номер провадження справи 32/126/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
13.10.2015 Справа № 908/5655/14
розглянувши матеріали скарги Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” на дії Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у справі № 908/5655/14
за позовом: Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (01001, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6)
до відповідача: Комунального підприємства по теплопостачанню “Вуглик” Горлівської міської ради (84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Ушева, буд. 1)
про стягнення 2250701,92 грн.
Суддя Колодій Н.А.
За участю представників сторін:
Від позивача (скаржника) – не з’явився
Від відповідача – не з’явився
Від ВДВС – не з’явився
01.10.2015 р. на адресу господарського суду Запорізької області від Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (позивача у справі) надійшла скарга в якій останній просить суд визнати незаконними дії Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції щодо винесення Постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 16.09.2015 р. ВП № 448754306 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 02.02.2015 р. у справі № 908/5655/14 та визнати незаконною Постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 16.09.2015 р. ВП № 48754306 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 02.02.2015 р. у справі № 908/5655/14.
Ухвалою суду від 02.10.2015 р. скаргу Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” прийнято до розгляду, розгляд скарги призначено на 13.10.2015 р.
Представники позивача, відповідача та ВДВС в судове засідання 13.10.2015 р. не з’явились, про причини неявки суд не повідомили.
До господарського суду Запорізької області від Центрально-міського ВДВС Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області надійшли заперечення на скаргу (від 02.10.2015 р.), відповідно до яких просить відмовити у задоволенні скарги з підстав викладених у запереченнях (заперечення долучені до матеріалів справи).
Неявка представників сторін в судове засідання не перешкоджає суду розглянути скаргу, подану згідно ст. 121 2 ГПК України.
Розглянувши матеріали скарги Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” на дії Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції, представлені письмові докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Запорізької області від 15.01.2015 р. по справі № 908/5655/14 позов Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” до Комунального підприємства по теплопостачанню “Вуглик” Горлівської міської ради про стягнення 2250701,92 грн. було задоволено та стягнуто з відповідача на користь Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” 560832 (п’ятсот шістдесят тисяч вісімсот тридцять дві) грн. 06 коп. пені, 1229199 (один мільйон двісті двадцять дев’ять тисяч сто дев’яносто дев’ять) грн. 37 коп. втрат від інфляції, 460670 (чотириста шістдесят тисяч шістсот сімдесят) грн. 50 коп. - 3 % річних та 45014 (сорок п’ять тисяч чотирнадцять) грн. 02 коп. судового збору.
Відповідно до ст. 115 ГПК України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, які набрали законної сили, є обов’язковими для виконання на всій території України.
02.02.2015 р. на виконання рішення господарського суду Запорізької області від 15.01.2015 р. у справі № 908/5655/14 було видано відповідний наказ.
Відповідно до ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.
В силу ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження” (далі – Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) – це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Як вбачається з матеріалів скарги, Публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” звернулось до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області з заявою (вих. № 14/2-1592 від 20.08.2015 р.) про відкриття виконавчого провадження в якій просив винести постанову про відкриття виконавчого провадження, накласти арешт на майно та кошти боржника та оголосити заборону на відчуження в межах суми стягнення та здійснити всі можливі заходи для фактичного виконання у повному обсязі даного наказу в межах строків визначених ст.. 30 Закону України “Про виконавче провадження”. В додатках даної заяви міститься наказ по справі № 908/5655/14
Згідно з ст. 11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
16.09.2015 р. старшим державним виконавцем Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції винесено постанову ВП № 48754306 про відмову у відкритті виконавчого провадження з виконання наказу № 908/5655/14 від 02.02.2015 р. на підставі п.8 ч.1 ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження” (наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження).
В постанові державним виконавцем зазначено, що згідно виконавчого документа боржник знаходиться за адресою: м. Горлівка, вул. Ушева (тобто на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, внаслідок проведення на цій території антитерористичних дій). Відповідно до даних єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців боржник не був перереєстрований. Законами України “Про боротьбу з тероризмом”, "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та ін. визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. 07.11.2014 р. розпорядженням КМУ № 1085-р було затверджено перелік населених пунктів (зона АТО), на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. У зв'язку з чим виконавчі дії на тимчасово неконтрольованій території не проводяться. Враховуючи вищевикладене, проведення виконавчих дій неможливо на території проведення активної фази АТО
Приймаючи до уваги вищевикладене, державний виконавець відмовив у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з неможливістю проводити виконавчі дії щодо примусового виконання виконавчого документу на певній території, не підконтрольній державній владі України, внаслідок прийняття КМУ та Міністерством юстиції України відповідних нормативно-правових актів.
З доводами позивача (скаржника), який вказуючи на незаконність дій Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції по відмові у відкритті виконавчого провадження, суд погодитись не може, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, виконання рішення суду здійснюється на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.
Відповідно до ст. 121-2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України “Про виконавче провадження” (далі Закон), примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
За приписами ст. 6 Закону України “Про виконавче провадження” , державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ст. 17 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, в тому числі накази господарських судів.
Відповідно до положень Закону України “Про виконавче провадження” основними стадіями виконавчого провадження є:
1.відкриття виконавчого провадження;
2.підготовка до примусового виконання;
3.вжиття заходів примусового виконання рішення;
4.закінчення виконавчого провадження.
Відкриття виконавчого провадження - це стадія, яка полягає у діях державного виконавця, що спрямовані на визначення підстав для відкриття виконавчого провадження.
Питання про порушення виконання (відкриття провадження) вирішує державний виконавець у триденний строк із моменту звернення із заявою про виконання або надходження виконавчого документу від суду. У такому разі державний виконавець відкриває провадження не пізніше наступного дня після одержання виконавчого документа і в той самий день проводить виконавчі дії. При винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання боржником рішення суду; попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних із провадженням виконавчих дій; за заявою стягувача державний виконавець має право накласти арешт на майно боржника та оголосити заборону на його відчуження, одночасно з винесенням такої постанови державний виконавець може провести опис і арешт майна боржника.
Підготовка до примусового виконання - це дії державного виконавця, спрямовані на встановлення місця знаходження (проживання) боржника, наявності рухомого або нерухомого майна, грошових коштів в установах банків, пропозиції виконати рішення добровільно, створення умов для подальшого виконання виконавчого документу. Мета цієї стадії - створити належні умови для своєчасного й ефективного виконання документів, що надійшли до державного виконавця, а також забезпечити умови для добровільного виконання рішення боржником.
Примусове виконання (застосування заходів примусового виконання рішення) - це вжиття державним виконавцем заходів щодо реалізації припису юрисдикційного акта способами, які визначено законом, із покладанням на боржника виконавчого збору та інших витрат, пов'язаних із виконанням. Як правило, обов'язковою ознакою стадії (етапу) примусового виконання рішення є його оплата, що її покладено на боржника як особу, що зобов'язана за виконавчим документом вчинити певну дію або утриматися від її вчинення.
Закінчення виконавчого провадження - це дія державного виконавця, що полягає у завершення проведення виконавчих дій у певному виконавчому провадженні, за певними виконавчим документом. Підстави закінчення виконавчого провадження визначено у ст. 49 Закону України “Про виконавче провадження”.
Державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Тобто виконання державним виконавцем обов'язків, які визначені законом, будуть вважатися належними у разі вжиття останнім всіх необхідних (можливих) заходів для повного виконання виконавчого документу у встановлені законом строки.
Закон України “Про виконавче провадження” зобов'язує державного виконавця вчиняти виконавчі дії у певній послідовності для задоволення вимог стягувача та дотримання прав боржника, тобто, виконавче провадження має послідовні стадії виконання виконавчого документу, а тому порушення цього порядку не буде відповідати вимогам чинного законодавства.
Як свідчать матеріали справи, боржник - Комунальне підприємство по теплопостачанню “Вуглик” Горлівської міської ради, Донецька область, м. Горлівка, тобто на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, внаслідок проведення на цій території антитерористичних дій.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 19 Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби (ч. 1 ст. 25 Закону України “Про виконавче провадження”).
Частина 5 вказаної статті передбачає, що копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Частиною 1 ст. 31 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до ст. 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
З наведеного слідує, що навіть перша стадія виконавчого провадження - його відкриття, державним виконавцем із дотриманням вимог Закону України “Про виконавче провадження” не може бути вчинена, внаслідок неможливості надіслання боржникові постанови про відкриття виконавчого провадження рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Для можливості проведення виконавчих дій за місцем знаходження постійно діючого органу юридичної особи або її майна, виявлення рахунків, вкладів, цінних паперів тощо також має бути відкрите виконавче провадження (ст. 20 Закону України “Про виконавче провадження”).
З огляду на викладене, приймаючи до уваги зазначені обставини та норми права, суд спростовує доводи скаржника про неправомірність дій Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції щодо відмови стягувачу у відкритті виконавчого провадження.
Отже, дії вчинені Центрально-міським відділом державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції, відповідають положенням Закону України “Про виконавче провадження” та нормативно-правовим актам Кабінету Міністрів України і Міністерства юстиції України, підстав для визнання незаконною постанови ВП № 48754306 про відмову у відкритті виконавчого провадження суд не вбачає.
Таким чином, скарга про визнання дій Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у справі щодо винесення Постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 16.09.2015 р. ВП № 448754306 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 02.02.2015 р. у справі № 908/5655/14 та визнати незаконною Постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 16.09.2015 р. ВП № 48754306 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 02.02.2015 р. у справі № 908/5655/14 - не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, Закону України “Про виконавче провадження”, керуючись ст.ст. 86, 121-2 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” на дії Центрально-міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції відмовити повністю.
Ухвалу направити сторонам, Центрально-міському відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції.
Суддя Н.А. Колодій