Постанова № 52410185, 15.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
471/1316/15-а
Номер документу
52410185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 471/1316/15-а

Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Марценюк С.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

доповідача, судді: Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Романішина В.Л.

за участю секретаря: Жукової Г.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області на постанову Братського районного суду Миколаївської області від 09 жовтня 2015 року по справі за позовом кандидата на посаду голови Братської селищної ради ОСОБА_1 до Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області про визнання протиправною та скасування постанови №8 від 06 жовтня 2015 року "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду селищного голови, в зв'язку з порушенням вимог частини 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори", -

ВСТАНОВИВ:

08 жовтня 2015 року кандидат на посаду голови Братської селищної ради ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративною позовною заявою до Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову №8 від 06 жовтня 2015 року "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду селищного голови, в зв'язку з порушенням вимог частини 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на час винесення оскарженої постанови позивачка не була одночасно зареєстрована кандидатом у депутати у будь-яких інших виборчих округах , отже підстав для скасування реєстрації кандидата на посаду селищного голови у зв'язку з порушенням вимог ч.5 ст. 35, ч. 8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» не існує.

За наслідками розгляду зазначеної справи Братського районного суду Миколаївської області 09 жовтня 2015 року ухвалено постанову про задоволення позовних вимог.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на час винесення оскаржуваної постанови - 06 жовтня 2015 року позивачка не була зареєстрована кандидатом у депутати від місцевої організації політичної партії та, одночасно, кандидатом від іншої політичної партії або шляхом самовисування - кандидатом на посаду селищного голови.

Також судом вказано, що оскаржена постанова, не відповідає вимогам Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів: відсутні посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії - відсутня інформація про одночасну реєстрацію кандидатом від двох політичних партій та (або) шляхом самовисування на час прийняття рішення про скасування такої реєстрації. Відповідач у оскаржуваній постанові не дотримався норм ст.ст. 35, 41, 43, 47 Закону України «Про місцеві вибори», тому заявлені позивачкою позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Братська селищна комісія Братського району Миколаївської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що приписами ч. 7 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено право особи, включеної місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати лише до дня реєстрації, що помилково не було враховано Братським районним судом Миколаївської області.

Заперечень позивача на зазначену апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходило.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Відносини, пов'язані із організацією та порядом проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост врегульовані Закон України «Про місцеві вибори» (далі - Закон).

Частини 4, 5 ст. 35 Закону встановлюють, що особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, згідно постанови Братської районної виборчої комісії Миколаївської області № 13 , прийнятої 01 жовтня 2015 року о 15 год. 30 хв., ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у депутати Братської районної ради територіальної організації політичної партії "Опозиційний блок".

Відповідно до постанови Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області № 3 від 01 жовтня 2015 року, прийнятої о 09 год. 00 хв., ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду голови Братської селищної ради.

Апеляційний суд встановив, та сторонами по справі не оспорюється факт подвійної реєстрації позивача як кандидата на посаду голови Братської селищної ради шляхом самовисування, так і кандидатом у депутати Братської районної ради від партійної організації.

Абзац перший ч. 8 ст. 41 зазначеного Закону передбачає, що у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.

Територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону (п. 5 ч. 1 ст. 47 Закону).

З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки Братської районної виборчої комісії Миколаївської області від 08 жовтня 2015 р. (а.с.35), ОСОБА_1 о 09 год. 40 хв. 05 жовтня 2015 року подала до Братської районної виборчої комісії Миколаївської області заяву про відкликання попередньо поданої заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати Братської районної ради Миколаївської області. За результатами розгляду цієї заяви відповідачем прийнято постанову № 20 від 06 жовтня 2015 року про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_1

Скасовуючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що на час його прийняття ОСОБА_1 подала заяву про відмову від балотування в депутати відповідної районної ради, тому, на думку суду, порушення ст. 35 Закону було усунуто.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 41 Закону особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, має право до дня реєстрації відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви особи про відкликання нею заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати така особа вважається виключеною з виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що можливістю відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати до дня реєстрації (тобто до 01.10.2015р.) позивачка не скористалася, а була повторно зареєстрована кандидатом на посаду голови селищної ради.

Системний аналіз норм ст.ст. 35, 41, 47 Закону, дає підстави стверджувати що порушення ч. 4, 5 ст. 35 Закону, яке відбулося після реєстрації відповідних кандидатів територіальними виборчими комісіями, не може бути в подальшому усунуто самими кандидатами, оскільки така можливість та процедура усунення такого порушення не передбачена законом.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про правомірність прийняття Братською селищною виборчою комісією Братського району Миколаївської області постанови №8 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду селищного голови, в зв'язку з порушенням вимог частини 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори" від 06 жовтня 2015 року та вважає необхідним відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи у зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування оскарженої постанови та ухвалення нової постанови суду про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, апеляційний суд зазначає, що за правилами ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору.

Відповідно п.2 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюються у розмірі 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Відповідно до ч.6 ст.94 КАС України якщо суд апеляційної, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Оскільки апеляційна скарга Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області підлягає задоволенню, тому, відповідно до ст.94 КАС України, судовий збір слід стягнути з позивача - кандидата на посаду голови Братської селищної ради - ОСОБА_1 у розмірі 535,92 грн.

Керуючись ст.ст. 177, 195, 198, 202, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області - задовольнити.

Постанову Братського районного суду Миколаївської області від 09 жовтня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду голови Братської селищної ради ОСОБА_1 до Братської селищної виборчої комісії Братського району Миколаївської області про визнання протиправною та скасування постанови №8 від 06 жовтня 2015 року "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду селищного голови, в зв'язку з порушенням вимог частини 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори" - відмовити повністю.

Стягнути з кандидата на посаду голови Братської селищної ради ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 535 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп. на користь Державного бюджету України на рахунок №: 31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код ЄДРПОУ суду 34380461.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: О.О.Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: В.Л. Романішин