратило чинність.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97- ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - закон № 287/97-ВР) питання щодо сксування актів органів виконавчої влади, які не відповідають Конституції України чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням ради, прийнятим у межах їх повноважень, вирішуються виключно на пленарних засіаннях сільської, селищної місцевих рад.

Ч.10 ст. 59 Закону України№ 287/97-ВР визнано, що аткти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або закону України визнаються незаконними в судовому порядку.

Рішенням Конституційного суду України за № 7-рп/2009 визнано, що органи місцевого самоврядування можуть скасовувати, свої рішення, вносити до них зміни на ппідставі, в межах повноваження та в способ, що передбачені Конституцією та законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Конституційний суд в цьому ж рішенні вказав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовіідносини пов"язані з реалізацією певних суб"єктивних прав, та охоронюваних законом інтересів і суб"єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов"язані з реалізацією певних суб"єктивних прав, та охоронюваних законом інтересів, і суб"єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 не реалізував своє право щодо складання проекту землеустрою на спірну земельну ділянку. відповідно до рішення Первомайської міської ради від 03.09.2014 року станом на 29.09.2014 року.

Тому міська рада мала право на скасування прийнятого раніше рішення . Однак приймаючи рішення про визнання нечинним п. 1.16 рішення № 5 від 03.09.2014 року міська рада не мотивувала його, не вказала підставу яким керувалася при прийнятті такого рішення, чим обгрунтоване переважне право надання дозволу на розроблення проекту землеустрою одній особі перед іншою (ОСОБА_3 - ОСОБА_1.), не обговорювала дане питання, що вбачається із змісту протоколу Первомайської міської ради від 26.09.2014 року.

За таких обставин рішення міської ради підлягає скасуванню, так як прийняте з порушенням процедури.

Керуючись ст.ст. 6-11, 159-163 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати п. 4 рішення Первомайської міської ради Миколаївської області від 26.09.2014 року "Про надання дозволів на складання землеустроїв щодо відведення земельних ділянок".

Постанова може бути оскаржена всіма учасниками процесу до Одеського апеляційного адміністративного суду на протязі 10 днів, з моменту проголошення рішення суду, з подачею апеляційної скарги через суд 1-ї інстанції.

СУДДЯ: