Постанова № 52318815, 02.09.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2015
Номер справи
804/6739/15
Номер документу
52318815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

"02" вересня 2015 р. справа № 804/6739/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Поплавського В.Ю., Чередниченко В.Є.,

при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача-1 Іващенко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 р. у справі №804/6739/15

за позовом ОСОБА_3

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни (далі - відповідач-1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-2)

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У травні 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т від 05.08.2014р.;

- зобов'язати відповідача-1 включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок відповідача-2, у тому числі шляхом внесення змін до такого переліку поданням додаткової інформації про вкладника ОСОБА_3 стосовно належних до відшкодування їй за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т від 05.08.2014р.;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-2 щодо не вжиття заходів задля включення позивача до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок відповідач-2;

- зобов'язати відповідача-2 здійснити необхідні дії для включення позивача до Загального реєстру вкладників та після отримання від відповідача-1 додаткової інформації про вкладника - позивача стосовно належних до відшкодування йому за рахунок відповідача-2 коштів, відповідно до Договору банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т від

05.08.2014р., внести позивача до Загального реєстру вкладників.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 р. в задоволенні позову відмовлено повністю.

Постанова мотивована тим, що позовні вимоги позивача до відповідачів є необґрунтованими і тому не підлягають задоволенню.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин по справі. Зокрема, позивач зазначив, що пунктом 4 статі 27 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» передбачено виключний перелік підстав, за яких Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не відшкодовує кошти. Вклад позивача не належить до ознак, передбачених пунктом 4 статі 26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб». В наслідок протиправної бездіяльності відповідачів, що полягала у не включенні позивача до переліку вкладників та Загального реєстру вкладників, позивач позбавлений можливості відшкодування свого вкладу. Чинним законодавством не передбачено, як підставу для не включення позивача до переліку вкладників, блокування коштів за вкладами у файлах Узагальненої бази даних Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Вклад позивача становить 150 000 грн., тобто в рамках граничного розміру, встановленого ст.52 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб». Будь-які докази, що договір банківського вкладу позивача укладеного з порушенням Закону, відсутні.

Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про задоволення позову.

Відповідач-2 надіслав апеляційному суду письмові заперечення, в яких просив апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін. В обґрунтування заперечень відповідач-2 посилається на те, що у переданому відповідачем-1 переліку вкладників ПАТ «АКТАБАНК» не було позивача, в зв'язку з чим дані про позивача не могли бути враховані при складанні Загального реєстру, тому відповідачем-2 не було порушено прав позивача або вчинено щодо нього бездіяльність.

В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову - про задоволення позову.

Представник відповідача-1 у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги відповідача заперечував, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Представник відповідача-2, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача-1, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 05.08.2014 р. між ОСОБА_3 та ПАТ «АКТАБАНК» укладено договір банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т.

Відповідно до меморіального ордера № 121661 від 05.08.2014 р., платіжного доручення №121661 від 05.08.2014 р. ОСОБА_5 перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 ОСОБА_3 150 000,00 грн..

Позивач звертався до відповідачів з заявами від 26.12.2014 р., 08.01.2015 р., 17.01.2015 р., 27.01.2015р. про надання відповіді щодо не включення до переліку та Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом.

Листом від 02.02.2015р. №415 на заяву від 08.01.2015 року позивачу повідомлено, що рішення про виплату вкладнику суми вкладу буде прийнято після прийняття рішення про закриття кримінального провадження щодо вкладників ПАТ «АКТАБАНК».

01.12.2014 р. відповідач-1 звернуся до відповідача-2 стосовно розгляду питання результату перевірки бази даних про вкладників та обмеження здійснення виплат окремим вкладникам при виявленні фактів «дроблення» депозитних вкладів клієнтами банку.

З метою недопущення протиправного відшкодування коштів відповідач-1 звернувся до відповідача-2 з проханням тимчасово блокувати кошти на 1 094 рахунках вкладників Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» на загальну суму 159 596 365,66 грн.

Відповідно до виписки з протоколу засідання відповідача-2 від 01.12.2014 року №250/14 пропозицію відповідача-1 було погоджено та зобов'язано відділ організації виплат відобразити блокування у файлах Узагальненої бази даних Фонду гарантування відповідно до інформації, наданої відповідачем-1.

21.01.2015 р. відповідачем-1 подано прокурору м. Дніпропетровськ заяву про злочин №195.

Згідно вказаної заяви протягом серпня-липня 2014 р. клієнти банку, які мали на депозитних рахунках в ПАТ «АКТАБАНК» грошові кошти у сумі, що перевищує гарантовану суму відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, та деякі юридичні особи і фізичні особи-підприємці, розмістили належні їм грошові кошти в ПАТ «АКТАБАНК» від імені інших фізичних осіб на депозитних та поточних рахунках в сумах близько 200 000,00 грн. Таким чином, шляхом розміщення грошових коштів від імені інших осіб, були штучно створені умови для незаконного отримання відшкодування за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

03.02.2015р. за наведеним фактом зареєстровано кримінальне провадження №12015040030000067 за ч.3 ст.190 КК України.

За висновком суду першої інстанції позов не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем-1 виявлено факти укладання банком договорів із вкладниками, внаслідок чого надається перевага одному вкладнику, розмір вкладу якого перевищує встановлений граничний розмір відшкодування, а саме вказана особа має намір отримати за рахунок коштів Фонду відшкодування, яке перевищує 200 000,00 грн., замість отримання залишку вкладу понад граничний розмір відшкодування за рахунок реалізації майна банку як кредитор четвертої черги. Відповідач-1 скористався своїм правом на звернення до правоохоронних органів, за даним фактом зареєстроване кримінальне провадження. Підставою для включення відповідачем-2 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок відповідача-2, є перелік вкладників, складений відповідачем-1. Не включення вкладника до наведеного переліку унеможливлює включення його відповідачем-2 до Загального реєстру вкладників, тому позовні вимоги до відповідача-2 є передчасними.

Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 16 вересня 2014 року постановою правління Національного банку України №576 ПАТ «АКТАБАНК» віднесено до категорії неплатоспроможних. 16 вересня 2014 року виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб постановила рішення №90, яким розпочала з 17 вересня 2014 року процедуру виведення ПАТ «АКТАБАНК» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації.

15.01.2015р. правлінням Національного банку України винесено постанову №19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК».

16.01.2015р. виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 6 «Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку».

Відповідно до вказаного рішення розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» з відшкодуванням Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб та призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлію Вікторівну строком на 1 рік з 16.01.2015 р. по 15.01.2016 р. включно.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч.2 ст.26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб»).

Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» Фонд не відшкодовує кошти:

1) передані банку в довірче управління;

2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень;

3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника;

4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;

5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;

6) розміщені на вклад власником істотної участі банку;

7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку;

8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань;

9) за вкладами у філіях іноземних банків;

10) за вкладами у банківських металах.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду встановлено Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженим рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 року (далі - Положення №14).

Відповідно до п.2-9 розділу ІІІ Положення N 14 Фонд призначає уповноважену особу Фонду та розпочинає процедуру ліквідації банку в день отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, за виключенням випадку, коли ліквідація здійснюється за ініціативою власників банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників.

Відповідно до розділу IV Положення N 14 Фонд завантажує поданий уповноваженою особою Фонду Перелік до програмно-апаратного комплексу Фонду та здійснює його перевірку.

Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

На підставі рішення виконавчої дирекції за розпорядженням директора-розпорядника Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів (здійснює перерахування гарантованої суми за Загальним Реєстром, передачу Загального Реєстру банку-агенту) не пізніше семи днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

З метою забезпечення прав Фонду, уповноважена особа відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб», забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.

Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:

1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;

2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;

3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;

4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;

5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність» ;

6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням (ч.4 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).

Відповідно до п.6 ч.2 ст.37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду має право звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

Як вбачається з матеріалів справи, кошти в сумі 150 000 грн. були перераховані на рахунок позивача у ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_5 відповідно до договору про поворотну фінансову допомогу від 10.04.2014 року, копія якого є в матеріалах справи.

Строк дій договору банківського вкладу №В20-207554/Т від 08.08.2015р. закінчився 05.11.2014 року. На виконання п.2.8 цього договору вклад в сумі 150 000 грн. не було повернуто позивачу в день закінчення строку вкладу.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що свідчать про неправомірність зазначених договорів та наявність підстав, передбачених ч.4 ст.26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб».

На думку колегії суддів, висновок відповідача-1, що метою укладення договору банківського вкладу позивача №В20-207554/Т від 08.08.2015р. було отримання позичальником ОСОБА_5 за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відшкодування, яке перевищує 200 000,00 грн., є необґрунтованим, оскільки договір банківського вкладу позивача та договір про поворотну фінансову допомогу від 10.04.2014 року були укладені до запровадження у ПАТ «АКТАБАНК» тимчасової адміністрації, відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Порушення кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.190 КК України, не впливає на спірні правовідносини та не є підставою для відмови позивачу у відшкодуванні коштів за його вкладом, оскільки вирок по кримінальній справі не було прийнято.

Отже, відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» позивач має право на відшкодування банківського вкладу за рахунок Фонду в повному обсязі.

З листа відповідача-1 від 02.02.2015р. №415 вбачається, що відповідно до положень ст.27 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» позивача не було включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідно до заперечень відповідача-2 до позову та апеляційної скарги позивача не внесено до Загального Реєстру, оскільки позивача не було включено до реєстру вкладників, який складається відповідачем-1 та передається відповідачу-2 для затвердження. У зв'язку з цим відповідач-2 не володів жодною інформацією про позивача, окрім тієї, що міститься в Переліку вкладників, в якому інформація про позивача відсутня.

В матеріалах справи відсутні відомості, що свідчать про вчинення відповідачами передбачених розділами ІІІ, IV Положення N14 та ст.27 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» дій щодо формування переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами та затвердження Загального Реєстру, які повинні були здійсненні з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії відповідачем-2.

Не здійснення зазначених дій відповідачами не заперечується.

Із заперечень відповідача-1 на позов та протоколу засідання відповідача-2 від 01.12.2014 року №250/14 вбачається, що відповідачами до відкликання банківської ліценції ПАТ «АКТАБАНК» вчинялись заходи передбачені II Положенням N14, а саме відповідачем-1 відповідчу-2 було надіслано для перевірки файли бази даних всіх вкладників банку, в тому числі і позивача. Позивач не включався до: переліку вкладників, вклади яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб»; переліку осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку; переліку осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що ще не виконане. За заявою відповідача-1 відповідачем-2 було погоджено тимчасове блокування коштів на рахунках фізичних осіб та зобов'язано Відділ організації виплат відобразити блокування у файлах Узагальненої бази даних Фонду відповідно до інформації, наданої відповідачем-1.

Отже, доводи відповідача-2, що йому не надавались відомості щодо позивача, не відповідають обставинам справи.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в редакції на час виникнення спірних правовідносин, уповноважена особа Фонду діє від імені Фонду відповідно до цього Закону і нормативно-правових актів Фонду.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачі не діяли у порядку та спосіб, визначений чинним законодавством, не довели суду правомірність своєї бездіяльності, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував обставин, що мають значення для справи; висновки суду не відповідають цим обставинам, що є підставою для скасування постанови суду з ухваленням нового рішення відповідно до ст. 202 КАС України.

Згідно ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, то судові витрати позивача на сплату судового збору в сумі 109,62 грн. (73,08 грн.+36,54 грн.) підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202 Кодексу адміністративного судочинства, апеляційний суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 р. у справі №804/6739/15 скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни щодо не включення ОСОБА_3 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т від 05.08.2014р..

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлію Вікторівну включити ОСОБА_3 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у тому числі шляхом внесення змін до такого переліку поданням додаткової інформації про вкладника ОСОБА_3 стосовно належних до відшкодування їй за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т від 05.08.2014р..

Визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не вжиття заходів задля включення ОСОБА_3 до загального Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити необхідні дії для включення ОСОБА_3 до загального Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та після отримання від уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» Приходько Юлії Вікторівни додаткової інформації про вкладника ОСОБА_3 стосовно належних до відшкодування їй за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» №В20-207554/Т від 05.08.2014р., внести ОСОБА_3 до загального Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 109 грн. 62 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: В.Є. Чередниченко