Провадження № 2-а/702/71/15
Справа № 702/1077/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2015 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Діденко Т.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій під час проведення розрахунку пенсії,
в с т а н о в и в :
Позивач 04.08.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій під час проведення розрахунку пенсії.
Підставою для позову позивач вважає те, що він 01.11.2013 року звернувся до відповідача за призначенням пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, відповідачем йому була призначена така пенсія в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця, при нарахуванні пенсії була врахована заробітна плата за останні 24 місяці роботи позивача перед зверненням за пенсією за період з 01.11.2011 року по 31.10.2013 року.
У липні 2015 року він дізнався, що у довідки Монастирищенської державної адміністрації № № 56,57, 58 та 59 від 31.10.2013 року, на підставі яких призначалася пенсія, не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати. Як наслідок ці суми не були враховані при обчисленні розміру пенсії.
За останнім місцем роботи перед виходом на пенсію - від Монастирищенської державної адміністрації, позивач отримав довідки № № 30, 31 та 32 від 27.07.2015 року, в яких вказані інші виплати - матеріальна допомога та індексація заробітної плати, які були нараховані і виплачені позивачеві за період з 01.11.2011 року по 31.10.2013 року на загальну суму 15833,63 грн., які повинні враховуватися під час призначення пенсії. На всі виплати, що включені в дані довідки нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Позивач 28.07.2015 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії, просив врахувати інші виплати у розмір заробітної плати, з якої нараховується пенсія.
Відповідач листом № 3112/02 від 28.07.2015 року відмовив позивачеві у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії.
Позивач вважає, що призначення пенсії без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати є незаконними, просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та донарахування раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення; зобов»язати відповідача здійснити розрахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.11.2013 року, тобто з моменту первинного звернення за призначенням такої пенсії, у розмірі 80% заробітної плати на підставі довідок № № 30, 31, 32 від 27.07.2015 року про складові заробітної плати та врахувати при проведенні такого перерахунку суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати в загальній сумі 15833,63 грн., які отримані ним за місцем роботи за період з 01.11.2011 року по 31.10.2013 року.
Ухвалою Монастирищенського районного суду від 10.08.2015 року позовні вимоги позивача за період з 01.11.2013 року по 27.07.2015 року включно залишені без розгляду.
Відповідач подав в суд заперечення № 3256/08 від 05.08.2015 року, просить відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що зазначені виплати - матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, які зазначені в довідках № № 30, 31, 32 від 27.07.2015 року, що надані позивачем для перерахунку пенсії, не включаються до заробітку, який враховується при призначенні пенсії державним службовцям, оскільки не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу, та довідках про заробітну плату № № 56, 57, 58, 59 від 31.10.2013 року, наданих для нарахування пенсії, на те, що позивач не має права на перерахунок та виплату пенсії з дати первинного звернення з 01.11.2013 року, з врахуванням вимог ст.99 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з врахуванням наступного:
Судом встановлено, що:
Позивачеві з 01.11.2013 року пенсію переведено з виду на вид відповідно до Закону України «Про державну службу». При обчисленні пенсії було враховано стаж роботи 29 років 5 місяців 28 днів, в тому числі 26 років 9 місяців 1 день роботи на державній службі. Йому призначена пенсія в розмірі 80% від суми його заробітної плати, на яку нарахований збір на обовязкове державне пенсійне страхування (лист відповідача № 3112/02 від 28.07.2015 року, заперечення відповідача на позов по даній справі № 3256/08 від 05.08.2015 року), при цьому не враховані матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, які виплачені позивачеві за період 01.11.2011 року по 31.10.2013 року, на загальну суму 15833,63 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю З0 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Згідно п.2 постанови КМУ від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є фонд оплати праці. Матеріальні допомоги, які виплачуються відповідно до ст. ст. 33, 35 Закону № 3723-ХІІ та з яких було сплачено відповідні внески до Пенсійного Фонду України, є обєктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Згідно ст.37-1 Закону України Про державну службу перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Закон України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із ст.40 даного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови КМУ Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або класифікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року Про державну службу № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95 ВР Про оплату праці заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 5 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713. Індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.
Отже, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки та сума індексації входять до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до довідок Монастирищенської державної адміністрації Черкаської області № № 30, 31 та 32 від 27.07.2015 року за останні 24 місяців роботи позивача перед зверненням за пенсією за період з 01.11.2011 року по 31.10.2013 року на всі виплати, включені в довідку, в тому числі і інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації в загальній сумі 15833,63 грн., нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 позивач є інвалідом другої групи і звільнений від сплати судового збору ( п.9) ст.5 Закону України «Про судовий збір), тому судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення; ст.33, 37 Закону України від 16.12.1993 року Про державну службу № 3723-XII; Законом України від 24.03.1995 року № 108/95 ВР Про оплату праці; Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії; ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування; Постановами ВСУ від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14.05.2013 року № 21-125а13, від 06.11.2013 № 21-350а13; від 03.06.2014 року № 21-134а14; ст.ст. 6-12, 71, 69, 86, 94, 99, 158-163, 183-2, 185-186, ч. 1 ст. 244-2 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні
донарахування раніше призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу в призначеному розмірі 80% заробітної плати згідно з наданими Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області довідками № № 30,31,32 від 27.07.2015 року про складові заробітної плати за 24 місяці перед виходом на пенсію з врахуванням зазначених в цій довідці інших виплат - сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 15833,63 грн., які нараховані позивачеві за період роботи з 01.11.2011 року по 31.10.2013 року в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії; постійну виплату перерахованого розміру пенсії проводити з 28.07.2015 року, при цьому врахувати виплачені позивачеві кошти за цей період.
Судові витрати по даній справі віднести за рахунок держави.
Постанова повністю або частково протягом десяти днів з моменту її отримання може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до апеляційного суду.
Суддя Т.І.Діденко