Справа № 522/19330/15-а
Номер провадження 2а/522/693/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2015 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси у складі ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Одеський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дії та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 15.09.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом, просив визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення своєчасного перерахунку пенсії позивачу відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року, виданого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2008 року; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням вимог вказаного наказу Міністра оборони України та постанови Кабінету Міністрів України. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно знаказом Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 рокузбільшено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тому позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії, виходячи з більшого розміру.
Позивач просив зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з квітня 2014 року, тобто за 12 місяців до дня звернення із заявою про перерахунок пенсії й до дня фактичного перерахунку.
16 вересня 2015 року ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Одеський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дії та зобовязання вчинити певні дії.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши надані сторонами документи та матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно обставин справи позивачем заявлено вимоги про визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у бездіяльності та зобовязання проведення перерахунку пенсії з урахуванням збільшення розміру премії діючих військовослужбовцям.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є підполковником Збройних Сил України та пенсіонером Міністерства оборони України, що вбачається з витягу з посвідчення серії Є №013002.
Перед звільненням позивач проходив службу в Одеському державному університеті імені Мечнікова на посаді викладача військової кафедри.
Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач.
З довідки-розрахунку пенсії за вислугу років від 06.08.2015 року по пенсійній справі НОМЕР_1 вбачається, що позивач отримує пенсію за вислугу років, включаючи передбачені законодавством підвищення (надбавки) пенсії, у розмірі 3992,48 грн., виходячи з посадового окладу у розмірі 1 150, 00 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України 27.11.2013 року було видано наказ №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Вищевказаним наказом затверджено схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України. Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 р. за № 2100/24632 і він набрав чинності 30 грудня 2013 р. Зокрема, за посадою, яка відповідає посаді позивача перед звільненням, а саме викладача вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації, встановлено посадовий оклад у розмірі від 1180, 00 грн. до 1250, 00 грн.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», Головне управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 09.06.2015 року №597/В-11 надано відповідь та повідомлено заявника про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 63 вищезгаданого закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону № 2262-ХІІпенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі - постанова № 1294)передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Згідно пункту 2 постановою Кабінету Міністрів №45 від 13 лютого 2008 року, у разі настання підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Постанови КМУ №45, визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Тобто, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а тому наказ МО України № 814, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Таким чином, у судовому засіданні доведено, що позивач, звернувшись до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії, надав відповідачу інформацію про підставу для проведення йому перерахунку пенсії, вказавши в своїй заяві про наявність наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року, але відповідач, у порушення ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови КМУ №45, безпідставно відмовив позивачу у праві на перерахунок пенсії.
Також, п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 15 квітня 2005 року, також визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Аналогічна правова позиція висловлена упостановах Верховного Суду України, від 24.04.2012 року № 21-84а12, 16.01.2013 року № 21-416а12, від 18.06.2013 року № 21-165а13.
Тому, відсутність рішення Кабінету Міністрів України, про зміну грошового забезпечення діючих військовослужбовців не є законною підставою для відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії, тому, що дана обставина не повинна впливати на гарантоване Конституцією України право позивача на пенсійне забезпечення і гарантоване Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право позивача на перерахунок пенсії у звязку зі збільшенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Як вбачається з Наказу №814, максимальний розмір нового посадового окладу викладача військового навчального закладу Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації встановлено у розмірі від 1180, 00 грн. до 1250, 00 грн., а тому призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку згідно із грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, включаючи основні та додаткові його види, в тому числі посадовий оклад в розмірі, встановленому наказом Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року.
Таким чином, враховуючи наведене і виходячи з того, що право на отримання пенсійного забезпечення гарантоване Конституцією України та право на перерахунок пенсії гарантовано Законами України, відповідач повинен був провести перерахунок призначеної позивачу пенсії, із урахуванням всіх видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, включаючи посадовий оклад в розмірі, що встановлений наказом Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку пенсії, а також зобовязання здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням наказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року.
Право позивача на цей адміністративний позов виникло з моменту початку невиконаннянаказу Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 рокув якості підстави для перерахунку призначеної йому пенсії, відповідно, позовні вимоги, що стосується виплати пенсійних виплатяк періодичних платежівщо перевищують піврічний строк звернення до суду, підлягали залишенню судом без розгляду.
Керуючись ст.ст.11,94,99,159,160,161, 182-2, 256 КАС України,Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»,наказом Міністра оборони України № 814 від 27 листопада 2013 року, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставінаказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та сплатити пенсію ОСОБА_2 відповідно до схеми розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, затвердженоїнаказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», починаючи з 07 листопада 2014 року, та зобов'язати виплатити недоплачену частину пенсії за весь період, з урахуванням здійснених раніше виплат.
У задоволенні інших позовних вимогвідмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судомчастини третьої статті 160цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
12.10.2015