Постанова № 52318381, 12.10.2015, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
914/1402/15
Номер документу
52318381
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2015 р. Справа № 914/1402/15

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого судді Марка Р.І.

суддівМирутенка О.Л.

ОСОБА_1

при секретарі судового засідання Мазепа Н.В.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_2;

від відповідача ОСОБА_3;

розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства Західенергоавтоматика б/н від 12.06.2015 року (вх. № 01-05/2794/15 від 23.06.2015р.).

на рішення Господарського суду Львівської області від 02.06.2015р.

у справі № 914/1402/15, суддя Іванчук С.В.

за позовом: Львівського міського комунального підприємства Львівводоканал, м.Львів;

до відповідача: Публічного акціонерного товариства Західенергоавтоматика, м.Львів;

про: стягнення заборгованості.

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Львівської області від 04.06.2015р. у справі № 914/1402/15 (суддя Іванчук С.В.) задоволено позовні вимоги Львівського міського комунального підприємства Львівводоканал до Публічного акціонерного товариства Західенергоавтоматика про стягнення 19814 грн. 40 коп. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Львівської області від 04.06.2015р. у даній справі та прийняти нове рішення яким в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, скаржник вважає, зокрема, що місцевий господарський суд дійшов неправильного висновку щодо дотримання ЛМКП «Львівводоканал» національних стандартів при відборі та транспортуванні проби стічних вод, що могло вплинути на проведення і на результат відбору. Також скаржник зазначив, що Господарським судом не враховано того факту, що 17.02.2015р. ЛМКП «Львівводоканал» визнав реальну імовірність створення «Г» - Результатів вимірювання № 705 показників якості стічних вод Хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛМКП «Львівводоканал» від 23.10.2014р. за результатами першого відбору проби стічних вод 15.10.2014р. на ПАТ «Західенергоавтоматика» та погодився провести повторний відбір замість контрольного для здійснення аналізу стічних вод ПАТ «Західенергоавтоматика» з контрольного колодязя КК-1. Апелянт стверджує, що Акт підписаний зі сторони Відповідача не уповноваженою ним особою. Також вказує, що судом безпідставно було відхилено клопотання про призначення екологічної експертизи.

Згідно автоматичного розподілу справ КП "Документообіг господарських судів", 23.06.2015р. справу за № 914/924/15 розподілено до розгляду судді доповідачу Марку Р.І., у складі колегії суддів Желік М.Б. та Костів Т.С.

03.08.2015р. та 12.10.2015р. розпорядженнями голови Львівського апеляційного господарського суду вносилися зміни до складу колегії суддів по розгляду даної справи. Відтак, розгляд справи здійснювався колегією суддів у складі головуючого судді Марка Р.І., суддів Мирутенко О.Л., Юрченка Я.О. Зазначеному складу колегії суддів відводів не заявляли.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 25.06.2015р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Західенергоавтоматика прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 03.08.2015р.

В судових засіданнях від 03.08.2015р. та від 07.09.2015р. в порядку ст.77 ГПК України, оголошувалася перерва на 07.09.2015р. та 12.10.2015р.

29.07.2015р. на адресу суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким позивач просить рішення Господарського суду Львівської області від 04.06.2015р. у даній справі залишити без змін з підстав його законності та обґрунтованості, а апеляційну скаргу - без задоволення.

В судове засідання 12.10.2015 року прибули представники сторін.

Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення по суті спору, просив рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи та заперечення, викладені в апеляційні скарзі висловив свої міркування з питань, що виникли в процесі розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 12.10.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, які підтримали свою позицію, розглянувши доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 19.02.2002р. між Львівським міським комунальним підприємством Львівводоканал (Львівводоканал) та Публічним акціонерним товариством Західенергоавтоматика (абонент) укладено договір №300075 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі договір).

Згідно умов договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України Про питну воду і питне водопостачання, Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України (надалі Правила користування), Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення (надалі Правила експлуатації), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова (надалі Правила приймання).

Відповідно до змісту додатку № 1 до договору визначено перелік обєктів які використовують воду (від яких приймаються строки) (п.2.2.3 договору), а саме ВАТ «Західенергоавтоматика», м. Львів пр..Буйка, 2.

Лімітом №546 від 17.01.2005 р. на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації ВАТ «Західенергоавтоматика» (пр..Буйка, 2) встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах установи.

ЛМКП Львівводоканал видано ВАТ «Західенергоавтоматика» дозвіл на скид стічних вод з 01.01.2014 р. до 31.12.2014 р. на підставі ліміту від 17.01.2005 р. №546 за договором №300075.

Відповідач, для отримання дозволу на скид стічних вод №4839, звернувся до позивача з листом вх.№5665 від 07.11.2013р., в якому, зокрема, вказував про те, що підстав для внесення змін у погоджені Проекти ліміту немає, оскільки з часу погодження Проектів ліміту не відбулося змін у водопровідно-каналізаційному господарстві підприємства, погоджений Проект ліміту повний та об'єктивний. Відповідач підтверджує, що попереджений про те, що відповідальність за повноту та обєктивність Проекту ліміту несе абонент. При виконанні змін (якісних, кількісних, організаційних) у водовідведення підприємство зобовязане у 7-денний термін повідомляти водоканал.

Позивачем у присутності представника відповідача проведено вибірковий відбір проб стічних вод останнього для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, за результатами якого складено акт №6354 від 15.10.2014 р., адреса обєкта: вул.Буйка, проф. 2, 18, місто Львів.

Відповідно до Акта № 6354 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів від 15.10.14р. ємності з пробами промарковані бирками (№ акту відбору, дата акту, № проби згідно з актом); проби в ємностях 1,5л.для проведення контрольного аналізу запломбовано, пломба ЛВК-12 та передано абонентові. В акті також зазначено з правом проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів ознайомлений та проставлено підпис в графі підпис представника абонента, зазначена посада енергетик та вказано ОСОБА_4. Даний акт підписано також трьома представниками ЛМКП Львівводоканалу.

Лабораторні дослідження, проведені Хіміко-бактеріологічною лабораторією Львівводоканалу, проведено дослідження у період з 15.10.2014р. та 23.10.14р. оформлено результат вимірювань показників якості стічних вод № 705 . Зафіксували перевищення допустимих лімітом №546 норм якісних показників стічних вод, а саме: залізо 35.4 г\куб.м. при встановлених ДК-2,5 г\куб.м.; аміак-56 г\куб.м. при встановлених ДК-30 г\куб.м.; БСК5-1480 г\куб.м. при встановлених ДК-325 г\куб.м. та завислі речовини-2613 г\.куб.м при встановлених ДК-380г\куб.м. Відповідача було повідомлено про перевищення показників якості стічних вод 23.10.14р. згідно акта №6354 від 15.10.14р., що підтверджується витягом із журналу телефонограм позивача.

При виявленні перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до пп.2.6, 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2, 9.4.2, 9.4.2.1 Місцевих Правил та п.3.6 договору, Водоканал зобовязаний нарахувати додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач - її сплатити. Відповідно до "Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України", "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" (далі Інструкція ), "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" (далі - Правила), чинного договору ЛМКП Львівводоканал проведено розрахунок величини додаткової плати для відповідача за скид стічних вод з порушенням вимог, відповідно до якого плата складає 23942грн. 40коп. Позивачем надіслано на адресу відповідача претензію №5771 вих. №35-6823 від 02.12.14р. із копією акта про відбір проб від 15.10.14р. №6354, копією результату вимірювань №705 від23.10.14р., розрахунком додаткової плати за скид стічних вод №5771/36 від 12.11.14р., рахунків П1 та П1 №5771/ЕК та копією акта про приймання стічних вод №5771.

На Претензію №5771 від 02.12.2014 р. відповідач надав відповідь № 1612-1 від 16.12.2014 р.(копія додається), в якій вказує, що з результатами вимірювань № 705 відповідно до Акту вибіркової проби № 6354 від 15.10.2014 р. і відповідно з Претензією № 5771 не погоджується та повідомляє Водоканал про те, що ПАТ Західенергоавтоматика звернулась в акредитовану лабораторію для проведення контрольного аналізу стічних вод за адресою м. Львів, вул. проф. Буйка,2. Позивач листом № 35-7478 від 30.12.2014 року надав пояснення, в якому вказав, що відповідно до п. 7.2.20 Місцевих Правил, контрольний аналіз може здійснюватись Підприємством лише в хімічній лабораторії КП Адміністративно-технічне управління. Згідно п. 7.2.18.2 Місцевих Правил, проба для контрольного аналізу передається в хімічну лабораторію відразу після відбору. Відповідач не скористався своїм правом проведення контрольного аналізу, наперед погодившись з результатами головного аналізу(п. 7.2.19 Місцевих Правил). Лист № 35-7478 Водоканалу відповідач залишив без відповіді, а претензію № 5771 від 02.12.2014 р. без задоволення, жодних дій до здійснення оплати боргу та врегулювання спору не вчинив.

Між сторонами у справі виникли зобовязання з приводу подачі води та приймання стічних вод на підставі договору.

У відповідності до вимог ст. 11 ЦК України цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обовязків є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку, а згідно ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України зобовязання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст.599 ЦК України, ст.202 ГК України зобовязання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

На підставі укладеного з позивачем ОСОБА_5 відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.

Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов'язки водокористувачів, які зобов'язані, зокрема, дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Згідно із статтею 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин

У статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р. (надалі Правила). Ці правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Згідно з п. 1.5 Правил Водоканали на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція) розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, в яких установлюються допустимі концентрації (надалі ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Відповідно до пунктів 1.8 та 2.4 Правил водоканали приймають стічні води підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з Водоканалом договору на приймання стічних вод (Договір на послуги водовідведення). Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п.1.6 державних Правил).

Відповідно до п. 2.3 Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Н п) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Пунктом 3.2 Інструкції встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються в систему каналізації, порівняно із встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Н п), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (V пз) та коефіцієнтом кратності (К к), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Згідно з пунктами 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2 місцевих Правил приймання стічних вод при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, Водоканал зобовязаний нарахувати додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобовязаний її сплатити.

Згідно з пунктом 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37, плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється наступним чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.

Дослідивши матеріали справи судами встановлено, що згідно із змістом листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 08.08.2012 р. № 08-3778, в якому повідомляється, що відповідно до Положень про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 р. № 136 Положення про відділ інструментально лабораторного контролю та свідоцтва атестації відділу за № 114/12 від 30.01.2012 р. на підставі національних стандартів ДСТУ ISO 5667-3-2001 і ДСТУ ISO 5667-10-2005 та керівного нормативного документу КНД 211.1.0.009-94, Держеконінспекція здійснює контроль, зокрема, за стічними водами, які скидаються у відкриті водойми (річки, озера тощо). Порядок скиду стічних вод підприємств у систему міської каналізації та контроль за цими скидами, вищевказані документи не внормовують, а відтак доводи відповідача про порушення вказаних нормативів є безпідставними, та не стосуються суті даної справи .

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі місцеві Правила), які встановлюють вимоги до приймання від підприємства стічних вод міської каналізації, регламентують права та обов'язки підприємств і водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих правил, відповідальність та міри впливу за їх порушення. Правила приймання стічних вод є обов'язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.

Пунктом 2.6 місцевих Правил передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формування висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять винятково до компетенції Водоканалу.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач виконав вказані вимоги. Відповідачу визначено ліміт №546 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, у якому наведено максимально допустимі значення концентрацій забруднень у його стічних водах. За умовами пункту 2.2.7 договору відповідач зобовязаний не перевищувати ДК забруднюючих речовин у стічних водах.

Відповідно до п. 7.2.2. Місцевих Правил з метою контролю якості стічних вод підприємства здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявлення таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати.

Пунктом 7.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації.

Порядок відбору проб передбачений пунктом 7.2 місцевих Правил. За призначенням хімічні аналізи проби поділяються на головні; контрольні; арбітражні (пункт 7.2.10 місцевих Правил приймання стічних вод). Відповідно до пункту 7.2.12 місцевих Правил, головний аналіз це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (СФ), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій, встановлених для даного підприємства (обєкта).

Контрольний аналіз проби це аналіз, який може бути використаний як контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством (пункт 7.2.17 місцевих Правил).

Порядок відібрання проби для контрольного аналізу передбачений пунктом 7.2.18 місцевих Правил. Зокрема, згідно з пунктом 7.2.18.1 проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контрольною службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби.

Як встановлено судом, на виконання обов'язку здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, 15.10.2014 р. Водоканалом здійснено відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено акт №6354 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проби: разова. Вказаний акт підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб та жодних скарг з цього приводу від нього не надходило. Крім того, в примірнику акта розяснено порядок проведення контрольного аналізу.

З даного Акту № 6354 від 15.10.14р. вбачається, що проба для контрольного аналізу запломбована (пломба ЛВК -12) і була передана відповідачу під розпис. За результатами головного аналізу проби (результат вимірювань № 705 від 23.10.2014р. Львівводоканал відповідно до його компетенції встановив факт перевищення ДК забруднюючих речовин в стічній воді відповідача, що встановлені у ліміті №546. Відповідач своїм правом не скористався та контрольний аналіз проб не провів, проведений позивачем розрахунок не оспорив.

Скаржник в апеляційній скарзі зазначив, що Господарським судом не враховано того факту, що 17.02.2015р. ЛМКП «Львівводоканал» визнав реальну імовірність створення «Г» - Результатів вимірювання № 705 показників якості стічних вод Хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛМКП «Львівводоканал» від 23.10.2014р. за результатами першого відбору проби стічних вод 15.10.2014р. на ПАТ «Західенергоавтоматика» та погодився провести повторний відбір замість контрольного для здійснення аналізу стічних вод ПАТ «Західенергоавтоматика» з контрольного колодязя КК-1.

Колегія суддів дослідивши матеріали справи, вважає, що дані твердження відповідача є безпідставними, оскільки якщо результати аналізу повторно відібраної проби у контрольному колодязі відповідача не вказують перевищення, дана обставина не спростовує відповідальність апелянта за здійснення перевищень якісних показників стічних вод, виявлених у результаті аналізу відібраних проб по акту № 6354 від 15.10.14р.

Щодо тверджень апелянта, що суд першої інстанції не звернув увагу на те, що ПАТ «Західенергоавтоматика» не було відомо про відбір стічних вод ЛМКП «Львівводоканал» від 15.10.2014р. Судова колегія не погоджується з таким твердженням, оскільки в матеріалах справи присутні наступні документи: а саме підписаний представником відповідача ОСОБА_6 № 6354 від 15.10.2014р. та телефонограма (копія витягу з журналу телефонограм). Виконуючи вимоги Місцевих правил п. 7.4.6 позивач 23.10.2014р., після виявлення якісних показників стічних вод скерував відповідачу повідомлення (телефонограму ) про порушення Місцевих правил після закінчення головного аналізу. Дане повідомлення отримав секретар ПАТ «Західенергоавтоматика» ОСОБА_7.

Господарським судом Львівської області було відмовлено у задоволені клопотання відповідача про призначення судової екологічної експертизи, з чим апелянт не погоджується, зазначаючи про це в апеляційній скарзі.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу", п.п.2,6,15.1,15.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 року № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи"судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Згідно з частиною першою статті 41 ГПК експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань.

Судова колегія з висновком суду першої інстанції, щодо відхилення вищезазначеного клопотання погоджується, оскільки відповідач не довів необхідності призначення даної експертизи перед судом. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть змінити інші засоби доказування.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги Львівського міського комунального підприємства Львівводоканал.

Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.ст. 33 та 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 04.06.2015 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.

Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст.49 ГПК України покласти на скаржника.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України,

п о с т а н о в и в:

1. В задоволенні вимог апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства Західенергоавтоматика б/н від 12.06.2015 року (вх. № 01-05/2794/15 від 23.06.2015р.) відмовити.

2. Рішення господарського суду Львівської області від 04.06.2015 року у справі №914/1402/15 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.

Повний текст постанови виготовлений 15.10.2015 р.

Головуючий-суддя Марко Р.І.

Суддя Мирутенко О.Л.

Суддя Юрченко Я.О.