Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2015 р. справа №818/3158/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Сивенка В.М.
представника відповідача - Будакова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3158/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Віта"
до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Віта" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.07.2015 року №0008201504 про застосування штрафу у розмірі 30784,18грн. за затримку на 143 дні сплати податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та №0008211504 про застосування штрафу у розмірі 216,33грн. за затримку на 1 день сплати податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Свої вимоги мотивує тим, що податковий орган в силу положеннями розділу II Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р. № 71-УІП (далі - Закон №71) не мав права на проведення перевірки, за результатами якої були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Крім того, відповідачем порушений строк застосування штрафних санкцій, визначений Податковим кодексом України.
Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що за результатами камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) встановлено, що ТОВ «ВІТА» не своєчасно сплатило суму грошового зобов'язання визначеного контролюючим органом по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - травень 2011 року в сумі 53266,83 грн., а також несвоєчасно сплатило самостійно визначені грошові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року в сумі 100654,07 грн. та за грудень 2012 року в сумі 21649,58 грн. Тому, на підставі акту перевірки ДПІ у м. Сумах прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій. На думку відповідача, мораторій на проведення перевірок не розповсюджується на камеральні перевірки.
Представник позивача Сивенко В.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Будаков В.М. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що державною податковою інспекцією у м. Сумах (далі - ДПІ у м.Сумах) проведено камеральну перевірку платіжної дисципліни щодо сплати товариством з обмеженою відповідальністю «ВІТА» (далі - ТОВ «ВІТА») визначеного податковим повідомленням - рішенням ДПІ у м. Сумах № 0007491502/64314 від 11.08.2011 р. грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - травень 2011 року, самостійно визначеного уточненою податковою декларацією з плати за землю за 2011 р. грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року та самостійно визначеного уточненою податковою декларацією з плати за землю за 2012 р. грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 року.
За результатами перевірки складено акт № 1581/1504/21110939 від 09.07.2015 р., на підставі якого відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.07.2015 року: №0008201504 про застосування штрафу у розмірі 30784,18грн. за затримку на 143 дні сплати податкового зобов'язання зі сплати орендної плати земельні ділянки державної та комунальної власності та №0008211504 про застосування штрафу у розмірі 216,33грн. за затримку на 1 день сплати податкового зобов'язання зі сплати орендної плати земельні ділянки державної та комунальної власності.
Як зазначається в акті перевірки, ТОВ «ВІТА» не своєчасно сплатило:
- суму грошового зобов'язання визначеного контролюючим органом (податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах № 0007491502/64314 від 11.08.2011 р.) по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011 року в сумі 53266,83 грн.;
- самостійно визначені грошові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року в сумі 100654,07 грн.
- самостійно визначені грошові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 року в сумі 21649,58 грн.
На думку суду, оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню з огляду на таке.
Відповідно до розділу II Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VІII (далі - Закон №71), у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
- з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
- з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
ТОВ «ВІТА» не підпадає під жодну з категорій суб'єктів господарювання на які не поширюється обмеження на перевірки, оскільки відповідної заявки на проведення перевірки товариство до ДПІ у м. Сумах не подавало, дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки позивача у ДПІ у м. Сумах не має, як не має відповідного рішення суду.
Тобто, ДПІ у м. Сумах, в порушення вищевказаних вимог Закону №71, провела камеральну, перевірку ТОВ «ВІТА» за відсутності правових підстав для її проведення, порушивши приписи про заборону на проведення перевірок.
ДФС України листом від 06.05.2015р. №16102/7/99-99-15-02-02-17 зазначає, що пунктом 3 розділу II Прикінцевих положень Закону N 71-VIII встановлюється обмеження щодо проведення всіх видів перевірок контролюючими органами суб'єктів господарювання у 2015 та 2016 роках з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, у тому числі камеральних перевірок декларацій з податку на прибуток таких суб'єктів господарювання.
Отже, камеральна перевірка яку провела ДПІ у м. Сумах відносно ТОВ «ВІТА» є незаконною, а тому не спричиняє правові наслідки для товариства.
Такої правової позиції, дотримується Верховний Суд України, який у своїй постанові №21-425а14 с від 27.01.2015 р. зазначив, що невиконання вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення не відповідають вищевказаним вимогам чинного законодавства щодо законності та обґрунтованості.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності податкових повідомлень - рішень.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 20.07.2015 року №0008201504 та №0008211504.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Віта" до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 20.07.2015 року №0008201504 та №0008211504.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 12 жовтня 2015 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар