ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2015 р.Справа № 916/4525/14 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Мишкіної М.А.,
суддів Савицького Я.Ф., Принцевської Н.М.
при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.
за участю представників сторін:
від ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» - Леонова О.В. - за довіреністю;
від ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» - Данілов А.І. - за довіреністю; Бакаянова Л.І. - за довіреністю;
від Одеської міської ради - Бондаренко І.О. - за довіреністю;
від КП «Міжнародний аеропорт Одеса» - Велічко К.О. - за довіреністю;
від прокуратури - Лянна О.А. - старший прокурор відділу прокуратури Одеської області
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент»
на рішення господарського суду Одеської області від 13 липня 2015 року
у справі №916/4525/14
за позовом Одеської міської ради
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Одеса»
до
- Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА»;
- Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент»
за участю прокуратури Одеської області
про визнання частково недійсними пунктів статуту та договору
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 13.10.2015р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
10.11.2014р. Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент», в якому просила суд визнати недійсними п.п. 6.2.1., 6.2.2., 6.3.1, ст. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», затвердженого 21.10.2011р. та зареєстрованого 08.11.2011р.; визнати недійсним п. 2.1. Договору про корпоративні принципи управління ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21 жовтня 2011 року.
Рішенням господарського суду Одеської області від 17.12.2014р. (залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 12.02.2015р.) у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.04.2015р. рішення господарського суду Одеської області від 17.12.2014р. та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 12.02.2015р. скасовані, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.04.2015р. справу прийнято до провадження.
27.05.2015р. Одеська міська рада подала суду першої інстанції заяву про зміну предмета позову, в якій просила суд:
1) визнати недійсним Статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», затверджений 21.10.2011р. та зареєстрований 08.11.2011р. в частині, а саме пункт 6.3.1. Статуту та Додаток 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА»;
2) визнати недійсним підпункт 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011р. в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майно у відповідності до Додатку 1 до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», що складає 25% статутного капіталу;
3) витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» на користь територіальної громади м.Одеси майно, яке було передане йому в якості внеску Одеської міської ради до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» згідно з Актом приймання-передачі майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» від 31.10.2011 р.;
4) визнати за територіальною громадою міста Одеси право власності на майно, яке було передане до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» згідно з Актом приймання передачі майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу, Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» від 31.10.2011р.
Змінені позовні вимоги вмотивовані тим, що пункт 6.3.1 ст.6 Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Додаток 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу та підпункт 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» по організації заходів та діяльності сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011р. в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майно у відповідності до Додатку №1 до Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», що складає 25% статутного капіталу, суперечать положенням законодавства України, а саме:
- всупереч ч.ч.3,4 ст.145 ГК України, відбулась зміна правового режиму комунального майна, що перебувало на праві господарського відання у КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», поза процедурою приватизації;
- всупереч нормі ч.2 ст.5 ЗУ «Про приватизацію державного майна здійснено відчуження об'єктів, що мають загальнодержавне значення, забезпечують виконання державою своїх функцій, зокрема майна, яке технологічно бере участь в обслуговуванні літаків, забезпеченні безпеки польотів, тощо;
- всупереч ч.7 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передачею майна до статутного капіталу Товариства фактично ослаблено економічні основи місцевого самоврядування. Передачею майна до статутного капіталу Товариства фактично КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» позбавлено можливості виконувати свої соціальні функції із забезпечення життєдіяльності держави;
- передачу нерухомого майна до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» не було оформлено у встановленому законодавством порядку, із дотриманням нотаріальної форми;
- на момент затвердження Статуту та внесення майна до статутного капіталу був недійсним Висновок оцінювача майна ПП «Бюро Маркуса», який встановлював ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» станом на 31.03.2011р.;
- статутний капітал ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» сформований всупереч вимогам ч.3 ст.13 ЗУ «Про господарські товариства», за рахунок кредитних коштів.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.05.2015р. прийнято до розгляду позовні вимоги в частині:
1) визнання недійсним Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», затвердженого 21.10.2011р. та зареєстрованого 08.11.2011р., а саме пункту 6.3.1 Статуту та Додатку 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА»;
2) визнання недійсним підпункту 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011 року в частині зобов'язання Одеської міської ради внести майно у відповідності до Додатку 1 до Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», що складає 25% статутного капіталу.
В іншій частині вимог суд першої інстанції відмовив у прийнятті, оскільки пункти 3 та 4 заяви Одеської міської ради не відповідають вимогам ст.22 ГПК України.
28.05.2015р. ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» подало суду першої інстанції відзив на позовну заяву, в якому просило відмовити у задоволенні позову та зазначило, крім іншого, про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Рішенням господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. (суддя Гуляк Г.І.) позовні вимоги задоволено частково - визнано недійсним Статут ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», затверджений загальними зборами учасників товариства від 21.10.2011р. (протокол №1), зареєстрований 08.11.2011р. за №15561020000042807 в частині, а саме: пункт 6.3.1 ст. 6 Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Додаток1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА». В іншій частині позову відмовлено.
Рішення суду в частині задоволення позовних вимог вмотивовано тим, що:
- виходячи із характеристик майна, внесеного до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», суд дійшов висновку, що на виконання рішення Одеської міськради від 08.07.2011р. №835-VІ «Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» фактично було відчужено майно, яке має загальнодержавне значення, забезпечуючи життєдіяльність держави в цілому, що є порушенням пунктів а), г) ч.2 ст.5 ЗУ "Про приватизацію державного майна»;
- прийняте Одеською міськрадою рішення від 08.07.2011р. №835-VІ вичерпало свою дію внаслідок його виконання, а захист порушеного права позивача має відбуватися за нормами цивільного законодавства;
- аналізуючи норми п. 6 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.1 ст.317, ч.1 ст.319, п.6 ч.1 ст.3 ЦК України, ч.2 ст.2 З Про приватизацію державного майна, ч.7 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо порядку відчуження комунального майна, суд наголосив на їх порушенні, ослабленні економічних основ місцевого самоврядування, що полягає у позбавленні територіальної громади права на ефективне користування належного їй майна;
- за результатами внесення комунального майна до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» позбавлене можливості виконувати свої соціальні функції, та функції із забезпечення життєдіяльності держави;
- в силу ст.ст. 41, 60 ЗУ «Про господарські товариства» отримана територіальної громадою частка в розмірі 25% статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» не дозволяє їй впливати на прийняття вищим органом товариства управлінських рішень. Такі дії фактично надали можливість ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент», частка якого складає 75% статутного капіталу, самостійно приймати будь-які рішення, що стосуються діяльності товариства, у тому числі щодо розпорядження майном територіальної громади, яке втратило статус комунального з моменту його внесення до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса»;
- враховуючи встановлення судом незаконності рішення Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ, в частині затвердження договору про корпоративні принципи управління, затвердження оцінки вартості майна, визначення переліку майна, що вноситься до статутного капіталу Товариства, погодження розміру частки в статутному капіталі, суд прийшов до висновків щодо невідповідності пунктів 6.3.1. Статуту та Додатку 1 до Статуту, що є його невід'ємною частиною та містить перелік майна, що передається Одеською міською радою в якості внеску до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», затвердженого 21.10.2011р. та зареєстрованого 08.11.2011р., вимогам чинного законодавства, а саме: ч.2 ст. 19 Конституції України, пунктам а), г) ч.2 ст.5 ЗУ «Про приватизацію державного майна», п.6 ч.1 ст.3 ЦК України, ч.2 ст.2 ЗУ «Про приватизацію державного майна», ч.7 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»
Також суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні з посиланням на норми ч.1 ст.256, ч.1 ст.257, ч.1 ст.261, ч.ч.3,4,5 ст.267 ЦК України відхилив доводи відповідачів про відмову у задоволенні позову в частині визнання недійсними пунктів Статуту, внаслідок пропуску позивачем строку позовної давності, оскільки, проаналізувавши наведені позивачем причини пропуску строку позовної давності, врахувавши що вимоги позивача мають важливе соціальне та економічне значення для регіону, визнав причини пропуску строку поважними, що є підставою для поновлення строку позовної давності на підставі п. 5 ст.267 ЦК України.
В частині позовних вимог про визнання недійсним підпункту 1.1 підпункту 1 пункту 4 Договору про корпоративні принципи управління Товариством місцевий господарський суд зазначив, що договір про корпоративні принципи управління Товариством між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Одеса Аеропорт Девелопмент" по організації заходів та діяльності Сторін для забезпечення закінчення циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексу від 21.10.2011р. суперечить ч.2 ст. 19 Конституції України, пунктам а), г) частини 2 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна", п.6 ч.1 ст. 3 ЦК України , ч.2 ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного майна", ч. 7 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", фактично порушує публічний порядок, спрямований на незаконне заволодіння комунальним майном територіальної громади, яке відноситься до загальнодержавного майна та забезпечує життєдіяльність держави в цілому. Також, як вбачається із матеріалів справи, на дату підписання Договору про корпоративні принципи управління від 21.10.2011р., висновок оцінювача ПП "Бюро Маркуса" про ринкову вартість основних засобів КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" станом на 31.03.2011 року втратив чинність в силу вимог законодавства про оцінку майна. Отже, при підписанні Договору про корпоративні принципи управління від 21.10.2011р. не дотримано вимоги щодо обов'язкового законного проведення оцінки майна.
Враховуючи неможливість вчинення договору про корпоративні принципи управління без внесення Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» комунального, загальнодержавного майна, суд дійшов до висновків, що в силу ч.2 ст. 224 ЦК України Договір про корпоративні принципи управління ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» від 21.10.2011р., являється нікчемним в цілому. Виходячи із встановленої судом нікчемності Договору про корпоративні принципи управління ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» від 21.10.2011р. в цілому, суд вважав за необхідне відмовити Одеській міській раді у задоволенні позову в частині визнання недійсними окремих пунктів Договору про корпоративні принципи управління, пославшись при цьому на положення ст.217 ЦК України.
Не погодившись з рішенням суду від 13.07.2015р., ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» звернулися до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційними скаргами, в яких просили скасувати оскаржене рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зазначає, що існують підстави для скасування оскаржуваного рішення у зв'язку з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи; недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; невідповідністю висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушенням та неправильним застосуванням господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права:
- необґрунтованими та безпідставними, на думку скаржника, є відхилення доводів відповідачів щодо спливу строку позовної давності;
- Одеська міська рада не надала жодного доказу, яким би обґрунтовувала свої позовні вимоги. Всупереч положенням ст.ст.32-34 ГПК України рішення по справі прийняте без наявності в матеріалах справи доказів, зокрема, основного, яким суд обґрунтовує свою позицію - звіту ПП «Бюро Маркуса» про оцінку ринкової вартості основних засобів КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», складеного 18.06.2011р. Як позивачем у клопотаннях, так і судом у відповідних ухвалах неодноразово витребовувався звіт ПП «Бюро Маркуса», однак на момент винесення рішення вказаний документ був відсутній в матеріалах судової справи, у зв'язку із чим висновок щодо прострочення дії звіту ПП «Бюро Маркуса» без наявності останнього в матеріалах справи зроблено необґрунтовано;
- подаючи позов, Одеська міська рада не зверталась з позовними вимогами про визнання незаконним (неправомірним) рішення Одеської міськради від 08.07.2011р. №835- VI, у зв'язку з чим суд вийшов за межі позовних вимог за відсутності відповідного клопотання по справі;
- роблячи висновок щодо нікчемності Договору про корпоративні принципи управління від 21.10.2011р., суд не взяв до уваги принцип вільності сторін договору у виборі контрагенту та істотних умов договору (ст.6 ЦК України);
- зробивши висновок, що визначене ч.6 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» право органу місцевого самоврядування на встановлення доцільності, порядку та умов відчуження об'єктів права комунальної власності не є необмеженим, суд не приводить жодної норми діючого законодавства України в обґрунтування наведеної позиції;
- необґрунтованим є висновок суду першої інстанції щодо внесення Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» частини цілісного майнового комплексу КП «Міжнародний аеропорт Одеса», оскільки з правовстановлюючих документів не вбачається, що будь-який цілісний майновий комплекс належав на праві комунальної власності КП «Міжнародний аеропорт Одеса», а в подальшому, на праві власності - ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса»;
- діюче законодавство не містить вичерпного переліку правових підстав зміни правового режиму комунального майна, і окрім приватизації та здачі цілісного майнового комплексу підприємства в оренду, допускає й інші правові підстави зміни правового режиму майна за умови їх визначеності законом;
- хибною, недоведеною та необґрунтованою є точка зору суду про те, що за результатами внесення комунального майна до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», КП «Міжнародний аеропорт Одеса» позбавлене можливості виконувати свої соціальні функції та функції із забезпечення життєдіяльності держави;
- суд першої інстанції необґрунтовано відхилив посилання ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» на практику Європейського суду з прав людини та положення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
В обґрунтування апеляційної скарги ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» зазначає, що суд першої інстанції не встановив дійсний характер спірних правовідносин між сторонами по справі, не застосував належні норми закону, не з'ясував виходячи із змісту позовних вимог, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту вимогам закону та характеру зазначених позивачем порушень; рішення ґрунтується на доказах, які не були предметом дослідження та оцінки судом; судом неправильно застосовані норми матеріального та порушені норми процесуального права, що згідно ст.104 ГПК України є підставою для скасування рішення:
- суд першої інстанції застосував до спірних правовідносин законодавство, яке не діяло на момент вчинення спірного правочину, відтак безпідставним є посилання суду на ч.2 ст.5 ЗУ «Про приватизацію державного майна», в редакції ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації на 2012-2014р.р.» від 13.01.2012р. №4336, та відповідно, помилковим є висновок суду про віднесення спірного майна до загальнодержавного, до об'єктів, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому;
- в оскаржуваному рішенні суд зазначив, що позивачем фактично було відчужено майно, яке має загальнодержавне значення, забезпечує життєдіяльність держави в цілому, що є порушенням пунктів а) г) ч.2 ст.5 ЗУ «Про приватизацію державного майна». Проте постановляючи вказаний висновок, суд не мав належного обсягу технічних знань в галузі авіаційної справи, без посилання на будь-які пояснення спеціалістів, висновки експертів, матеріали судових експертиз, тощо, дійшов висновку по суто технічному питанню, яке не полягає в площині правової оцінки та кваліфікації спірних правовідносин між сторонами;
- суд неодноразово ухвалами витребував у позивача «Акт експертної оцінки майна» ПП «Бюро Маркуса», проте ані позивач, ані відповідачі вказаного експертного висновку суду не надали. Оригінал Акту про ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт Одеса» судом не досліджувався, його копія в матеріалах справи відсутня;
- під час розгляду справи суд дійшов необґрунтованого та безпідставного висновку про нікчемність Договору про корпоративні принципи управління товариством від 21.10.2011р. - суд не вирішив питання, чи спрямований намір Одеської міськради та/або ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» під час внесення спірного майна до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» на порушення конституційних прав позивача або незаконне заволодіння комунальним майном, у чому такий намір полягає та якими наявними в матеріалах справи доказами підтверджується;
- як вбачається з тексту судового рішення, судом зазначені лише підстави відхилення доводів відповідачів стосовно порушення позивачем строків позовної давності при зверненні до суду з позовом, та відхилення судом доводів стосовно необхідності застосування практики Європейського суду з прав людини. Решта ж доводів відповідачів безпідставно залишена судом поза увагою, правова оцінка не надана, мотиви відхилення цих доводів в судовому рішенні не зазначені;
- суд першої інстанції необґрунтовано відхилив доводи про необхідність застосування практики Європейського суду з прав людини.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 30.07.2015р. (головуючий суддя Гладишева Т.Я., судді Принцевська Н.М., Савицький Я.Ф.) апеляційні скарги ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» прийнято до провадження та призначено їх до розгляду, зобов'язано скаржників доплатити по 609грн. судового збору за подачу апеляційної скарги.
13.08.2015р. та 19.08.2015р. скаржники надали суду апеляційної інстанції докази сплати по 609грн. судового збору кожний.
23.09.2015р. ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» подало Одеському апеляційному господарському суду мирову угоду, відповідно до умов якої позивач та відповідачі по справі №916/4525/14 домовились про наступне:
« 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» повертає (передає) у комунальну власність територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» майно, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» , згідно з Додатком, який є невід'ємною частиною мирової угоди.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується здійснити відповідну передачу протягом одного місяця з моменту прийняття Одеською міською радою відповідного рішення.
Відповідно, Сторони визнають, що з моменту прийняття майна Комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Одеса» за актом-приймання-передачі, припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», а майно, зазначене у Додатку до цієї Мирової угоди, стає комунальною власністю територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
2. Сторони дійшли згоди, що незважаючи на передачу (повернення) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» майна відповідно до Додатку до цієї мирової угоди, розмір частки Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» не зменшується та становить 25%.
3. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується протягом одного місяця з дати прийняття відповідного рішення Одеською міською радою вирішити питання щодо виключення вищезазначеного майна, щодо якого припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», у зв'язку з його передачею (поверненням) до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, з переліку іпотечного майна, передбаченого Іпотечним договором №151413Z23 від 17.10.2013 р. (реєстровий № 1919), укладеного в забезпечення виконання зобов'язань за кредитним Договором № 151413К6 від 16.10.2013р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Публічним акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України».
4. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується у строк до 01 липня 2016 року завершити будівництво нового пасажирського термінального комплексу МІЖНАРОДНОГО АЕРОПОРТУ «ОДЕСА», який повинен відповідати наступним якісним характеристикам: площа терміналу - 29 000 кв.м.; пропускна здатність - 1000 пас/год.; пропускна здатність - 3-3,5 млн. пас/рік: кількість паркувальних місць - 1150 шт.: кількість телетрапів - 4 шт., а також не пізніше 31.09.2016р. ввести в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт в експлуатацію.
5. Сторони дійшли згоди, що у випадку порушення 1-м Відповідачем зобов'язання, передбаченого п.4 цієї Мирової угоди, Одеська міська рада має право на вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» з поверненням в натуральній формі свого внеску до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА».
6. Договір про корпоративні принципи управління товариством від 21.10.2011р.,
укладений між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент», вважається припиненим.
7. Укладанням цієї Мирової угоди Сторони підтверджують досягнення домовленості з усіх спірних питань, які були предметом судового розгляду у справі № 916/4525/14.
8. Сторони, укладаючи цю Мирову угоду, заявляють про те, що в процесі її укладення діяли в межах наданих їм повноважень.
9. Сторони дійшли згоди, що всі судові витрати по справі № 916/4525/14 оплачує 1-й Відповідач протягом трьох банківських днів з моменту набрання чинності цієї Мирової угоди.
10. Ця Мирова угода складена у чотирьох ідентичних примірниках по одному для Одеського апеляційного господарського суду, Позивача, 1-го Відповідача, 2-го Відповідача.
11. Ця Мирова угода набирає чинності після ухвалення Одеським апеляційним господарським судом рішення про її затвердження.
12. Правові наслідки затвердження цієї Мирової угоди, що передбачені Господарським процесуальним кодексом України, Сторонам відомі та зрозумілі.
13. Додатком до цієї мирової угоди є «Перелік майна, яке повертається (передається) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» у комунальну власність територіальної громади м.Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт ОДЕСА».».
У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Гладишевої Т.Я. розпорядженням в.о. керівника апарату №596 від 29.09.2015р. призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/4525/14. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.09.2015р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Мишкіна М.А., судді: Принцевська Н.М., Савицький Я.Ф.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 01.10.2015р. (головуючий суддя Мишкіна М.А., судді Савицький Я.Ф., Принцевська Н.М. ) прийнято справу №916/4525/14 до провадження; розгляд апеляційної скарги призначено на 13.10.2015р.
12.10.2015р. Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Одеса» подало суду апеляційної інстанції клопотання про залучення його до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, а також письмові пояснення по справі, в яких наголосило, що створення ТОВа «Міжнародний аеропорт «Одеса» призвело до поліпшення кількісних та якісних показників функціонування Міжнародного аеропорту «Одеса», виходу аеропорту на вищій рівень обслуговування повітряних суден та пасажирів, забезпечення безперебійного циклу аеропортових послуг, збільшення пасажиропотоку, залучення нових авіакомпаній - перевізників, зведення будівлі нового пасажирського термінального комплексу Міжнародного аеропорту Одеса, при цьому КП «Міжнародний аеропорт Одеса», як самостійний суб'єкт господарювання продовжує здійснювати господарську діяльність та виконувати статутні завдання як експлуатант майна Аеропорту.
12.10.2015р. ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» подало суду клопотання про затвердження мирової угоди від 05.08.2015р., підписане керівниками ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» та Одеським міським головою.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 13.10.2015р. залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Одеса».
В засіданні суду апеляційної інстанції представники ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент», Одеської міської ради та КП «Міжнародний аеропорт Одеса» просили суд скасувати рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. та затвердити мирову угоду, укладену ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» та Одеською міською радою.
Прокурор у судовому засіданні апеляційного господарського суду пояснив, що органи прокуратури не мають повноважень на укладення мирової угоди та підтримання заяв про її затвердження в суді.
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційних скарг виходячи з наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Одеської міської ради від 29.04.2011р. №731-VІ «Про заходи щодо реконструкції та розвитку Міжнародного аеропорту «Одеса» вирішено, зокрема:
1. Виступити співзасновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «Одеса» спільно із Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент»;
2. Дати згоду Комунальному підприємству «Міжнародний аеропорт Одеса» на укладання договору про спільну діяльність з «Міжнародний аеропорт «Одеса»;
3. Виконавчому комітету Одеської міської ради у двомісячний термін:
3.1 Організувати проведення інвентаризації та незалежної експертної оцінки майна, яке перебуває у господарському віданні (на балансі) КП «Міжнародний аеропорт Одеса»;
3.2 Внести на розгляд Одеської міської ради питання про визначення частки Одеської міської ради в статутному капіталі ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та переліку майна (майнових прав) КП «Міжнародний аеропорт Одеса», яке буде передаватися у спільну діяльність при укладанні договору, зазначеного у пункті 2 цього рішення;
3.3 Подати на затвердження Одеської міської ради проект договору про спільну діяльність між КП «Міжнародний аеропорт Одеса» та ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса»;
Рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VІ «Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та внеску КП «Міжнародний аеропорт Одеса» у спільну діяльність», зокрема, ухвалено:
1. Надати згоду заступнику міського голови Ільченку М.С. на підписання протоколу про створення ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та його Статуту;
2. Затвердити договір про корпоративні принципи управління ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» (додаток 1) та надати згоду заступнику міського голови Ільченку М.С. на підписання від імені Одеської міської ради зазначеного договору;
3. Погодити, що для забезпечення діяльності ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» (далі - Товариство) за рахунок внесків його засновників (Одеської міської ради та ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент») створюється статутний капітал Товариства у розмірі 473402196грн.;
4. Погоджено, що частка Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства у грошовому еквіваленті становить 118350549грн., що складає 25 % статутного капіталу Товариства;
Затвердити висновок ПП «Бюро Маркуса» від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт Одеса» станом на 31.03.2011р., що передаються до статутного капіталу Товариства (додається); погодити, що в якості вкладу до статутного капіталу Товариства Одеська міська рада вносить майно загальною вартістю 118350549грн. відповідно до висновку ПП «Бюро Маркуса» від 18.06.2011р. про справедливу ринкову вартість основних засобів КП «Міжнародний аеропорт Одеса» станом на 31.03.2011р., перелік якого зазначений у додатку 2 до цього рішення;
7.До моменту створення Товариства отримати відповідний дозвіл Антимонопольного комітету України;
Рішенням Антимонопольного комітету України №543-р від 28.09.2011р. по справі №24-25/135-11 надано дозвіл ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» і Одеській міській раді на створення ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса»; рішенням Антимонопольного комітету України №544-р від 28.09.2011р. по справі №24-25/135-11 надано дозвіл ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» на набуття права користування активами КП «Міжнародний аеропорт Одеса».
21.10.2011р. між Одеською міською радою та ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» укладено договір про корпоративні принципи управління Товариством (додаток до рішення Одеської міської ради №835-VI) (надалі- Договір від 21.10.2011р.)
На підставі цього Договору сторони прийшли до згоди про співробітництво щодо створення системи загального та узгодженого розвитку авіаційної інфраструктури Міжнародного аеропорту «Одеса» для забезпечення надання закінченого циклу послуг аеропортового та аеродромного комплексів (п.1 Договору від 21.10.2011р.).
Виявляючи прагнення до співробітництва та передбачаючи взаємну вигоду, керуючись чинним законодавством України, шляхом об'єднання сумісних коштів та зусиль, сторони прийшли згоди про утворення ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та організації Спільної діяльності (п.2 Договору від 21.10.2011р.).
При створенні ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» сторони домовилися, що розподіл часток (вкладів) до Статутного (складеного) капіталу здійснюється наступним чином: частка Одеської міської ради у Статутному капіталі товариства у грошовому виражені становить 118350549,00 грн., що складає 25% Статутного капіталу Товариства; частка «Одеса Аеропорт Девелопмент» у Статутному капіталі Товариства у грошовому виражені становить 355051647,00 грн., що складає 75% Статутного капіталу Товариства (п.2.1 Договору від 21.10.2011р.).
Крім того, умовами договору встановлено взаємні зобов'язання Сторін щодо форм та порядку внесення вкладів учасників Товариства (підпункт 1 пункту 4 договору), порядку виходу із Товариства (пункт 4 договору), порядку формування органів управління Товариством та розподілу між Сторонами квот із призначення посадових осіб (пункт 2.2 договору), інші зобов'язання Сторін стосовно їх участі у Товаристві та управління ним.
31.10.2011р. за актом приймання-передачі майна, Одеська міська рада в якості внеску то Статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» передала ТОВу «Міжнародний аеропорт «Одеса» майно загальною оціночною вартістю 118350549 грн., в тому числі нерухоме майно - нежилі будівлі та споруди у м. Одеса, Аеропорт ЦА, ділянка №1.
Відповідно до п. 1.3., 1.3.1., 1.3.2. ст.1 Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», затвердженого загальними зборами учасників товариства від 21.10.2011р. (протокол №1), зареєстрованого 08.11.2011р. за №15561020000042807 учасниками ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» є: Одеська міська рада та ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент».
Пунктом 6 Статуту Товариства визначено, що розмір Статутного капіталу Товариства становить: 473402196 грн., частка якого розподіляється між учасниками товариства наступним чином: Одеська міська рада - 118350549грн. (25%), ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» - 355051647грн. (75%).
Відповідно до п.п. 6.3.1 ст.6 Статуту Товариства Одеська міська рада в якості вкладу до Статутного капіталу Товариства вносить нерухоме майно, яке визначене в Додатку №1 до цього Статуту вартістю 118350549,00 грн., відповідно до звіту про незалежну оцінку нерухомого майна, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011р. №835-VI. (Додаток 1 до Статуту Товариства «Перелік майна, яке вноситься учасником Одеська міська рада до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» є невід'ємною частиною статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса»).
Згідно із абз.3 п. 6.4. ст.6 Статуту Товариства у разі внесення учасником у якості вкладу майна та/або майнових прав, внести такий вклад повністю до моменту державної реєстрації Товариства.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди від 29.12.2011р. серії САЕ №572099 об'єкт, який розташований за адресою: м. Одеса, Центральний аеропорт, 2, в цілому належить ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» на праві приватної власності.
В матеріалах справи наявні докази підтвердження внесення ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» своєї частки в статутний капітал ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» у повному обсязі, в розмірі 355051647,00грн., що складає 75% статутного капіталу Товариства (копії платіжних доручень про перерахування коштів у вищезазначеній сумі).
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, в якості вкладу до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеська міська рада внесла майно загальною вартістю 118350549грн. яке перебувало у господарському віданні (на балансі) КП «Міжнародний аеропорт Одеса» (пункти 3,3.1 рішення Одеської міської ради №731-VI від 29.04.2011р «Про заходи щодо реконструкції та розвитку Міжнародного аеропорту «Одеса».; п.6 рішення Одеської міської ради 08.07.2011р. №835-VІ «Про визначення частки Одеської міської ради у статутному капіталі ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та внеску КП «Міжнародний аеропорт Одеса» у спільну діяльність»); Додаток 1 до Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса».
Відповідно до ст.27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. У справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі. Питання про допущення або залучення третіх осіб до участі у справі вирішується господарським судом, який виносить з цього приводу ухвалу. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, користуються процесуальними правами і несуть процесуальні обов'язки сторін, крім права на зміну підстави і предмета позову, збільшення чи зменшення розміру позовних вимог, а також на відмову від позову або визнання позову.
Як встановлено під час апеляційного перегляду, майно, яке було передано Одеською міською радою до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», знаходилось у господарському віданні та перебувало на балансі Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса».
Відповідно до ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
Незважаючи на те, що місцевий господарський суд під час розгляду справи встановив вищезазначені обставини, при вирішенні господарського спору, предметом якого є визнання недійсним Додатку 1 до Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та п.п.6.3.1 п.6.3 Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», при ухваленні оскаржуваного рішення не було враховано те, що судове рішення у такому спорі може безпосередньо вплинути на права та обов'язки КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», в господарському віданні якого перебувало майно, передане до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеською міською радою.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.104 ГПК України порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого господарського суду, якщо господарський суд прийняв рішення про права і обов'язки осіб, що не були залучені до участі у справі.
Наведене свідчить про порушення судом норм процесуального права (ч.1 ст.27 ГПК України), яке є безумовною підставою для скасування рішення суду першої інстанції від 13.07.2015р. по справі №916/4525/14 згідно вимог п.3 ч.3 ст.104 ГПК України.
Разом з цим, 23.09.2015р. ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» подало Одеському апеляційному господарському суду мирову угоду, укладену між сторонами по справі, а 12.10.2015р. - клопотання про затвердження мирової угоди від 05.08.2015р. від ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» та Одеської міської ради.
Розглянувши клопотання про затвердження мирової угоди з мировою угодою від 05.08.2015р., апеляційний господарський суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що клопотання про затвердження мирової угоди від 05.08.2015р. підписане від Одеської міської ради - Одеським міським головою Трухановим Г.Л., від ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент» - директором Товариства Шкатюк А.Г., від ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» - директором Товариства Портянко В.П.
Підписи повноважних осіб засвідчені печатками вказаних юридичних осіб.
Текст мирової угоди по справі №916/4525/14 підписаний тими ж представниками сторін, наявність повноважень яких на підписання мирової угоди зафіксована у преамбулі мирової угоди.
Мирова угода укладена Одеською міською радою, ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент», ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» на наступних умовах:
« 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» повертає (передає) у комунальну власність територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» майно, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» , згідно з Додатком, який є невід'ємною частиною мирової угоди.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується здійснити відповідну передачу протягом одного місяця з моменту прийняття Одеською міською радою відповідного рішення.
Відповідно, Сторони визнають, що з моменту прийняття майна Комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Одеса» за актом-приймання-передачі, припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», а майно, зазначене у Додатку до цієї Мирової угоди, стає комунальною власністю територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
2. Сторони дійшли згоди, що незважаючи на передачу (повернення) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» майна відповідно до Додатку до цієї мирової угоди, розмір частки Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» не зменшується та становить 25%.
3. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується протягом одного місяця з дати прийняття відповідного рішення Одеською міською радою вирішити питання щодо виключення вищезазначеного майна, щодо якого припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», у зв'язку з його передачею (поверненням) до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, з переліку іпотечного майна, передбаченого Іпотечним договором №151413Z23 від 17.10.2013 р. (реєстровий № 1919), укладеного в забезпечення виконання зобов'язань за кредитним Договором № 151413К6 від 16.10.2013р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Публічним акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України».
4. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується у строк до 01 липня 2016 року завершити будівництво нового пасажирського термінального комплексу МІЖНАРОДНОГО АЕРОПОРТУ «ОДЕСА», який повинен відповідати наступним якісним характеристикам: площа терміналу - 29 000 кв.м.; пропускна здатність - 1000 пас/год.; пропускна здатність - 3-3,5 млн. пас/рік: кількість паркувальних місць - 1150 шт.: кількість телетрапів - 4 шт., а також не пізніше 31.09.2016р. ввести в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт в експлуатацію.
5. Сторони дійшли згоди, що у випадку порушення 1-м Відповідачем зобов'язання, передбаченого п.4 цієї Мирової угоди, Одеська міська рада має право на вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» з поверненням в натуральній формі свого внеску до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА».
6. Договір про корпоративні принципи управління товариством від 21.10.2011р.,
укладений між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент», вважається припиненим.
7. Укладанням цієї Мирової угоди Сторони підтверджують досягнення домовленості з усіх спірних питань, які були предметом судового розгляду у справі № 916/4525/14.
8. Сторони, укладаючи цю Мирову угоду, заявляють про те, що в процесі її укладення діяли в межах наданих їм повноважень.
9. Сторони дійшли згоди, що всі судові витрати по справі № 916/4525/14 оплачує 1-й Відповідач протягом трьох банківських днів з моменту набрання чинності цієї Мирової угоди.
10. Ця Мирова угода складена у чотирьох ідентичних примірниках по одному для Одеського апеляційного господарського суду, Позивача, 1-го Відповідача, 2-го Відповідача.
11. Ця Мирова угода набирає чинності після ухвалення Одеським апеляційним господарським судом рішення про її затвердження.
12. Правові наслідки затвердження цієї Мирової угоди, що передбачені Господарським процесуальним кодексом України, Сторонам відомі та зрозумілі.
13. Додатком до цієї мирової угоди є «Перелік майна, яке повертається (передається) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» у комунальну власність територіальної громади м.Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт ОДЕСА».».
Наслідки затвердження судом мирової угоди згідно із ст.80 ГПК України учасникам справи роз'яснені та про їх обізнаність щодо таких наслідків зазначено в пункті 12 мирової угоди по справі №916/4525/14.
Згідно із ч.ч.1-4 ст.78 ГПК України відмова позивача від позову, визнання позову відповідачем і умови мирової угоди сторін викладаються в адресованих господарському суду письмових заявах, що долучаються до справи. Ці заяви підписуються відповідно позивачем, відповідачем чи обома сторонами. До прийняття відмови позивача від позову або до затвердження мирової угоди сторін господарський суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи є повноваження на вчинення цих дій у представників сторін. Мирова угода може стосуватися лише прав і обов'язків сторін щодо предмету позову. Про прийняття відмови позивача від позову або про затвердження мирової угоди сторін господарський суд виносить ухвалу, якою одночасно припиняє провадження у справі.
Колегія суддів бере до уваги, що мирова угода - це договір, який укладається сторонами з метою припинення судової суперечки на умовах, погоджених сторонами. Мирова угода у процесуальному аспекті не призводить до розв'язання спору по суті та припиняє судовий спір після її затвердження судом. Відмовившись від судового захисту, сторони ліквідують наявний правовий конфлікт через самостійне (без державного втручання) врегулювання розбіжностей на погоджених умовах.
З матеріалів апеляційного провадження убачається, що 03.08.2015р. проведено державну реєстрацію змін до Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», затверджених позачерговими загальними зборами учасників Товариства (протокол позачергових загальних зборів учасників №5-2015 від 30.07.2015р.), за якими змінено п.6.3 Статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та виключено п.п.6.3.1 та п.п.6.3.2 п.6.3 ст.6 Статуту повністю; виключено Додаток 1 до Статуту.
Відповідно до п.1 Мирової угоди по справі №916/4525/14 сторони домовились про наступне повернення майна, зазначеного у Додатку №1 до Мирової угоди, який є невід'ємною частиною Мирової угоди, у комунальну власність територіальної громади м.Одеса в особі Одеської міської ради на баланс КП «Міжнародний аеропорт Одеса», а саме частини майна, яке раніше було внесено до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса». Разом з цим, за Мировою угодою (пункт 6) договір про корпоративні принципи управління Товариством від 21.10.2011р., укладений між Одеською міською радою та ТОВ «Одеса Аеропорт Девелопмент» за домовленістю сторін вважається припиненим, а також посвідчено, що укладенням Мирової угоди сторони підтверджують досягнення домовленостей з усіх спірних питань, які були предметом розгляду справи №916/4525/14.
Згідно з ст.99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно п.3.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» одним із способів вирішення господарського спору є мирова угода сторін, яка може стосуватися лише прав і обов'язків сторін щодо предмета позову (частини перша і третя статті 78 ГПК). Мирова угода підписується особами, уповноваженими представляти сторони в господарському суді (стаття 28 ГПК). Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, користуються усіма правами позивача (частина третя статті 26 ГПК) і, отже, вправі укладати мирові угоди на загальних підставах. Мирова угода може бути укладена і стосовно певної частини позовних вимог. Умови мирової угоди мають бути викладені чітко й недвозначно з тим, щоб не виникало неясності і спорів з приводу її змісту під час виконання. Суддя має роз'яснити сторонам процесуальні наслідки припинення провадження зі справи, зазначивши про це в ухвалі. В ухвалі про затвердження мирової угоди у резолютивній частині докладно й чітко викладаються її умови і зазначається про припинення провадження у справі (пункт 7 частини першої статті 80 ГПК), а також вирішуються питання, пов'язані з судовими витратами у справі. Затвердження судом мирової угоди з одночасним припиненням провадження у справі є одноактною (нерозривною) процесуальною дією і не може розглядатися як два самостійних акти - окремо щодо затвердження мирової угоди і щодо припинення провадження. Господарський суд не затверджує мирову угоду, якщо вона не відповідає закону, або за своїм змістом вона є такою, що не може бути виконана у відповідності з її умовами, або якщо така угода остаточно не вирішує спору чи може призвести до виникнення нового спору. Мирова угода не може вирішувати питання про права і обов'язки сторін, які можуть виникнути у майбутньому, а також стосуватися прав і обов'язків інших юридичних чи фізичних осіб, які не беруть участі у справі або, хоча й беруть таку участь, але не є учасниками мирової угоди. Укладення мирової угоди неможливе і в тих випадках, коли ті чи інші відносини однозначно врегульовані законом і не можуть змінюватись волевиявленням сторін. Умови мирової угоди повинні безпосередньо стосуватися предмета позову, що виключає зазначення в ній дій, коштів чи майна, які не відносяться до цього предмета. У зв'язку з цим, зокрема, не можуть включатися до мирової угоди умови щодо застосування неустойки (штрафу, пені) за невиконання її умов. Наказ господарського суду про примусове виконання мирової угоди не може бути видано, оскільки провадження зі справи припинено. У разі ж ухилення однієї зі сторін від виконання мирової угоди після закінчення строку (настання терміну) виконання нею своїх обов'язків за цією угодою: - якщо ухвала господарського суду про затвердження мирової угоди відповідає вимогам статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", то вона є виконавчим документом у розумінні пункту 2 частини другої статті 17 названого Закону і підлягає виконанню державною виконавчою службою; тому за наявності зазначеної умови позовна заява про спонукання до виконання мирової угоди не підлягає розгляду в господарських судах; - якщо ж ухвала суду про затвердження мирової угоди не містить усіх даних, зазначених у статті 18 названого Закону, то така ухвала не має статусу виконавчого документа, і інша сторона у справі не позбавлена права звернутися з позовом про спонукання до виконання мирової угоди, у випадку задоволення якого господарський суд видає наказ. Відповідний позов може мати як майновий, так і немайновий характер у залежності від змісту умов мирової угоди.
Дослідивши умови мирової угоди, поданої сторонами справи №916/4525/14 на затвердження господарському суду апеляційної інстанції, колегія суддів вважає, що умови мирової угоди стосуються прав і обов'язків сторін щодо предмета спора та не порушують права або охоронювані законом інтереси інших осіб, а отже наявні підстави для затвердження мирової угоди судом та задоволення клопотання сторін спору.
Відповідно до ст.80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо: 1) спір не підлягає вирішенню в господарських судах України; 1-1) відсутній предмет спору; 2) є рішення господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав; 4) позивач відмовився від позову і відмову прийнято господарським судом; 5) сторони уклали угоду про передачу даного спору на вирішення третейського суду; 6) настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 7) сторони уклали мирову угоду і вона затверджена господарським судом. У випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається. Про припинення провадження у справі виноситься ухвала, в якій мають бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат, про повернення судового збору з бюджету, а також можуть бути розв'язані питання про стягнення штрафів, передбачених у пунктах 4 і 5 частини другої статті 83 цього Кодексу. Ухвалу про припинення провадження у справі може бути оскаржено.
Згідно із ст.103 ГПК України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право: 1) залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу без задоволення; 2) скасувати рішення повністю або частково і прийняти нове рішення; 3) скасувати рішення повністю або частково і припинити провадження у справі або залишити позов без розгляду повністю або частково; 4) змінити рішення.
Враховуючи, що суд апеляційної інстанції відповідно до п.3 ч.1 ст.103 ГПК України має повноваження за результатами розгляду апеляційної скарги скасувати рішення та припинити провадження у справі, та приймаючи до уваги, що оскаржуване рішення скасовано з підстав порушення судом першої інстанції норм процесуального права, колегія суддів вважає за можливе затвердити мирову угоду від по справі №916/4525/14 та припинити провадження у даній справі відповідно до п.7 ч.1 ст.80 ГПК України.
Керуючись ст.78, п.7 ч.1 ст.80,ст.ст.99, 101-105 ГПК України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» задовольнити частково.
Рішення господарського суду Одеської області від 13.07.2015р. по справі №916/4525/14 скасувати.
Затвердити мирову угоду від 05.08.2015р. по справі №916/4525/14, укладену між Одеською міською радою, Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент» на наступних умовах:
« 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» повертає (передає) у комунальну власність територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Одеса» майно, яке раніше було внесено Одеською міською радою до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» , згідно з Додатком, який є невід'ємною частиною мирової угоди.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується здійснити відповідну передачу протягом одного місяця з моменту прийняття Одеською міською радою відповідного рішення.
Відповідно, Сторони визнають, що з моменту прийняття майна Комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Одеса» за актом-приймання-передачі, припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», а майно, зазначене у Додатку до цієї Мирової угоди, стає комунальною власністю територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
2. Сторони дійшли згоди, що незважаючи на передачу (повернення) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» майна відповідно до Додатку до цієї мирової угоди, розмір частки Одеської міської ради у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» не зменшується та становить 25%.
3. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується протягом одного місяця з дати прийняття відповідного рішення Одеською міською радою вирішити питання щодо виключення вищезазначеного майна, щодо якого припиняється право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА», у зв'язку з його передачею (поверненням) до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, з переліку іпотечного майна, передбаченого Іпотечним договором №151413Z23 від 17.10.2013 р. (реєстровий № 1919), укладеного в забезпечення виконання зобов'язань за кредитним Договором № 151413К6 від 16.10.2013р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» та Публічним акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України».
4. Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» зобов'язується у строк до 01 липня 2016 року завершити будівництво нового пасажирського термінального комплексу МІЖНАРОДНОГО АЕРОПОРТУ «ОДЕСА», який повинен відповідати наступним якісним характеристикам: площа терміналу - 29 000 кв.м.; пропускна здатність - 1000 пас/год.; пропускна здатність - 3-3,5 млн. пас/рік: кількість паркувальних місць - 1150 шт.: кількість телетрапів - 4 шт., а також не пізніше 31.09.2016р. ввести в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт в експлуатацію.
5. Сторони дійшли згоди, що у випадку порушення 1-м Відповідачем зобов'язання, передбаченого п.4 цієї Мирової угоди, Одеська міська рада має право на вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» з поверненням в натуральній формі свого внеску до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА».
6. Договір про корпоративні принципи управління товариством від 21.10.2011р.,
укладений між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеса Аеропорт Девелопмент», вважається припиненим.
7. Укладанням цієї Мирової угоди Сторони підтверджують досягнення домовленості з усіх спірних питань, які були предметом судового розгляду у справі № 916/4525/14.
8. Сторони, укладаючи цю Мирову угоду, заявляють про те, що в процесі її укладення діяли в межах наданих їм повноважень.
9. Сторони дійшли згоди, що всі судові витрати по справі № 916/4525/14 оплачує 1-й Відповідач протягом трьох банківських днів з моменту набрання чинності цієї Мирової угоди.
10. Ця Мирова угода складена у чотирьох ідентичних примірниках по одному для Одеського апеляційного господарського суду, Позивача, 1-го Відповідача, 2-го Відповідача.
11. Ця Мирова угода набирає чинності після ухвалення Одеським апеляційним господарським судом рішення про її затвердження.
12. Правові наслідки затвердження цієї Мирової угоди, що передбачені Господарським процесуальним кодексом України, Сторонам відомі та зрозумілі.
13. Додатком до цієї мирової угоди є «Перелік майна, яке повертається (передається) Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжнародний аеропорт «ОДЕСА» у комунальну власність територіальної громади м.Одеси в особі Одеської міської ради на баланс Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт ОДЕСА».».
Провадження у справі №916/4525/14 припинити.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 19.10 .2015р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Савицький В.Я.
Суддя Принцевська Н.М.