13.10.2015 Справа № 638/10888/15-а
Провадження № 2а/638/368/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 року
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Наумової С.М.
секретаря судових засідань - Абсалямової А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області , Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області про визнання протиправними дій (бездіяльністі) , зобов*язання вчинити певні дії та відшкодування заподіяної шкоди.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом,який уточнив до Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області , Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області , в якому просить: визнати дії (бездіяльність) Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області, щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_2 .отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразової вихідної допомоги при звільненні протиправними;
Визнати дії (бездіяльність) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсії ОСОБА_2 протиправними;
Визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_2 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні , індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби протиправними та такими що порушують права ОСОБА_2 як людини які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
Зобов*язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти список осіб для перерахунку пенсії якій містить ім.*я ОСОБА_2 та подати зазначений список до Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області.
Зобов'язати Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області скласти довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2, та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення , які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразову вихідну допомогу при звільненні та надати довідки головному Управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.;
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та довідки про додаткові види грошового забезпечення , які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати йому пенсію в розмірі якій обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразової вихідної допомоги при звільненні які отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з служби з 18.12.2014 р.
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_2 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 18.12.2014 р.;
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 компенсації втрати частини доходу у зв*язку з порушенням строків виплати частини основного розміру пенсії з 18.12.2014 р.
Зобов*язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом десяти днів, з дня набрання постановою законної сили , звіт про виконання судового рішення , що передбачено ч 1 ст267 КАС України.
Судові витрати покласти на рахунок держави , вийти за межи заявлених вимог для повного захисту прав та інтересів позивача.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі і просив їх задовольнити.
Представник Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області в судове засідання не з*явився , про час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином , про причини своєї неявки до суду не повідомив ,надавши свої заперечення проти позову.
Представник Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в судовому засіданні заперечував проти позову та просив у його задоволенні відмовити.,надавши письмові заперечення..
Суд , вислухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи , прийшов до наступного.
Судом встановлено :
ОСОБА_2 10.01.2007 року був звільнений за вислугою років з посади командира взводу Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області ( дали УДСО)
УДСО було складено подання про призначення пенсії за вислугу років та із додатками направлено через Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області ( далі УМВС) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Разом з іншими документами до ГУ ПФУ були направлені грошовий атестат № 11 від 05.11.2007 року та довідка про додаткові види грошового забезпечення , які отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення.
Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена зі служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
При обчисленні розміру пенсії позивача, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не враховано фактично отримані позивачем, у. складі грошового забезпечення, грошову допомогу- на оздоровлення, доплату за службу в нічний час та у святкові дні, індексацію та одноразову вихідну допомогу.
Розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 110,00грн , оклад за військовим званням або спеціальним званням -125,00грн , надбавка за вислугу років 35% - 82,25грн , надбавка за особливі умови служби 50% -117,50 грн, надбавка 100% -317,25 грн, надбавка за безперервну службу 70% - 526,40 грн, місячна премія 33,3% - 425,71 грн.
18.12.2014 року позивач на особистому прийомі у ГУ ПФУ звернувся з заявою щодо обчислення розміру його пенсії із грошового забезпечення із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення,зокрема: матеріальної допомоги на оздоровлення , доплати за службу в нічний час та у святкові дні , індексацію, одноразову вихідну допомогу. В той же день він був на прийомі УМВС з заявою про складання довідки про додаткові види грошового забезпечення із урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , доплати за службу в нічний час та у святкові дні , індексацію, одноразову вихідну допомогу. Відповідачами вимоги позивача задоволені не були.
Позивач, не погоджуючись із розміром грошового забезпечення і звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення - це грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У відповідності до п. 7 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей», пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім помісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, на підставі викладеного, суддів вважає відмову відповідача здійснити розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2 є необґрунтованою .
.Відповідно до іі. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» {далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені та їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням
Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу га затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військоюслужбовців (п. З цієї постанови)
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року № 1282-ХІ1 «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею І якого індексація грошових доходів населення-це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг,
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, доплата за службу в нічний час та у святкові дні, індексація та одноразова вихідна допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення , з розміру якого обчислюється пенсія.
При виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постанові від 10.03.2015 року, прийнятої за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених п. п. 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу.
Як вбачається зі змісту постанови Верховного суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70аІ5, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюються пенсія.
За наведених обставин вимога ОСОБА_2 про зобов'язання здійснити йому розрахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії на підставі довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення є обгрунтованою, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Отже , пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені грошова допомога на оздоровлення, доплату за службу в нічний час та у святкові дні , індексація та одноразова вихідна допомога при звільненні.
Відповідно до встановленого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 , якою встановлено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Згідно Порядку Головні управління Пенсійного Фонду України складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам , які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Тобто ГУ ПФУ зобов*язаний скласти список , який містить ім*я ОСОБА_2 та подати зазначений список до УДСО для перерахунку пенсії.
Таким чином УДСО зобов*язано подати до Головного управління Пенсійного фонду України Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяйіь підряд перед місяцем звільнення зі служби з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, доплату за службу в нічний час та у святкові дні , індексації та одноразової вихідної допомоги при звільненні.
Отже, суд зазначає, що мас місце протиправна бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Управління Державної служби з охорони при УМВС України в Харківській області.
Інші позовні вимоги , а саме зобов*язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом десяти днів, з дня набрання постановою законної сили , звіт про виконання судового рішення , що передбачено ч 1 ст267 КАС України., вийти за межи заявлених вимог для повного захисту прав та інтересів позивача,суд залишає без задоволення ,оскільки права позивача будуть поновлені шляхом зобов'язання відповідачів виконати зазначені вище дії.
Підстав для застосування ст.99 КАС України не мається, так як порушення прав позивача має тривалий час.
Керуючись ст.3,9,18,27,160 -163,167 КАС України , іі. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії (бездіяльність) Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення із служби грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразової вихідної допомоги протиправними;
Визнати дії (бездіяльність) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсії ОСОБА_2 протиправними;
Визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_2 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразової вихідної допомоги які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення із служби протиправними та такими що порушують права ОСОБА_2 як людини які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти список осіб для перерахунку пенсії якій містить ім'я ОСОБА_2 та подати зазначений список до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області;
Зобов'язати Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області скласти довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення із служби із урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразової вихідної допомоги та надати зазначені довідки головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області;
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення із служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію в розмірі якій обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, доплати за службу в нічний час та у святкові дні, індексації та одноразової вихідної допомоги які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з служби з 18.12.2014 р.;
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_2 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 18.12.2014 р.
Зобов'яза ти головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати частини основного розміру пенсії з 18.12.2014 р.
Судові витрати покласти на рахунок держави.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом 10днів з моменту проголошення.
Суддя С.М. Наумова.