Постанова № 52337581, 12.08.2015, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
12.08.2015
Номер справи
266/2606/15-а
Номер документу
52337581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/2606/15-а

Провадженя№ 2-а/266/71/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2015 року м.Маріуполь

Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Дзюба М.В.,

з участю секретаря Давлетбаєвої О.Є.,

позивачки ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя, в якому просила визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя від 29.05.2015 року №1832 про відмову в здійсненні їй перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 25.05.2015 року № 07-01-330 про складові заробітної плати, виданої виконавчим комітетом Маріупольської міської Ради та здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням зазначених у довідці нарахованих та виплачених сум: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за 10 років сумлінної праці, з яких справлені страхові внески, та зобовязати виплатити недоплачені суми пенсії. В обгрунтування позову посилалась на те, що 22.05.2015 року вона звернулась до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії та надала довідку №07-01-330 від 25.05.2015, видану виконавчим комітетом Маріупольскої міської ради. Рішенням відповідача №1832 від 29.05.2015 було відмовлено в перерахунку пенсії позивача. Вважає, що відмова відповідача у приведенні розміру її пенсії у відповідність до вимог чинного законодавства є неправомірною і такою, що не відповідає нормам чинного законодавства та грубо порушує її конституційне право на соціальне забезпечення, у зв'язку із чим просила поданий позов задовольнити, рішення відповідача №1832 від 29.05.2015 скасувати, зобовязати відповідача здійснити з 01.06.2015 року їй перерахунок пенсії з урахуванням зазначених у довідці від 25.05.2015 року №1832 нарахованих та виплачених сум: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за 10 років сумлінної праці, з яких справлені страхові внески, та зобов?язати виплатити недоплачені суми пенсії і встановити строк 30 днів з часу набрання рішення законної сили для подання відповідачем до суду звіту про виконання постанови.

Під час судового засідання позивач подану позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задоіольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позов не визнала, вважала позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволденню. Просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

У зв'язку з виходом на пенсію позивачка подала відповідачу заяву та відповідні документи для призначення їй пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу». Відповідач призначив пенсію та розрахував її розмір на підставі виданої роботодавцем довідки про складові заробітної плати, без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, винагороди за 10 років сумлінної праці.

УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя відмовило позивачу у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені чинним законодавством та при призначенні пенсії державному службовцю не враховуються, про що було зазначено у рішенні № 1832 від 29.05.2015р.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. В ст. 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 33 Закону України «Про державну службу», встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагороди на сумлінну працю, надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 є складовою заробітної плати. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці № 07-01-330 від 25.05.2015 року.

Постановою Верховного Суду України від 31.01.2011р. у справі №21-430а11 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 07.04.2011р. та від 14.07.2011р., постановою Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11, від 28.05.2013р. у справі №21-97а13, від 04.03.2014р. у справі №21-14а14, з підстав, передбачених п. 1 ч.1 ст. 237 КАС України, встановлено, що отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України, суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та обставини справи, суд приходить до висновку, що спірні виплати у вигляді повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи,винагороди за 10 років сумлінної праці, є складовими заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і яка є об'єктом призначення і перерахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», тому дії відповідача, щодо неврахування цих сум при обчисленні неправомірні та позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, а тому суд встановлює Управлінню Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя строк для подання до суду звіту про виконання даної постанови - 30 днів з часу набуття постановою законної сили.

На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР,керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя від 29.05.2015 року №1832 про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 25.05.2015 року №07-01-330 про складові заробітної плати.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполі здійснити з 01.06.2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначених у довідці від 25.05.2015 року №07-01-330 нарахованих та виплачених сум: надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за 10 років сумлінної праці, з яких справлені страхові внески, та зобов?язати виплатити недоплачені суми пенсії.

Встановити строк для подання суб?єктом владних повноважень-відповідачем до суду звіту про виконання даної постанови 30 днів з часу набуття постановою законної сили.

На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі та отримання її копії.

Суддя Дзюба М. В.