У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 127/9727/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Вохмінова О.С.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
06 жовтня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Боровицького О. А. Граб Л.С. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Литвинюка С.О.,
представника відповідача: Петрова А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 24 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Вінниці, про визнання протиправними дії органа місцевого самоврядування під час виконання ним делегованих повноважень та скасування прийнятого рішення,
В С Т А Н О В И В :
в квітні 2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №712 від 09 квітня 2015 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 19.03.2015р. №551 "Про затвердження місць розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі"".
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 24 липня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача та третьої особи в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Так, судом першої інстанції встановлено, що рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 551 від 19.03.2015 року затверджено місця розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі (автокафе «Doner Hous») для здійснення торгівлі продуктами харчування за наступними адресами: вул. Київська, б/н (територія МКЛ № 2); вул. Київська, біля будинку №12. Згідно з п. 2 рішення торгівля на затверджених місцях повинна здійснюватись при наявності даного рішення, відповідних висновків санітарно-епідеміологічної служби, відповідних сертифікатів якості продукції що реалізується, дотриманні санітарних норм та правил, дотриманні Правил благоустрою території міста Вінниці та відсутності скарг від мешканців міста. Торгівля здійснюється з 23.03.2015 р. до 23.09.2015 р. (а. с. 7).
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради №712 від 09.04.2015 року внесено зміни у рішення виконавчого комітету міської ради від 19.03.2015 року №551 "Про затвердження місць розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі", а саме виключено абзац 2 пункту 1 рішення (а. с. 8).
Не погодившись з рішенням відповідача №712 від 09.04.2015 року, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на адресу Вінницької міської ради надійшли скарги відносно діяльності кафе «Doner Hous» на території лікарні, виконавчим комітетом Вінницької міської ради правомірно прийнято рішення № 712 від 09.04.2015 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 19.03.2015 року № 551 «Про затвердження місць розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі» в частині розташування ФОП ОСОБА_3 пересувного об'єкта торгівлі на території МКЛ ШМД по вул. Київській в м. Вінниці.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Згідно з ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
П.п. 7 п. "а" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради №438 від 26.02.2015 року затверджено Порядок використання об'єктів благоустрою для здійснення торгівельної діяльності з пересувних об'єктів сезонної торгівлі, пунктів сезонної торгівлі та проведення ярмарків у м. Вінниці.
Згідно з 2.2 Порядку використання об'єктів благоустрою для здійснення торгівельної діяльності з пересувних об'єктів сезонної торгівлі, пунктів сезонної торгівлі та проведення ярмарків у м. Вінниці використання об'єктів благоустрою на території м. Вінниці для здійснення торгівельної діяльності з пересувних об'єктів сезонної торгівлі та пунктів сезонної торгівлі здійснюється з відома виконавчого комітету міської ради, що оформлюється відповідним рішенням. Торгівля на затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради об'єктах благоустрою (місцях) повинна здійснюватись при наявності відповідних висновків санітарно-епідеміологічної служби, відповідних сертифікатів якості продукції, що реалізується, дотриманні санітарних норм та правил, дотримання Правил благоустрою території міста Вінниці та відсутності скарг від мешканців міста.
Вимоги щодо наявності відповідних висновків санітарно-епідеміологічної служби, відповідних сертифікатів якості продукції, що реалізується, дотримання санітарних норм та правил, дотримання Правил благоустрою території міста Вінниці та відсутності скарг від мешканців міста встановлені також рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради №551 від 19.03.2015 року, яким позивачу затверджено місця розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі (автокафе «Doner Hous»).
Таким чином, однією з визначальних умов для здійснення торгівельної діяльності з пересувних об'єктів сезонної торгівлі є відсутність скарг від мешканців міста.
Матеріали справи містять скаргу громадянина ОСОБА_4 від 26.03.2015 року, яка адресована секретарю міської ради ОСОБА_5 та скаргу головного лікаря Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги ОСОБА_6 від 07.04.2015 р., яка адресована директору Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради ОСОБА_7 (а. с. 29, 30). В скаргах зазначено, що розташування кафе призводить до порушення правил благоустрою та санітарних норм. Неодноразово пацієнти та персонал лікарні звертали увагу на відсутність тиші, неспокій для хворих, сміття від залишків їжі тощо.
Виконавчим комітетом Вінницької міської ради були враховані скарги, подані громадянами та головним лікарем міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, та обґрунтовано вирішено внести зміни у рішення виконавчого комітету міської ради від 19.03.2015 року №551 "Про затвердження місць розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі".
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апеляційної скарги про те, що рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради №551 від 19 березня 2015 року не може бути скасованим органом місцевого самоврядування, так як має свою дію до 23 вересня 2015 року.
В мотивувальній частині рішення N 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Разом з тим, рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради "Про затвердження місць розташування пересувних об'єктів сезонної торгівлі" №551 від 19.03.2015 року не є індивідуальним актом одноразової дії, який вичерпав свою дію фактом його виконання та який не може бути в подальшому зміненим або скасованим органом місцевого самоврядування.
У п. 2 вказаного рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради визначено умови, за яких повинна здійснюватись торгівля, недотримання яких може слугувати підставою для відкликання дозволу на розташування (розміщення) пересувних об'єктів торгівлі.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 24 липня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 13 жовтня 2015 року.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Боровицький О. А.
Граб Л.С.