ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2015 р. Справа № 804/14169/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКальника В.В.
при секретаріШкуті А.А.
за участю:
представника позивачаОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до відповідача 1 Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відповідача 2 уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
08 вересня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до відповідача 1 Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відповідача 2 уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_4, в якому, з урахуванням уточнень від 30.09.2015 року, позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 щодо невключення ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) у перелік вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами;
- стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ЄДРПОУ 21708016, 01032, м. Київ, ОСОБА_5 Шевченка, буд. 33-Б) на користь ОСОБА_3 (паспорт: серія АК 568539, виданий Амур-Нижньодніпровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, 21.06.1999 р., зареєстрований за адресою: 49000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1), гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним у Публічному акціонерному товаристві «АКТАБАНК» (ЄДРПОУ 35863708) згідно з Договором банківського вкладу «Банківська класика» №В21-17025/Т/630407 від 06.08.2014р., у розмірі 183 728,34 грн. (сто вісімдесят три тисячі сімсот двадцять вісім гривень 34 коп.).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є вкладником в банку ПАТ «АКТАБАНК», що підтверджується договором банківського вкладу, отже, згідно з положенням ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», повинен бути включений до переліку вкладників. Проте, позивач вважає, що всупереч вимогам чинного законодавства, його безпідставно не включено до переліку вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, що, в свою чергу, на думку позивача, порушує його права.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача 1 до суду не прибув.
Представник відповідача 2 проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення, в яких свою позицію обґрунтовував тим, що перелік вкладників не створює будь - яких прав чи обовязків у вкладників, в тому числі у позивача в даній справі, не є обовязковим для виконання і його виконання не забезпечується будь-якими заходами державного примусу.
Зазначив, що перелік вкладників, складення якого віднесено до обовязків уповноваженої особи, носить лише інформаційний характер, є виключно матеріалом для прийняття управлінського рішення виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Також, перелік вкладників, який складається уповноваженою особою, на виконання вимог ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», не є підставою для проведення виплат відшкодування. Такою підставою є лише рішення виконавчої дирекції Фонду про затвердження реєстру вкладників.
Окрім цього, звернув увагу на те, що уповноважена особа Фонду не має компетенції у прийнятті рішень в процесі здійснення виплат відшкодування вкладникам, оскільки такі виплати відбуваються на підставі рішень виконавчої дирекції за участі банків - агентів, визначених Фондом.
Уповноважена особа Фонду, відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; і протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Крім того, зазначив, що затвердження реєстру вкладників для здійснення виплат відноситься до компетенції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а не уповноваженої особи, яка відповідно до ст. 37 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», здійснює керівництво банком і не бере участі у прийнятті рішень з питань, віднесених законом до компетенції Фонду.
Відшкодування коштів фізичних осіб за рахунок позики Фонду здійснюється відповідно до ч.1 ст. 26 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, який не може бути меншим 200 000,00 гривень.
Між ПАТ «АКТАБАНК» та позивачем укладено Договір банківського вкладу від 05.08.2014р., згідно умов якого вкладник передає, а банк приймає грошові кошти в сумі 180 000,00 гривень.
Відповідно до п.п. 1.1.1 п.1.1. Договору, для внесення суми вкладу банк 05.08.2014р. відкриває вкладнику вкладний (депозитний) рахунок.
Кошти на депозитний рахунок, відкритий на ім'я позивача, надійшли 05.08.2014 р. з поточного рахунку позивача, а на поточний рахунок позивача кошти надійшли з поточного рахунку іншої фізичної особи - ОСОБА_6.
Станом на 05.08.2014 р. на банківському рахунку ОСОБА_6 (№26205001614179) знаходилась сума грошових коштів, яка значно перевищує 200 тис. грн. (4 017 000,00 грн.), тобто граничний розмір відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
З огляду на це, ОСОБА_6, закривши свій депозит, сума якого значно перевищує 200 тис. грн., за допомогою штучних конструкцій (повернення начебто взятих раніше позик) «роздробив» суму коштів, які знаходились на її рахунку, на декілька сум, шляхом перерахування на поточні рахунки фізичних осіб, в тому числі й на рахунок позивача.
26.11.2014р. листом № 5225 та 28.11.2014р. листом №5251, уповноважена особа проінформувала Фонд, що з початку запровадження тимчасової адміністрації проводиться робота з перевірки окремих платежів та транзакцій, проведених в липні-вересні 2014р., в частині наявності підстав для отримання вкладниками коштів за вкладами.
З метою недопущення протиправного відшкодування коштів за вкладами, Уповноважена особа, в зазначених листах, звернулась до Фонду з пропозицією розглянути питання можливості та доцільності тимчасового блокування коштів на рахунках окремих вкладників ПАТ «АКТАБАНК», в тому числі й на рахунку позивача.
Також, представник відповідача 2 в запереченнях зазначив, що 26.11.2014р. листом № 5225 та 28.11.2014р. листом №5251, уповноважена особа проінформувала Фонд, що з початку запровадження тимчасової адміністрації проводиться робота з перевірки окремих платежів та транзакцій, проведених в липні-вересні 2014р., в частині наявності підстав для отримання вкладниками коштів за вкладами.
З метою недопущення протиправного відшкодування коштів за вкладами, уповноважена особа, в зазначених листах, звернулась до Фонду з пропозицією розглянути питання можливості та доцільності тимчасового блокування коштів на рахунках окремих вкладників ПАТ «АКТАБАНК», в тому числі й на рахунку позивача.
Відповідно до ст.27 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Саме це і було виконано уповноваженою особою - складено перелік вкладників з урахуванням нормативно-правового акту Фонду - рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014р. (Протокол засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 250/4) про тимчасове блокування виплати окремим вкладникам.
Окрім цього, представником відповідача 2 звернута увага на те, що на цей час рішення від 01.12.2014 року не скасовано та не змінено, що, в свою чергу, унеможливлює включення уповноваженою особою до переліку вкладників позивача.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача 2, дослідивши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 06 серпня 2014 року, між ОСОБА_3 та ПАТ «АКТАБАНК» було укладено Договір банківського вкладу «Банківська класика» №В21-17025/Т/630407 строком на 1 (один) місяць до «06» вересня 2014 року включно. Відповідно до п. 1.1 Договору банківського вкладу сума вкладу складає 180 000,00 грн. (сто вісімдесят тисяч гривень 00 коп.) під 18% (вісімнадцять) річних. Також, між позивачем та ПАТ «АКТАБАНК» було укладено Договір банківського рахунку №В21-035/Т/630407 від 05.08.2014 року. Факт укладання договорів та перерахування коштів підтверджується Договором банківського вкладу та меморіальним ордером №157163 від 06.08.2014 року.
Постановою Правління Національного банку України від 16.09.2014 року №576 «Про віднесення ПАТ «АКТАБАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.09.2014 року прийнято рішення №90, яким розпочата процедура виведення ПАТ «АКТАБАНК» з ринку шляхом запровадження з 17.09.2014р. по 17.12.2014р. тимчасової адміністрації та призначення ОСОБА_4 уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКТАБАНК» (місцезнаходження: вул. Шевченка, 53, м.Дніпропетровськ, 49000, Україна, код ЄДРПОУ 35863708; МФО 307394).
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 15.12.2014р. № 144 було продовжено здійснення тимчасової адміністрації ПАТ «АКТАБАНК» на один місяць по 17.01.2015 року включно.
Відповідно до офіційного повідомлення, зробленого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на офіційному сайті Фонду, Постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015 року № 19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «АКТАБАНК» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16.01.2015 № 6 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «АКТАБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «АКТАБАНК» з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_4, строком на 1 рік з 16.01.2015р. по 15.01.2016р. включно.
21.01.2015 року уповноважена особа ОСОБА_4 звернулася в прокуратуру м. Дніпропетровська з заявою про злочин з вимогою перевірити в діях позивача складу злочину.
На офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що Фонд з 23.01.2015р. розпочинає виплати коштів вкладникам ПАТ «АКТАБАНК», для отримання коштів вкладники ПАТ «АКТАБАНК» з 23.01.2015р. по 02.03.2015р. включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ФІДОБАНК». Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
14 січня 2015 року позивач письмово звернувся до Відділення Банку із заявою про отримання суми вкладу та процентів по ньому, як це передбачено п.1.1 зазначеного договору. Відповідь на звернення не надано.
19 січня 2015 року позивач повторно звернувся до Відділення Банку з заявою про повернення йому вкладених грошових коштів та нарахованих відсотків.
29 січня 2015 року листом за вихідним №296 на лист позивача від 19 січня 2015 року уповноваженою особою було повідомлено про те, що під час складання списку осіб, які мають право на відшкодування вкладів за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, була виявлена група договорів банківського вкладу та банківського рахунку, укладених за обставин, що можуть вказувати на приготування до заволодіння державними коштами - коштами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, шляхом штучного створення умов для отримання компенсації вкладів. Протягом липня-серпня 2014 року клієнти банку, які мали на депозитних рахунках в ПАТ «АКТАБАНК» грошові кошти у сумі, що перевищує гарантовану суму відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, та деякі юридичні особи і фізичні особи - підприємці, перерахували належні їм грошові кошти іншим фізичним особам на депозитні та поточні рахунки. З метою встановлення дійсних, фактичних обставин, які передували вказаним вище операціям з перерахування коштів на нові поточні та депозитні рахунки фізичних осіб, враховуючи відсутність у уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» повноважень для встановлення наявності чи відсутності складу злочину в діях окремих осіб, уповноваженою особою до прокуратури м. Дніпропетровська подано заяву про відкриття кримінального провадження за фактами можливого заволодіння коштами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб окремими клієнтами ПАТ «АКТАБАНК» шляхом обману та зловживання довірою за рахунок розміщення коштів на депозитних та поточних рахунках від імені інших осіб, тобто за фактом вчинення злочину, передбаченого ст. 14, ст.190 КК України.
Також, в листі від 29 січня 2015 року зазначено, що у разі отримання від правоохоронних органів, в компетенції яких знаходиться питання прийняття процесуальних рішень за такими кримінальними провадженнями рішення про закриття кримінального провадження відносно конкретного вкладника ПАТ «АКТАБАНК», рішення про виплату такому вкладнику суми вкладу в межах відшкодування гарантованої суми Фондом гарантування вкладів фізичних осіб буде прийнято в найкоротші строки.
Позивач, посилаючись на протиправну бездіяльність відповідачів щодо не включення його в загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, звернувся до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до частин 1 і 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка субєкта владних повноважень, а під порушенням прав, свобод та інтересів наявність негативних протиправних наслідків для позивача, як наслідок такої бездіяльності.
Вирішуючи вказаний спір, суд вважає за необхідне зясувати, чи було допущено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб пасивну поведінку відносно позивача при формуванні переліку вкладників та Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та чи настали на момент розгляду справи для позивача негативні наслідки.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Відповідно до ст. 26 Закону встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку і сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, проте Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.
Згідно статті 27 цього Закону, Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, а виконавча дирекція Фонду протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Також, протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Уповноважена особа Фонду формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
При цьому, відповідно до ст. 37 Закону, Уповноважена особа Фонду має право, зокрема, продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій; звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.
Також, Закон визначає повноваження уповноваженої особи Фонду під час дії тимчасової адміністрації. Зокрема, стаття 38 Закону передбачає, що протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобовязана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Більш детальний порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) коштів за вкладами фізичних осіб визначений Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами (далі - Положення), яке затверджено Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року № 14.
Відповідно до вказаного Положення, вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (пункт 8 Розділу І Положення), а Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про ліквідацію банку як юридичної особи (пункт 11 Розділу І Положення).
Банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити, зокрема, формування файлів та архівування бази даних про вкладників відповідно до вимог розділу ІІ Правил; направлення до Фонду файлів бази даних разом із супровідним листом (пункт 4 розділу ІІ Положення).
Банк має право надати до Фонду відповідні зміни до бази даних про вкладників (пункт 6 розділу ІІ Положення).
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку (пункт 3 розділу ІІІ Положення).
Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування (пункт 6 розділу ІІІ Положення).
Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (пункт 2 розділу ІV Положення).
Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (пункт 4 розділу ІV Положення).
Отже, з наведених нормативно - правових актів встановлено, що відшкодування коштів триває з моменту прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи. При цьому, ще під час дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду вживає заходів щодо: 1) перевірки правочинів, укладених банком, 2) формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, 3) формування переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом; 4) повідомлення правоохоронних органів у випадку виявлення протиправних дій відносно банку тощо, а Фонд на підставі складеного уповноваженою особою Фонд переліку складає і затверджує Загальний реєстр вкладників.
З матеріалів справи вбачається, що у строки, встановлені Законом, уповноваженою особою Фонду було складено перелік вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, а Фондом на підставі вказаного переліку було складено і затверджено Загальний реєстр вкладників, і позивач ОСОБА_3 не був включений до вказаних переліку та реєстру. Також, відносно вказаної особи не приймалося рішення, що укладений ним з банком правочин є нікчемним.
Таким чином, з матеріалів справи зясовано, що уповноваженою особою Фонду, у межах її компетенції та покладених обовязків вживалися дії щодо перевірки правочинів, укладених банком, формування переліку вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, та повідомлення правоохоронних органів за фактом виявлення протиправних дій відносно банку тощо. Також, судом встановлено, що дії по складанню та затвердженню Загального реєстру вкладників вчинялися Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі інформації, наданої уповноваженою особою. Тобто, фактично, відповідачами вчинялися дії, спрямовані на перевірку правочинів банку та виплату відшкодування.
Вказані обставини також підтверджено інформацією, що міститься у відповідді уповноваженої особи від 29.01.2015 року вих. №296 на звернення ОСОБА_3 від 19.01.2015 року, з якої вбачається, що на даний час уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_4 здійснює перевірку правових підстав розміщення вкладу позивача в банку.
Оскільки судом не встановлено пасивної поведінки відповідачів відносно позивача при складанні переліку вкладників та формуванні і затвердженні реєстру вкладників, суд приходить до висновку про необґрунтованість тверджень позивача про допущення з боку відповідачів протиправної бездіяльності.
Також, судом не було встановлено факт порушення з боку відповідачів його прав під час дії тимчасової адміністрації в ході ліквідації банку, а саме не доведено факту настання негативних наслідків, оскільки відповідно до Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування, тобто фактично доповнювати або змінювати перелік вкладників, яким кошти підлягають відшкодуванню, а Фонд вказані зміни враховує шляхом внесення змін до Реєстру вкладників.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, судом не встановлено обставин, на яких ґрунтуються вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 щодо невключення ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) у перелік вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами, а відтак, позов задоволенню в цій частині не підлягає.
Щодо позовних вимог про стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_3 гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у Публічному акціонерному товаристві «АКТАБАНК» згідно з Договором банківського вкладу «Банківська класика» №В21-17025/Т/630407 від 06.08.2014р., у розмірі 183728,34 грн., суд зазначає, що вона є похідною від позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_4 щодо невключення ОСОБА_3 у перелік вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами. Враховуючи відмову у задоволенні зазначених позовних вимог, не підлягає задоволенню і позовна вимога щодо стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_3 гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у Публічному акціонерному товаристві «АКТАБАНК» згідно з Договором банківського вкладу «Банківська класика» №В21-17025/Т/630407 від 06.08.2014р., у розмірі 183 728,34 грн.
Керуючись статтями 58-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до відповідача 1 Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відповідача 2 Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 06 жовтня 2015 року.
Суддя ОСОБА_7