ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/3287/15-а
Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року у справі за позовом кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 до Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.10.2015р. кандидат на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області про визнання протиправною та скасування постанови №37 від 04.10.2015р. «Про скасування рішення Цюрупинської районної виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради», зобов'язання відповідача негайно надіслати до Центральної виборчої комісії постанову Цюрупинської районної виборчої комісії №33 від 02.10.2015р. «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Цюрупинської районної ради, включеного до виборчого списку від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження».
Позов обґрунтовував тим, що при винесенні постанови №37 від 04.10.2015р. Цюрупинська районна виборча комісія перевищала надані їй ст.25 Закону України «Про місцеві вибори» повноваження, так як вказаною нормою не передбачено можливості визнання нечинними територіальною виборчою комісією прийнятих нею ж рішень. Позивач зазначив, що оскільки постановою відповідача №33 від 02.10.2015р. скасовано його реєстрацію кандидатом у депутати Цюрупинської районної ради, включеного до виборчого списку від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», на підставі п.1 ч.1 ст.47 Закону України «Про місцеві вибори», тому повторне скасування постановою №37 від 04.10.2015р. такої реєстрації на підставі п.8 ст.41 Закону є незаконним.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 09.10.2015р. позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано пункти 1, 3 постанови Цюрупинської районної виборчої комісії №37 від 04.10.2015р. «Про скасування рішення Цюрупинської районної виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, Цюрупинська районна виборча комісія Цюрупинського району Херсонської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте без повного з'ясування всіх обставин справи. Зокрема, апелянт посилається на те, що ст.25 Закону України «Про місцеві вибори» не містить заборони щодо визнання виборчими комісіями своїх рішень такими, що втратили чинність. На час прийняття комісією постанови №33 від 02.10.2015р. у виборчої комісії не було даних про порушення кандидатом на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 ч.8 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Цюрупинської міської виборчої комісії від 25.09.2015р. №9 ОСОБА_1, шляхом самовисування, зареєстрований кандидатом на посаду Цюрупинського міського голови в одномандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року. (а.с.9)
30.09.2015р. постановою Цюрупинської районної виборчої комісії №20 ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом в депутати районної ради від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження».
01.10.2015р. ОСОБА_1 подав до Цюрупинської районної виборчої комісії заяву про виключення його кандидатури з виборчого списку кандидатів у депутати районної ради від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження». (а.с.7)
02.10.2015р., за результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви, Цюрупинська районна виборча комісія прийняла постанову №33 «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Цюрупинської районної ради, включеного до виборчого списку від Цюрупинської районної організації Партії «Відродження», якою скасувала рішення про реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 згідно письмової заяви про відмову від балотування. (а.с.11)
02.10.2015р. до Цюрупинської районної виборчої комісії надійшло повідомлення від Цюрупинської районної організації Політичної партії «Українське об'єднання патріотів - «Укроп» про порушення ОСОБА_1 ч.8 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», а саме про балотування за виборчим списком, до якого був включений депутат від місцевої партії та одночасне балотування шляхом самовисування.
З метою здійснення контролю за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори Цюрупинська районна виборча комісія зробила запит до Цюрупинської міської виборчої комісії про надання постанови про реєстрацію кандидатів на посаду Цюрупинського міського голови шляхом самовисування, у відповідь на який міська виборча комісія надала копію постанови №9 від 25.09.2015р.
У зв'язку з встановленням факту одночасної реєстрації особи за виборчим списком місцевої партії до районної ради та на посаду Цюрупинського міського голови шляхом самовисування, 04.10.2015р. Цюрупинська районна виборча комісія прийняла постанову №37 «Про скасування рішення Цюрупинської районної виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради», якою, серед іншого, скасувала реєстрацію кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Цюрупинської районної ради ОСОБА_1 від Політичної партії «Відродження» на підставі ч.8 ст.41 Закону, та, у зв'язку з цим, визнала такою, що втратила чинність постанову №33 від 02.10.2015р.
Задовольняючи позов ОСОБА_1 в частині вимог щодо скасування вказаної постанови суд виходив з того, що до повноважень районних територіальних виборчих комісій, визначених ст.25 Закону України «Про місцеві вибори», не входить право визначати прийняті комісіями рішення такими, що втратили чинність. На час винесення постанови №37 від 04.10.2015р. ОСОБА_1 вже не був кандидатом у депутати до Цюрупинської районної ради, а тому підстави для застосування до нього п.8 ст.41 Закону відсутні.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками Херсонського окружного адміністративного суду. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.5 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори» особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Відповідно до ч.8 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори» у разі, якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.
Апеляційний суд встановив та сторонами по справі не оспорюється факт подвійної реєстрації станом на 02.10.2015р. ОСОБА_1 як кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, так і кандидатом у депутати в районну раду від партійної організації.
Частина 8 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» прямо передбачає такі дії територіальних виборчих комісій, як виключення такої особи з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, та скасування її реєстрації як кандидата в депутати, так і кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
При цьому зазначена норма закону не містить альтернативних дій територіальних виборчих комісій, у разі наявності порушень приписів ч.5 ст.35 Закону України «Про місцеві вибори» та одночасної реалізації кандидатом свого права, передбаченого п.1 ч.2 ст.47 Закону України «Про місцеві вибори» - звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі.
На час прийняття виборчою комісією постанови №33 від 02.10.2015р. в останньої не було даних про факт порушення кандидатом на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 ч.8 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори»; про даний факт комісії стало відомо після прийняття постанови №33 від 02.10.2015р.. А відтак, колегія суддів знаходить обґрунтованими доводи апелянта, що оскільки порушення ч.8 ст.41 Закону мало місце раніше, ніж винесена постанова №33 від 02.10.2015р., тому відповідачем правомірно прийнято постанову №37 від 04.10.2015р. «Про скасування рішення Цюрупинської районної виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати Цюрупинської районної ради» за порушення ч.5 ст.35, ч.8 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», та визнано постанову №33 від 02.10.2015р. такою, що втратила чинність.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком Херсонського окружного адміністративного суду щодо відсутності у відповідача повноважень на визнання прийнятих ним рішень нечинними, оскільки передбачений ст.25 Закону перелік повноважень територіальних виборчих комісій не є вичерпним і Законом не заборонено виборчим комісіям приймати такі рішення.
На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку про правомірність прийняття Цюрупинською районною виборчою комісією Херсонської області спірної постанови, що відповідає приписам ч.8 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», та, у зв'язку з цим, про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України, апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року слід скасувати, а позов кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, апеляційний суд зазначає, що відповідно до ч.6 ст.94 КАС України якщо суд апеляційної, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат. Оскільки апеляційна скарга Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області підлягає задоволенню, тому, відповідно до ст.94 КАС України, судовий збір слід стягнути з кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 до Цюрупинської районної виборчої комісії Цюрупинського району Херсонської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Стягнути з кандидата на посаду Цюрупинського міського голови ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) судовий збір в розмірі 535,92 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточною.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.