копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 р. Справа № 804/7735/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська до державного підприємства "Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю.Осади" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2015 року управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади", в якому просить стягнути з державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічнийінститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 59 833,11 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот тридцять три гривні 11 коп.) на користь управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державне підприємство «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
На підприємстві відповідача працювали громадяни, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Згідно ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників не бюджетних державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська державному підприємству «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» надсилались повідомлення управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2014 рік. Відповідно до цих повідомлень Державному підприємству «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я. Ю. Осади» належало перерахувати кошти на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2014 рік на загальну суму 59 833,11 грн. Однак, відповідач не сплатив вищевказану суму, що призвело до утворення заборгованості.
В судовому засіданні 06 жовтня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання повторно не прибув, звернувшись до суду із заявою про перенесення розгляду справи на іншу дату.
В матеріалах справи містяться письмові заперечення представника відповідача, в яких зазначено, що на Конституційному та законодавчому рівні визначено пріоритет Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перед іншими законодавчими актами, які стосуються пенсійного забезпечення громадян України. До того ж цим Законом передбачені повноваження Пенсійного фонду України та його органів та посадових осіб.
Статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року, фактично внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що суперечать вищезазначеним вимогам преамбули цього Закону і вимоги ст. 24 Закону та Порядку існують та діють окремо від вимог, насамперед, Конституції України, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших законодавчих актів, що регулюють пенсійне забезпечення громадян.
Крім того, в порушення вимог пункту 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" вимоги статті 24 Закону не були приведені у відповідність до вимог цього Закону.
Аналогічні вимоги стосовно гарантії на отримання державних пенсій, і ніяких інших, містяться також в Законі України "Про пенсійне забезпечення" від 5.11.1991 року № 1788, Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1085-ІV, Законі України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та в інших законодавчих актах.
Таким чином, Конституцією та законодавчими актами встановлено право людини отримувати саме державну і ніяку іншу пенсію та покладено на Державу і закріплено обов'язок саме за Державою на соціальний захист населення України, в тому числі на державне пенсійне забезпечення працівників.
Ні один з Законів України не містить в собі вимог щодо покладення обов'язку виплати "різниці" між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, крім частини 9 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та Порядку.
Виходячи з вищенаведеного, пенсії наукових працівників не можуть бути розділені на пенсію, призначену науковим (науково-педагогічним) працівникам згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та пенсію, обчисленою відповідно до "інших законодавчих актів, оскільки такий поділ пенсій не передбачений чинним законодавством України. Також законодавством України не передбачено і поняття "різниця між сумою пенсій".
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» - відповідач зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
На підприємстві відповідача працювали громадяни, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська відповідачу надсилались повідомлення управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2014 рік. Відповідно до даних цих повідомлень Державному підприємству «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я. Ю. Осади» належало перерахувати кошти на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2014 рік на загальну суму 59 833,11 грн.
Враховуючи, що відповідач не сплатив вищевказану суму, у останнього утворилася заборгованість у розмірі 59 833,11 грн.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977-ХІІ, держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику назначається при досягненні пенсійного віку. Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р. (далі - Порядок), цей порядок визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-V рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Отже, на відповідача покладено обов'язок щодо сплати до Пенсійного фонду різниці між сумою пенсії, призначеної згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів України, на яку мають право наукові працівники відповідача.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках.
Згідно п. 8 Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Суд не приймає заперечення відповідача, так як вони не відповідають вимогам чинного законодавства.
У звязку з тим, що заборгованість відповідачем не сплачена, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 59 833,11 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот тридцять три гривні одинадцять копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 06 жовтня 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1