8.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 жовтня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/536/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кисельової Є. О.,
при секретарі Бутенко К. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом обласного комунального підприємства Компанія Луганськвода в особі відокремленого підрозділу Попаснянський департамент ОКП Компанія Луганськвода до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області про визнання протиправним рішення та визнання незаконною й скасування вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
19 червня 2015 року до суду надійшла адміністративна справа за адміністративним позовом обласного комунального підприємства Компанія Луганськвода в особі відокремленого підрозділу Попаснянський департамент ОКП Компанія Луганськвода до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області про визнання протиправним рішення та визнання незаконною й скасування вимоги.
В обґрунтування позову зазначено, що 08.06.2015 на адресу ОКП «Компанія «Луганськвода» в особі Відокремленого підрозділу «Попаснянський департамент ОКП «Компанія «Луганськвода» надійшла вимога Первомайської ОДПІ про сплату боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування в сумі 108 221,88 грн. від 02.06.2015 №Ю-210-25. Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України". Прийняття вищевказаного Указу Президента зумовило проведення антитерористичної операції (АТО) на сході України.
Відповідно пункту 9-4 Розділу VIII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону України від 08.07.2014р. № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 - N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою і 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне сильне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
У зв'язку з тим, що антитерористична операція в Луганській області не закінчена й на теперішній час триває, а також те що Позивач має намір у відповідності з пунктом 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та Перехідні положення " Закону України від 08.07.2014 р. № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" скористатись правом не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції подати до органу доходів та зборів заяву для звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, Позивач вважає, що Відповідач порушив вищезазначені норми, надіславши Вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування в сумі 108221,88 грн. від 02.06.2015 року № Ю-210-25.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти задоволення позовних вимог, в яких послався на наступне.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 ЗУ № 2464 „платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена \ строки, встановлені ЗУ № 2464 є недоїмкою (ст.1 ЗУ № 2464).
Згідно із п.4 ст. 25 ЗУ № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно із п. 9-3 Розділу VIII „Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ № 2464 застосування норм статей 25 і 26 ЗУ № 2464 зупиняється тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України „Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України.
Крім того, п. 9-4 Розділу VIII „Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ № 2464 визначено, що „платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України „Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України „Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року „Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану".
Такий перелік населених пунктів було затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 - р „Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція", дію якого зупинено згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 1079 - р „Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053".
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що відокремлений підрозділ Попаснянський департамент ОКП Компанія Луганськвода є складовою частиною Обласного комунального підприємства Компанія Луганськвода без права юридичної особи, що підтверджується Положенням, затвердженим 04.04.2014 (а.с.11-18).
12.03.2014 відокремлений підрозділ Попаснянський департамент ОКП Компанія Луганськвода взято на облік Первомайською ОДПІ (Попаснянське відділення) як платника єдиного внеску (а.с.20).
Згідно даних картки особового рахунка Позивача в АІС Податковий блок станом на 31.05.2015 по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування рахувалась заборгованість (недоїмка) на загальну суму 108 221,88 грн. (а.с.49).
02.06.2015 Відповідачем сформовано та надіслано вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування в сумі 108 221,88 грн. №Ю-210-25. Вказана вимога отримана уповноваженою особою Позивача 08.06.2015.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови, порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 р. №2464-VI.
Відповідно до ст.2 вказаного Закону, його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно до ч.2 ст.6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Порядок сплати єдиного внеску регламентується нормами ст.9 Закону.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платники єдиного внеску, крім платників зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати нараховані на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.
Сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені вказаним Законом є недоїмкою (ст.1 Закону).
Згідно із п.4 ст.25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Аналізуючи наведені норми Закону та зібрані докази по справі, суд приходить до висновку про те, що рішення Відповідача з приводу винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування в сумі 108 221,88 грн. від 02.06.2015 №Ю-210-25 є повністю законним.
Підстав для визнання незаконною та скасування вказаної вимоги судом не встановлено, у звязку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Доводи Позивача про те, що при формуванні спірної вимоги Відповідачем порушено п.9-4 Розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, - оскільки Позивач має намір скористатись правом подати до органів доходів та зборів заяву для звільнення від виконання своїх обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону, у звязку з чим зазначена у вимозі недоїмка повинна визнатись безнадійною та підлягає списанню, не можуть бути прийняті до уваги з наступних підстав.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції від 02.09.2014 р. № 1669-VII.
Відповідно до ст.11 Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону передбачено внесення змін до деяких законів України.
Зокрема, підпунктом б пункту 8 частини 4 ст.11 передбачено внесення змін до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Згідно із ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Крім того, відповідно до ст.101 Податкового кодексу України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577 Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, документом-підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.
З наведеного можна зробити висновок, що саме по собі включення того чи іншого населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, а також намір скористатися встановленим Законом правом не є безумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вже зазначалось питання щодо умов та порядку сплати єдиного внеску регулюються Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В силу п.9-3 Розділу VIII якого, позивач звільняється від його сплати за умови дотримання відповідної процедури: надання заяви платника єдиного внеску про звільнення від сплати та надання документу, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, а саме: сертифікату Торгово-промислової палати України.
Аналогічна процедура встановлена і для визнання безнадійною та списання недоїмки.
З матеріалів справи вбачається, що Позивач ані з заявою про звільнення від сплати єдиного внеску, ані з заявою про визнання безнадійною та списання недоїмки, що виникла у платника єдиного внеску, до Відповідача не звертався. Сертифікату Торгово-промислової палати України про звільнення Позивача від виконання податкових зобовязань внаслідок непереборної сили (форс-мажору) ані Відповідачу, ані суду не надано.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що Відповідач діяв правомірно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений вказаними вище нормативно-правовими актами, а Позивач недобросовісно користується своїми правами та обовязками, його дії направлені лише на відтягування передбаченого діючим законодавством України обовязку щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Посилання позивача на те, що оскільки антитерористична операція ще не завершена, а тому правом на звернення з заявою про звільнення від сплати єдиного внеску він може скористатися не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, також не можуть бути прийняті до уваги по вище викладеним мотивам. А крім того, суд ще раз зазначає, що строки подачі такої заяви не мають значення. В даному випадку єдиною підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань є сертифікат Торгово-промислової палати України, який Позивач не надав ані Відповідачу, ані суду.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Обласного комунального підприємства Компанія Луганськвода в особі відокремленого підрозділу Попаснянський департамент ОКП Компанія Луганськвода до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області про визнання протиправним рішення та визнання незаконною й скасування вимоги відмовити.
Стягнути з Обласного комунального підприємства Компанія Луганськвода в особі відокремленого підрозділу Попаснянський департамент ОКП Компанія Луганськвода (код ЄДРПОУ 32538783) судові витрати в сумі 1948,00 грн. (одна тисяча девятсот сорок вісім грн.) 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 12 жовтня 2015 року.
Суддя ОСОБА_1