ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/2181/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському р-ні м. Дніпропетровська до Дочірнього підприємства Дніпропетровське спеціалізоване управління "Механомонтаж № 201" відкритого акціонерного товариства "Дніпромеханомонтаж" про стягнення заборгованості у сумі 55 750,12грн.
ВСТАНОВИВ:
09.02.2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, в якому позивач просить стягнути заборгованість по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 у сумі 67 198,76 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним. В порушення вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, п.1 р.6 Інструкції обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відповідач ОСОБА_4 підприємство Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» не здійснило відшкодування фактичних витрат на виплату тв. доставку пенсій УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська за період червень грудень 2011р. призначених на пільгових умовах за списком №2 в розмірі 67 198,76 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2012р. по справі було відкрито провадження та справа призначена до розгляду.
21 березня 2012 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи письмових доказів та про збільшення позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити повністю за викладених у ньому підстав, та з урахуванням клопотання про збільшення позовних вимог.
Представник відповідача не з`явився у судове засідання, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Будь-яких заперечень щодо заявленого адміністративного позову до суду також не надав.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України.
Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія довідки №1349; копія довідки з ЄДР; розрахунок суми до сплати (червень-грудень 2011р.) по відшкодуванню пільгових пенсій по списку №2; копія листа щодо покриття витрат по списку №2; копія поштового повідомлення; копія переліку розрахунків по списку №2 на 2011 рік; копія довідки від 07.06.2011р.; копії розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2011р.; копія розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з лютого 2011р.; копія розрахунку суми до сплати (червень грудень 2011р.); копія службової записки; копії пенсійних справ із зазначенням таких прізвищ: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20
Дослідивши в судовому засіданні зазначені розрахунки суд встановив, що вони містять повну інформацію щодо осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах та щодо місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій зазначеним особам.
ОСОБА_4 підприємство Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська.
ОСОБА_4 підприємство Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» зобов`язано вносити з коштів, призначених на оплату праці, плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Так, згідно розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України ""Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідачу необхідно було покрити витрати Кредитора на виплату та доставку пільгових пенсій за період червень-грудень 2011року в розмірі 67 198,76 грн., яка утворилася внаслідок авансових нарахувань за вищевказаний період . У зв`язку з несплатою суми боргу у відповідача залишилась несплаченою заборгованість перед Управлінням щодо витрат на виплату і доставку пенсій колишнім працівникам підприємства, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на загальну суму 67 198,76 грн.
Відповідно до зазначених вище розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення » за 2011 рік та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення » за період червень грудень 2011р. сума, що підлягає сплаті за період червень грудень 2011р. складає 67 198,76 грн.
Але, ОСОБА_4 підприємство Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» згідно з ч.1 п.6.8 р. 6 Інструкції підприємства до 25 числа не внесло до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленнях місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, внаслідок чого у відповідача виник борг у сумі 67 198,76 грн. за період червень грудень 2011р., що підтверджується розрахунками фактичних витрат, які містяться в матеріалах справи.
Зазначені вище розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 ст. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст.13 Закону Украни «Про пенсійне забеспечення» на 2011 рік відповідачем оскаржені не були, тому вони вважаються дійсними та такими, що підлягають виконанню з боку Дочірнього підприємства Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж».
Правовідносини сторін щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняв частині пенсій, призначених відповідно до п. б-з ст.13 Закону України Про пенсійне забезпеченнярегулюються нормами Закону України По загальнообовязкове державне пенсійне страхування №1058 від 09.07.2003р., Закону України Про пенсійне забезпечення№1788 від 05.11.1991р. та положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003р. №1058 Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день па підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництві, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочих день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 % з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витри і на виплату і доставку цих пенсій до набуття прав на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Стаття 100 Закону України Про пенсійне забезпечення№1788-XII від 05.11.1991р. зазначає, що Особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п.8 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України Про пенсійне забезпеченнязастосовуються Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерахі Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173.
У відповідності до ч.1 п.п.6.1 п.6 Інструкції Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України№21-1 від 31.12.2003р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положеньЗакону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на всі вищенаведені норми, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначені на пільгових умовах особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Крім того, відповідно до вимог Інструкції Про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України, Управлінням Пенсійного фонду України компенсуються витрати за доставку пенсій згідно тарифів встановлених Укрпоштою. Відповідно до Інструкції зазначена компенсація підлягає відшкодуванню на рахунки Пенсійного фонду.
Згідно з пп.6.4. п.6 Інструкції Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду Українирозмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положеньЗакону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене вище, позивачем субєктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з Дочірного підприємства Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 в розмірі 67 198,76грн., натомість відповідачем не було надано жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові.
Таким чином, суд доходить висновку, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Промсистемавтоматика» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, за період з 01.05.2011р. по 01.01.2012р. в розмірі 1 672грн підлягає задоволенню в повному обсязі.
Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний суд України щодо розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняв частині пенсій, призначених відповідно до п.п. б- зст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення у справі за позовом ВП Рембудмонтаждо УПФУ в м.Рубіжному, Львівської області про скасування розрахунку та зобовязання вчинити певні дії, в якій зазначив наступне.
Підприємство зобов'язано відшкодовувати управлінню Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту бст.13 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування№1058. Цей висновок є правильним, оскільки порядок компенсації зазначених витрат управлінню Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування№1058 чинності з 1 січня 2004 року.
За змістом п.2 прикінцевих положень Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняпенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію па пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняв разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Закону України Про пенсійне забезпечення. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняпитання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту бст.13 Закону України Про пенсійне забезпеченнябуло врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року №400/97 Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхуваннядля платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б- зстатті 13 Закону України Про пенсійне забезпеченнядо досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхуваннявстановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єктів оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Дочірнього підприємства Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» з урахуванням клопотання про збільшення позовних вимог, про стягнення заборгованості у сумі 67 198,76 грн. підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Дочірнього підприємства Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» з урахуванням клопотання про збільшення позовних вимог, про стягнення заборгованості у сумі 67 198,76 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства Дніпропетровське спеціалізоване управління «Механомонтаж» №201 відкритого акціонерного товариства «Дніпромеханомонтаж» (код ЄДРПОУ 01415252) на користь управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за період червень грудень 2011року суму в розмірі 67 198,(шістдесят сім тисяч сто дев`яносто вісім гривень)76коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 23 березня 2012 року
Суддя ОСОБА_1