Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р. Справа №818/3363/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,
представника позивача - Погорєлова О.В.,
представника відповідача - Кузьміної Д.В.,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Глухівський хлібокомбінат" до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Глухівський хлібокомбінат", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В., в якому просить:
- визнати протиправними дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. щодо залишення без розгляду поданих 11.06.2015 документів для проведення державної реєстрації Товариства з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат", що створюється шляхом реорганізації в результаті перетворення;
- скасувати повідомлення Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. від 11.06.2015 року № 244/03.4-34;
- зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміну Д.В. повторно розглянути подані 11.06.2015 документи для проведення державної реєстрації Товариства з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат", що створюється шляхом реорганізації в результаті перетворення.
Свої вимоги мотивує тим, що 08.04.2014 відбулися річні загальні збори акціонерів ПАТ "Глухівський хлібокомбінат" (надалі,- Позивач), на яких було прийнято рішення про зміну організаційно-правової форми юридичної особи та утворення Товариства з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат" в результаті реорганізації шляхом перетворення діючого ПАТ "Глухівський хлібокомбінат". Встановлено, що Товариство з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат" є правонаступником Публічного акціонерного товариства "Глухівський хлібокомбінат", всіх його прав та зобов'язань
З метою проведення державної реєстрації юридичної особи, що створюється шляхом реорганізації у результаті перетворення публічного акціонерного товариства у товариство з додатковою відповідальністю, 11.06.2015р. ПАТ "Глухівський хлібокомбінат" було подано до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. необхідні документи, передбачені ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Однак, подані позивачем документи були залишені без розгляду, у зв'язку з їх невідповідністю вимогам чинного законодавства України, про що позивачу було надане відповідне Повідомлення про залишення документів без розгляду вих. № 244/03.4-34 від 11.06.2015р.
ПАТ "Глухівський хлібокомбінат" не погоджується з даним рішенням Реєстраційної служби та вважає його неправомірним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та просила відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що державним реєстратором документи, що були подані ОСОБА_3, залишені без розгляду, у зв'язку з їх невідповідністю вимогам чинного законодавства України, а саме:
- документи подані не в повному обсязі;
- документи подані особою, яка не мала на те повноважень;
- документи не відповідають вимогам, ч.5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.04.2014 на річних загальних зборах акціонерів ПАТ "Глухівський хлібокомбінат" (надалі,- Позивач) відповідно до ст.80 Закону України «Про акціонерні товариства» прийнято рішення про зміну організаційно-правової форми юридичної особи та утворення Товариства з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат" в результаті реорганізації шляхом перетворення діючого ПАТ "Глухівський хлібокомбінат". Встановлено, що Товариство з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат" є правонаступником Публічного акціонерного товариства "Глухівський хлібокомбінат", всіх його прав та зобов'язань
11.06.2015р. Публічне акціонерне товариство "Глухівський хлібокомбінат"», звернулося до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. з метою проведення державної реєстрації юридичної особи, що створюється шляхом реорганізації у результаті перетворення публічного акціонерного товариства у товариство з додатковою відповідальністю.
Для проведення відповідної реєстраційної дії „Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення" представником позивача ОСОБА_3 були надані державному реєстратору наступні документи:
1) реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації діючої (діючих) юридичної особи (юридичних осіб) у результаті злиття, поділу, виділу або перетворення (форма 2);
2) рішення установчих (загальних) зборів засновників (учасників) товариства - правонаступника - ТДВ "Глухівський хлібокомбінат" (протокол № 1/2015 від 27.02.2015 р.) (нотаріально засвідчена копія);
3) статут товариства-правонаступника - ТДВ " Глухівський хлібокомбіиат " (два примірники). Документи були прийняті Державним реєстратором за описом.
Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміною Д.В. подані позивачем зазначені документи були залишені без розгляду, про що позивачу було надане відповідне повідомлення про залишення документів без розгляду від 11.06.2015 року № 244/03.4-34 (а.с. 12).
У повідомленні зазначалось, що документи залишені без розгляду на підставі:
1) документи подані особою, що не має на це повноважень;
2) документи подані не в повному обсязі;
3) документи не відповідають вимогам частини 5 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»;
4) протокол загальних зборів засновників та статут підписані не загальною кількістю засновників, а лише їх частиною, що суперечить ч. 5 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»;
5) відсутній документ, що посвідчує повноваження уповноваженої особи.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців».
Статтею 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору.
Так, частиною 5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.
Згідно до ч. 9 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження або в разі подання електронних документів документ, що засвідчує повноваження цієї особи, в електронній формі залучається до документів, передбачених частинами першою - сьомою цієї статті.
Відповідно до ч. 11 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо, зокрема, документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону.
Залишаючи без розгляду документи, що подані для проведення державної реєстрації, державний реєстратор зазначив, що протокол загальних зборів та статут підписані не загальною кількістю засновників, а лише її частиною.
За приписами ст. 56 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарська організація може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Згідно ст. 57 ГК України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Частиною 4 ст. 80 ГК України визначено поняття товариства з додатковою відповідальністю, згідно якого, товариством з додатковою відповідальністю є господарське товариство, статутний капітал якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів і яке несе відповідальність за своїми зобов'язаннями власним майном, а в разі його недостатності учасники цього товариства несуть додаткову солідарну відповідальність у визначеному установчими документами однаково кратному розмірі до вкладу кожного з учасників.
У відповідності до ст. 65 Закону України "Про господарські товариства", товариством з додатковою відповідальністю визнається товариство, статутний (складений) капітал якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів.
До товариства з додатковою відповідальністю застосовуються норми статей 4, 11, 52-64 цього Закону з урахуванням особливостей, передбачених даною статтею.
Так, враховуючи положення ст. 58 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом товариства з додатковою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Порядок прийняття рішень загальними зборами учасників товариства регламентоване ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", згідно якої, загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Рішення загальних зборів приймаються більшістю у 3/4 голосів засновників (учасників), які беруть участь у зборах (ст. 42 Закону України "Про господарські товариства").
Як вбачається з матеріалів справи, позивач відповідно до вимог статті 60 Закону України "Про господарські товариства" провів установчі (загальні) збори засновників (учасників), які є правомочними, оскільки, в них взяли участь учасники Товариства, які в сукупності володіють 76,0373% в статутному капіталі Товариства, а рішення від 27.02.2015 року - таким, що прийняте зборами за наявності кворуму та є обов'язковим до виконання, оскільки останнє в судовому порядку не оскаржувалось та недійсним не визнавалось і на підставі ст. 62 Закону України "Про господарські товариства" підлягає обов'язковому виконанню.
Згідно статті 87 ЦК України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.
Отже, установчі документи юридичної особи, що створюється у результаті реорганізації, можуть підписуватися не тільки всіма учасниками (засновниками) Товариства, а і особами, уповноваженими засновниками на вчинення цього правочинну, за наявності прийнятого повноважними установчими зборами рішення про наділення представників правом на вчинення відповідних правочинів.
Як вбачається з протоколу установчих зборів засновників (учасників) ТДВ "Глухівський хлібокомбінат" від 27 лютого 2015 року № 1/2015, підписати статут ТДВ "Глухівський хлібокомбінат" було уповноважено засновників (учасників), що зареєструвалися для участі у зборах, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, а здійснення всіх юридичних та фактичних дій (в т. числі підписання реєстраційної картки) щодо державної реєстрації ТДВ "Глухівський хлібокомбінат" в органах державної реєстрації у відповідності до вимог чинного законодавства уповноважено ОСОБА_3 (а.с. 13-27).
Отже, суд зазначає, що Державним реєстратором необгрунтовано залишено документи, які подані для проведення державної реєстрації, без розгляду з підстав непідписання установчих документів усіма засновниками товариства та подання документів особою, яка не мала на те повноважень.
Щодо залишення без розгляду поданого на реєстрацію пакету документів з причини подання документів не в повному обсязі, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник).
З опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення" вбачається, 11 червня 2015 року для проведення державної реєстрації позивачем державному реєстратору були подані документи перелік яких передбачено статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (а.с. 11). Відтак, позивачем було виконано усі вимоги Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо подання документів для державної реєстрації в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПАТ "Глухівський хлібокомбінат" є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Глухівський хлібокомбінат" до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. щодо залишення без розгляду поданих 11.06.2015 року документів для проведення державної реєстрації Товариства з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат", що створюється шляхом реорганізації в результаті перетворення;
Скасувати повідомлення Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміної Д.В. від 11.06.2015 року № 244/03.4-34;
Зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Глухівського міськрайонного управління юстиції у Сумській області Кузьміну Д.В. повторно розглянути подані 11.06.2015 року документи для проведення державної реєстрації Товариства з додатковою відповідальністю "Глухівський хлібокомбінат", що створюється шляхом реорганізації в результаті перетворення.
Стягнути з Державного бюджету Українм на користь Публічного акціонерного товариства "Глухівський хлібокомбінат" (вул. Гоголя, 4, м. Глухів, Сумська область, 41400, ЄДРПОУ 00379608) 3 654,00 грн. (три тисячі шістсот п'ятдесят чотири гривні 00 коп.) сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 12.10.2015 року
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек