ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2015 р.Справа № 922/5558/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Руденко О.О.
розглянувши справу
за позовом Комунального закладу охорони здоров'я Обласна дитяча клінічна лікарня, м.Харків, до Акціонерної компанії "Харківобленерго", м.Харків, про внесення змін до договору за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 01/907 від 12.10.2015р.);
ОСОБА_2 (довіреність № 686 від 22.07.2015р.);
відповідача - ОСОБА_3 (довіреність № 01-42юр/3213 від 30.04.2015р.);
ВСТАНОВИВ:
Комунальний заклад охорони здоров'я Обласна дитяча клінічна лікарня звернувся до господарського суду з позовною заявою до Акціонерної компанії "Харківобленерго" про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 050720 від 01.07.2004р. у викладеній позивачем редакції, з урахуванням вже внесених станом на час подання позову змін. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечувала повністю, проте витребуваного судом відзиву на позовну заяву не надала.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
01.07.2004р. між Комунальним закладом охорони здоров'я Обласна дитяча клінічна лікарня (позивачем) та Акціонерною компанією "Харківобленерго" (відповідачем) було укладено Договір про постачання електричної енергії № 050720.
Листом за вих. № 01/773 від 31.08.2015р. позивачем було внесено на розгляд до відповідача пропозиції щодо внесення змін до Договору про постачання електричної енергії № 050720 від 01.07.2004р., а саме: до абзацу 8 підпункту 5.2 Договору; до абзацу 3 пункту 5 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до даного Договору, виключення абзацу 3 підпункту 5.2. Договору, а також - щодо зміни у сторону збільшення договірних величин, що визначені у Додатку № 1 "Договірні величини електроспоживання на 2015 рік" до Договору.
У письмовій відповіді від 14.09.2015р. № 06-46Е/05-20962, яка надійшла на адресу позивача, відповідач не погодився з отриманими пропозиціями позивача, посилаючись на те, що Договір № 050720 від 01.07.2004р., а також додатки до нього, що є його невід'ємними частинами, були підписані уповноваженими особами та скріплені печатками АК "Харківобленерго" і КЗОЗ Обласна дитяча клінічна лікарня, чим позивач погодився із існуючими вимогами Договору. При цьому, відповідач зазначив, що зобов'язання за Договором у частині своєчасного проведення сплати за електричну енергію у повному обсязі КЗОЗ Обласна дитяча клінічна лікарня не виконуються.
Позивач вважає отриману відмову відповідача такою, що не ґрунтується на нормах діючого законодавства, у зв'язку з чим подав до господарського суду позов про внесення запропонованих ним змін до Договору про постачання електричної енергії № 050720 від 01.07.2004р.
Ретельно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з'ясувавши усі обставини справи на надавши їм правову кваліфікацію, суд дійшов висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог Комунального закладу охорони здоров'я Обласна дитяча клінічна лікарня, виходячи з наступного.
Статтею 188 Господарського кодексу України встановлений порядок зміни та розірвання господарських договорів.
Так, відповідно до цієї статті, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Пунктом 1.13. Постанови Нацкомелектроенергетики № 28 від 31.07.1996р. "Про затвердження Правил користування електричною енергією" визначено, що укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Відповідно до підпункту 10 пункту 10.1. Постанови Нацкомелектроенергетики № 28 від 31.07.1996р. "Про затвердження Правил користування електричною енергією", споживачі електричної енергії мають право на звернення до постачальника електричної енергії з питання змін договірних умов у порядку, передбаченому цими Правилами.
Відповідно до п. 9.7. Договору № 050720 від 01.07.2004р., в разі необхідності внесення змін та доповнень у цей Договір кожна із сторін має право звернутись до іншої з відповідною пропозицією.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, КЗОЗ "Обласна дитяча клінічна лікарня", є бюджетним неприбутковим закладом, який у своїй діяльності, при оплаті за спожиту електричну енергію керується Бюджетним кодексом України та Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, де органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів ja відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.
Відповідно до механізму фінансування Лікарні і розпорядження нею бюджетними коштами, позивач не має об'єктивної, та навіть "технічної" можливості сплачувати по рахунках АК "Харківобленерго" протягом саме 5-ти операційних днів з дня їх отримання, як це передбачено умовами пункту 5 та пункту 7 Додатка 2 до спірного Договору.
Невиконання вказаних вище умов Договору тягне за собою наслідки, передбачені пунктом 6 Додатка 2 до Договору № 050720, а саме, нарахування з боку АК "Харківобленерго" пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, 3% річних з простроченої суми та інфляційних, що при вказаних вище обставинах є нічим іншим, як нецільове і невиправдане витрачання бюджетних коштів, які на оплату вказаних санкцій кошторисом не передбачені.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що запропоноване позивачем внесення змін до абзацу 8 підпункту 5.2. Договору № 050720 та абзацу 3 пункту 5 Додатку № 5 "Порядок розрахунків" до Договору № 050720 є обґрунтованим та таким, що не суперечить вимогам діючого законодавства.
Відповідно до п. 4.4. Постанови Нацкомелектроенергетики № 28 від 31.07.1996р. "Про затвердження Правил користування електричною енергією", споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії. У разі, якщо договором про постачання електричної енергії попередня оплата не передбачена, датою коригування вважається дата прийняття постачальником електричної енергії рішення про коригування договірних величин на підставі письмового звернення споживача (абз. 4).
Згідно п. 6.6 Постанови, оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що провадиться за фактично відпущену електричну енергію.
Підприємства житлово-комунального господарства та підприємства, які надають послуги щодо забезпечення комунально-побутових потреб населення, в межах наданих населенню послуг, установи та організації, які фінансуються з державного та/або місцевого бюджету, здійснюють повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, відповідно до договору про постачання або купівлю-продаж електричної енергії. За наявності фінансової можливості та за погодженням з постачальником електричної енергії зазначені підприємства, установи та організації можуть здійснювати попередню оплату вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії.
Таким чином, абзац 3 підпункту 5.2. Договору, в якому визначено, що забезпеченому обсягом попередньої оплати споживача, здійсненої до початку відповідного розрахункового періоду (згідно з п. 7 "Порядку постачання електричної енергії споживачам", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2002р. № 475), підлягає виключенню, оскільки Правилами користування електричною енергією передбачено такий випадок, коли попередня оплата за додатково заявлені обсяги активної електричної енергії не встановлюється.
Відповідно до абз. 2 п. 4.2. Постанови Нацкомелектроенергетики № 28 від 51.07.1996р. "Про затвердження Правил користування електричною енергією", пропозиції споживача щодо необхідного йому обсягу електричної енергії та строків постачання є пріоритетними для оформлення договірних величин споживання електричної енергії за наявності виробничих можливостей у постачальника електричної енергії.
Згідно п. 4.3. Постанови, граничні величини споживання електричної потужності для споживача визначаються постачальником електричної енергії за регульованим тарифом у порядку, передбаченому законодавством України та зазначеному у договорі про постачання електричної енергії між споживачем та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. Гранична величина споживання електричної потужності визначається окремо для кожного об'єкта споживача з приєднаною потужністю 150 кВт та більше і середньомісячним споживанням 50000 кВт/год та більше (за підсумком минулого року).
У п. 4.4. Постанови Нацкомелектроенергетики № 28 визначено, що споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Згідно п. 8.2 Постанови, постачальник електричної енергії за регульованим тарифом зобов'язаний, зокрема, розглядати та коригувати договірні величини обсягу споживання електричної енергії та величини потужності протягом дії договору у порядку, передбаченому нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.
Відповідно до п. 3.2.1. Договору № 050720, споживач має право на зміну (коригування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами розділу 5 цього Договору.
Отже, використовуючи надане йому як споживачу право, позивач правомірно вимагає змінити у сторону збільшення договірні величини, що визначені у Додатку № 1 "Договірні величини електроспоживання на 2015 рік" до Договору № 050720, а саме:
- на розрахунковий період X змінити на 26100 кВт;
- на розрахунковий період XI змінити на 28500 кВт;
- на розрахунковий період ХІІ змінити на 32000 кВт.
Суд вважає за необхідне зазначити, що значимою підставою необхідності внесення змін до Договору є той факт, що величина фактичного споживання Лікарнею електричної енергії та потужності зазнала суттєвих змін через встановлення в Лікарні більш сучасного медичного обладнання (як то обладнання для проведення хронічного гемодіалізу "Штучна нирка" у дітей, встановлення ліжок інтенсивної терапії). Крім того, Лікарня відмовилась від споживання природного газу та перейшла на електричні плити в місцях приготування їжі (усього 12 побутових плит), у зв'язку з чим виникла об'єктивна нагальна необхідність у збільшенні договірних величин споживання електричної енергії та потужності.
При цьому, оскільки відповідач є бюджетним неприбутковим закладом, то відповідно до встановленого йому кошторису він об'єктивно не має можливості постійно сплачувати за перевищення зазначених договірних величин.
Суд вважає, що зазначені зміни об'єктивно не тягнуть для відповідача, як для постачальника, жодних негативних наслідків чи порушення його прав, на відміну від становища, в якому перебуває позивач, який вимушений здійснювати невиправдане та нецільове використання бюджетних коштів на оплату санкцій та за перевищення.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що позивач є суспільно значимим закладом, який забезпечує висококваліфіковану стаціонарну і консультативну медичну допомогу дитячому населенню Харківської області, суд визнав позовні вимоги Комунального закладу охорони здоров'я Обласна дитяча клінічна лікарня обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати суд покладає на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Внести до Договору про постачання електричної енергії № 050720 від 01.07.2004р., укладеного між Комунальним закладом охорони здоров'я Обласна дитяча клінічна лікарня (код ЄДРПОУ: 02003600) та Акціонерною компанією "Харківобленерго" (код ЄДРПОУ: 00131954),з урахуванням вже внесених станом на час прийняття даного рішення, наступні зміни:
1) абзац 3 підпункту 5.2 Договору, в якому визначено: "забезпеченому обсягом попередньої оплати Споживача, здійсненої до початку відповідного розрахункового періоду (згідно з п. 7 "Порядку постачання електричної енергії споживачам", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2002р. № 475)", - виключити.
2) абзац 8 підпункту 5.2. Договору викласти у наступній редакції:
"Споживач протягом 3 днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РВЕ рахунок на оплату електричної енергії. В разі не отримання Споживачем рахунку Постачальник направляє рахунок Споживачу рекомендованим листом; в такому разі днем отримання рахунку вважається день його відправки. Для коригування договірної величини електроспоживання враховуються оплати, проведені Споживачем протягом 10 банківських днів з дня отримання ним рахунку за спожиту ним електричну енергію, відповідно до п. 5.3 та п. 7.8 ПКЕЕ".
3) абзац 3 пункту 5 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору викласти у наступній редакції:
"Для проведення остаточного розрахунку Споживач протягом 3 робочих днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РВЕ або у відділі розрахунків з юридичними особами СО "Харківенергозбут" рахунок на оплату електричної енергії. Цей рахунок має бути оплачений Споживачем протягом 10 операційних днів з дня його отримання".
4) договірні величини, що визначені у Додатку № 1 "Договірні величини електроспоживання на 2015 рік" до Договору, змінити у сторону збільшення, а саме:
- на розрахунковий період X змінити на 26100 кВт;
- на розрахунковий період XI змінити на 28500 кВт;
- на розрахунковий період XII змінити на 32000 кВт.
Стягнути з Акціонерної компанії "Харківобленерго" (61037, м.Харків, вул.Плеханівська, 149; р/р 26009107590000 ХФ АКІБ "УкрСиббанк", МФО 351641; код ЄДРПОУ: 00131954) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) - 1218,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 16.10.2015 р.
Суддя ОСОБА_4