МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 вересня 2015 р. Справа № 814/3233/15
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", до за участю представників: від позивача:ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 від відповідача:ОСОБА_4 від відповідача: ОСОБА_5Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, Вознесенської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, провизнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів в сумі 765714,35 грн., В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність Вознесенської ОДПІ, Головного управління Державної казначейської служби у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 527405 гривень та надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 238309,35 гривень, а також стягнення з Державного бюджету України зазначених сум.
Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що станом на 17.03.15 має відповідні переплати по податку на прибуток та авансовим внескам з податку на прибуток за філією товариства у Вознесенському районі Миколаївської області.
В теперішній час, у звязку зі змінами, внесеними до Податкового кодексу України, філії більше не є платниками податку на прибуток, у звязку з чим сформована переплата підлягає поверненню.
Вознесенська ОДПІ в судовому засіданні підтвердила наявність переплати з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток на зазначені суми, але просила в задоволенні позову відмовити.
Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області проти позову заперечило, просило в його задоволенні відмовити, свою позицію обґрунтувало тим, що до нього не надходило жодного висновку від податкового органу щодо повернення цих сум платнику податку.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.152.4 Податкового кодексу України (в редакції станом до 31.12.14) платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Відповідно до вимог ст.57 ПК України, товариство та відокремлені підрозділи щомісяця повинні сплачувати авансовий внесок податку на прибуток.
Протягом 2013-2014 років Філією ПАТ «Миколаївобленерго» у Вознесенському районі було сплачено до Державного бюджету України 527405 гривень авансових внесків з податку на прибуток та 238309,35 гривень податку на прибуток.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.14 ст.157 ПК України виключена, а викладена в нової редакції ст.133 ПК України передбачає, що платниками податку на прибуток є лише субєкти господарювання - юридичні особи.
Таким чином, з 01.01.15, з дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII, склалася ситуація, при якій ПАТ «Миколаївобленерго» має переплату по авансовим внескам з податку на прибуток на суму 527405 гривень та податку на прибуток 238309,35 гривень по своїй філії у Вознесенському районі, яка з цієї дати вже не є платником податку на прибуток.
Факт наявної переплати на суму 527405 гривень з авансових внесків податку на прибуток підтверджується Актом №441-20 від 17.03.15 (арк.спр.34). Факт наявної переплати на суму 238309,35 гривень з податку на прибуток підтверджується Актом №443-20 від 17.03.15 (арк.спр.35).
Згідно ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Позивач 25 березня 2015 року звернувся до контролюючого органу з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 527405 гривень та податоку на прибуток в сумі 238309,35 гривень, який відповідач отримав 26.03.2015 року, що підтверджується його штампом.
На підставі п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Контролюючий орган в порушення норм Податкового Кодексу не надав казначейству висновок про повернення коштів, тому вини Головного управління державної казначейської служби України у Миколаївській області у несплаті надмірно сплачених позивачем податків не було, як і не було правових підстав у казначейства повертати позивачу надмірно сплачені кошти.
Таким чином, позов в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.25 Бюджетного кодексу України державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Згідно з п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів, а також таких, що надійшли і інший установлений законодавством спосіб.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.
Відповідач - податкова інспекція в цій справі є субєктом владних повноважень, який повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Але відповідач не здійснив тих дій, які покладені на нього відповідно до Податкового Кодексу України, тому позовні вимоги в частині визнання протиправної бездіяльності контролюючого органу та стягнення надмірно сплачених податків належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Вознесенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 527405 грн. та надмірно сплаченого податку на прибуток (код платежу 11020100) у розмірі 238309,35 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (код ЄДРПОУ 23399393) надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 527405 грн. із зарахуванням коштів на р/р 26003001362 в МОУ АТ "Ощадбанк", МФО 326461, ЄДРПОУ 23399393.
4. Стягнути з Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (код ЄДРПОУ 23399393) надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11020100) у розмірі 238309,35 грн. із зарахуванням коштів на р/р 26003001362 в МОУ АТ "Ощадбанк", МФО 326461, ЄДРПОУ 23399393.
5. Присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (код ЄДРПОУ 23399393) за рахунок бюджетних асигнувань Вознесенської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області судовий збір в сумі 560,28 гривень (п'ятсот шістдесят грн. двадцять вісім коп.)
6. В решті позовних вимог відмовити.
7. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 25.09.15
Суддя В.В. Біоносенко