УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.2015 р.Справа № 554/10840/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Подобайло З.Г. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Павленко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної м. Полтаві ради на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтава від 14.08.2015р. по справі № 554/10840/15-а
за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної м. Полтаві ради
до ОСОБА_2
про стягнення сплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,
ВСТАНОВИЛА:
11.08.2015 року позивач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтава ради звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення сплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в сумі 26295 грн.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтава від 14.08.2015 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтава ради до ОСОБА_2 про стягнення сплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів відмовити.
Не погодившись з судовим рішенням Управління праця та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної м. Полтаві ради подало апеляційну скаргу на зазначену ухвалу суду, в якій зазначає, що судом першої інстанції неповно з`ясовані обставини, що мають значення для справи, й неправильно застосовано норми процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Октябрського районного суду м. Полтава від 14.08.2015 року та направити справу до місцевого загального суду, в порядку встановленому КАС України, для продовження розгляду зі стадії відкриття провадження в адміністративній справі.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином. Від заступника голови районної ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтава ради надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Суд приймаючи оскаржену ухвалу посилався на те, що відносини, що склалися стосуються стягнення надміру виплаченої суми допомоги, які регулюються цивільним законодавством, а тому повинні розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Колегія суддів не погоджуючись з висновком суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження, виходить з наступного.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частиною 2 ст.18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Управління відповідно до ч. 1 Положення про управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м. Полтаві ради є структурним підрозділом виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, що утворюється Київською районною в м. Полтаві радою, а тому є органом місцевого самоврядування в Україні.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , місцеве самоврядування в Україні включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Положеннями ст. 11 вищезазначеного закону встановлено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом п.1 ч.1 ст. 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Предметом спору по даній справі є позовні вимоги Управління про стягнення з відповідача - фізичної особи суми наданої дитині тимчасової державної допомоги, відповідно до приписів п.10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006р. № 189 .
Положеннями п. 1 ч.1 ст. 3 КАС України визначено, що справою адміністративної юрисдикції - є переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Положеннями п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що управління є органом якій реалізує владні управлінські функції у сфері державної політики захисту прав дітей.
Тобто вчиняючи дії пов'язані з виплатою допомоги дитині тимчасової державної допомоги, відповідно до приписів п.10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, управління дія як суб'єкт владних повноважень, реалізуючи функції держави.
Висновок суду першої інстанції про те, що спір, який розглядається, не належить до адміністративної юрисдикції, зроблений без врахування зазначеного, без повного, належного встановлення правовідносин, які склалися між сторонами, передчасно.
Суд першої інстанції приймаючи рішення виходив з правової позиції Верховного Суду України по справі №21-204а13 від 18.06.2013 року. Однак судом першої інстанції не враховано, що зазначене рішення винесено стосовно інших правовідносин, які регулюються пенсійним законодавством.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про порушення судом першої інстанції норми процесуального права, без врахування та встановлення, відповідно оцінки, всіх обставин, що мають значення для вирішення питання про відкриття провадження по справі, тому ухвала підлягає скасуванню на підставі статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199,п.1 ч.1 ст. 204, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Ухвалу Октябрського районного суду м. Полтава від 14.08.2015р. по справі № 554/10840/15-а скасувати.
Справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної м. Полтаві ради до ОСОБА_2 про стягнення сплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів направити до Октябрського районного суду м. Полтава для продовження розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в силу ч. 2 ст. 211 КАС України, оскільки не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Подобайло З.Г. Бегунц А.О. Повний текст ухвали виготовлений 13.10.2015 р.