Постанова № 52319378, 13.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2015
Номер справи
819/1896/13-а
Номер документу
52319378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2015 року Справа № 876/11203/13

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.08.2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нове життя» до Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИЛА :

ТзОВ «Нове життя» 28.07.2013року звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області про визнання дій неправомірними, визнання нечинним припису від 17 липня 2013 року № 000210.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач не здійснював порушення вимог статей 125,126 Земельного кодексу України, про що вказано у Акті перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 17.08.2013 року, саму позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідачем проведено з порушенням процедури проведення перевірки, передбаченої чинним законодавством України, неповно, не об'єктивно та без врахування всіх обставин справи. Просив їх задовольнити, визнати дії державного інспектора сільського господарства в Тернопільській області Боднара П.П. неправомірними. Припис від 17 липня 2013 року № 000210 Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області визнати нечинним з моменту його прийняття.

Оскаржуваною постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.08.2013 року позовну заяву - задоволено.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що їх дії є правомірними, а вимоги позивача безпідставними.

Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що на землі площею 56,4421 га, які перевірялися, розпорядженнями голови Тернопільської районної державної адміністрації від 12 грудня 1353-од та від 25 грудня 2012 року № 1431-од дано згоду на складання проекту землеустрою щодо надання жителям с. Застав'я земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, а також в оренду. Зазначена обставина також не була врахована при проведенні перевірки.

Таким чином суд вважає, що проведення позапланової перевірки було здійснено відповідачем без дотримання встановленого законом порядку, не на земельних ділянках, що були предметом перевірки та без з'ясування питань, що були предметом перевірки. При цьому, при перевірці могли б бути присутні особи, які б могли дати пояснення щодо використання ТОВ «Нове життя» земель власників часток (паїв), сплати орендної плати та земельного податку та представники Держземагентства України, як розпорядника земель сільськогосподарського призначення державної власності площею 56,4421 га, які могли б надати пояснення щодо використання цієї земельної ділянки.

Поряд з цим , суд вважає, що висновок відповідача про самовільне використання ТОВ «Нове життя» земельної ділянки державної власності площею 56,4421 га (що не була предметом перевірки) не ґрунтується на матеріалах справи та не підтверджено належними та допустимими доказами.

Згідно положень статті 11 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель зобов'язані додержуватися Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів.

У статті 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої було складено акт від 17.07.2013 року, проведено відповідачем із порушенням процедури проведення перевірки, передбаченої чинним законодавством України, неповно, не об'єктивно та без врахування всіх обставин справи.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів , не відповідають нормам матеріального права.

17 липня 2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області проведено позапланову перевірку дотримання Товариства з обмеженою відповідальністю «Нове життя» вимог земельного законодавства в результаті якої встановлено самовільне зайняття земельної ділянки загальною площею 56,4421 га. призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту на території Баворівської сільської ради Тернопільського району, чим порушено ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 17.08.2013р., на підставі якого відповідачем винесено припис від 17 липня 2013 року № 000210 про усунення порушень земельного законодавства і надано строк до 19.08.2013р. для повідомлення про його виконання.

В судовому засіданні представники відповідача пояснили, що підставою для проведення позапланової перевірки було звернення громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Згідно отриманого погодження Держсільгоспінспекції України на проведення позапланового заходу державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області 03 липня 2013 року видано наказ № 1127 «Про направлення на проведення перевірки», на підставі якого було підготовлено Направлення на проведення позапланової перевірки від 03 липня 2013 року № 1767.

Судом встановлено, що предметом позапланової перевірки, відповідно до звернення зазначених громадян та Направлення на проведення позапланової перевірки від 03 липня 2013 року № 1767, була перевірка законності укладання ТОВ «Нове Життя» договорів оренди із власниками земельних часток (паїв), формування списків та сплата орендної плати, сплата земельного податку власниками земельних часток (паїв) та встановлення на підставі яких правовстановлюючих документів та нормативних актів позивач використовує землі власників земельних часток (паїв) ТОВ «Нове Життя» на території Баворівської сільської ради Тернопільського району.

Згідно із ч.1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Відповідно до статті 188 Земельного кодексу України, Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «;Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель» розроблено та затверджено Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 року № 132 (надалі - Порядок).

Згідно Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, (надалі Порядок) державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області на проведення позапланового заходу 03 липня 2013 року видано наказ № 1127 «Про направлення на проведення перевірки», на підставі якого і було видано Направлення на проведення позапланової перевірки від 03 липня 2013 року № 1767. Слід зазначити, що Направлення на проведення планової/позапланової перевірки є встановленої форми, яка є додатком №1 до Порядку, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 року № 132. Як вбачається із даної форми, предмет перевірки - це і є питання, яке підлягає перевірці.

У Направленні, як того вимагає Порядок (п.4.3.) чітко вказано, що предметом даного заходу була перевірка дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок ТзОВ «Нове життя» на території Баворівської сільської ради Тернопільського району. Тобто, у даному Направленні жодним чином не зазначено, що предметом проведення позапланового заходу, як зазначено у Постанові з посиланням на те ж Направлення, була перевірка законності укладення ТОВ «Нове життя» договорів оренди із власниками земельних часток (паїв), формування списків та сплата орендної плати, сплата земельного податку власниками земельних часток (паїв) та встановлення на підставі яких правовстановлюючих документів та нормативних актів позивач використовує землі власників земельних часток (паїв) ТОВ «Нове життя» на території Баворівської сільської ради Тернопільського району.

Так, в ході судового засідання неодноразово Відповідачем (державним інспектором) наголошувалось на тому, що перевірка ним проводилась саме на території, яку самовільно зайняло ТзОВ «Нове життя». На момент проведення перевірки дані земельні ділянки не були розпайовані, а тому і залучення «власників» (як сказано у Постанові) цих земельних ділянок до проведення заходу не проводилось через відсутність таких.

Слід також зазначити, що за результатом позапланового заходу державним інспектором складено акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства (додаток до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.07.2012 року № 424 Про затвердження Переліку питань та уніфікованої форми акта перевірки для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства».

В уніфікованій формі наведений чіткий перелік питань, які підлягають перевірці і які повністю співпадають із предметом перевірки, викладеним у Направленні. Даний факт також не був врахований судом.

Водночас, у Постанові суд звернув увагу на те, що при перевірці не було враховано того, що на землі площею 56,4421га, які перевірялись, розпорядженнями голови Тернопільської районної державної адміністрації від 12 грудня №1353-од та від 25 грудня 2012 року № 1431-од дано згоду на складання проекту землеустрою щодо надання жителям с. Застав'я земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, а також в оренду. Даний факт не міг враховуватись при проведенні перевірки, оскільки громадяни, зазначені у даних розпорядженнях, на момент проведення перевірки не набули будь-яких прав на дані земельні ділянки, а тому і не могли скористатись своїм правом щодо використання їх чи передачі в оренду ТзОВ «Нове життя». Даний факт підтверджується і роз'ясненнями, наданими у листі Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.11.2008 року № 14-17-4/12991 «Щодо застосування терміна «самовільне зайняття земельної ділянки». Так, «відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду). Даний перелік є вичерпним. У разі використання земельної ділянки за наявності будь-яких інших рішень зазначених органів (наприклад, про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, про погодження місця розташування об'єкту тощо), дані дії слід кваліфікувати як самовільне зайняття земельної ділянки».

Держателем Державного земельного кадастру в Україні є Держземагентство , яке, у разі передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території сільської ради за межами населеного пункту у користування фізичним та юридичним особам, повинні повідомити відповідну сільську раду, оскільки саме в бюджет останньої надходитимуть платежі зі сплати податку на землю.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України.

Враховуючи наведене, державним інспектором з дотриманням Порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель було надіслано клопотання про надання інформації про фактичний стан використання земельних ділянок, з приводу яких і виник спір, до Держземагенства в Тернопільському районі та Баворівської сільської ради.

За відсутності надходження відповіді від Держземагенства у встановлені терміни, беручи до уваги той факт, що сільська рада володіє достовірними даними щодо розташування та використання земельних ділянок як у межах населеного пункту, так і за його межами, вважаємо, що інформація, отримана у Баворівської сільської ради щодо зайнятих ТзОВ «Нове життя» земельних ділянок з наданням викопіювання з картографічних матеріалів планів земельних ділянок є належним та допустимим доказом визначення місця розташування та площі земельних ділянок, стосовно використання яких і проводилась перевірка.

А тому висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови не вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення без додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 202 КАС України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області - задовольнити.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.08.2013 року у справі № 819/1896/13-а - скасувати та прийняти нову, якою в позові товариства з обмеженою відповідальністю «Нове життя» - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В. Ніколін

Судді О.М. Гінда

В.Я. Качмар