Постанова № 52390729, 08.10.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
814/2277/15
Номер документу
52390729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

08.10.2015 р. № 814/2277/15

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомуправління ПФУ в Центральному районі м. Миколаєва, пр-т Жовтневий, 55-е, м. Миколаїв, 54018

доЦентрального районного центру зайнятості, вул. Нікольська, 68, м. Миколаїв, 54001 простягнення заборгованості в сумі 15854,77 грн., ВСТАНОВИВ:

Позивач управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, звернувся з адміністративним позовом до Центрального районного центру зайнятості (далі відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку достроково призначеної пенсії в сумі 14658,54 грн.

Заявою від 19.08.2015 р. позивач збільшив позовні вимоги і просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку достроково призначеної пенсії за період з 29.07.2015 р. по 28.07.2015 р. у сумі 15854,77 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач зобовязаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку достроково призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про зайнятість населення" (далі Закон № 5067) та Порядку відшкодування Пенсійному фонду України з Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат, повязаних із достроковим виходом працівників на пенсію, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 06.08.2011 р. № 331/39. Однак відповідач відмовив у відшкодуванні витрат за період з 29.07.2014 р. по 30.06.2015 р., що є протиправним і порушує права позивача. Суми пенсії ОСОБА_1 за вказаний період не включались до списку осіб, яким достроково призначено пенсію через недосконалість програмного комплексу АСОПД.

Відповідач надав письмові заперечення, в яких зазначив, що на підставі подань позивача перерахував суми відшкодування достроково призначених пенсій, у тому числі ОСОБА_1 за травень-липень 2014 р. Актами звіряння розрахунків за вказаний період встановлено відсутність заборгованості. З серпня 2014 р. по березень 2015 р. позивач не включав до списків осіб та звітів про фактичні витрати ПФУ на виплату та доставку пенсій суми пенсії ОСОБА_1 Жодним нормативно-правовим актом не передбачено як підставу для прийняття щодо перепризначення, зупинення та поновлення виплати пенсій недосконалість програмного комплексу.

Представники сторін подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

11.02.2014 р. до відповідача звернувся ОСОБА_1 з метою отримання відповідних соціальних послуг. На підставі його заяви 14.02.2014 р. відповідач надав направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію.

22.04.2014 р. позивач прийняв рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі ст. 49 Закону № 5067 та Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

За розрахунками позивача з липня 2014 р. по липень 2015 р. витрати на виплату та доставку достроково призначеної пенсії ОСОБА_1 склали 15854,77 грн.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 49 Закону № 5067 (в редакції на час призначення пенсії) працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, та військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", за умови їх реєстрації в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності підходящої роботи гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Витрати на виплату пенсії, достроково призначену згідно з умовами цієї статті, та оплату послуг за її доставку відшкодовуються Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики та Пенсійним фондом України.

Суд не приймає посилання позивача на норми Порядку відшкодування Пенсійному фонду України з Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат, повязаних із достроковим виходом працівників на пенсію, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 06.08.2011 р. № 331/39, оскільки він втратив чинність 02.04.2013 р., а відтак не може бути застосований до спірних правовідносин.

Механізм відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій особам, яким вони призначені достроково, та оплатою послуг за їх доставку, відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 5067 та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" достроково до 01.01.2015 р., визначений у Порядку відшкодування Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 11.02.2013 р. № 47 та постановою правління Пенсійного фонду України від 11.02.2013 р. № 2-3 (далі Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку відшкодуванню підлягають суми пенсій, які виплачені в період, починаючи з дати їх призначення, до дати досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім тих, що відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету), допомоги на поховання та коштів, витрачених Пенсійним фондом України на доставку зазначених виплат (далі - витрати Пенсійного фонду).

Відшкодування витрат Пенсійного фонду щодо пенсій, призначених відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", за період після досягнення встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку здійснюється у частині, що перевищує розмір пенсії, визначений за нормами Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 3 Порядку, відшкодування витрат Пенсійного фонду здійснюється на підставі подання щодо перерахування коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) на відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг за її доставку (далі - подання) (додаток 1) та списку осіб, яким достроково призначена пенсія відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" (додаток 2), які подаються головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві, управліннями Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Пенсійного фонду) до 1 числа місяця, у якому проводяться виплати, до відповідного управління державної служби зайнятості в районі, місті, районі у місті або у місті та районі (далі - управління державної служби зайнятості).

Пунктом 4 Порядку встановлено, що фінансування відповідним територіальним органам видатків на відшкодування витрат Пенсійного фонду у розмірі місячної потреби на ці виплати здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, до 06 числа місяця, у якому проводяться виплати.

Згідно з п. 5 Порядку, протягом двох робочих днів після отримання коштів на рахунок територіальний орган, де особи, яким достроково призначена пенсія, були зареєстровані як безробітні, перераховує кошти управлінню Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату достроково призначеної пенсії та оплату послуг на її доставку.

З травня по липень 2014 р. позивач виставляв для відшкодування відповідачу суму виплаченої ОСОБА_1 пенсії. Суми пенсії ОСОБА_1 з серпня 2014 р. по березень 2015 р. не виставлялися до відшкодування через відсутність необхідних налаштувань програмного комплексу АСОПД, за допомогою якого формуються списки осіб, яким достроково призначена пенсія, та звіт про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, що відшкодовуються за рахунок Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Таким чином, відповідач не спростовує факт того, що зобовязаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку дострокової пенсії ОСОБА_1 У листі від 09.06.2015 р. № 07-1486 як причину для відмови у відшкодуванні витрат вказано, що недосконалість програмного забезпечення не є законодавчою підставою для прийняття рішення щодо продовження (поновлення) відшкодування пенсії ОСОБА_1 до липня 2015 р.

З даного приводу суд зазначає, що обовязок відповідача відшкодовувати витрати на виплату достроково призначеної пенсії ОСОБА_1 передбачено ст. 49 Закону № 5067. Зазначена стаття виключена Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76, який набрав чинності з 01.01.2015 р.

У той же час п. 4 Прикінцевих положень вказаного закону встановлено, що витрати на виплату пенсії, достроково призначену згідно з умовами статті 49 Закону України "Про зайнятість населення" до набрання чинності цим Законом, та оплату послуг за її доставку відшкодовуються Пенсійному фонду України за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики та Пенсійним фондом України.

Оскільки ОСОБА_1 достроково призначено пенсію до 01.01.2015 р., відповідач зобовязаний відшкодовувати позивачу витрати на виплату та доставку пенсії. Несвоєчасне нарахування витрат після оновлення програмного забезпечення не позбавляє відповідача обовязку їх відшкодовувати. Крім того, відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 ч. 1 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Центрального районного центру зайнятості (вул. Нікольська, 68, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 20917678) на користь управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 за період з 29.07.2014 р. по 28.07.2015 р. у сумі 15854,77 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Суддя Н. В. Лісовська