Постанова № 52336233, 13.10.2015, Волноваський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
13.10.2015
Номер справи
221/3291/15-а
Номер документу
52336233
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

221/3291/15-а

2-а/221/101/2015

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Волноваха 09 жовтня 2015року

Волноваський районний суд, Донецької області

у складі: головуючого судді Гальченко І.В.

та секретаря - Сєрих І.С.

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу по позові управління пенсійного фонду Волноваського району до Головного територіального управління юстиції в Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору та штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із цим позовом, свої вимоги мотивує тим, що на виконання постанови Волноваського райсуду від 08.08.2014р. (і постанови апеляційного суду, якою змінена постанова райсуду) постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про відкриття виконавчого провадження від 15.05.2015р. ВП №47547604 (надійшла до управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області) зобовязано Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як втратившею працездатність з 01.01.2014оку, з відрахуванням фактично отриманих ним сум. Згідно п. 1 п. 3 ст. 5 Закону України Про виконавче провадження вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України, невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом. Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством. Статтею 87 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України. Згідно п.2 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, та відповідно норм п.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Згідно із п. 20 та п. 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Тому вони як орган державної влади, в межах своїх владних повноважень, виконали постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.01.2015р. у справі №221/2864/14-а відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.05.2015 ВП №47547604, що підтверджується розпорядженням від 25.05.2015 №185325. Про виконання судового рішення управління повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області листом, де зазначило, що перерахунок відповідно до рішення суду здійснено у травні 2015 року та нараховані суми пенсії обліковуються в відомостях невиплачених особових рахунків. На підтвердження виконання надано розпорядження. Тобто вони виконали приписи постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.05.2015 ВП №47547604 у строк наданий державним виконавцем для самостійного виконання рішення та про що повідомило від 25.05.2015 №185325 до якого було надано докази виконання. Тому просять визнати дії держвиконавця по накладення на них штрафу і стягнення виконавчого збору незаконними та скасувати постанови від 17.08.2015року.

Представник позивача в судовому засіданні на позові наполягає.

Відповідач за викликом не з*явився, подав заяву про розгляд справи без нього і заперечення по позові, позовні вимоги не визнає.

Вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню підлягають повністю за наступних підстав.

Як було встановлено в судовому засіданні, дійсно постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.01.2015року було частково скасовано постанову постанову Волноваського райсуду від 08.08.2014р. і Волноваське районне управління пенсійного фонду було зобов*язане здійснити перерахування та виплату ОСОБА_2 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 01 січня по 02 серпня 2014року включно (а.с.8-11). Вказана постанова набрала чинності і на її примусове виконання Волноваським райсудом було видано виконавчий лист.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про відкриття виконавчого провадження від 15.05.2015 ВП №47547604 (надійшла до управління пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області 20.06.2015) зобовязано Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 01 січня по 02 серпня 2014року включно з відрахуванням фактично отриманих ним сум.

Згідно п. 1 п. 3 ст. 5 Закону України Про виконавче провадження вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України, невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Статтею 87 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України.

Відповідно до п.2 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, та відповідно норм п.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Статтею 19 Конституції України регламентує, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до п. 20 та п. 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Таким чином, позивач - управління Пенсійного фонду України, як орган державної влади, в межах своїх владних повноважень, виконало постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.01.2015р. у справі № 221/2864/14-а відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.01.2015 ВП №47547604, що підтверджується розпорядженням від 25.05.2015 №185325. Тому судом приймаються до уваги обгрунтування позивачем своїх вимог по справі.

Про виконання судового рішення управління повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області листом від 25.05.2015р., де зазначило, що нарахування відповідно до рішення суду здійснено у червні 2015р. та нараховані суми пенсії обліковуються в відомостях невиплачених особових рахунків. На підтвердження виконання надано розпорядження від 25.05.2015 №185325.

Згідно з вимогами абз.2 ч.2 ст.25Закону України «Про виконавче провадження»у постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Тому суд вважає, що позивач управління пенсійного фонду виконало приписи постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.05.2015р. ВП №47547604 у строк наданий державним виконавцем для самостійного виконання рішення та про що повідомило від 25.05.2015р. до якого було надано докази виконання.

Згідно з ч.4 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» у разі відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, забезпечення позовних вимог або якщо рішення підлягає негайному виконанню строк для добровільного виконання не надається.

Згідно постанови Верховного суду від 08 липня 2014 року (справа № 21-222а 14) пенсія є періодичним платежем, оскільки виплачується пенсіонеру щомісяця.

А оскільки постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.01.2015р., на виконання якого дер виконавцем винесено вказану постанову, було зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_2саме державну пенсію на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і за конкретний період - з 01 січня по 02 серпня 2014р., з відрахуванням фактично отриманих ним сум.

Крім того, в постанові про стягнення з боржника виконавчого збору і накладення штрафу від 17.08.2015р. ВП №47547604 держвиконавець посилається на ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження». Але у відповідності до ч.2 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, стягнення виконавчого збору, витрат, повязаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених відповідно до вимог цього Закону, за виконавчими документами, які підлягають негайному виконанню, а також у разі перерахування коштів стягувачу у випадку, передбаченому частиною другою статті 27 цього Закону, та у разі виконання рішень у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Тому суд вважає, що позовні вимоги позивача обгрунтовані і задоволенню підлягають повністю, тобто слід скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 17.08.2015р. ВП №47547604.

Заперечення відповідач суду взагалі не направив.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів ПФУ в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету ПФУ.

Тому на підставі аналізу зазначених норм права суд вважає, що не виконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Про це також говорить і постанова колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 24.03.2015року.

На підставі викладеного, керуючись Законом України Про виконавче провадження, ст.ст.17, 19, 158-163 Кодексу Адміністративного Судочинства України, п.5 перехідних положень КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги управління пенсійного фонду Волноваського району до Головного територіального управління юстиції в Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору та про накладення штрафу задовольнити повністю.

Визнати незаконною постанову про стягнення з боржника штрафу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 17.08.2015р. ВП №47547604.

Скасувати постанову про стягнення з боржника штрафу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 17.08.2015р. ВП №47547604.

Визнати незаконною постанову про стягнення з боржника виконавчого збору відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 17.08.2015р. ВП №47547604.

Скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 17.08.2015р. ВП №47547604.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошена її вступна і резолютивна частини в судовому засіданні 09.10.2015року у присутності представника позивача.

Постанова винесена у повному обсязі і підписана суддею 13.10.2015року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10-ти днів з дня її проголошення.

Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи №2-а/221/101/2015 в архиві райсуду.

Суддя: