ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" жовтня 2015 р.Справа № 924/1151/15
Господарський суд Хмельницької області у складі:
головуючий суддя Магера В.В., суддя Музика М.В., суддя Субботіна Л.О. розглянувши матеріали справи
за позовом військового прокурора Чернівецького гарнізону, м. Чернівці в інтересах держави в особі: 1. Міністерства оборони України, м. Київ;
2. Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, м. Чернівці;
до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області
за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів:
1. Військової частини А3290, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область;
2. Кабінету міністрів України, м. Київ
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область;
про визнання недійсним рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89.
За участю представників сторін:
від позивача-1: ОСОБА_1 за довіреністю №220/334/д від 18.05.2015р.;
від позивача-2: ОСОБА_2 за довіреністю №994 від 08.06.2015р.;
від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 16.01.2015р.;
від третьої особи (в/ч А3290): ОСОБА_4 за довіреністю №967 від 09.06.2015р.;
від третьої особи (КМУ): ОСОБА_5 за довіреністю №2001-2015/1.3-1-98/1485-2015 від 18.05.2015р.;
від третьої особи (Відділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі): не прибув;
за участю ОСОБА_6 прокурор військової прокуратури Хмельницького гарнізону (наказ №53 к від 03.02.2015р.)
В засіданні суду 12.10.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Суть спору: Військовий прокурор Чернівецького гарнізону звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Військової частини А3290, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область про визнання недійсним рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що відповідно до ч.3 ст.2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, у позовній заяві самостійно визначає, чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Прокурор вказує, що 23.07.2013р. рішенням 25-ої позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе було затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля-ГеоІнвентарПроект, до складу якої незаконно включено землі оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89 та підтверджується державним актом на право користування землею серії БН № 041535 Кам'янець-Подільської КЕЧ району, правонаступником якої є КЕВ м.Чернівці.
Із листа військової частини А2308 від 19.11.2014 року №40 вбачається, що при проведенні експертизи щодо спірної земельної ділянки допущена помилка або фальсифікація даних, унаслідок чого не можна стверджувати про те, що спірна земельна ділянка відноситься до земель територіальної громади. У зв'язку з цим, спеціалістами рекомендовано проведення повторних вимірів за участю представників обох сторін та з матеріалами польових топографо-геодезичних вимірів.
Згідно зі ст.1 Закону України „Про використання земель оборони встановлено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних Посилається на те, що військова прокуратура Чернівецького гарнізону звернулась до спеціалістів відділу землевпорядкувальних робіт військової частини А2308 з вимогою щодо надання оцінки попередній експертизі, проведеній щодо спірної земельної ділянки, закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.77 ЗК України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово - навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.
КЕВ м. Чернівці користується земельною ділянкою військового містечка № 89 на території с.Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області площею 256,7 га на підставі державного акту на право користування земельною ділянкою серії Б №041535.
З відповіді Державного агентства земельних ресурсів України вбачається, що в них відсутня заява про державну реєстрацію за позивачем земельної ділянки площею 231,3087 га, що також суперечить дійсній площі земель, які обліковуються за КЕВ м. Чернівці - 256,7 га.
Територія вказаного містечка використовується як полігон для навчання саперів (єдиний полігон на всій території України, де набувають практичні навички сапери), огорожа вказаного містечка встановлена відповідно до державного акту на право користування і жодних зауважень з боку органів місцевого самоврядування не виникало.
Посилається на те, що на зазначеній земельній ділянці знаходяться навчальне поле, на якому розміщені фортифікаційні споруди УСБ, Панцир-2 та вертолітний майданчик.
Згідно з вимогами ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У статті 126 ЗК України наведено перелік документів, що посвідчують право власності або використання на земельну ділянку.
Статтею 152 вказаного кодексу визначено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Відповідач користується спірною земельною ділянкою з 1978 року на підставі державного акту серії Б №041535, який на час розгляду справи є чинним та ніким не оспорювався, саме з того часу був встановлений паркан та здійснювалась її експлуатація.
Таким чином вважає, що, оскільки спірна земельна ділянка відноситься до земель оборони, тому оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування підлягає скасуванню як незаконне та таке, що спрямоване на порушення права державної власності на неї.
Військовий прокурор в засідання суду 12.10.2015р. прибув, позовні вимоги підтримав із підстав, викладених у позові.
Представник позивача-1 (Міністерства оборони України) в засідання суду 12.10.2015р. прибув, повідомив, що позовні вимоги військового прокурора підтримує у повному обсязі.
Представник позивача-2 (КЕВ м. Чернівці) в засідання суду 12.10.2015р. прибув та зазначив, що позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Також, позивачем-2 повідомлено суду, що технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок для обслуговування військового містечка №89, а саме: на земельну ділянку №1 площею 231,3087 га на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради; на земельну ділянку №2 площею 4,6129 га на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради; на земельну ділянку №3 площею 14,8071 га на території Устянської сільської ради; на земельну ділянку №4 площею 5,9713 га на території Устянської сільської ради надати КЕВ м. Чернівці суду не може, у зв'язку з тим, що дана технічна документація знаходиться в управлінні Держкомзему у Кам'янець-Подільському районі.
Представник відповідача в засідання суду 12.10.2015р. прибув, проти позову заперечив із підстав, викладених у відзиві на позов від 30.07.2015р. Відповідачем при цьому також зазначено, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015р. у справі №924/60/14 було задоволено позовну заяву Слобідо-Кульчієвецької сільської ради до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці про зобов'язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою, яка є предметом спору у справі №924/1151/15.
Постановою Рівненського апеляційного господарського Суду від 16.04.2015р. зазначене судове рішення було частково змінене в резолютивній частині стосовно площі та координат спірної земельної ділянки.
Постановою Вищого господарського Суду України від 17.06.2015р. Постанова суду апеляційної інстанції залишена без змін.
При цьому, в мотивувальних частинах судових рішень усіх інстанцій було встановлено наступні обставини, які уже не підлягають доказуванню у даній справі, зокрема:
1. Технічною документацією із землеустрою, Витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, Книгою обліку земельних ділянок Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці підтверджується, що після проведення інвентаризації у 1993р. для обслуговування військового містечка №89 Позивач користується земельною ділянкою загальною площею 256,7 га., з яких на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (за межами населених пунктів) дві ділянки площею по 231,3087 га. та 4.6129 га. і на території Устянської сільської ради дві ділянки площею по 14,8071 га. та 5,9713 га. (хоча в ОСОБА_7 акті на право користування землею серії Б №041535 загальна площа земель, якими свого часу користувався Позивач для обслуговування військового містечка №89 становить 283,3 га.).
2. Одночасно із цим, відповідно до матеріалів проведеної ОСОБА_7 інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області перевірки дотримання вимог земельного законодавства, а це ОСОБА_7 обстеження земельної ділянки від 19.02.2014р. та ОСОБА_7 перевірки від 20.02.2014р., встановлено, що окрім належної Позивачу земельної ділянки площею 256,7 га. (державна власність) він додатково без жодної правової підстави та правовстановлюючого документу користується також і земельною ділянкою із земель комунальної власності Слобідо-Кульчієвецької сільської ради площею 10,5842 га. (комунальна власність).
3. Як встановлено судами, відповідно до висновків земельно-технічної експертизи, земельна ділянка площею 10,5842 га знаходиться за межами не те що ділянки площею 256,7 га, якими наразі користується Позивач, але й за межами ділянки площею 283,3 га, право користування якою раніше належало Позивачу на підставі Державного ОСОБА_7 на право користування землею серії Б №041535.
4. Земельна ділянка площею 10,5842 га, відповідно до даних Державного земельного кадастру, знаходиться в межах села Жовтневе.
5. На спірну, самовільно зайняту КЕВ м. Чернівці, земельну ділянку, яка належить Сільській раді на праві комунальної власності площею 10,5842 га та яка розташована за межами земельної ділянки на ОСОБА_7 на право користування землею серії Б №041535 для обслуговування військового містечка №89 площею 283,3 га, частково накладається зареєстрована у 2013 році у ОСОБА_7 земельному кадастрі за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельна ділянка площею 231,3087 га. Дане сталося в зв'язку із тим, що у 2011 році при відновленні за замовленням Відповідача меж земельних ділянок, посвідчених ОСОБА_8 актом на право користування землею серії Б №041535, землевпорядною організацією ТОВ „Кайлас-К було допущено помилку та виготовлено Кадастровий план земельної ділянки площею 231,3087 га із незначним відхиленням від меж, визначених ОСОБА_8, в результаті чого земельна ділянка площею 231,3087 га змістилася на спірну земельну ділянку, а площа такого зміщення становить 1,1351 га.
Таким чином, відповідач зазначає, що земельна ділянка площею 10,5842 га знаходиться в межах села Жовтневе, і відповідач цілком правомірно затвердив Генеральний план села Жовтневе, графічні матеріали якого відносять дану спірну земельну ділянку до меж села, а також, що жодних прав землекористування земельною ділянкою площею 10,5842 га. позивач немає.
Крім того, у додатковому письмовому запереченні від 12.10.2015р. відповідач також не погоджується із позовними вимогами прокурора, посилаючись на те, що містобудівна документація це затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання розселення; підготовки обґрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів.
Системний аналіз даних приписів чинного законодавства дає підстави стверджувати, що Генеральним планом населеного пункту можуть охоплюватися не лише землі в межах населеного пункту, а й інші території (приміські зони), призначені для довгострокової стратегії планування та прогнозування розвитку територій, в тому числі, і для майбутньої підготовки обґрунтованих пропозицій щодо зміни меж населених пунктів.
Вказує, що в Генеральному плані села Жовтневе земельна ділянка площею 231,3087 га., яка входить до складу земель оборони, призначених для обслуговування військового містечка №89, включена до „проектних меж села Жовтневе із врахуванням „проектної забудови.
Згідно із п.5 ст.25 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.
Згідно із ст.21 Закону України „Про основи містобудування передбачено, що землі, визначені для перспективного розвитку населених пунктів, спорудження конкретних об'єктів, до часу їх вилучення (викупу) і надання для містобудівних потреб використовуються власниками землі, землекористувачами відповідно до земельного законодавства.
Відповідач вказує про те, що навіть, якщо у майбутньому на підставі затвердженого Генерального плану, Слобідо-Кульчієвецька сільська рада і буде перед Кам'янець-Подільською районною радою ставити питання про розширення адміністративно-територіальних меж села Жовтневе шляхом поглинання території земельної ділянки площею 231,3087 га., яка входить до складу земель оборони (ОСОБА_8 власність) і використовується для обслуговування військового містечка №89, то і така майбутня дія не порушуватиме прав ні Держави, ні Міністерства оборони України, ні Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці.
Посилається на те, що згідно п.п.3, 4 ст.173 Земельного кодексу України передбачено, що включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування ними ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті. Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність], переходять у власність територіальної громади».
Вказує, що згідно п.2 ст.77 Земельного кодексу України землі оборони можуть перебувати лише в державній власності незалежно від того, чи входять вони в межі населеного пункту, чи знаходяться за його межами.
Відповідач також вказує на те, що питання про затвердження містобудівної документації села Жовтневе віднесено до повноважень Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, оскільки згідно ст.12 Закону України „Про основи містобудування передбачено, що до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Відповідач вказує, що прокурором всупереч ст.1 ГПК України при поданні позовної заяви не доведено порушення будь-якого права держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці шляхом прийняття Слобідо-Кульчієвецькою сільською радою спірного рішення про затвердження Генерального плану села Жовтневе.
Із врахуванням вищенаведеного, відповідач просить суд відмовити прокурору в позову.
Представник третьої особи (в/ч А3290) в засідання суду 12.10.2015р. прибув, позов поданий військовим прокурором підтримує із підстав, викладених у надісланих до суду письмових поясненнях за вих.№1233 від 27.07.2015р.
Крім того 14.09.2015р. третя особа (в/ч А3290) надала суду письмові пояснення за вих.№1520 від 04.09.2015р. стосовно заяви відповідача про припинення провадження у справі на підставі ст.80 ГПК України.
В першу чергу, третя особа (в\ч А3290) звертає увагу суду на те, що питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі ст.1 ГПК України. З цією метою господарським судам слід аналізувати предмет, підстави позову і зміст позовних вимог, (п.1.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.)
Так, господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
Справи у спорах за участю державних органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору ст.1 ГПК України підвідомчі господарським судам.
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.
Враховуючи вищевикладене, третя особа (в/ч А3290) вважає, що справа підсудна господарському суду, а заява відповідача про припинення провадження у справі на підставі ст.80 ПЖ України є необґрунтованою та базується на надуманих підставах.
Стосовно порушеного порядку затвердження Генерального плану третя особа (в/ч А 3290) зазначає таке.
23 липня 2013 року рішенням 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 була затверджена містобудівна документація „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТзОВ „Поділля-ГеоІнвентарПроект з розрахунковим періодом до 2050 року.
Порядок затвердження Генерального плану відповідно до Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності, зокрема ч.10 ст.17, передбачає, що Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання (а не на позачергових).
Також звертає увагу суду на те, що спочатку Генеральний план був затверджений 23.07.2013р., а вже потім розглянутий його проект 01.08.2013р. Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області, якою лише 01.08.2013р. було рекомендовано його затвердити, а не навпаки, що є повною невідповідністю у хронологічній послідовності та грубим порушенням вимог чинного законодавства.
В зв'язку з вищевикладеним третя особа (в/ч А3290) просить суд не приймати до уваги заяви відповідача про припинення провадження у справі та задовольнити позовні вимоги військового прокурора в повному обсязі.
Представник третьої особи (КМУ) в засідання суду 12.10.2015р. прибув, у поданому суду письмовому поясненні від 06.10.2015р. повідомив суд про те, що відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії Б №041535, виданого 1978р., земельна ділянка площею 256,7 га військового містечка №89 Кам'янець-Подільського гарнізону перебуває у постійному користуванні у КЕВ м. Чернівці, а отже відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних силах України та постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року №1282 „Про затвердження порядку вилучення передачі військового майна Збройних сил є державною власністю, яке закріплене за Міністерством оборони України, у тому числі і спірна земельна ділянка площею 10,5842 га.
Вказує, що ст.84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Пунктом „в ч.4 ст.84 Земельного Кодексу України передбачено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі оборони.
Відповідно до вимог ст.13 Земельного кодексу України повноваження розпорядження землями державної власності належить Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.4, п.п.1,2 п.2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року №1282 „Про затвердження порядку вилучення передачі військового майна Збройних сил передача військового майна, а саме: військові містечка, що вивільняються в процесі реформування Збройних Сил і не плануються до використання за цільовим призначенням; нерухоме майно (будівлі, споруди, об'єкти незавершеного будівництва, приміщення, інше нерухоме майно) органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України.
Відповідно до вимог ст.117 Конституції України та Закону України „Про Кабінет Міністрів України, Кабінет Міністрів України видає постанови та розпорядження. Відповідні постанови чи розпорядження Кабінету Міністрів України з приводу передачі земель Міністерства оборони України до земель комунальної власності Слобідо-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області не приймались, а отже відповідач по справі не мав та не має права розпоряджатися чи приймати будь-які рішення відносно даної земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене Кабінет Міністрів України вважає, що позовні вимоги військового прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Представник третьої особи (відділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі) в засідання суду 12.10.2015р. не прибув, будь-яких додаткових заяв чи клопотань до суду від останнього не надходило.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Згідно Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, який затверджений начальником Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 13.12.2006 р., Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є державною установою, яка заснована на базі Чернівецької квартирно-експлуатаційної частини району згідно директиви Міністра оборони України № 322/1/10 від 20.04.2005 р. та створено Міністерством оборони України і підпорядковано Західному територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню, начальник якого затверджує положення Установи, контролює його дотримання та приймає рішення у випадку його порушення. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є правонаступником Чернівецької КЕЧ району.
Військова частина А3290, м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області як державна установа значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно Довідки із ЄДР від 06.11.2012р. №757/12.
Слобідо-Кульчієвецька сільська рада, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам`янець-Подільський район як юридична особа (орган місцевого самоврядування) значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб-підприємців, що підтверджено довідкою статистики від 21.01.2013р. №АБ673422, Випискою із ЄДР від 28.07.2015р.
Відповідно до ОСОБА_8 встановлення /погодження/ зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 05.12.2011р. вбачається, що було встановлено та погоджено в натурі межі земельної ділянки для обслуговування військового містечка №89, межові знаки закріплені в кількості 38 шт., 216 шт., 101 шт. При цьому, межові знаки в кількості 38 шт. на земельній ділянці площею 4,6129 га, 216 шт. на земельній ділянці площею 231,3087 га, 101 шт. на земельній ділянці площею 14,8071 га передані на зберігання землекористувачу - начальнику КЕВ м. Чернівці, що підтверджується ОСОБА_5 приймання-передачі межових знаків на зберігання замовнику від 05.12.2011р.
23.07.2013 року рішенням 25 позачергової сесії VI скликання №3, Слобідо-Кульчієвецька сільська рада затвердила містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, відповідно до якого було вирішено:
„1. Затвердити містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля-ГеоІнвентарПроект із розрахунковим періодом до 2050 року.
2. Це рішення набирає чинності з моменту його оприлюднення через міськрайонну щотижневу газету „Край Кам`янецький.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з агропромислового комплексу, земельних питань, соціального розвитку сіл і навколишнього середовища (голова ОСОБА_9В.).
Інформація про зазначене рішення опубліковано в регіональній газеті „Край Кам'янецький 26.07.2013р., №32 (13815).
01.08.2013р. Протоколом №1 Архітектурно-містобудівної ради при Відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Камянець-Подільської райдержадміністрації рекомендовано проект генерального плану с. Жовтневе Камянець-Подільського району для затвердження на сесії Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, та розробити проект землеустрою щодо зміни адміністративної межі с. Жовтневе та подати на розгляд Камянець-Подільської районної ради.
10.09.2013 року начальник КЕВ м. Чернівці направив на адресу голови Слобідо-Кульчієвецької сільської ради лист №1706, в якому просить погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), які перебувають у користуванні Міністерства оборони України в особі квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці для обслуговування військового містечка №89 на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради Кам'янець-Подільського району.
13.09.2013 року сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради направив на адресу начальника управління Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі лист №270/02-20, відповідно до якого просив надати відомості щодо площі військового містечка №89, яке є в користуванні Міністерства оборони України і розташоване на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради.
16.09.2013 року відділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі направив на адресу сільського голови Слобідо-Кульчієвецької сільської ради лист №05-04-12/2261, яким повідомив, що згідно Національної кадастрової системи за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці уже зареєстровано земельну ділянку площею 231,3087 га із кадастровим номером 6822487400:04:010:0026 для обслуговування військового містечка №89, що розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради.).
27.09.2013 року сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради направив на адресу КЕВ м. Чернівці лист №1594, яким повідомив, що різниця між вказаною відповідачем у технічній документації та фактичною площею військового містечка №89, що розташованого на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради становить 10,5842 га. У зв'язку із різницею в площі земельної ділянки, яка представлена на погодження, Слобідо-Кульчієвецька сільська рада відмовила у погодженні наданої технічної документації про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому, вказано, що сільська рада не проти погодження технінчої документації після приведення її у відповідність до площі і конфігурації, зазначеної в національній кадастровій системі України.
10.10.2013 року рішенням виконавчого комітету Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №13 вирішено створити комісію з обстеження земельної ділянки військового містечка № 89, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж якої виноситься на погодження згідно звернення начальника КЕВ м. Чернівці розташована в межах с. Жовтневе на території Слобідо- Кульчієвецької сільської ради.
Згідно акту обстеження земельної ділянки від 16.10.2013 року, підписаного головою та членами комісії з обстеження земельної ділянки військового містечка № 89, земельна ділянка, орієнтовною площею 10 га використовується КЕВ м. Чернівці, земельна ділянка перебуває в межах с.Жовтневе, відповідно до земельно-кадастрової документації, не відноситься до земель військового містечка №89. Рекомендовано виконавчому комітету Слобідо-Кульчієвецької сільської ради звернутися до КЕВ м. Чернівці з клопотанням щодо звільнення зайнятої земельної ділянки та повернення її до земель запасу сільської ради.
18.10.2013 року сільський голова Слобідо-Кульчієвецької сільської ради направив на адресу КЕВ м. Чернівці лист № 318/02-20 з рекомендаціями про звільнення земельної ділянки орієнтованою площею 10 га, що розташована в межах с. Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та огородженої разом із військовим містечком, забравши огорожу.
Згідно схеми розташування земельних ділянок, яка складена, підписана та скріплена печатками Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, КЕВ м. Чернівці, відділу Держземагенства в Кам'янець-Подільському районі, відмічено земельну ділянку площею 231,3087 га (1), кадастровий номер 6822487400:04:001:0026, яка розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (за межами населених пунктів), яка використовується КЕВ м. Чернівці для обслуговування військового містечка №89, земельну ділянку площею 4,6129 га, кадастровий номер 6822487400:04:001:0151 (№2), земельну ділянку площею 5,9713 га (№3), кадастровий номер 6822489100:04:001:0026, земельну ділянку площею 14,8071 га, кадастровий номер 6822489100:04:001:001 (№ 4), земельну ділянку площею 10,5842 га, яка розташована на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради (в межах с. Жовтневе) і використовується КЕВ м. Чернівці, та відмічено огорожу, встановлену КЕВ м. Чернівці для відмежування земель, які зайняті для обслуговування військового містечка №89.
Відповідно до довідки №960/одб від 30.04.2014 року, виданої Держземагенством у Кам'янець-Подільському районі, згідно форми 6-зем „Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями щодо земельної ділянки розташованої на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради в межах с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району та кадастрового плану земельної ділянки з описом меж та даних згідно форми 6-зем, погодженого начальником відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі, земельна ділянка площею 10,5842 га в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); № 3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) - віднесена до категорії земель житлової та громадської забудови; номер рядка 12 (шифр: 93) „землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування) та знаходиться в межах населеного пункту (шифр 99), кадастрова карта с. Жовтневе; Генеральний план села Жовтневе.
Виходячи із наявних у справі доказів судом враховуються судові рішення про зобовязання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 10,5842 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради шляхом знесення огорожі, яка розглядалась в межах господарської справи №924/60/14.
Судом також приймається до уваги, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015р. по справі №924/60/14 (із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015р. по даній справі) позов Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, Чернівецька область, м. Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Кабінет Міністрів України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Військова частина А3290 м. Камянець-Подільський, було задоволено частково.
Вказаним судовим рішенням по справі №924/60/14 зобовязано Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) шляхом знесення огорожі.
Дане судове рішення у встановленому законом порядку набуло чинності та не скасоване (підтримане постановою Вищого господарського суду України від 17.06.2015р. №924/60/14).
Відтак, при вирішенні даного спору судом приймається до уваги фактичні обставини, які встановлені в ході вирішення господарської справи №924/60/14, відповідно до якої підтверджено право Слобідо-Кульчієвецької сільської ради на користування земельною ділянкою загальною площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76).
При цьому, судом встановлено що факт розташування земельної ділянки площею 9,2691 га в межах населеного пункту с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району підтверджується: Довідкою від 30.04.2014 року № 960/одб форми 6-зем „Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями; Кадастровим планом земельної ділянки з описом меж та даних згідно форми 6-зем; висновком судової земельно-технічної експертизи № 43Е-05/14.
Судом також приймається до уваги висновки, викладені судом в процесі розгляду справи №924/60/14 відповідно до рішення господарського суду Хмельницької області від 03.02.2015р., із врахуванням змін, внесених постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015р., про таке:
„Згідно листа-запита Слобідо-Кульчієвецької сільської ради до відділу Держземагенства у Камянець-Подільському районі № 92/02-20 від 09.04.2015 р., вбачається, що спірна земельна ділянка, яка розташована за межами земельної ділянки на ОСОБА_7 акті на право користування землею серії Б №041535 для обслуговування військового містечка №89 загальною площею 256,7 га без врахування земельної ділянки в/м 36 (4 га) та земельної ділянки в/м №17 (19,5 га), частково накладається на зареєстровану у ОСОБА_7 земельному кадастрі за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельну ділянку площею 231,3087 га, а саме в трикутнику, визначеному координатами №№ від 4 до 26 на Кадастровому плані.
З листа відділу Держземагенства у Камянець-Подільському районі №32-2214-0.4-1845/2-15 від 14.04.2015р., вбачається, що при ознайомленні Слобідо-Кульчієвецькою сільською радою із матеріалами Висновку судової земельно-технічної експертизи № 43Е-05/14 від 23.06.2014р., зокрема із Планом меж земельної ділянки, складеного за результатами кадастрової зйомки, із Кадастровим планом спірної земельної ділянки та з матеріалами Технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок для обслуговування військового містечка №89, зокрема, із Кадастровим планом земельної ділянки площею 231,3087 га, сільська рада звернула увагу, що спірна, самовільно зайнята Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці, земельна ділянка, яка належить сільській раді на праві комунальної власності площею 10,5842 га, що розташована за межами земельної ділянки на державному акті на право користування землею серії Б № 041535 для обслуговування військового містечка №89, частково накладається на зареєстровану у ОСОБА_7 земельному кадастрі за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельну ділянку площею 231,3087 га, а саме трикутнику, визначеному координатами за №№ від 4 до 26 на кадастровому плані.
У відповіді на запит Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, відділ Держземагентва у Камянець-Подільському районі у листі № 18-2214-0.4-1853/2-15 від 15.04.2015 р. надав відомості щодо площі та координат поворотних точок трикутника, який утворюється в результаті накладання зареєстрованої за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельної ділянки площею 231,3087 га на спірну, належну сільській раді на праві власності земельну ділянку площею 10,5842 га До вказаного листа додано план-схему земельної ділянки, виконану ТОВ Кайлас-К, відповідно до якого площа трикутника становить 1,3151 га, в звязку з чим змінюються координати точки 1, а саме: точка №1 (координати Х5383356,73; координати Y 2308085,51) на точку №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24) та площа земельної ділянки з урахуванням вказаної зміни становитиме 9,2691 га (10,5842 га - 1,1351 га), так як земельна ділянка площею 1,1351 га входить в площу земельної ділянки розміром 231,3087 га, яка зареєстрована за відповідачем (КЕВ м. Чернівці).
05.08.2015р. Слобідо-Кульчієвецька сільська рада листом за вих.№201/02-20 звернулась до КЕВ міста Чернівці із вимогою організувати роботу по перенесенню огорожі згідно постанови Вищого господарського суду України від 17.06.2015р. по справі №924/60/14, постанови про відкриття виконавчого провадження від 05.08.2015р. №48357334.
06.08.2015р. КЕВ м. Чернівці на адресу військової частини А3290 направив лист із проханням забезпечити безперешкодний прохід на територію військового містечка №89 до місця проведення робіт. При цьому, листом від 07.08.2015р. №1332 Військова частина А1332 повідомила про неможливість допуску осіб для знесення огорожі, оскільки на вказана земельна ділянка на території військового містечка використовується для забезпечення занять із бойової підготовки тощо.
Військовий прокурор, вбачаючи порушення інтересів держави, звернувся до суду із позовом про визнання недійсним рішення 25-ої позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 від 23.07.2013р. „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається таке:
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За статтями 142, 144 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Відповідно до п.1 ст.10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні сільська рада є органами місцевого самоврядування, що представляє відповідні територіальні громади та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження органу місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а тому як представницький орган територіальної громади рада у земельних відносинах за законом набуває повноважень суб'єкта права комунальної власності на землю, виконуючи надані їй територіальною громадою повноваження.
Згідно ст.12 Закону України „Про основи містобудування від 16.11.1992р. №2780-XII передбачено компетенцію сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у сфері містобудування, зокрема: до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Як визначено в ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; організація землеустрою; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно п.1,10 ст.17 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності передбачено, що Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання. При цьому прокурором та позивачами не наведено доводів, не вказано прямих заборон чи обмежень щодо можливості розгляду таких питань на позачергових сесіях відповідної ради.
Із матеріалів справи слідує, що прокурор, звертаючись до суду із даним позовом, просить визнати недійсним рішення 25-ої позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89. Обґрунтовуючи заявлений позов, прокурор вказує на порушення інтересів держави спірним рішенням органу місцевого самоврядування, оскільки земельна ділянка військового містечка №89 площею 10,5842 га відноситься до земель оборони.
Судом в ході вирішення справи встановлено, що 23.07.2013р. Слобідо-Кульчієвецька сільська рада на 25 позачерговій сесії 6-го скликання прийняла рішення №3 „Про затвердження Генерального плану села Жовтневе, відповідно до якого було вирішено затвердити містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля-ГеоІнвентарПроект із розрахунковим періодом до 2050 року.
Інших рішень стосовно вилучення або передачі земельної ділянки, яка входить до земель оборони, призначених для обслуговування військового містечка №89, сільська рада не приймала. При прийнятті спірного рішення межі земельних ділянок та цільове призначення земельних ділянок не змінювалися.
Судом також приймається до уваги, що спір про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками вирішувався в ході розгляду справи №924/60/14 (із врахуванням змін згідно постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015р. по даній справі), відповідно до якого позов Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, Чернівецька область, м. Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Кабінет Міністрів України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Військова частина А3290 м. Камянець-Подільський, було задоволено частково.
Вказаним судовим рішенням по справі №924/60/14 суд зобовязав Квартирно-експлуатаційний відділ, м. Чернівці усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 9,2691 га, яка розташована на території села Жовтневе Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та знаходиться в межах координат поворотних точок: №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24); №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87); №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74); №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) шляхом знесення огорожі.
Згідно ст.35 ГПК України передбачені підстави звільнення від доказування, зокрема зазначено, що обставини, визнані господарським судом загальновідомими, не потребують доказування. Факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
У постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції (п.2.6. постанови) вказується, що не потребують доказування преюдиціальні факти, тобто встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) у процесі розгляду іншої справи, в якій беруть участь ті самі сторони, в тому числі і в тих випадках, коли в іншому спорі сторони мали інший процесуальний статус (наприклад, позивач у даній справі був відповідачем в іншій, а відповідач у даній справі - позивачем в іншій).
Хоча фактам, встановленим іншими судовими рішеннями, крім зазначених у статті 35 ГПК, й не надано преюдиціального значення для господарських судів, але вони мають враховуватися судами у розгляді справ з урахуванням загальних правил статті 43 названого Кодексу щодо оцінки доказів. Преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме фактам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), але не правовій оцінці таких фактів, здійсненій іншим судом чи іншим органом, який вирішує господарський спір.
Судом враховується, що рішенням господарського суду Хмельницької області по справі №924/60/14 (із врахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 16.04.2015р. та постанови Вищого господарського суду України від 17.06.2015р.) встановлено фактичні обставини щодо спірної земельної ділянки площею 10,5842 га, які в силу ст.35 ГПК України не потребують повторного або додаткового дослідження в межах справи №924/1151/15 про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування.
Судом в даному випадку приймається до уваги, що згідно форми 6-зем „Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями, спірна земельна ділянка відноситься за своєю категорією до земель житлової та громадської забудови; площа: - 10,5842 га; угіддя - забудовані землі; номер рядка: 12 (шифр:93) „землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування)
Згідно даних Державного земельного кадастру, загальна площа належної на праві користування Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці земельної ділянки для обслуговування військового містечка №89 становить 256,7 га, з яких: на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради дві ділянки площею по 231,3087 га та 4,6129 га та на території Устянської сільської ради дві ділянки площею по 14,8071 га та 5,9713 га.
У зв'язку із вище наведеним, розроблений Квартирно-експуатаційним відділом міста Чернівці Кадастровий план земельної ділянки на території Слобідо-Кульчієвецької сільської ради площею 241,8929 га не був погоджений Держкомземом у зв'язку з тим, що площа даної земельної ділянки безпідставно збільшена на 10,5842 га, за рахунок земель с. Жовтневе і він не відповідає в даній частині відомостям Державного земельного кадастру та земельно-кадастровій документації щодо розміру та конфігурації земельної ділянки, право користування якою належить КЕВ м. Чернівці.
Відповідно до наданих відділом Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі довідки від 30.04.2014р. № 960/одб форми 6-зем „Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та кадастрового плану земельної ділянки з описом меж та даних згідно форми 6-зем, погоджений начальником відділу Держземагенства у Кам'янець - Подільському районі, вбачається, що земельна ділянка площею 10,5842 га в межах координат поворотних точок №1 (координати Х 5383356,73; координати Y 2308085,51), №2 (координати Х 5383516,39; координати Y 2308192,87), №3 (координати Х 5383026,00; координати Y 2308725,74), №4 (координати Х 5382912,77; координати Y 2308641,76) віднесена до категорії землі житлової та громадської забудови, номер рядка 12 (шифр:93) "землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів (які не надані у тимчасове користування) та знаходиться в межах населеного пункту (шифр 99); кадастрова карта с. Жовтневе; генеральний план села Жовтневе. Також судом береться до уваги висновок №43Е-05/14 судової земельно-технічної експертизи відповідно до якого земельна ділянка площею 10, 5842 га знаходиться в межах населеного пункту с. Жовтневе Кам'янець - Подільського району.
В процесі розгляду справи, встановлено, що із змісту листа-запита Слобідо-Кульчієвецької сільської ради до відділу Держземагенства у Камянець-Подільському районі №92/02-20 від 09.04.2015 р. вбачається, що спірна земельна ділянка, яка розташована за межами земельної ділянки на ОСОБА_7 акті на право користування землею серії Б №041535 для обслуговування військового містечка №89 загальною площею 256,7 га без врахування земельної ділянки в/м 36 (4 га) та земельної ділянки в/м №17 (19,5 га), частково накладається на зареєстровану у ОСОБА_7 земельному кадастрі за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельну ділянку площею 231,3087 га, а саме в трикутнику, визначеному координатами №№ від 4 до 26 на Кадастровому плані.
У відповіді на запит Слобідо-Кульчієвецької сільської ради відділ Держземагентва у Камянець-Подільському районі у листі № 18-2214-0.4-1853/2-15 від 15.04.2015 р. надав відомості щодо площі та координат поворотних точок трикутника, який утворюється в результаті накладання зареєстрованої за Квартирно-експлуатаційним відділом міста Чернівці земельної ділянки площею 231,3087 га на спірну, належну сільській раді на праві власності земельну ділянку площею 10,5842 га. До вказаного листа додано план-схему земельної ділянки, виконану ТОВ Кайлас-К, відповідно до якого площа трикутника становить 1,3151 га.
У звязку з чим змінюються координати точки 1, а саме: точка №1 (координати Х5383356,73; координати Y 2308085,51) на точку №1 (координати Х 5383387,12; координати Y 2308106,24) та площа земельної ділянки з урахуванням вказаної зміни становитиме 9,2691 га (10,5842 га - 1,1351 га), так як земельна ділянка площею 1,1351 га входить в площу земельної ділянки розміром 231,3087 га, яка зареєстрована за КЕВ міста Чернівці.
За таких обставин, доводи прокурора про те, що спірним рішенням Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 від 23.07.2013р. до Генерального плану села Жовтневе було незаконно включено землі оборони загальною площею 10,5842 га, спростовується вищенаведеним та не узгоджується із матеріалами справи.
Судом враховується, що земельна ділянка площею 231,3087 га за кадастровим номером 6822487400:04:010:0026 відноситься на до земель оборони та призначена для обслуговування військового містечка №89. Дане підтверджено Витягом із Державного земельного кадастру №НВ-6801555572014 від 04.11.2014р., відповідно до якого земельна ділянка площею 231,3087 га віднесена до категорії землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення; форма власності державна, землекористувачем є квартирно-експлуатаційний відділ міста Чернівці.
Із врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що спірним рішенням від 23.07.2013р. №3 Слобідо-Кульчієвецька сільська рада ніяким чином не порушила права державної власності на земельну ділянку та не припинила такого права не земельні ділянки, які віднесені до категорії земель землі оборони.
Відповідно ч.1, 2 ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.
Пунктом „в ч.1 ст.80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом (ч.2 ст.84 Земельного кодексу України).
Частиною 5 ст.116 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності визначено, що управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
В п. „а ч. 1 ст.13 Земельного кодексу України до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно ст.17 Закону України „Про основи містобудування від 16.11.1992р. №2780-XII передбачено, що містобудівна документація це затверджені текстові та графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою, зокрема, для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання населення; для підготовки обґрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів.
Згідно п.п.3, 4 ст.173 Земельного кодексу України передбачено, що включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування ними ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті. Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватись у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади.
Відтак, землі оборони можуть перебувати лише в державній власності (п.2 ст.77 Земельного кодексу України) незалежно від того, в межах того чи іншого населеного пункту вони перебувають, або за межами населеного пункту.
Судом також враховується, що ст.36-1 Закону України Про прокуратуру визначено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.
Господарський суд, відповідно до приписів статті 2 ГПК України, порушує справи за позовними заявами: прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відтак, належних та допустимих доказів на підтвердження того, що спірним рішенням Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 від 23.07.2013р. було порушено інтереси держави в особі позивачів, суду не подано.
У п.2 Роз'яснення президії ВГСУ № 02-5/35 від 26.01.2000р. „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів (зі змінами) зазначено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Доказів на підтвердження невідповідності рішення органу місцевого самоврядування вимогами чинного законодавства або прийняття його всупереч визначеній законом компетенції, суду також не було подано.
Натомість, при вирішенні клопотання відповідача про припинення провадження у справі із посилання на вимоги статтею 12, 80 ГПК України, судом до уваги приймається таке.
Згідно ст. 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі ст.1 ГПК України. З цією метою господарським судам слід аналізувати предмет, підстави позову і зміст позовних вимог, (п.1.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.)
Так, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. (п.3.12. постанови пленуму Вищого господарського суду України №118 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції).
Господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
Справи у спорах за участю державних органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору ст. 1ГПК України підвідомчі господарським судам.
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.
Із врахуванням вищевикладених норм та вимог чинного законодавства, враховуючи позовні вимоги прокурора, предмет та підстави позову, даний спір є приватноправовим, виник із земельних відносин сторін, а тому підвідомчий господарському суду. Відтак, клопотання відповідача про припинення провадження у справі не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості.
За приписами статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з приписами статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Із врахуванням вищенаведеного, суд вважає позовні вимоги військового прокурора такими, що не узгоджуються із матеріалами справи та суперечать фактичним обставинам, які встановлені судом в ход вирішення справи. Відтак, суд вважає, що у позові необхідно відмовити.
У відповідності до ст.ст.44,49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню із позивачів в доход державного бюджету України у звязку із відмовою прокурору у позові.
Керуючись ст.ст.12, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
ВИРІШИВ:
У позові Військового прокурора Чернівецького гарнізону, м. Чернівці в інтересах держави в особі: 1. Міністерства оборони України, м. Київ; 2. Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, м. Чернівці до Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, с. Слобідка-Кульчієвецька Кам'янець-Подільського району Хмельницької області за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів:1. Військової частини А3290, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область; 2. Кабінету міністрів України, м. Київ, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область про визнання недійсним рішення 25-ї позачергової сесії 6-го скликання Слобідо-Кульчієвецької сільської ради №3 „Про затвердження Генерального плану с. Жовтневе, яким затверджено містобудівну документацію „Генеральний план села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, розроблений ТОВ „Поділля ГеоІнвентарПроект, в частині включення до її складу земель оборони загальною площею 10,5842 га, що входять до складу земельної ділянки військового містечка №89 відмовити.
Стягнути із Міністерства оборони України, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6 (код ЄДРПОУ 00034022) в дохід Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача №31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 609,00 грн. (шістсот девять гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Стягнути із Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці, м. Чернівці, вул. Українська, 43 (код ЄДРПОУ 08179180) в дохід Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача №31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 609,00 грн. (шістсот девять гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Повне рішення складено 19.10.2015р., оскільки 17.10.2015р. та 18.10.2015р. неробочі дні.
Головуючий суддяВ.В. Магера
Суддя М.В. Музика
Суддя Л.О. Субботіна
Віддрук. 7 прим.:
1 - до справи;
2 Військова прокуратура Чернівецького гарнізону Західного регіону України (вул. Аксенина, 2а, м. Чернівці, 58022) згідно заяви;
3 Міністерство оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168) згідно заяви;
4 КЕВ м. Чернівці (вул. Українська, 43, м. Чернівці, 58000) згідно заяви;
5 - Слобідо-Кульчієвецька сільська рада (вул. Механізаторів, 45, с. Слобідка-Кульчієвецька, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32319) згідно заяви;
6 Відділ Держземагенства у Кам'янець-Подільському районі (вул. Першотравнева, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., 32309) прост. кореспонд.;
7 Військова частина А3290 (вул. Гагаріна, 56, м. Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32300) згідно заяви;