ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2015 рокусправа № 804/5428/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чередниченко В.Є.,
суддів: Коршуна А.О., Панченко О.М.,
за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Криворізького міського управління юстиції на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року у справі №804/5428/15 за позовом Криворізького міського управління юстиції до Громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ :
Криворізьке міське управління юстиції 17 квітня 2015 року звернулося до суду з адміністративним позовом до Громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» (далі - ГО «Всеукраїнська палата люстрації»), в якому, з урахуванням уточнень, просить суд заборонити громадську організацію «Всеукраїнська палата люстрації» шляхом припинення її як юридичної особи.
Позов обґрунтовано тим, що в ході проведення перевірки статутних документів ГО «Всеукраїнська палата люстрації» було виявлено, що громадська організація зареєстрована з порушеннями ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади», а саме в частині покладених функцій, які не входять до кола функцій, що можуть здійснювати громадські об'єднання та є владними повноваженнями компетентних органів.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Постанова суду мотивована тим, що мета ГО «Всеукраїнська палата люстрації» не ототожнюється зі здійсненням встановленої Законом України «Про очищення влади» заборони окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування. Крім того, мета діяльності ГО «Всеукраїнська палата люстрації» не співпадає з метою, визначеною Законом України «Про очищення влади» - очищення влади (люстрація) з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, а спрямована саме на вираження суспільної недовіри особам, які обіймаючи посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу, запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами позивача викладеними в адміністративному позові щодо необхідності заборони ГО «Всеукраїнська палата люстрації» шляхом припинення її як юридичної особи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, яка підтримала доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Заборона громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» шляхом припинення її як юридичної особи є предметом спору переданого на вирішення суду.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ГО «Всеукраїнська палата люстрації» зареєстрована 16.09.2014 року.
Згідно свідоцтва про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки від 16.09.2014 року №1423937, що кореспондує з п.2.1 Статуту ГО «Всеукраїнська палата люстрації», метою громадського об'єднання є: очищення органів державної влади та місцевого самоврядування, судів, правоохоронних органів, підприємств, установ та організацій державної та комунальної власності, задля вираження суспільної недовіри особам, які обіймаючи посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу. Запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Пунктом 1.1 Статуту громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» вказано, що визначений цим статутом термін «Люстрація» здійснюється задля вираження суспільної недовіри особам, які, обіймаючи посади в органах державної служби, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу. Запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Під люстрацією в цьому Статуті розуміється процес, спрямований на припинення злочинів стосовно основ національної безпеки України, які були вчинені, вчиняються або можуть бути вчиненими посадовими особами в органах законодавчої, виконавчої, судової влади, правоохоронних органах України, інших органах, закладах чи установах, щодо їх діяльності та виконання безпосередніх обов'язків, які покладені на них відповідно до законодавства.
Пунктом 2.1 Статуту вказано, що напрямки діяльності громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» включають в себе:
- Захист та реалізація прав людини в Україні, зокрема, громадянських і політичних, утвердженню та здійсненню всіх форм прямої демократії в Україні, в тому числі всеукраїнських та місцевих референдумів і виборів;
- Захист громадян від дій влади, що порушують гарантовані Конституцією та законами України права і свободи;
- Запобігання спробам завадити здійсненню прямої демократії в Україні;
- Стратегічний розвиток політико-правової системи України, з метою розбудови громадянського суспільства та правової, демократичної держави, забезпечення верховенства права;
- Захист конституційних норм;
- Захист законних інтересів, прав і свобод громадян України;
- Вдосконалення законодавства України шляхом підготовки проектів нормативних актів, організації їх громадського обговорення, надання науково-правових висновків, здійснення експертиз з усіх галузей права та проведення політологічних і соціологічних досліджень;
- Створення наукових, правових, організаційних, економічних умов для розвитку законодавства України, проведенню в Україні правової реформи і її складових: парламентської, адміністративної, судової та реформи місцевого самоврядування;
- Боротьба з корупцією, адаптація законодавства України до законодавства Європейського союзу (ЄС) та щодо членства в Єдиному Економічному Просторі (ЄЕП).
Поряд з цим Законом України «Про очищення влади» визначено правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про очищення влади» очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах: верховенства права та законності; відкритості, прозорості та публічності; презумпції невинуватості; індивідуальної відповідальності; гарантування права на захист.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади» органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої цим Законом, є Міністерство юстиції України.
Міністерство юстиції України не пізніше ніж протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом утворює дорадчий громадський орган з питань люстрації при Міністерстві юстиції України для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади (люстрації), до складу якого повинні входити представники засобів масової інформації та представники громадськості.
Враховуючи статут ГО «Всеукраїнська палата люстрації» та норми Закону України «Про очищення влади» суд апеляційної інстанції зробив висновок про те, що мета громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» не ототожнюється зі здійсненням встановленої Законом України «Про очищення влади» заборони окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
При цьому, мета діяльності громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» не співпадає з метою, визначеною Законом України «Про очищення влади» - очищення влади (люстрація) з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, а спрямована саме на вираження суспільної недовіри особам, які обіймаючи посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу, запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими доводи позивача викладені в апеляційній скарзі щодо формування Криворізьким міським управлінням юстиції на адресу громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» листа №03.4-15/502, яким вказано, що ГО «Всеукраїнська палата люстрації» зареєстрована з порушенням ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади» та запропоновано для приведення статутних документів у відповідності до Закону України «Про очищення влади» внести зміни до статуту громадської організації, а саме до мети діяльності організації, оскільки ГО «Всеукраїнська палата люстрації» є добровільним об'єднанням фізичних осіб для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів, а не дорадчим громадським органом з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, а отже позивач не може покладати обов'язок на відповідача щодо внесення змін до статуту громадської організації, а саме до мети діяльності організації.
Відповідно до частин 1,3 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Криворізького міського управління юстиції - залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року у справі №804/5428/15 - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлений 16 жовтня 2015 року.
Головуючий В.Є. Чередниченко
Суддя: А.О. Коршун
Суддя: О.М. Панченко