Постанова № 52454160, 30.09.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
822/3363/15
Номер документу
52454160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3363/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача ОСОБА_3розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Всеукраїнський ОСОБА_6" ОСОБА_7, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.08.2015 року до суду поступив позов від 10.07.2015 року в якому ОСОБА_4, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 25.08.2015 року, просить: 1) Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_5 особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» ОСОБА_7, щодо не включення ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за Договором банківського вкладу «НВУ» №863185/2014 від 19.11.2014 р., укладеного між ОСОБА_4 та Публічним акціонерним товариством «Всеукраїнський акціонерний банк»; 2) Зобов'язати ОСОБА_5 особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» ОСОБА_7 включити ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за Договором банківського вкладу «НВУ» №863185/2014 від 19.11.2014 р., укладеного між ОСОБА_4 та Публічним акціонерним товариством «Всеукраїнський акціонерний банк»; 3) Зобов'язати ОСОБА_5 особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» ОСОБА_7 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію, щодо ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві «Всеукраїнський акціонерний банк» за Договором банківського вкладу «НВУ» №863185/2014 від 19.11.2014 р.; 4) Зобов'язати ОСОБА_5 особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк» ОСОБА_7 подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови суду у даній справі в термін не пізніше 5-ти робочих днів з дня набрання постановою законної сили.

У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, покликаючись на ті ж докази, що у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях від 28.09.2015 року, які були підтверджені у суді представником.

Відповідач представника до суду не направила, однак 25.09.2015 року до суду поступило заперечення № 22/3-31179 від 23.09.2015 року, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши представника позивача і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_4, як вкладник, уклала з ПАТ "Всеукраїнський ОСОБА_6" Договір банківського вкладу "НВУ" №863185/2014 від 19.11.2014 року ( стор. 13 справи).

19.11.2014 року на вказаний вклад ОСОБА_4 були зараховані кошти в розмірі 200000 грн., що підтверджується платіжним дорученням №5001053 від 19.11.2014 року ( стор. 14 справи).

14.03.2015 позивач подав відповідачу заяву про включення ОСОБА_4 до списку на виплату коштів за договором банківського вкладу, яку відповідач отримав 10.04.2015 року, відповідно до відмітки пошти (стор. 16-17 справи).

Відповіді на вказану заяву позивача ОСОБА_5 особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Всеукраїнський ОСОБА_6" ОСОБА_7 позивачу на надала.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 19.03.2015 №188 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ВіЕйБі Банк", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 20.03.2015 №63 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "ВіЕйБі Банк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку, на підставі якої було розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "ВіЕйБі Банк" (далі - ПАТ "ВіЕйБі Банк") та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "ВіЕйБі Банк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_7.

Відомості про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку опубліковані 26.03.2015 року в офіційному друкованому органі - газеті "Голос України" за №54 (6058). Отже, кредитори банку мали право подавати кредиторські вимоги в період з 26.03.2015 по 24.04.2015 включно.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків, встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" №4452-VI від 23.02.2012 року (далі - Закон).

Згідно ч.2 ст.3 Закону, Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні. Фонд є суб'єктом управління майном, самостійно володіє, користується і розпоряджається належним майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії (у тому числі відчуження, передача в оренду, ліквідація), що не суперечать законодавству та меті діяльності Фонду.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Статтею 27 Закону в редакції на момент спірних правовідносин було визначено, що ОСОБА_5 особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. ОСОБА_5 особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. ОСОБА_5 особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. ОСОБА_5 особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Згідно ст.28 Закону, Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх представникам та спадкоємцям у національній валюті України в готівковій або безготівковій формі не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти. Фонд не пізніше ніж за 30 днів до закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку публікує оголошення в газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Частиною 5 ст. 45 Закону було визначено, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Відповідно до частин 1 - 3 ст.49 Закону, ОСОБА_5 особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами. Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду. Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.

Згідно з ч.3 ст.38 Закону правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.

Однак, жодна з перелічених вище підстав не підпадає до застосування у цьому випадку і в тому числі наданий відповідачем суду Витяг з акту №10 від 29.05.2015 року перевірки за рахунками фізичних осіб, виплати по яких призупинені, не є цією підставою.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах Закону, а позивач частково довів позовні вимоги, що підтверджено доказами перевіреними судом. Адже, ОСОБА_5 особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "ВіЕйБі Банк" ОСОБА_7 не розглянула заяву позивача від 14.03.2015 року при цьому у порушення вимог Закону не вирішила питання включення позивача до реєстру кредиторів за його банківським вкладом, відповідно до Договору банківського вкладу "НВУ" №863185/2014 від 19.11.2014 року. Суд не задовольняє 3-тю і 4-ту вимоги позову, так як після відновлення порушеного права ОСОБА_4, відповідач повинен виконувати Закон і у суду не має підстав зобов"язувати його виконувати у порядку визначеному цим Законом. Застосування ст.267 КАС України є правом суду, а у цьому випадку не має підстав застосовувати судовий контроль, адже на думку суду, порушення не є грубим.

На підставі наведеного, керуючись Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" і ст.ст.4-15, 70-71, 86, 99, 122, 158 - 163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_5 особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Всеукраїнський ОСОБА_6" ОСОБА_7 щодо невключення ОСОБА_4 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом, відповідно до Договору банківського вкладу "НВУ" №863185/2014 від 19.11.2014 року.

Зобов"язати ОСОБА_5 особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Всеукраїнський ОСОБА_6" ОСОБА_7 включити ОСОБА_4 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом, відповідно до Договору банківського вкладу "НВУ" №863185/2014 від 19.11.2014 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 02.10.2015 року.

Присудити на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 234,09 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1