У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 133/2794/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Проць В.А.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
16 жовтня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.
позивача: ОСОБА_2
третьої особи: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради Козятинського району Вінницької області ОСОБА_2 на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 13 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради Козятинського району Вінницької області ОСОБА_2 до Козятинської сільської виборчої комісії Козятинського району Віниицької області, третя особа - ОСОБА_3 про визнання рішення протиправним,
В С Т А Н О В И В :
Кандидат на посаду сільського голови Козятинської сільської ради Козятинського району ОСОБА_2 звернулась у Козятинський міськрайонний суд Вінницької області з позовом до Козятинської сільської виборчої комісії Козятинського району, третя особа - ОСОБА_3, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 13 жовтня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Позивач в судовому засіданні підтримала вимоги апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Третя особа в судовому засіданні заперечила проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просила залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
З обставин справи колегією суддів встановлено, що громадянка ОСОБА_3 21 вересня 2015 року Козятинською сільською виборчою комісією зареєстрована як самовисуванець кандидатом на посаду сільського голови Козятинської сільської ради Козятинського району Вінницької області.
01 жовтня 2015 року Козятинською районною виборчою комісією громадянка ОСОБА_3 зареєстрована кандидатом у депутати у територіальному виборчому окрузі №24 до Козятинської районної ради по виборчому списку, внесеному Козятинською районною організацією «Аграрної партії України».
Після перевірки наданої сільськими та селищними виборчими комісіями інформації про зареєстрованих кандидатів у депутати місцевих рад та на посади сільських, селищних голів в одномандатних і єдиних одномандатних виборчих округах на предмет дотримання вимог ч.3-5 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори», Козятинською районною виборчою комісією було виявлено порушення ОСОБА_3 ч.5 ст. 35 зазначеного Закону, що полягає у висуванні своєї кандидатури одночасно кандидатом в депутати Козятинської районної ради по багатомандатному виборчому окрузі від місцевої організації політичної партії та по одномандатному виборчому окрузі шляхом самовисування.
Постановою Козятинської районної виборчої комісії від 06 жовтня 2015 року реєстрація ОСОБА_3 як кандидата в депутати у територіальному виборчому окрузі №24 до Козятинської районної ради по виборчому списку, внесеному Козятинською районною організацією «Аграрної партії України», була скасована.
Відповідно до Протоколу засідання Козятинської сільської виборчої комісії №7 від 06 жовтня 2015 року рішення щодо скасування реєстрації ОСОБА_3 як кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради не прийнято.
Водночас, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач 01 жовтня 2015 року Постановою №7 Козятинської сільської виборчої комісії Козятинського району Вінницької області зареєстрована кандидатом на посаду сільського голови Козятинської сільської ради Козятинського району Вінницької області.
Дізнавшись про те, що ОСОБА_3 зареєстрована кандидатом у депутати у територіальному виборчому окрузі №24 до Козятинської районної ради по виборчому списку, внесеному Козятинською районною організацією «Аграрної партії України», та кандидатом на посаду сільського голови Козятинської сільської ради, позивач 08 жовтня 2015 року звернулась до Козятинської сільської виборчої комісії зі скаргою, у якій, посилаючись на вимоги ч.8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори», просила скасувати реєстрацію ОСОБА_3 як кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради шляхом самовисування.
Відповідно до Протоколу засідання Козятинської сільської виборчої комісії №8 від 09 жовтня 2015 року рішення за результатами розгляду скарги позивача щодо скасування реєстрації ОСОБА_3 як кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради не прийнято.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку про правомірність рішень Козятинської сільської виборчої комісії, викладених в Протоколах №7 та № 8 від 06 жовтня 2015 року та 09 жовтня 2015 року, оскільки на момент засідання Козятинської сільської виборчої комісії порушення законодавства про вибори ОСОБА_3 були усунуті, а тому підстав для скасування її реєстрації як кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради були відсутні.
Відповідно до положень статей 69, 71 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-VIII.
Згідно з положеннями ст. 10 Закону України "Про місцеві вибори" право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України, в тому числі, відповідно через районні організації політичних партій або шляхом самовисування.
Відповідно до ч.2 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори" право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
В силу ч. 4 ст. 35 цього Закону особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Зігдно із ч.5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори" особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Підстави для скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені ст.47 Закону України «Про місцеві вибори», де передбачено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі, зокрема, порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Аналізуючи встановлені обставини справи, а також зазначені норми чинного виборчого законодавства України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки реєстрація ОСОБА_3 кандидатом у депутати в територіальному виборчому окрузі №24 до Козятинської районної ради по виборчому списку, внесеному Козятинською районною організацією «Аграрної партії України», скасована Постановою Козятинської районної виборчої комісії від 06 жовтня 2015 року.
Відтак, у зв'язку з усуненням ОСОБА_3 порушень ч. 3-5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідача відсутні підстави для скасування реєстрації ОСОБА_3 як кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради.
Відповідно до ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини дії суб'єкта владних повноважень щодо втручання чи обмеження прав людини повинні бути обґрунтованими, законними, необхідними, а втручання - пропорційним. Дискреційність повноважень органу влади повинна бути зведена до мінімуму, а логіка рішень органу влади повинна бути чіткою і зрозумілою, як і можливі наслідки таких дій. Особа не повинна відповідати за помилки, вчинені органом держави.
Тому, колегія суддів зазначає, що відмовивши в скасуванні реєстрації ОСОБА_3 як кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради, відповідач діяв відповідно до чинного законодавства України, забезпечивши дотримання права особи на участь у виборах, гарантованого ст.38 Конституції України.
Крім того, ч. 8 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори", на яку посилається апелянт в обґрунтування доводів апеляційної скарги, в даних відносинах не підлягає застосуванню, оскільки норми статті 41 вказаного Закону регламентують дії виборчих комісій на стадії реєстрації кандидатів у депутати та кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що входять до предмета доказування та мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає всі підстави для залишення його без змін.
Разом з тим, вирішуючи питання про стягнення з апелянта судового збору, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з частиною дев'ятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції на час подання позовної заяви) ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно абз. 2 ч.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції на час подання апеляційної скарги), ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на рішення суду - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
В даному випадку належний розмір судового збору за подання позову немайнового характеру з урахуванням того, що у позивача три вимоги немайнового характеру, становить 1461,60 грн (487,20 грн * 3).
Таким чином, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції становить 1607,76 грн (1461,60 грн * 110%).
З матеріалів справи вбачається, що апелянтом не в повному обсязі сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги, а саме в розмірі 487,20 грн.
Враховуючи те, що апелянт не доплатив судовий збір при зверненні до апеляційного суду, з нього на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1120,56 грн.
Керуючись ст.ст. 3,4,6,10,35,47 Закону України «Про місцеві вибори», ст.ст. 94,172,177 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Кандидата на посаду сільського голови Козятинської сільської ради Козятинського району Вінницької області ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 13 жовтня 2015 року - без змін.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 1120 (тисяча сто двадцять) грн 56 коп. за такими реквізитами: Одержувач УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001; Код ЄДРПОУ: 38054707; Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області; МФО: 802015; Р/р: 31212206781002 за подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточною відповідно до ст.177 КАС України.
Головуючий Курко О. П.
Судді Боровицький О. А.
Сушко О.О.