ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 вересня 2015 року № 826/4618/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Кулик Наталії Михайлівни, Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, за участю третьої особи - української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації «Укрреставрація» про визнання протиправними та скасування рішення та свідоцтва, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з адміністративним позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Кулик Наталії Михайлівни (надалі - державний реєстратор, відповідач 1), Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (надалі - Реєстраційна служба ГУЮ у м. Києві, відповідач 2), за участю третьої особи - української спеціальної науково-реставраційної проектно-будівельно-виробничої корпорації «Укрреставрація» (надалі - УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація», третя особа), в якому, з урахуванням заяви про зміну підстав позову, просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 15382637 від 27.08.2014р. щодо проведення державної реєстрації за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація», код ЄДРПОУ 14358969 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва;
визнати протиправним та скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 27.08.2014р., індексний номер 26036090, видане на підставі рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 15382637 від 27.08.2014р.;
зобов'язати Реєстраційну службу ГУЮ у м. Києві внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація», код ЄДРПОУ 14358969, права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва, здійсненої на підставі рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 15382637 від 27.08.2014р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державний реєстратор протиправно зареєструвала право власності на зазначену квартиру за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація», оскільки остання не надала всі необхідні документи для проведення державної реєстрації права власності.
Зокрема, позивач зазначає, що державний реєстратор проводить державну реєстрацію прав тільки у випадку встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в той же час, на момент проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва даному об'єкту нерухомого майна ще не було присвоєно поштову адресу, оскільки, як свідчить витяг із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014р. № 126 вищезазначена поштова адреса присвоєна лише 08.08.2014р., а заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень отримана реєстраційною службою 29.07.2014р.
Окрім того, позивач зазначає, що УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» не подано разом із заявою документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, що відповідно до частини 4 п. 13 Порядку № 868, є підставою для відмови у прийнятті заяви.
Позивач стверджує, що як свідчать копії матеріалів реєстраційної справи, в межах якої прийнято рішення №15382637 від 27.08.2014р., вони суттєво відрізняються від документів, які прийняті 29.07.2014р. Реєстраційною службою ГУЮ у м. Києві через ОСОБА_3 від Бузіна Івана Анатолійовича згідно картки прийому заяви № 14778090 від 29.07.2014р., яка зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 29.07.2014р. 16:46:13 за реєстраційним номером 7576655.
Також, як свідчить зміст картки прийому заяви № 14778090 від 29.07.2014р., додаткові документи на усунення недоліків зазначених в рішенні № 14927728 про зупинення розгляду заяви заявником не подавались, а Реєстраційною службою ГУЮ у м. Києві не отримувались, а отже, державний реєстратор протиправно та незаконно відновив розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 29.07.2014р. 16:46:13 за реєстраційним номером 7576655 та прийняв оскаржуване рішення про реєстрацію прав та їх обтяжень.
Позивач також наголошує, що відповідно до рішення 14927728 підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 29.07.2014 16:46:13 за реєстраційним номером 7576655 стало те, що заявником не подано затверджений перелік інвесторів, які брали участь в інвестуванні та фінансуванні будівництва, та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видана особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва).
В той же час, як свідчать копії матеріалів реєстраційної справи, документом, який засвідчує затверджений перелік інвесторів, які брали участь в інвестуванні та фінансуванні будівництва, та за якими здійснюється державна реєстрація прав є список інвесторів по житловому будинку АДРЕСА_1, в Оболонському районі, який виданий 06.08.2014р. УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» за підписом першого віце-президента - головного інженера Єгорова Є.Б.. Проте, на думку позивача, саме ТОВ «БІК «Інтербудінвест» в силу положень договору про спільну діяльність без створення юридичної особи від 05.07.2005р. № 3 викладеного в новій редакції шляхом укладання додаткової угоди № 01 від 23.11.2006р., наділене повноваженнями видати затверджений перелік інвесторів, які брали участь в інвестуванні та фінансуванні будівництва по житловому будинку на АДРЕСА_1, в Оболонському районі м. Києва, оскільки саме дане підприємство було Замовником та залучало кошти фізичних та юридичних осіб.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та пояснив суду, що на час проведення державної реєстрації у державного реєстратора були відсутні підстави, згідно яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав згідно ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а отже державний реєстратор діяв у межах наданих йому повноважень.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на наведене, у зв'язку неприбуттям відповідача та з урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
Представником УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» Бузіним Іваном Анатолійовичем до Реєстраційої служби ГУЮ у м. Києві подано заяву від 29.07.2014р. про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва.
Разом із вказаною заявою представником подано пакет документів для здійснення державної реєстрації: договір про спільну діяльність без створення юридичної особи від 05.07.2005р. № 3; додаткову угоду від 23.11.2006р. № 1 до договору про спільну діяльність від 05.07.2005р. № 3, протокол від 24.11.2006р. розподілу загальної житлової, нежитлової площі та машиномісць у житловому будинку АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва, технічний паспорт на квартиру, договір оренди земельної ділянки, угоду про поновлення та про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки, сертифікат серії НОМЕР_1 виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Кулик Наталії Михайлівни від 05.08.2014р. № 14927728 зупинено розгляд заяви УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, а саме:
документу, що підтверджує присвоєння поштової адреси об'єкту нерухомого майна;
затвердженого переліку інвесторів, які брали участь в інвестуванні та фінансуванні будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, виданого особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва);
акту розподілу об'єктів будівництва згідно договору про спільну діяльність (завіреного належним чином).
Представником УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» подано державному реєстратору витяг з наказу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.08.2014р. № 126, виданого на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.11.2013р. та ухвали Київського апеляційного суду м. Києва від 11.06.2014р. по справі №826/16748/13-а, лист Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26.04.2014р. № 055-1244 про присвоєння поштової адреси; список інвесторів по житловому будинку АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва; протокол від 24.11.2006р. № 1 розподілу загальної житлової, нежитлової площі та машиномісць у зазанченому житловому будинку, згідно якого УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» отримує 19 квартир, зокрема, квартиру АДРЕСА_1.
У зв'язку з поданням усіх необхідних документів, державний реєстратор Кулик Н.М. прийняла рішення про відновлення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.08.2014р. № 15382476.
Державний реєстратор, встановивши, що відсутні підстави для відмови, визначені статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.08.2014р. № 15382637.
В той же час, позивач зазначає, що право власності на вказану квартиру належить їй з наступних підстав.
Між Компанією - ТОВ «БІК «ІНТЕРБУДІНВЕСТ» (на підставі довіреності від 11.12.2006р., спільна діяльність Договір № 3 між ТОВ «БІК «ІНТЕРБУДІНВЕСТ», АТ «МІК «ІНТЕРІНВЕСТСЕРВІС» та УСНРПБВК «УКРЕСТАВРАЦІЯ» та ПАТ «ТРЕСТ«КИЇВМІСЬКБУД-3» (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу майнових прав від 23.06.2010р. № 29а-10.
Умовами договору визначено, що Компанія продає, а Покупець придбає майнові права на квартиру № 10 у житловому будинку АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва на умовах та в порядку, що визначені в цьому Договорі (п. 1.1 Договору).
Відповідно до довідки про проведення розрахунків № 265 від 24.06.2010р. вартість майнових прав на Квартиру у розмірі 529 356,80 грн. в т.ч. ПДВ сплачена в повному обсязі.
З огляду на повну сплату вартості майнових прав на Квартиру, в силу положень п.п. 1.4, 2.2.2 Договору, між Покупцем та Компанією, 23.06.2010р. складено Акт прийому-передачі майнових прав.
В подальшому, між ОСОБА_1 та ПАТ «ТРЕСТ«КИЇВМІСЬКБУД-3» в особі АТ ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ «КИІВМІСЬКБУД» укладено договір про відступлення права вимоги від 25.06.2010р. № 29а-10/УЗ.
За цим Договором, ПАТ«ТРЕСТ«КИЇВМІСЬКБУД-3» передало, а ОСОБА_1 набула права вимоги на об'єкт - майнові права на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва, згідно з Договором купівлі-продажу майнових прав № 29а-10 від 23.06.2010р. (п.п.1.1., 2.1-2.2., 2.6-2.10 Договору).
Так, згідно квитанції № КП-9/1 від 30.06.2010р., відповідно до п.п. 2.1, 2.6 Договору, позивачем сплачено на користь ПАТ «ТРЕСТ«КИЇВМІСЬКБУД-3» грошові кошти в сумі 540 160,00 грн., та відповідно до п.2.1 Договору позивачу за актом приймання-передачі від 12.07.2014р. передані документи, які свідчили про дійсність та правочинність відступлення права вимоги, зокрема: договір купівлі-продажу майнових прав № 29а-10 від 23.06.2010р.; завірена належним чином довідка № 265 від 24.06.2010р. від Компанії про проведення розрахунків за Квартиру № 10 в сумі 529 356,80 грн.; акт прийому-передачі майнових прав на квартиру.
Позивач зазначає, що з моменту укладання Договору про відступлення права вимоги № 29а-10/УЗ від 25.06.2010р. та виконання його умов, саме ОСОБА_1 належать всі права покупця за Договором купівлі-продажу майнових прав № 29а-10 від 23.06.2010р.
Після введення будинку в експлуатацію, 01.07.2013р. між позивачем та Компанією - ТОВ «БІК «ІНТЕРБУДІНВЕСТ» складено Акт прийому-передачі квартири.
Цим Актом Компанія передала, а позивач прийняв квартиру № 10 за вказаною адресою. Також Компанія підтвердила, що ОСОБА_1 сплатила 100 % вартості квартири та те, що з моменту підписання цього Акту, позивач отримала право на здійснення державної реєстрації прав власності на квартиру.
Після того, як 08 серпня 2014р. департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради видано наказ № 126 про присвоєння поштової адреси, позивач планувала звернутися до реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві щодо проведення державної реєстрації права власності на квартиру № 10 за вказаною адресою, проте, їй стало відомо, що право власності на зазначену квартиру № 10 зареєстровано за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація».
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних виходячи з наступного.
Статтею 182 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України від 01.07.2004 року №1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України (пункти 1, 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Частиною 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державний реєстратор, зокрема:
встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Частиною 1 статті 19 Закону зазначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, договорів, укладених у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. №868 (надалі - Порядок ;868) для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Відповідно до пункту 50 Порядку №868 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу заінтересованою особою є інвестор (особа, що придбала майнові права), член відповідного кооперативу.
Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або конструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштіів фізичних та юридичних осіб, заявник подає: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з копії реєстраційної справи, представником УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» разом із заявою про державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва, подано пакет документів:
договір про спільну діяльність без створення юридичної особи від 05.07.2005р. № 3, укладеним між УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» та ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс», предметом якого є інвестування з метою будівництва, здійснення спільного будівництва адміністративно-житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями, розташований в Оболонському районі м. Києва по АДРЕСА_1;
додаткову угоду від 23.11.2006р. № 1 до договору про спільну діяльність від 05.07.2005р. № 3,
додаток до цієї додаткової угоди - протокол від 24.11.2006р. розподілу загальної житлової, нежитлової площі та машиномісць у житловому будинку АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва, згідно якого УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» отримує квартири, зокрема, квартиру АДРЕСА_2.
Таким чином, саме договір про спільну діяльність без створення юридичної особи від 05.07.2005р. № 3, додаткова угода від 23.11.2006р. № 1 та додаток до додаткової угоди у вигляді протоколу від 24.11.2006 № 1 є документами, що підтверджують набуття у власність УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» закріпленого за нею об'єкта будівництва.
Відповідно до пункту 50 Порядку №868 заявником мають бути подані також наступні документи: довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав); технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо); завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва): документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані), документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна), документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася).
Як вбачається з копії реєстраційної справи, представником УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» разом із заявою про державну реєстрацію права власності на зазначену квартиру подано також технічний паспорт на квартиру, договір оренди земельної ділянки, угоду про поновлення та про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки, сертифікат серії НОМЕР_1 виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
У зв'язку з поданням неповного пакету документів, а саме: неподання документу, що підтверджує присвоєння поштової адреси об'єкту нерухомого майна, затвердженого переліку інвесторів, які брали участь в інвестуванні та фінансуванні будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, виданого особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), акту розподілу об'єктів будівництва згідно договору про спільну діяльність (завіреного належним чином), державним реєстратором прав на нерухоме майно Кулик Н.М. прийнято рішення від 05.08.2014р. №14927728 про зупинення розгляду заяви УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація».
В подальшому, у зв'язку з поданням усіх необхідних документів, державний реєстратор Кулик Н.М. прийняла рішення про відновлення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.08.2014р. № 15382476.
В той же час, стаття 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" містить виключний перелік підстав, згідно яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
З аналізу викладених норм вбачається, що державний реєстратор при проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень має встановити, в першу чергу, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документів.
В той же час, за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації державний реєстратор зобов'язаний провести державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Таким чином, оскільки представником заявника подано всі необхідні документи, передбачені Законом та Порядком, копії документів були завірені належним чином, у державного реєстратора не було підстав для відмови у державній реєстрації права власності, визначених статтею 24 Закону, а отже, державним реєстратором речових прав на нерухоме майно прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.08.2014р. №15382637.
Щодо твердження позивача, що на момент державної реєстрації 29.07.2014р. в матеріалах реєстраційної справи не може бути наявний витяг з наказу Департаменту містобудування та Архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.08.2014р. № 126 про присвоєння поштової адресу об'єкту нерухомого майна суд зазначає наступне.
Згідно частини 12 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" датою і часом державної реєстрації прав та їх обтяжень вважається дата і час реєстрації відповідної заяви.
Таким чином, 29.07.2014р. - це дата реєстрації заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень прийнято 27.08.2014р. і на цей момент в матеріалах реєстраційної справи був наявний витяг з наказу Департаменту містобудування і архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.08.2014р. № 126.
Щодо посилань позивача на те, що УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» не подано разом із заявою документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, що відповідно до частини 4 п. 13 Порядку № 868, є підставою для відмови у прийнятті заяви, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 13 Порядку № 868 заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 1-1 цього Порядку, необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус, особа, зазначена у пункті 1-1 цього Порядку, не приймає заяву в разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату адміністративного збору в повному обсязі, передбаченому законодавством, крім випадків, передбачених абзацом другим цього пункту.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи, до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень додано квитанції, які підтверджують сплату державного мита та плати за надання витягу з Державного реєстру прав.
Як пояснив представник відповідачів суду, при формуванні картки прийому заяви документи, що підтверджують сплату державного мита, та плати за надання витягу з Державного реєстру прав, в ній не зазначаються, оскільки ці документи не відносяться до документів, необхідних для проведення державного реєстрації прав та їх обтяжень.
У разі відсутності документу, що підтверджує сплату державного мита, та плати за надання витягу з Державного реєстру прав, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень взагалі не приймається та не реєструється у базі даних, в той час як неподання усіх необхідних документів для державної реєстрації прав та їх обтяжень, не є підставою для відмови у прийнятті заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Окрім того, суд критично ставиться до посилання позивача на те, що копії матеріалів реєстраційної справи, в межах якої прийнято рішення від 27.08.2014р. № 15382637, та які долучені до матеріалів справи, суттєво відрізняються від документів, які були прийняті 29.07.2014р. реєстраційною службою ГУЮ у м. Києві з огляду на наступне.
Як вбачається з копії матеріалів реєстраційної справи, усі документи, відображені у картці прийому заяви, наявні у сформованій реєстраційній справі, будь-яких інших документів, не зазначених у картці прийому заяви у матеріалах реєстраційної справи немає. Невідповідність певних реквізитів документів, зазначених у картці прийому заяви, та документів, наявних у реєстраційній справі обумовлюється технічними помилками при формуванні картки прийому.
Предметом позову є оскарження рішення державного реєстратора, проте державний реєстратор не здійснює прийом заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та доданих до неї документів, не формує картку прийому заяви і не несе відповідальності за допущення технічних помилок при формуванні картки прийому заяви.
Більш того, картка прийому заяви не є документом, необхідним для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, а є лише підтвердженням подання заявником заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, її реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та подання пакету документів для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Відповідно до пункту 17 Порядку № 868 у разі подання додаткових документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, до раніше прийнятої заяви, розгляд якої зупинено, заявник пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 1-1 цього Порядку, документ, що посвідчує його особу, та у разі видачі йому картки прийому заяви подає таку картку. Після прийняття додаткових документів орган державної реєстрації прав, нотаріус, особа, зазначена у пункті 1-1 цього Порядку, у разі подання зазначеної картки заявником повертає йому таку картку із внесеними відомостями про прийняті документи.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи заявником подано документи, відсутність яких обумовила прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та х обтяжень.
Відсутність картки прийому заяви із зазначенням додатково поданих документів не свідчить про їх відсутність, оскільки ці документи містяться в матеріалах реєстраційної справи, а Порядком № 868 встановлено лише необхідність видачі заявникові картки прийому заяви із додатково внесеними відомостями, проте не встановлено обов'язкової вимоги про те, що в матеріалах Реєстраційної справи має міститися картка прийому заяви із додатково внесеними відомостями у разі подання додаткових документів.
Твердження позивача, що УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» не є особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва) також не відповідає дійсності з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1.1 договору № 3 про спільну діяльність без створення юридичної особи, укладеного між ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» та УСНРПБВ Корпорацією «Укрреставрація», даний договір укладено з метою забезпечення спільного інвестування та залучення коштів щодо об'єкту інвестування, здійснення спільного будівництва об'єкту інвестування, розподілу між учасниками приміщень об'єкту інвестування та отримання прибутку для його учасників.
Згідно пунктів 4.1.4, 4.1.9 додаткової угоди № 1 до договору № 3 від 05.07.2005р. про спільну діяльність без створення юридичної особи УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» зобов'язується виконувати функції Замовника по розробці проектної документації на стадії «Проект», сприяти іншим сторонам у розробці, оформленні та погодженні у встановленому чинним законодавством порядку проектної документації для будівництва об'єкта; видати ТОВ «Будівельна компанія «Інтербудінвест» довіреність на право бути представником сторони і у державних установах, інших підприємствах та організаціях з питань розробки та погодження дозвільної та проектної документації, будівництва об'єкта та ведення його в експлуатацію, а також виконувати інші юридичні та фактичні дії, що виходять з функцій Замовника.
Таким чином, як із умов основного договору, так і умов додаткової угоди чітко вбачається, що УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» є особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва).
Беручи до уваги усе вищезазначене, суд приходить до висновку, що державний реєстратор обґрунтовано, у межах повноважень та з підстав, визначених чинним законодавством України, прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 15382637 від 27.08.2014р. щодо проведення державної реєстрації за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація», код ЄДРПОУ 14358969 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Суд також вважає необґрунтованою і позовну вимогу про визнання протиправним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, оскільки в даному випадку позивачем обрано неправильний спосіб захисту своїх прав та інтересів.
Зокрема, згідно приписів статей 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За змістом права власності, визначеного у статті 317 Цивільного кодексу України, власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (пункт 1 статті 321 вказаного Кодексу).
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, у разі існування спору про право позивач має звертатись до суду із позовом про визнання права власності на зазначену квартиру, а скасування свідоцтва не є належним способом захисту порушеного права.
Щодо заявлених позовних вимог в частині зобов'язання Реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва слід зазначити наступне.
Внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснюється відповідно до Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.201р. №3502/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2011 р. за № 1429/20167 (далі-Порядок).
Відповідно до положень ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком. Пунктом 2.3 Порядку зазначено, що заявник під час подання заяви пред'являє органові державної реєстрації прав або нотаріусу документи, що посвідчують його особу, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього Порядку.
Згідно з пунктами 2.10 та 2.11 Порядку за результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.
Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав вносить зміни до записів, вносить записи про скасування державної реєстрації прав або скасовує записи Державного реєстру прав.
Таким чином, винесення судового рішення про скасування рішення державного реєстратора є підставою для автоматичного скасування запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у Державному реєстрі прав у відповідності до вимог Порядку, тому у разі оскарження рішення державного реєстратора немає необхідності одночасно заявляти позовні вимоги щодо скасування запису про державну реєстрацію прав у Державному реєстрі прав.
Винесення судового рішення щодо скасування запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не потребується, оскільки законодавством чітко визначено механізм та порядок скасування запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у Державному реєстрі прав.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позова вимога про зобов'язання Реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві внести до Державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за УСНРПБВ Корпорація «Укрреставрація» права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі міста Києва є передчасною та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, які є у справі, суд приходить до висновку необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко