ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
02.03.07 Справа№ 5/3103-19/404А
Господарський суд Львівської області в складі
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
при секретарі судового засідання Колтун Ю.М.
у відкритому судовому засіданні
розглянувши справу за позовом
Відкритого акціонерного товариства „Нафтопереробний комплекс –Галичина” (надалі ВАТ „НПК-Галичина”)
до
Державної податкової інспекції (надалі ДПІ)
у Дрогобицькому районі Львівської області
про
визнання нечинними рішень про застосування штрафних санкцій
з участю представників:
від позивача –[....] –представник (доручення від 22.11.2006 року);
від відповідача – [...] –головний державний податковий інспектор (довіреність за №187/10/10-010 від 11.01.2007 року),
ВСТАНОВИВ:
що ВАТ „НПК-Галичина” звернулося з позовом до господарського суду про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій за №000324/23-1 та за №000325/23-1 від 26.05.2006 року, прийнятого ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області.
Уточненням до позовних вимог від 19.02.2007 року позивач просить визнати нечинними рішення про застосування штрафних санкцій №000325/23-1 від 26.05.2006 року в сумі 3600 грн. 00 коп. та за №000324/23-1 від 26.05.2006 року в сумі 24050 грн. 00 коп.
Підставами позову є те, що в спірному випадку не було надходження готівки до каси позивача –сума 4810 грн. 00 коп. була внесена на рахунок товариства відкритий в ВАТ КБ „Надра”, а тому у підприємства були відсутні підстави для оприбуткування надходження готівки в касу підприємства в сумі 4810 грн. 00 коп. та оформлення прибуткового касового ордеру. Також, позивач вважає, що операцію із повернення Кузнєцові Т.С. –готівки в сумі 720 грн. 00 коп. було проведено через касу підприємства із оформленням видаткового касового ордеру №1250 від 23.11.2005 року.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити з викладених підстав.
Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у запереченні на позовну заяву за №31833/10/10-010 від 07.12.2006 року, зокрема, вважає, що орган державної податкової служби діяв у межах та у повній відповідності з вимогами чинного законодавства.
Представник відповідача в судовому засіданні дав аналогічні пояснення, просить в позові відмовити.
Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази суд виходив з наступного.
За результатами виїзної планової документальної перевірки ВАТ „НПК-Галичина” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року, ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області складено акт за №87/23-1/00152388 від 12.05.2006 року та прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.05.2006 року:
за №000324/23-1, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкції в розмірі 866076 грн. 68 коп.;
за №000325/23-1 від 26.05.2006 року, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 3600 грн. 00 коп.
В процедурі апеляційного оскарження рішенням Державної податкової адміністрації України за №11843/6/25-0415 від 19.10.2006 року рішення ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.05.2006 року за №000324/23-1, в частині 842026 грн. 68 коп. скасовано.
В акті перевірки зазначено, що в порушення п.п.1,2 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в редакції №1776-ІІІ від 01.06.2000 року, з наступними змінами та доповненнями, товариством не проведено розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій в сумі 720 грн. 00 коп.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
З каси підприємства 23.11.2005 року видатковим касовим ордером №1250 видана готівка в сумі 720 грн. 00 коп. Кузнєцовій Т.С., як повернення за дострокове вибуття із пансіонату „Лісова пісня”.
У відповідності до пунктів 1 та 2 статті 3 згаданого Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Розрахунковим документом, у відповідності до ст.2 цього ж Закону, вважається документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Згідно ч.1 ст.9 згаданого Закону, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Пунктом 1 статті 17 цього Закону, передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
В матеріалах справи наявний видатковий касовий ордер за №1250 від 21.11.2005 року, який підтверджує отримання Кузнєцовою Т.С. 720 грн. 00 коп. від ВАТ „НПК-Галичина”, як повернення за проживання.
Таким чином, враховуючи положення ч.1 ст.9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, та те, що операція по поверненню 720 грн. 00 коп. Кузнєцові Т.С. підтверджується розрахунковим документом встановленої форми, заповненим вручну (видатковий касовий ордер), у органу державної податкової служби були відсутні підстави для застосування до позивача штрафу у розмірі 3600 грн. 00 коп. (п‘ятикратний розмір суми 720 грн. 00 коп.).
Також, в акті перевірки зазначено, що в порушення п.п.2.6, 3.7, 4.2, 4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637, із змінами та доповненнями, товариством не оприбутковано готівкових коштів в касу підприємства в сумі 4810 грн. 00 коп. Зокрема, орган державної податкової служби виходив з того, що готівкові кошти в сумі 4810 грн. 00 коп.06.04.2005 року, які внесені на розрахунковий рахунок позивача, не оформлені прибутковим касовим ордером та не відображені в касовій книзі підприємства на листку №61 (остача на початок дня 1413 грн. 79 коп., прибуток по касі згідно прибуткових касових ордерів №00259 плата за проживання в Лісовій пісні -1041 грн. 00 коп.; №00259а курортний збір –1,7 грн.; №00260 виручка продуктового магазину - 650 грн. 00 коп.; №00261 виручка відділу кави –420 грн. 00 коп., видаток по касі згідно видаткових касових ордерів №00338 здача в банк - 2000 грн. 00 коп.; №00339 видача під звіт Пецкович В.Г. –18 грн. 00 коп.; №00340 видача під звіт Лепкий І.П. –16 грн. 00 коп.; остача на кінець дня 1492 грн. 49 коп.
Даючи правову оцінку таким висновкам органу державної податкової служби, суд виходив з наступного.
У відповідності до вимог п.2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320, підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.
Таким чином, через касу підприємства повинні здійснюватись, зокрема, розрахунки готівкою за рахунок готівкової виручки.
Готівковою виручкою, у відповідності до п.1.2 даного Положення, вважається, сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження.
Позареалізаційними надходженнями, згідно цього ж пункту, вважається надходження від операцій, що безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна (включаючи основні засоби, нематеріальні активи, продукцію допоміжного та обслуговуючого виробництва), у тому числі погашення дебіторської заборгованості, заборгованості за позиками, безоплатно одержані кошти, відшкодування матеріальних збитків, внески до статутного капіталу, платежі за надане в лізинг (оренду) майно, роялті, дохід (проценти) від володіння корпоративними правами, повернення невикористаних підзвітних сум, інші надходження.
Отже, положенням визначено сукупність операцій, суми від яких вважаються готівковою виручкою, а розрахунки повинні здійснюватись через касу підприємства.
У відповідності до п.3.1 цього Положення, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Касовими операціями, згідно п.1.2 Положення, вважаються, операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.
Пунктом 2.6 даного Положення, передбачено, що уся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Готівковими розрахунками, у відповідності до п.1.2 цього Положення, вважаються платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Згідно ч.3 п.2 Розділу ІІ Порядок оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 16 вересня 2002 року № 429 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2002 року за № 1023/7311, не допускається відображення в акті перевірки необґрунтованих даних, а також суб'єктивних припущень перевіряючими, які не мають підтверджених доказів, та різного роду висновків щодо дій посадових осіб підприємства (наприклад, "приховування об'єкта оподаткування", "розкрадання", "привласнення", "описка" тощо).
Перевіряючі встановили факт не оприбуткування готівки в касі підприємства виходячи з того, що згідно квитанції за №72 від 06.04.2005 року, на рахунок підприємства поступило 4810 грн. коп., яка не відповідає сумам, що відображені в касовій книзі підприємства.
При цьому, суд звертає увагу на те, що перевіряючими не досліджувалось походження коштів, які були здані згідно згаданої квитанції, і чи такі підлягали оприбуткуванню в касі підприємства.
А тому суд приходить до висновку, що обставини викладені в акті перевірки щодо даного правопорушення є суб‘єктивними припущеннями перевіряючих і не підтвердженні документами у справі.
За таких обставин, суд вважає, що позов є підставним та обґрунтованим, з врахуванням уточнень позовних вимог від 19.02.2007 року, а тому підлягає до задоволення.
Окрім того, у відповідності до вимог п.1 ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти постанову, зокрема, про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Зі змісту ч.11 ст.171 КАС України, термін „нечинності” стосується нормативно-правових актів.
Враховуючи те, що позивачем оспорюється ненормативно-правові акти, які він просить визнати недійсним, та положення абзацу 1 та 2 ч.2 ст.162 КАС України, суд, встановивши протиправність спірних податкових повідомлень-рішень, вважає за необхідне скасувати їх.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити на користь позивача у справі.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задоволити.
2. Скасувати, прийняті ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №000325/23-1 від 26.05.2006 року та за №000324/23-1 від 26.05.2006 року в частині застосованої штрафної санкції в сумі 24050 грн. 00 коп.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства „Нафтопереробний комплекс –Галичина”, (код ЄДРПОУ 00152388), що знаходиться за адресою Львівська область, м.Дрогобич, вул.Бориславська, 82, 6 грн. 80 коп. судового збору.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
5. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Мартинюк В.Я.