Постанова № 52447695, 08.10.2015, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
761/25357/15-а
Номер документу
52447695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/25357/15-а

Провадження №2-а/761/403/2015

П О С Т А Н О В А

іменем України

08 жовтня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Макаренко І.О.

при секретарі Нечипорук А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачені суми пенсії.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він є військовим пенсіонером і отримує пенсію за вислугу років. При проведенні розрахунку суми пенсії до складових заробітної плати не було включено виплачених йому сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні. Відповідачем було відмовлено у включенні до розміру пенсії позивача грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні. Дії управління ПФУ позивач вважає незаконними, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали, посилаючись на обставини, викладені в ньому.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав суду письмові пояснення в яких пояснив, що види доплат, які просить врахувати позивач до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, а тому не можуть враховуватись при розрахунку пенсії позивача

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років (а.с. 4, 10).

30 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням перерахувати раніше призначену йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні. (а.с. 8)

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 12.08.2015 року з 01.01.2008, відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та згідно із довідкою про грошове забезпечення наданою КМВК, до управління проведено перерахунок раніше призначеної пенсії в порядку визначеному постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій,призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 № 393». На виконання постанови КМУ «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012р. № 355 ОСОБА_1 проводилося підвищення пенсії. Іншого чинним законодавством не передбачено (а.с. 10)

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України. В ч. 2 ст. 162 КАС України зазначено, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналися або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки судом встановлено, що відповідач провів розрахунок пенсії позивачу без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні, суд вважає дії відповідача протиправними, тому є підстави для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 3, 19, 22, 46, 64, 152 Конституції України ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,ст.ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 99, 100, 104, 122, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови провести розрахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні - протиправними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок і виплату пенсії позивача з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми пенсії.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: