ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2015р. Справа № 914/2586/15
За позовом: Львівського міського комунального підприємства "Львіводоканал", м. Львів
до відповідача: Комунального закладу Львівської обласної ради "Львівське училище фізичної культури", м. Львів
про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
Суддя Манюк П.Т.
При секретарі Підкостельній О.П.
Представники:
від позивача: Портах С.Я - представник
від відповідача: Кучабський М.І. - представник
Зміст ст. 22 ГПК України представникам сторін роз'яснено.
Розглядається справа за позовом Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" до Комунального закладу Львівської обласної ради "Львівське училище фізичної культури" про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 30.07.2015 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.08.2015 року.
Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду, в судових засіданнях оголошувалася перерва.
Ухвалою суду від 21.09.2015 року продовжено строк вирішення спору, визначений ч. 1 ст. 69 ГПК України, на 15 днів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та усних поясненнях.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та усних поясненнях.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне:
Львівське міське комунальне підприємство "Львівводоканал" (надалі - позивач) звернулося в господарський суд з позовом до Комунального закладу Львівської обласної ради "Львівське училище фізичної культури" (надалі - відповідач) про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 8 669, 77 грн., з яких: 7 174, 98 грн. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 1 494, 79 грн. нарахування за скид понаднормативних забруднень.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі договору на закупівлю послуг з обробляння та розподіляння води трубопроводами, код 36.00.2 за державні кошти від 07.02.2014 року № 102364 (надалі - договір) відповідач користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України» (надалі - Правила користування), «Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення» (надалі - Правила експлуатації), «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правила приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова» (надалі - Правила приймання) .
Пунктом 4.8 договору передбачено, що скидання відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться позивачем відповідно до Правил приймання.
13.10.2014 р. уповноваженими представниками позивача був складений акт № 6345 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, підписаний представниками відповідача без зауважень. За результатами вимірювань відібраної проби стічних вод від 23.10.2014 р. № 696 хімлабораторією позивача встановлено, що скинута відповідачем вода містить забруднення (аміак, фосфати), що перевищують відповідні допустимі концентрації (Ліміт № 845).
На момент виявлення порушення відповідач перебував у переліку підприємств для яких встановлюється ліміт скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за № 1045. Згідно з переліком підприємств, який затверджений уповноваженим органом Львівської міської ради, відповідач розробив проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.
Скид стічних вод відповідач здійснювався згідно з дозволом № 4765, який було видано відповідачу на підставі листа «Про дозвіл на скид» від 01.11.2013 р. № 387, в якому відповідач стверджував, що підстав для внесення змін у погоджений проект ліміту немає, оскільки з часу погодження проекту ліміту не відбулося змін у водопровідно-каналізаційному господарстві підприємства. Також, у листі відповідач повідомив, що він як водокористувач офіційно попереджений позивачем про те, що він несе відповідальність за повноту та об'єктивність проекту ліміту, при виникненні змін у відведенні, підприємство зобов'язане у семиденний термін повідомити позивача. Оскільки, відповідач виконав вимоги щодо обов'язку розробити проект ліміту на скид, коефіцієнт за скид стічних вод без дозволу (Кх5) дорівнює 0.
Позивачем за виявлені перевищення якісних показників стічних вод було здійснено нарахування відповідачу додаткової плати за водовідведення, обчислене за підвищеним коефіцієнтом кратності в розмірі 8 669, 77 грн. Позивачем застосовано при розрахунку плати за скид стічних вод формули «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», що затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 року, № 37 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за № 402/6690. На вимогу п. 4.2 Інструкції, плату за скид понаднормативних забруднень розподілено таким чином: 80 % на користь ЛМКП «Львівводоканал» в розмірі 7 174, 98 грн., а 20 % в розмірі 1 494. 79 грн. перераховується в доход міського бюджету міста Львова (фонду охорони навколишнього природного середовища міста Львова).
Таким чином, заборгованість відповідача складає 8 669, 77 грн.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги заперечив посилаючись на те, що відібрані представниками позивача проби стічних вод, згідно акту від 13.10.2014 р. № 6345, не можуть вважатися стічними водами лише відповідача, оскільки КК1 містить суміш стічних вод відповідача, Спеціалізованого залу гімнастики Навчально-спортивної бази літніх видів спорту Міністерства оборони України та багатоквартирного житлового будинку на вул. Куликівській, 18а, що у м. Львові, а тому не можуть братись до уваги результати вимірювань № 696 щодо відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків:
Статтею 193 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів і договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі договору на закупівлю послуг з обробляння та розподіляння води трубопроводами, код 36.00.2 за державні кошти від 07.02.2014 року № 102364, відповідач користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 2.2.7 договору, відповідач зобов'язався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках.
Пунктом 4.8 договору передбачено, що скидання відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться позивачем відповідно до Правил приймання.
13.10.2014 р. уповноваженими представниками позивача був складений акт № 6345 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, підписаний представниками відповідача без зауважень. За результатами вимірювань відібраної проби стічних вод від 23.10.2014 р. № 696 хімлабораторією позивача встановлено, що скинута відповідачем вода містить забруднення аміаку в кількості 32.0 г/куб.м та фосфати в кількості 19, 0 г/куб.м.
Внаслідок допущеного відповідачем порушення вимог Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, позивачем було нараховано відповідачу додаткову плату в сумі 8 669, 77 грн. на підставі розрахунку від 12.11.2014 р. № 5762/36.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого рівня скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно п.п. 7.4 - 7.7 "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання. Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають підприємства. Цю роботу організовує адміністрація водоканалу, яка розробляє інструктивні матеріали щодо контролю за стічними водами підприємств, які затверджує керівник водоканалу. Адміністрація водоканалу повинна передбачити виділення відповідних трудових та матеріальних ресурсів, обладнання, транспортних засобів, виходячи з потреби контролю обсягів та якості стічних вод кожного підприємства не менше одного разу на три місяці. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації. При проведенні вимірювань на випусках стічних вод підприємств засоби вимірювань повинні бути повірені органами Держстандарту України та зареєстровані у водоканалі.
Пунктом 7.8 Прави приймання передбачено, що з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.
Відповідно до п.3.5.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням Виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 підприємство зобов'язане здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Пунктами 3.1.4, 3.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова визначено, що водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8, 9 Правил).
Відповідно до п. 3.2.4, п. 3.2.3. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод, проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем будь-якого водоспоживача та складати акти за результатами цих обстежень. Згідно із п. 3.2.6, п. 3.5.5 місцевих Правил, водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим. Підприємство зобов'язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження підприємства з питання роботи локальних КОС та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію, надавати необхідні документи та експлуатаційний персонал. Відповідно до п.3.10.3. місцевих Правил акт підписується уповноваженими представниками водоканалу і підприємства.
Згідно п.6.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, для підприємств, внесених до переліку (п. 4.3.1), допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид (п. 4.5), дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на випусках підприємства. Відповідно до пунктів 7.4.3.,7.4.4. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, на відібранні проби складається акт про відбір проб. Відбір проб проводиться уповноваженими працівниками контролюючих служб. При цьому на підприємство покладаються обов'язки згідно з п. 3.5.5 Прави приймання.
Щодо твердження відповідача про те, що відібрані проби стічних вод, не можуть вважатися стічними водами відповідача, оскільки КК1 містить суміш стічних вод відповідача, Спеціалізованого залу гімнастики Навчально-спортивної бази літніх видів спорту Міністерства оборони України та багатоквартирного житлового будинку на вул. Куликівській, 18а, що у м. Львові, суд зазначає наступне.
Згідно із п.5.15 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, підприємство яке допускає у свою каналізаційну мережу стічні води іншого підприємства, несе перед водоканалом відповідальність за якісні показники усієї суміші стічних вод на своїх випусках.
Пунктом 2.2.3 договору передбачено зобов'язання відповідача надавати перелік своїх об'єктів, які використовують воду (від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, повідомляти про відповідні зміни не пізніше 20-ти днів з моменту їх виникнення.
Проте, володіючи інформацією щодо користування каналізаційною мережею третіми особами, відповідач, у порушення своїх зобов'язань, не здійснив жодних дій щодо повідомлення про відповідні обставини позивача та відмежування своїх об'єктів від загальної мережі.
Згідно п.4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету, а 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в розмірі 8 669, 77 грн., з яких: 7 174, 98 грн. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 1 494, 79 грн. нарахування за скид понаднормативних забруднень є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Оскільки спір виник через неправомірні дії відповідача, судовий збір покладається на нього.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд ,-
в и р і ш и в:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Комунального закладу Львівської обласної ради "Львівського училища фізичної культури" (79044, м. Львів, вул. Княгині Ольги, 1, код ЄДРПОУ 02136962) на користь Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) суму в розмірі 9 001, 98 грн. з яких:
- 7 174, 98 грн. - додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень;
- 1 827, 00 грн. - судового збору.
3. Стягнути з Комунального закладу Львівської обласної ради "Львівського училища фізичної культури" (79044, м. Львів, вул. Княгині Ольги, 1, код ЄДРПОУ 02136962) в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м.Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 38008294, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1 494, 79 грн. за скид понаднормативних забруднень.
4. Накази видати відповідно до статті 116 ГПК України.
Повне рішення складено 16.10.2015 року.
Суддя Манюк П.Т.